Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Gyurcsány a mezőgazdasági támogatások megszüntetése mellett (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Gyurcsány a mezőgazdasági támogatások megszüntetése mellett
orosz_hussalata
  Válasz | 2005. július 05. 11:56 | Sorszám: 22
Ha már így előtérbe került az élelmiszerek minősége, akkor volna egy kérdésem.

A hírtv-n láttam egy beszélgetést néhány hete a kenyérről, és abban elhangzott, hogy a hazai pékek (a tecsó-s és hasonló fagyasztott adalékanyagok ellenében) készülnek valami hagyományos kenyeret piacra dobni. Mivel a magam részéről útálom a felfújt, belül üres kenyérutánzatot, érdeklődnék, hogy valaki tudja-e ezt hol lehet (majd) kapni (CBA?).

onogur
  Válasz | 2005. július 05. 11:28 | Sorszám: 21
Hiába jobb a magyar élelmiszer az importnál, ha egyszer a bevásárlóközpontok inkább a külföldi szemetet árusítják, mert azt olcsóbban lehet beszerezni.
Miért lehet olcsóbban beszerezni?
Azért, mert a francia-spanyol-olasz gazda négyszer annyi állami támogatást kap, mint a magyar.
Ne is beszéljünk arról, hogy ma már az emberek többsége szupermarketekben szerzi be az élelmiszert, nem járnak piacra.

A felvásárlás-feldolgozás-nagyker-kiskereskedelem nincs magyar kézben. A multik diktálnak és alakítják az árakat.

Történelmünk folyamán már kerültünk egyszer hasonló helyzetbe, a Kiegyezés után. Akkor a magyar mezőgazdaság immunrendszere létrehozta a Hangya fogyasztó/értékesítő szövetkezeteket.
Ma sincs más megoldás, csak az önvédelem.

kata54
  Válasz | 2005. július 05. 11:13 | Sorszám: 20
Egy teljesen gazdaságosságon kívüli szempont:
amit nálunk megtermeltünk normálisabb időkben,
(pl. alma, cseresznye, falusi csirke stb.) no azt ízben, ehetőségben meg sem közelíti az, amit mostanság is megvehetünk a boltokban illetve amit akkor vehetnénk, ha az amerikai mezőgazdasági termékek teljes
gátlástalansággal szabadulnának ide.

Szerintem a kajánál nagyon nem mindegy, mit - milyet kapunk, eszünk. Azt pedig eddig még mindehol-mindenki
elismerte, hogy Mo mezőgazdasági termelési adottságai
világviszonylatban kiválóak.(Minőségi tekintetben.)

Rokonságomból Amerikábanegyfolytában a kajára panaszkodnak. Tehát elsődleges érdek a magyar élelmiszer.
nem ????

terra
  Válasz | 2005. július 05. 10:46 | Sorszám: 19
"A fentiekben nem volt időm minden érvemet leírni, de remélem alapvetésnek megfelel."

Talán használd az én érveimet, ugyanis csaknem ugyanazt írtuk, bár úgy tűnik az én szövegemet nem olvastad el.

gondolkodo
  Válasz | 2005. július 05. 10:40 | Sorszám: 18
T. Vadnyúl !

Amikor mezőgazdáságról beszélünk akkor a vidékről is beszélünk.
A Magyarországon lévő termőterületeket kb. 100-150,000 ember megtudná művelni nagyüzemi körülmények között. A fenti szám azt mutatja, hogy a fennmaradó lakosságra gyakorlatilag nincs szükség.
Attól a pillanattól kezdve amikortól a szabadpiaci elvek maradéktalanul érvényesülnek az agráriumban akkortól számolhatunk a hagyományos településszerkezetek felbomlásával. Az agrárium és a vidék kérdése főként társadalomszervezési kérdés. El kell dönteni, hogy a latin-amerikai példát követjük ahol kialakult a nagybirtok rendszer a kisbirtok rendszer rovására, vagy pedig az európai példát követjük. A latin példa követésével könnyen kialakulhat egy 4 milliós Budapest és még legalább 2 darab 1 milliós lélekszámú nagyváros, amelyek a megélhetést kereső vidéki lakosságot "szívják fel". Ez eleve társadalmi robbanással jár és nem európai minta. A másik megoldás az EU által preferált minta ahol akár szubvenciók árán is de meg kell tartani a vidék lakosság megőrző képességét. A lakosság megtartásban pedig kiemelkedő szerepet kap a mezőgazdaság.
A fentiekben nem volt időm minden érvemet leírni, de remélem alapvetésnek megfelel.

onogur
  Válasz | 2005. július 05. 10:40 | Sorszám: 17
Így van.
Soha nem hittem volna, hogy a franciák lesznek az utolsó reményeim.
Idézve a "klasszikust" mondhatnám: Ich bin ein Pariser!
GM
  Válasz | 2005. július 05. 10:37 | Sorszám: 16
Bush azért akarja ezt, mert tudja, hogy Amerikában hatalmas gazdaságokban iparszerűen, ezért olcsón állítják elő a - gyakran génkezelt - élelmiszert. A támogatások megszüntetésével USA mindent elárasztana, s tönkretenne a dömpingáruival....
terra
  Válasz | 2005. július 05. 10:15 | Sorszám: 15
"Ha már felmerült, akkor feltennék egy kérdést:
Mi szükség van (leginkább EU-s szinten) a mezőgazdasági támogatásokra?
És miért nem támogatják hasonló módon mondjuk a könnyűipart vagy az elektronikai ipart (gondoljunk a made in China feliratokra)?
Magyarországon érthető, ha a cél a tőkehiány pótlása és másképpen nem megoldható. De egyébként egy gazdasági tevékenység miért nem tud kellő jövedelmet biztosítani? És ha ez igaz, miért kell ilyen áron is fenntartani, mint amit most az EU csinál (a költségvetés legnagyobb tétele)?"

Erről kiváló tanulmányok készültek az EU országokban a kilencvenes évek elején és itthon is, először a Horn kormány idején.
Megpróbálom összefoglalni a lényget, bár a probléma elég összetett.
A legfontosabb tényező az, hogy a termőföld különleges jellegzetességekkel rendelkező termelőeszköz, nevezetesen helyhez kötött, nem növelhető és bizonyos értelemben egy élő organizmushoz hasonló, így a termelőképességének fenntartása gondozást igényel. (Nem véletlen, hogy a különböző rendszerekben egyaránt művelési kötelezettség érvényesült.) A termelőeszköz helyhez kötöttsége áttételesen kihat a művelést végző munkaerőre is, hiszen az is értelemszerűen helyhez kötött, nem lehet termelőeszközöstől áttelepíteni. A másik fontos dolog, ami ebből is adódik, hogy a mezőgazdaság sorsa egyben térségi társadalmi (munkaerőgazdálkodási, fejlesztési, szociális) kérdés is. Ez az alapvető oka annak, hogy a mazőgazdaság mindig is speciális gazdaságpolitkát igényelt í a gazdaság más ágaihoz hasonlóan.

A nagyüzemi mezőgazdaság kialakulásával egy jó ideig az általános gazdasági elveket és módszereket próbálták alkalmazni. Ennek következménye az lett, hogy a liberalizált gazdaságokban a piac és a versenyképességi tényezők korlátalan alkalmazása miatt a hatékonyság növelésének jegyében a termőföldeket kizsarolták, tönkretették, az egyre növekvő kemikália felhasználással a környezetet károsították. A hagyományos termelési módokkal termelő gazdák nem bírták a versenyt és tönkrementek, a földdjeiket az egyre nagyobbb méretűvé váló nagyüzemi termelő cégek szerezték meg, így többségük nagyüzemi mezőgazdasági bérmunkásként próbált elhelyezkedni. A gépesítés növelésével és az üzemszervezet racionalizálásával azonban ott is egyre kevesebb munkaerőre volt szükség, ezért az a képzetlen réteg, amelyet a világon mindenütt elsősorban a mezőgazdaság szívott fel, munka nélkül maradt és jobb lehetőség híján a nagyvárosok környezetébe özönlött. A vidék elhagyása értelemszerűen magával vonta a kistelepülések elhalását. Ez a folyamat néhány országban oda vezetett, hogy vidéken latifundiumok, nagybirtokok, a nagyvárosok körül pedig szegénynegyedek, bádogvárosok alakultak ki, az utóbbival együttjáró társadalmi problémákkal együtt (szegénység, alkoholizmus, egészségügyi romlás, bűnözés, stb.)

Az EU országokban ezt a káros folyamatot időben felismerték és leállították. Tekintettel arra, hogy magának az EU-nak is versenyképesnek kell maradnia a részben nagybirtokrendszeren, részben jelentősen támogatott farmgazdálkodáson alapuló tengeren túli országokkal, nem maradt más lehetőség, mint az agrápolitika olyan újrafogalmazása, amely - főleg a kisebb méretű gazdaságoknál és nagyüzemi méretekben gazdaságosan nem művelhető földterületek esetében - a liberális szabadverseny helyett a vidékfenntartást, a környezet védelmét, a szociális szempontokat, a munkanélküliség csökkentésének szempontjait előtérbe helyezi és bevonja az agrárpolitika keretébe.
Ez azt jelenti, hogy számos olyan támogatást, költséget, ami más címeken (környezetvédelem, szociális ás munkanélküli ellátások, kistérségek fenntartása, település fenntartás és fejlesztés, stb.) szintén az államot terheli, preventív jelleggel az állam az agráriumnak adja.
Ha ez a támogatás megszűnik, akkor a munkanélküliség ugrásszerű növekedése, a szegényellátás és a többi negatív következmény, ami a kistelepülések elsorvadásából, a gazdák és képzetlen falusi munkásréteg földönfutóvá válásából adódik. Növekednek a környezetvédelmi kiadások és elhal a falusi turizmus, stb.

Ezt a felismerést Az EU módosított alapítási szerződésében világosan kimondja, hogy az agráriumban az elsődleges szempont a termelők széles rétegei számára megfelelő jövedelem biztosítása.

Magyarországra mindezek a szempontok szintén érvényesek, néhány speciális nehézséggel súlyosbítva. Magyarország agráriuma hagyományosan tőkeszegény, ami a múlt rendszerben is igaz volt és most is igaz. Súlyosbítja ezt egy rossz szerkezet, amin a rendszerváltás csak rontott. Hatalmas hiba volt a feldolgozó kapacitást az alapanyag termeléstől elszakítva külön privatizálni. Alapvető tény - nemcsak nűlunk -, hogy az agrárium nyeresége a teljes vertikumban egyenlőtlen megoszlásban jelenik meg, vagyis az alapanyag termelés jó esetben is csak szerény nyereségű, de rossz időjárási kötrülmények között veszteséges, ezzel szemben a feldolgozásban és a kereskedelemben jelenik meg a nyereség jó része. Az EU országok többségében ez azért nem jelent ekkora problémát, mert a gazdák szövetkezetekbe vagy nagy részvénytársaságokba tömörülni tulajdonrésszel rendelkeznek, így a végfelhasználás eredményéből is részesednek. Ha megszűnik a mezőgazdaság támogatása, akkor a fejlemények jól kiszámíthatók. A fejlettebb eszközparkkal, vertikális háttérrel rendelkező, tőkeerős nyugati cégek a termőföld forgalom liberalizálása előtt a termeltető, feldolgozó és kereskedő cégekben fognak részesedést szerezni, majd amint lehet, fel fogják vásárolni a mezőgazdasági üzemeket és a termőföldeket. A magyar paraszt bérmunkás lesz, Magyarországon pedig elsősorban a gazdaságtalanabb, környezetre károsabb termelési folyamatokat fogják folytatni, míg a minőségi feldolgozást és a kereskedelmet annak hasznával együtt a befektetők külföldre viszik és az nem a mi roszágunk fejlődését fogja szolgálni.

Nem tudom, hogy erre milyen szót lehetne használni, én jobb híján az újgyarmatosítás kifejezést használnám.

mpd
  Válasz | 2005. július 05. 09:34 | Sorszám: 14
Az idióta szabadpiac miatt van az egész.
Az élelmiszer-termelést sajnos, nem lehet egyen-gyárakba kényszeríteni és robotizálni, ergo, az önköltséget nem lehet a pincébe szorítani.
Ezért ez az ágazat kilóg a globalizmus zsákjából. Egyszerűen nem lehet egyformán kezelni a mikrocsipp-iparral.
Sok fejtörést okoz ez a legkiválóbb közgazdász-elméknek, de csak-csak beletörik a bicskájuk. A mezőgazdaság egy renitens, mondhatni, deviáns ágazat, a közgazdászok rémálma.
Hála Istennek.
Mondjuk, Kóka és Tukán most a szabadverseny idióta jelszavával üzent hadat, de ebbe bele is bukhatnak.
Megintcsak hála Istennek.
onogur
  Válasz | 2005. július 05. 09:33 | Sorszám: 13
Wazze, ha beüt a gebasz, akkor akár támogattad az elektronikai ipart, akár nem, nem lesz alkatrész, hiszen minden kütyü tartalmaz importcuccot.

Az állam már beavatkozott a halgazdaságok "érdekében", hiszen míg Magyarországon fizetni kell a vízért az államnak, addig Csehországban nem. Így még szép, hogy a cseh ponty olcsóbb, mint a magyar.

A libamáj nagyon jó példa.
Medgyessy elvtárs magyar technológiával akar Kínában gigaüzemet létrehozni és onnan ellátni egész Európát libamájjal. Kínában gyakorlatilag nincs állatvédelmi törvény, lehet tömni a libát meg fosztani a tollát.
Tipikus liberkomcsi megoldás, saját zsebre gazdagodni és hazavágni az egyik magyar sikerágazatot.

Magas vámot kivetni az amerikai termékekre?
Volt már rá néhány példa. Évtizedek óta kereskedelmi háborúban áll Európa az USÁ-val. És az USA mindig azonnal ellenlépéseket tesz, megvédi piaci érdekeit.
Gondoljunk csak a banánháborúra, pedig ebben az esetben az USA nem is a hazai termelését védi, mivel az nincs, csak multicégei érdekeit.

vadnyul
  Válasz | 2005. július 05. 09:21 | Sorszám: 12
Ha máshol olcsóbb, és az állam (vagy az EU) védeni akarja a piacát, hát vessen ki vámot, adjon egyszeri segélyt a technológiai átálláshoz, és ezzel megvédi saját termelőit, de miért adna rendszeresen támogatást?
És miért ne lehetne pl. az iraki libamáj-feldolgozás alapanyagát Mo-ról szállítani? A pontyon kívül nincs hal? Ha nem éri meg a csehek miatt pontyot tenyészetni, akkor tenyésszenek keszeget, harcsát, pisztrángot. Avatkozzon be az állam a pontytenyésztők érekében, hogy versenyképesek legyenek, segítsen nekik megtalálni a piaci rést, de ha valaki ezek után is pontyot tenyészt, és nem bírja a versenyt, mi dolga ott az államnak?

Mi lenne, ha valami gebasz történne, és nem lehetne számítógép alkatrészt szerezni? Az államigazgatás összeomlana.

millertrash
  Válasz | 2005. július 05. 09:21 | Sorszám: 11
"Hogy Gyurcsánynak tetszik az ötlet?
Ez megmagyarázhatatlan."

dehogy is. igy lesz majd az ámerikai búzából 3.60-as kenyér.

mpd
  Válasz | 2005. július 05. 09:20 | Sorszám: 10
Mercurius már pedzegette:

azé' vazze mer enni köll valamit.

gyaloggos
  Válasz | 2005. július 05. 09:14 | Sorszám: 9
Bizonyára olvastátok, hogy Bush nem jön Magyarországra, az előzetes tervekkel ellentétben.

Lehet, hogy Gyurcsány azért reagált ennyire gyorsan, hogy Bush kedvében járjon!

Az meg nem meglepő, hogy marhaságot mondott!

onogur
  Válasz | 2005. július 05. 09:14 | Sorszám: 8
Bush javaslata érthető, hiszen az USÁ-ban óriási a túltermelés ( ezért az EU mezőgazdasági támogatása akadályozza az amerikai termékek EU-piacra jutását ) és sokkal olcsóbban termeszthető mondjuk a szója és a kukorica, mint Európában.

Hogy Nagy-Britannia támogatja az elképzelést, az is érthető, hiszen a brit szigetek éghajlata nem igazán alkalmas mezőgazdasági termelésre, az angolok nem akarják az általuk közös kasszába befizetett pénzzel a kontinens termelőit támogatni.

Hogy Gyurcsánynak tetszik az ötlet?
Ez megmagyarázhatatlan.
Sajnos feledékenyek vagyunk, nem emlékszünk az MSZP kampányára, melyet az EU-népszavazás előtt hajtogattak. Hogy hány és hány milliárd euro fog beérkezni a magyar mezőgazdaság támogatására, ha belépünk!!!

vadnyul
  Válasz | 2005. július 05. 08:57 | Sorszám: 7
Tehát Ny-Eu-ban és az USA-ban is kitörhetne éhínség egy-egy rosszabb év után? Azaz a 21. sz. technikai színvonala képtelen ezeket természeti a hatásokat elhárítani?
Nincs olyan szándék a támogatások mögött, hogy az élelmiszerek árait alacsonyan lehessen tartani?
onogur
  Válasz | 2005. július 05. 08:55 | Sorszám: 6
Szerintem a mezőgazdaság a legfontosabb stratégiai ágazat, amióta a világ világ.
Ha valami gebasz történik és lezárulnak a határok, a népnek akkor is ennie kell. Nem lehet megszüntetni a burgonya termelését csak azért, mert mondjuk Németországban fele akkora költséggel termeszthető.
Nem lehet ázsiai csirkékre alapozni a hazai húsipart.
Nem lehet megszüntetni a halgazdaságokat csak azért, mert a cseh ponty olcsóbb.

Tehát a mezőgazdaság támogatása nemzeti önvédelem a termelés-termesztés fenntartása érdekében.
Szerinted miért kellene államilag támogatni az elektronikai ipart? A mikroprocesszort nem lehet megenni.

Mercurius
  Válasz | 2005. július 05. 08:35 | Sorszám: 5
Ahol az állam nem védi ki az időjárás és a konjunktura hatásait a támogatások segítségével, ott megjelenik az éhinség. Ma a világban jelenlevő éhinség nagyon sok helyen a neoliberális reformok "eredménye".
vadnyul
  Válasz | 2005. július 05. 08:24 | Sorszám: 4
Ha már felmerült, akkor feltennék egy kérdést:
Mi szükség van (leginkább EU-s szinten) a mezőgazdasági támogatásokra?
És miért nem támogatják hasonló módon mondjuk a könnyűipart vagy az elektronikai ipart (gondoljunk a made in China feliratokra)?
Magyarországon érthető, ha a cél a tőkehiány pótlása és másképpen nem megoldható. De egyébként egy gazdasági tevékenység miért nem tud kellő jövedelmet biztosítani? És ha ez igaz, miért kell ilyen áron is fenntartani, mint amit most az EU csinál (a költségvetés legnagyobb tétele)?

Megj.: Ezek valódi kérdések, ezért valódi válaszokat várok. Minősítgetésre és sértegetésre hasonló stílusban fogok válaszolni.

mpd
  Válasz | 2005. július 05. 08:12 | Sorszám: 3
Izé. Nem kéne tán a jobboldalnak, vagy akár a Fidesznek mostan megszólítani a parasztokat, és elmagyarázni nekik, miről megy a duma?
Mercurius
  Válasz | 2005. július 05. 08:05 | Sorszám: 2
Nem kellett megvenni. A neoliberális dogma egyik alaptétele, hogy meg kell szüntetni a mezőgazdasági támogatásokat. Ezért nem fizették ki a gazdáknak a már átutalt EU támogatásokat sem. Most jogcímet szeretnének hozzá. Nagyot kaszálhatnának, ha a gazdákat sikerülne tönkretenniük.
Cakpakk
  Válasz | 2005. július 05. 00:43 | Sorszám: 1
Ezek szerint Bushék (vagy inkább a Monsanto) megvehették Kókát kilóra (vele Gyurgyányt). A mult héten volt a HirTVn a Célpont nevü müsor a GMOrol, érdemes megnézni.

Ugylátszik az USA, Magyarországot találta a leggyengébb láncszemnek, ahol rést lehet ütni az EU mezögazdasági politikáján (kis segítség az angoloknak). Pedig az egész hülye szabályozás egyik értelme pont az, hogy az USA nyomulásnak gátat vessen.

Tényleg fel kell homályosítani az embereket, ha ezek a húgyagyúak most önállózni kezdenek és beállnak az USA mögé az egyrészt kicsinálja ki a mezögazdaságot, de még a Franciák is akkorát rúgnak majd a hátsónkba, hogy annyi lesz nekünk...

terra
  Válasz | 2005. július 05. 00:28 | Sorszám: 0
Bush azt javasolta, hogy a mezőgazdaság piaca legyen liberalizást, az EU szüntesse meg a mezőgazdaság támogatását és ez esetben az USA sem támogatja a saját termelőit.

Gyucsány támogatta Bush javaslatát!

Erre egyszerűen nem találok szavakat. Ez már nem csak ostobaság, hanem - bár ritkán használom ezt a szót - hazaárulás!
Gyurcsánynak tudnia kell, hogy az EU csatlakozással meggyengült, hazai piacát és feldolgozói hátterét jórészt elvesztő magyar mezőgazdaságnak, azon belül is a gazdáknak ez megadná az utolsó döfést.

Ehhez képest már csak másodlagos kérdés: hogy jön ahhoz ez a paprikajancsi, hogy a parlament és a mezőgazdasági érdekképviseletek megkérdezése nélkül állást foglaljon egy ilyen fontos kérdésben?

Ha már úgyis vitatkoznak, Orbán rákérdezhetne erre is.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola