Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Mikor kerültünk az adóság spirálba. Miért érdeke a politikusoknak a törlesztés? (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Mikor kerültünk az adóság spirálba. Miért érdeke a politikusoknak a törlesztés?
kingvidor
  Válasz | 2006. július 09. 23:19 | Sorszám: 45
Nem én vontam kétségbe a Varga által említett adatokat, hanem te, tehát inkább neked kéne olvasgatnod az MNB jelentését, ha már mandala megkereste neked. Megtaláltad benne az adatot, amiről ibolyád sem volt? Szerinted ha a PM nem készített kimutatást a jóléti kiadásokról, akkor gyurcsányi honnan vette a beböffentett adatait? Te biztos tudod, mint SZAKEMBER, talán még azt is tudod, hogy hova tűnt el szőrén-szálán az ötezer milliárdnyi adósság, ha már annyira egy srófra jár az agyad a Pojácáéval.
kujtorgo
  Válasz | 2006. július 09. 23:08 | Sorszám: 44
Kaleb!
Te megpróbálod megmagyarázni a megmagyarázhatatlant is. Ez tiszteletre méltó. De a mértéket nem szabad elveszteni. Egy idő után mulatságos. Már nem is érdemes vitatkozni. Sajnálom.
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 22:57 | Sorszám: 43
fogfájás
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 22:56 | Sorszám: 42
Mint a fogorvos?

Nézd, fofájás ügyekben én maradok a fogorvosnál.

Megnézted az MNB kiadványát? Érted mér, miért nincs Varga Istvánnak igaza? Ha valami nem világos, nyugodtan kérdezz rá, ha azt akarod, én nem is reagálok rá, vannak itt néhányan, akik el tudják neked magyarázni. Tudod, ez egy szakma. Az FDI az FDI, akár jobbról akár balról nézed.

kingvidor
  Válasz | 2006. július 09. 22:50 | Sorszám: 41
Hát pedig lehet, hogy a szomszédasszonyodra kéne inkább hallgatnod, mert őt talán nem vakítja el annyira a felsőbbrendűségűségi komplexus és a nagyképűség ilyen mértékű gőgje, talán ő nem hiszi azt magáról, hogy mindenhez mindenkinél jobban ért, ezért tisztábban látja a világot.
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 22:27 | Sorszám: 40
Na, ha tehették, küldjék is el.

Az IMF nem tökéletes, a WB sem. Stiglitz kritikája mutatja, meg Jeffrey Sachsé. De azért az sem igaz, hogy szabad a pálya, és mindenki úgy költekezik a végtelenségig, ahogy akar. Egyébként nekünk most épp nem a WB/IMF társulattal gyült meg a bajunk.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 22:25 | Sorszám: 39
Ezt már 22 alatt beírtad. Elfelejtetted?

Nézd, az egy dolog, hogy Varga István egy szerencsétlen mérnökember, aki belenéz egy két közgazdasági kiadványba és kb. annyit ért belőle, mint én értenék egy gépelemtani fejtegetésből. Idáig minden rendben van.

Ami nincs rendeben, hogy a sajtó egy része - közelebbről a Magyar Nemzet és a Hír TV - olyan mélyre süllyed, hogy eszébe nem jut egy szakembert megkérdezni a dologról. Pedig nyilván nem hülyék, csak eéfogultak. Ha fájna valamelyikük foga, nyilván fogorvoshoz menne vele. Ez ilyen dolog. Szomszédasszony is adhat tanácsot, de azért a fogorvos biztosabb.

Én még azt se mondom, hogy szomszédasszonynak ne legyen véleménye. De azért utána nem ártana meghallgatni egy hozzáértőt is, mit szól hozzá. Pl. nyilván írta valaki az MNB jelentését. Nem tud beszélni? Miért nem kérdik meg?

Szerintem nem nehéz rájönni a válaszra.

KeserűShow
  Válasz | 2006. július 09. 19:52 | Sorszám: 38
Pár évvel ez elött amikor Dél-Korea gazdasága megállt az IMF és a Világbank felajánlotta koreának ,hogy segít.Amikor a koreaiak megtudták, hogy milyen kondiciókkal kapnának hitelt megköszönték szépen és elküldték a bankokat a p......ba.Most láthatjuk,hogy hol tartanak az említett sz@rvezetek nélkül.
orosz_hussalata
  Válasz | 2006. július 09. 19:28 | Sorszám: 37
Miért érdeke a politikusoknak a törlesztés?

Ügynöki jutalék. Kifizetésének mikéntje csak technikai kérdés. (igazgatói megbízás a banknál, vagy valamelyik leánycégénél, vagy valami adóparadicsomon keresztül.)

kingvidor
  Válasz | 2006. július 09. 19:03 | Sorszám: 36
Jól elbeszélgetsz magaddal, de a tények azért érdekesebbek:

ÁSZ jelentés (0604 2006. május):

"A deficithez összességében hozzájáruló kiadások
jövőbeli jóléti és a gazdaság növekedését elősegítő
hatásai nehezen azonosíthatóak. A támogatási
programok, jóléti intézkedések, a szociális ellátó
rendszerek reformjai (pl. egészségügyben,
oktatásban), valamint a beruházások jövőbeli
hasznosságát, eredményességét, államháztartási
bevételekre, kiadásokra gyakorolt hatását mérő
tanulmányok, elemzések a PM-ben nem készültek."
48.old. 3. bekezd. http://www.asz.hu/ASZ/jeltar.nsf/0/1D9CFC79985C7343C125717F0044A712/$FILE/0604J000.PDF

gyurcsányi pojáca HAZUGSÁGA:
"A 12 ezer milliárd 71 százaléka, 8700 milliárd jóléti
és szociális kiadásokra ment, ennek a legnagyobb része
egyébként nyugdíj, oktatási kiadás és egészségügyi
kiadás. 71 százalék! 14 százalék, 1700 milliárd forint
gazdaság- és infrastruktúra-fejlesztésben van." http://www.mkogy.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat?p_ckl=38&p_uln=5&p_felsz=22&p_szoveg=&p_felszig=22

Erről és a többi disznóságról egy tömör és velős összefoglaló Varga Istvánnal, a MAOSZ alelnökével: http://tdyweb.wbteam.com/Varga0707.htm

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:30 | Sorszám: 35
segítsék
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:29 | Sorszám: 34
Utóbbit irónia nélkül mondom. Fejlesszék csak az itt működő vállalatainkat, vagy segítség csökkenteni az államadósságot.

Az éremnek persze van másik oldala is, szeretnének ők nyereséget is látni. De hát ez a kapitalizmus, ha nincs nyereség, nem jön a tőke, és nincs munkahely sem.

Meg lehet ittho megtakarítani. Kevesebb buli, kevesebb fesztivál, kevesebb fanta. Szorgalom, takarékosság, részvények előrelátó vásárlása. Vissza lehet vásárolni a külföldiek kezén levő részvény portfoliót, meg lehet új vállalatokat is tőkével ellátni, csak akarni kell! Akár kis megtakarításokból. Van, akinek sikerült már.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:24 | Sorszám: 33
Talán kevésbé járatos olvtársaknak. Az FDI-ban van benne pl. a győri Audi, meg a többi többségi vagy kizárólag külföldi tulajdonú vállalat külföldi tulajdonrésze. Amennyit befektettek Magyarországon.

Ettő a tételtől akkor szabadulunk meg, ha "szerencsénkre" mondjuk egy autógyár Magyarország helyett Szlovákiában épít üzemet. Nagy öröm, mondhatom.

A tulajdonviszonyt megtestesítő portfolióbefektetésre pl. akkor kerül sor, ha egy amerikai nyugdíjalap OTP részvényt vesz a magyar államtól, vagy ha tőkeemeléses részvényvásárlás útján tőkét fektet be egy magyar vállalatba. Mindkettő öröm.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:19 | Sorszám: 32
84,8 amiről beszélünk, csak a pontosság végett.
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:16 | Sorszám: 31
tulajdonosi befektetés
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 15:15 | Sorszám: 30
Nettó külföldi tartozás. Rákerestem a neten és sikerrel jártam. Találtam elsőre egy MNB kiadványt, ami világossá teszi, miről van szó.
http://www.mnb.hu/Resource.aspx?ResourceID=mnbfile&resourcename=inf9912_5_hu

Egy régi, 99-es jelentés, 50. oldalon van a táblázat. De ebből is világos a fogalom. Jól sejtettem. E 84,9 md eurónak része

* a közvetlen külföldi tőkebefektetések egyenlege (FDI), ideértve a tulajdonosi hitelek egyenlegét is
* a tulajdonviszonyt megtestesító portfolióbefektetések egyenlege

Előbbi a nettó működő tőke behozatal, az a bizonyos 48,1 milliárd, amire büszkék szoktunk lenni, és része a tőzsdén - és nyilvános részvénykibocsátáson - át történő tőkebefektetések egyenlege is. Ennek is örülni szoktunk.

Marad tehát a 11,3 milliárd nettó államháztartási adósság, az adósság ennyi. A többi tulajdonsoi befektetés, amin lehet vitatkozni, hoyg milyen dolog, de legalább nem visszafizetendő adósság.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:53 | Sorszám: 29
Nem, csak
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:51 | Sorszám: 28
Nem csak próbálok némi ismeretet terjeszteni, láthatólag korlátozott sikerrel.

Ott az MNB honlap, bújjad, okosodj, aztán ha érted mi ez a 84 milliárd, gyere vissza és mond el. Én sem értem, de legalább érdekel.

Az ÁSZ néha butaságokat "állapít meg". Ha bármilyen ilyen tanulmány készül, én leszek az első, aki örülök neki. De nagyhangon előadni, hogy nem készül, nem hozzátéve, hogy ezzel szemben mi a nemzetközi gyakorlat, az azért elég sajátos fogalmazás.

Az egy más dolog, hogy az ÁSZ szöveg olyan megfogalmazásai, mint

* " jövőbeli hasznosságát ... mérő" tanulmányok,
* " szociális ellátó rendszerek reformjai (pl. egészségügyben, oktatásban"

enyhén szolva korlátozott felkészültségű tanulmányíróra engednek következtetni. El kell mondjam, miért nem lehett jövőbeli hatásokat "mérni" és az oktatás pl. miért nem tekintehtő a szociális ellátó rendzserek részének? Szégyelném, ha ezt el kéne magyarázni, de esküszöm, hogy megteszem, ha valaki jelzi, hogy ezt nem érti.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:43 | Sorszám: 27
Üdvözlöm az ÁSZ-t. Mellétették, hogy milyen országban készülnek ilyen számítások? Mert egy ilyen bölcsességet könnyű leírni, de azért szeretném én azt látni, hol van az a példa, aminek a követésére buzdítanak.

Egyébként amit Varga Istvánnal szemben felhoztam, hogy a deficit nem bontható szét kiadási tételek szerint, az Gyurcsány beszédére részben is áll. Mondjuk az ő szövegében több a logika, mert lehet a kamatkiadást "muszáj kiadásnak" tekinteni, a jóléti kisadások növelésének egy részét meg az infrastruktura fejlesztés egy részét, vagy akár egészét diszkrecionálisnak, és akkor el lehet azon gondolkozni, mi lett volna ha más döntések alapján működünk. De azért ez is egy bonyolultabb ügy, modellezni kellene a hatásokat. Külpiacaink stagnáltak. Ha nincs ez a belső keresletélénkítés, akkor a GDP sem annyi, amennyi, a foglalkoztatás sem, az adók sem, és még egy sor változó sem. Ehhez tényleg modellezni kellene a hatásokat, hogy lássuk, akkor mennyi lett volna az adósság, és a különbsét lehetne az adott lépéseknek tulajdonítani.

De Varga, és a riporter, továbbá TGM szemmel láthatólag nem érti, miről is lehet szó. Talán jó lenne, ha egy televízióilyenkor mondjuk egy tájékozottabb közgazdászt kérdezne meg. Pl. Hameczet, Szapáryt vagy Kopitsot, de lehetne még hosszan sorolni.

kingvidor
  Válasz | 2006. július 09. 14:39 | Sorszám: 26
Már megint terelgetsz? A lényeg, hogy az ÁSZ megállapította, hogy "támogatási programok, jóléti intézkedések,
a szociális ellátó rendszerek reformjai
(pl. egészségügyben, oktatásban), valamint a beruházások
jövőbeli hasznosságát, eredményességét,államháztartási
bevételekre, kiadásokra gyakorolt hatását mérő
tanulmányok, elemzések a PM-ben nem készültek."

Tehát gyurcsányi légből kapott adatokkal blöfföl, hazudozik a tömegeknek, mert tudja, hogy a média mögötte van, ezért nem tudják meg, hogy csak simán hazudozik, sőt, még csak nem is feltételezik róla.

kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:31 | Sorszám: 25
Opel helyett olvass Audit, a GM és Opel az azonos.
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:30 | Sorszám: 24
magyar multik - azaz a multik magyar leányvállalatai, pl. Opel, GM, Flextronics, Suzuki, ilyenekre gondolok.
kaleb
  Válasz | 2006. július 09. 14:29 | Sorszám: 23
Mi ez a nettó külföldi tartozás? (Net foreign liability)

Ugyanezen FFM statisztika szerint a nemzetgazdaság nettó külföldi adóssága 32,2 md euró, amiből az államháztartásé 11,3 md euró.

(A különbség, 20,9 md euró a magánszektor nettó külföldi adóssága.)

Nem tudom, de azt gyanítom, hogy ennek része lehet a 48,1 md eurós nettó FDI is. Én is még meg próbálom nézni, mert érdekel, de ha valaki hamarabb megtalálja rá a választ, szívesen elolvasom.

Mondjuk azt nem veszem annyira a szívemre, ha mondjuk a magyar multik a külföldi pénzpiacon fejlesztési hiteleket vesznek fel és ebből összegyűlik 21 millliárd adósságuk, tegyék csak nyugodtan. A 48 milliárdos behozott FDI mellett ez a 21 milliárd nem tünik túlzottnak. Egyébként is az ő dolguk, mi meg örüljünk, hogy itt fejlesztenek.

kingvidor
  Válasz | 2006. július 09. 12:33 | Sorszám: 22
mandala, jó, hogy felkutattad a konkrétumokat, mert ezekkel már a blöffmesterek sem tudnak mit kezdeni.
Tehát az idézet az ÁSZ jelentéséből (0604 2006. május):

"A deficithez összességében hozzájáruló kiadások
jövőbeli jóléti és a gazdaság növekedését elősegítő
hatásai nehezen azonosíthatóak. A támogatási
programok, jóléti intézkedések, a szociális ellátó
rendszerek reformjai (pl. egészségügyben,
oktatásban), valamint a beruházások jövőbeli
hasznosságát, eredményességét, államháztartási
bevételekre, kiadásokra gyakorolt hatását mérő
tanulmányok, elemzések a PM-ben nem készültek."
48.old. 3. bekezd. http://www.asz.hu/ASZ/jeltar.nsf/0/1D9CFC79985C7343C125717F0044A712/$FILE/0604J000.PDF


gyurcsányi pojáca HAZUGSÁGA:
"A 12 ezer milliárd 71 százaléka, 8700 milliárd jóléti és szociális kiadásokra ment, ennek a legnagyobb része egyébként nyugdíj, oktatási kiadás és egészségügyi kiadás. 71 százalék! 14 százalék, 1700 milliárd forint gazdaság- és infrastruktúra-fejlesztésben van." http://www.mkogy.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat?p_ckl=38&p_uln=5&p_felsz=22&p_szoveg=&p_felszig=22

Erről és a többi disznóságról egy tömör és velős összefoglaló Varga Istvánnal, a MAOSZ alelnökével: http://tdyweb.wbteam.com/Varga0707.htm

mandala
  Válasz | 2006. július 09. 11:00 | Sorszám: 21
A'szem, alapvetően a Gyurcsány eme parlamenti felszólalására utalt Varga :

: http://www.mkogy.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat?p_ckl=38&p_uln=5&p_felsz=22&p_szoveg=&p_felszig=22

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola