Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » A stílus meg az ember (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A stílus meg az ember
huszárló
  Válasz | 2012. július 04. 18:25 | Sorszám: 45
Magyarul is van olyan, hogy kínjában röhög az illető...
Rendes Kis
  Válasz | 2012. július 01. 17:55 | Sorszám: 44
Én úgy tudom, a japánoknál a nevetés nem (vagy nem csak) az öröm, hanem a kétségbeesés kifejezése (is).
huszárló
  Válasz | 2012. július 01. 17:35 | Sorszám: 43
Eközben pl. egy mongol számára a legnagyobb vidámságra ad okot, ha vki elesik teljesen véletlenül vagy vmit elejt és az kárba megy és ilyesmi. A legjobb viccnek tartják, nagyot röhögve teli szájjal az illetőn.
Békáscity
  Válasz | 2012. július 01. 17:26 | Sorszám: 42
Köszi - nagyon jó !
Rendes Kis
  Válasz | 2012. július 01. 17:17 | Sorszám: 41
Japán erdélyi szemmel 20. – Kedvenc tévéadásaim, Az ismeretlen káromkodás

Állandóan túlzsúfolt munkabeosztásom miatt nem sok időm maradt tévézni, de ha csak tehettem, örömmel hódoltam e szórakozásnak. Hiszen a tévé és a rádió jelentette számomra a legjobb nyelviskolát.

Volt egy kis, útlevél nagyságú tévékészülékem, gyufásskatulyányi színes képernyővel. Ha akadt időm, munkába menet vagy jövet, örökké néztem valamit. Kedvenc adásaim a gasztronómiai, a földrajzi és történelmi adások voltak. Japánban amúgy is nagyon közkedveltek e műsorok, a szappanoperák mellett talán a legkedveltebbek.

Szívesen néztem még a szumó és a K-1 mérkőzéseket, továbbá régi szamuráj-filmeket és a minden szerdán este közvetített Koko ga hen dayo nihonjin című műsort (a címe körülbelül azt jelenti, hogy „ezek a fura japánok” . Ebben az adásban több mint száz, japánul jól beszélő külföldi szerepelt, a téma minden héten más és más volt, például hogy milyen a taxi Japánban és milyen Brazíliában vagy Kenyában, vagy milyen az európai és afrikai hivatalnok élete, és milyen a japáné. A mindennapi élet milyenségét kutatták és vitatták meg, hogy mi a jó és mi a rossz Japánban, vagy külföldön egy-egy japán vagy egy külföldi szemével nézve. Ezek a beszélgetések gyakran veszekedésekbe és verekedésekbe torkollottak, a már régóta Japánban élő zsűri tagjai alig tudták az összeakaszkodott feleket szétválasztani és kibékíteni. A pakisztániak és az indiaiak például ott, a helyszínen akarták tettlegesen megoldani a hazájukat sújtó problémákat…

Amikor a nagojai Chukyo tévénél némileg ismert lettem gasztronómiai reklámjaimmal, én is meghívást kaptam Tokióba, hogy részt vegyek e műsorban, de a sok munka miatt nem kerülhetett rá sor. Nagyra értékeltem ugyanakkor a japán tévétársaságok ama szokását, hogy az amerikai akciófilmeket sosem szombat-vasárnap tűzték műsorra, hanem szerdán, csütörtökön és pénteken. Ezekből pedig mindig kivágták az erőszakos, véres vagy túlságosan szexuális töltetű részeket, a meztelen női testeket pedig itt-ott mozaikkal takarták el.

Az ismeretlen káromkodás

Mi, székelyek mindig is büszkék voltunk arra, hogy a magyar nyelv rendelkezik a legtöbb és legváltozatosabb káromkodással. Szerintem inkább szégyellnivaló lenne ez, mert egy nyelv gazdagságát nem a kacskaringós káromkodások hivatottak érvényre juttatni.

Japánban szerencsére nincsenek bővében a káromkodásoknak, ez egyrészt a japánok neveltetésében keresendő, másrészt a japán nyelv az évezredek alatt annyit csiszolódott, hogy a csúnya szavak automatikusan kikoptak belőle. Egy japánnak nincs szüksége arra, hogy obszcén szavakat vágjon beszélgetőpartnere fejéhez, ha történetesen le akarja hordani. Sokkal keményebben meg lehet sérteni valakit, ha a mondanivaló ízlésesen be van csomagolva, és választékos formában jut kifejezésre.

Otthon, a családban a kisgyerek már akkor is megrovásban részesül, ha kiejti az olyan egyszerű szitkokat, mint a bolond, hülye, idióta. A szülők már korán arra nevelik a gyerekeiket, hogy szépen és választékosan beszéljenek. Ha netán a szülők veszekednek, soha nem emlegetik fel egymás családfáját, és az isteneket sem vonják bele a csetepatékba, nem divat továbbá a csúfolódás sem. Senki sem találja mulatságosnak, ha egy embertársa balszerencséjén vagy testi fogyatékosságain kell nevetnie vagy gúnyolódnia, mert bárki bármikor kerülhet kellemetlen helyzetbe vagy szerencsétlenül is járhat.

A székely ember, mikor káromkodik, azt mondja, könnyít a lelkén, levezeti a feszültséget, és úgy érzi, hogy ezzel a baj legnagyobb részén már túljutott. Ez igaz, de egyben az érzelmek és indulatok kimutatását is jelenti, és felszínre hozza az egyén lelki gyengeségeit.

A japánok viszont rettentően tartanak attól, hogy érzelmeiket kimutassák, és emiatt gyengének érezzék magukat. Fontos dolog szerintük az is, hogy egyéni gondjaikkal, indulataikkal ne legyenek más ember terhére és ne okozzanak neki bánatot, szomorúságot vagy egyéb kellemetlenséget. És ezt Japánban az emberek messzemenően igyekeznek betartani!

... http://erdely.ma/turizmus.php?id=121833&cim=japan_erdelyi_szemmel_20_kedvenc_teveadasaim_az_ismeretlen_karomkodas

kerekferko
  Válasz | 2012. június 27. 19:49 | Sorszám: 40
1. Ez ronda.

2. Azért ronda, mert nincs aurája.

Rideg, formalista lózung.

vanna7
  Válasz | 2011. október 04. 21:09 | Sorszám: 39
Nem minden gyémánt csillog....viszont a Föld a legszebb csillag.
john batky
  Válasz | 2011. október 03. 11:14 | Sorszám: 38
Nálunk a helyi megfelelő elkezd kiabálni, hogy a magyarok ellopták a pénztárcáját...
Gyöngy
  Válasz | 2011. október 02. 16:22 | Sorszám: 37
Ez egy nagyon butácska cikk, tele ellentmondással. A szegénység annyiban "javítja" az ízlést, hogy az ember jobban meggondolja, hogy valami vadonatúj vacakot megvegyen-e vagy sem. Ha az ember nagyon akarja, össze fogja gyűjteni a vacakra valót, ha kell hónapokig éhezik, nem megy el a barátaival sehová, nem köszönti szeretteit egy szál virággal legalább a születésnapjukon, csakhogy beszerezhesse a vacakot, ami történetesen rettentő ízléstelen is lehet.
Rendes Kis
  Válasz | 2011. október 02. 12:23 | Sorszám: 36
... http://www.erdely.ma/eletmod.php?id=101131&cim=a_szegenyseg_javitja_az_izlest
Rendes Kis
  Válasz | 2011. október 02. 12:23 | Sorszám: 35
A szegénység javítja az ízlést

Környezetbarát módon és a korábbi fellengzősséget szinte teljesen nélkülöző tudatossággal, valamint egyre kifinomultabb ízléssel rendezik be, illetve csinosítgatják otthonaikat a britek a gazdasági válságtól sújtott évek hatására.

A lakberendezési szakemberek szerint

Rendes Kis
  Válasz | 2007. augusztus 02. 16:51 | Sorszám: 34
Ocsmány fröcsögés: mi van, ha egy nő káromkodik?


Csúnya beszéde miatt leszállítottak az autóbuszról egy nőt a kínai Tianjinban. Az utasok nem bírták hallgatni őt.

... http://www.hirszerzo.hu/cikk.ocsmany_frocsoges_mi_van_ha_egy_no_karomkodik_.41410.html

A. E.
  Válasz | 2007. július 15. 09:48 | Sorszám: 33
És a szólásszabadság ilyenkor hol marad...?
A. E.
  Válasz | 2007. július 15. 09:40 | Sorszám: 32
Nem baj. Szvsz a vélemény helytálló. Nem igazság kérdése, hogy van-e hatalomvágy vagy sem. Valószínű van és több hatalomvágyó és alkalmas ember van mint pozíció. Ez ilyen egyszerű. A vezető pozíciók száma nem bővül a világgal együtt.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 14. 21:58 | Sorszám: 31
Hollandiában bűntett beinteni ... http://gondola.hu/hirek/45948
szentistvánjobb
  Válasz | 2005. január 08. 09:57 | Sorszám: 30
"Vedd fel b..meg!" ...

... http://gondola.hu/cikk.php?szal=39932

mpd
  Válasz | 2004. október 21. 12:10 | Sorszám: 29
Nagy az Isten vadasparkja....
szentmáriabal
  Válasz | 2004. október 21. 12:05 | Sorszám: 28
A káromkodás impotenciát okoz




A jekatyerinburgi Ökológiai Központ tudományos vezetője, Gennagyij Cseurin azt állítja, sikerült kiderítenie a nyomdafestéket nem tűrő szavak eredetét és kísérleti úton bizonyítania, a káromkodás negatív hatással van a férfierőre - olvasható a NEWS orosz nyelvű hírportálján.

A tudós elmondta, a trágárnak számító kifejezések egykor varázsigék voltak, amelyeket az erősebb nem képviselői a férfierő védelmében végzett szertartások alkalmával mondtak el. Évente mindössze 16 olyan nap volt, amikor engedélyezték a varázsigék használatát, amelyek egyébként szigorú tilalom alá estek.
A gátlástalanul káromkodó férfiak így az impotencia veszélyének teszik magukat, a trágárkodó nők pedig lassacskán férfiasodnak - véli Cseurin ... http://gondola.hu/hir.php?hir_id=16150

oggi
  Válasz | 2002. október 02. 10:54 | Sorszám: 27
Ez jogos.
A nagy formátumú elme tágítani próbálja a világot, a kicsiny araszoló inkább szűkítené.

Érthető ez is, az is.

Phoenix
  Válasz | 2002. október 01. 21:49 | Sorszám: 26
Ha a csúcsintelligencia túlnépesedése hatalmi harchoz vezetne, az csak annak az eredménye, hogyha a csúcsintelligencia úgy gondolja a hatalom mennyisége állandó, így az egyéni hatalom növelésének egyetlen módja a másiktól való elvétel. Ez viszont korlátolt gondolkodásra vall, egyből nem csúcsintelligencia.

Tapasztalatom szerint a hatalom szerzése inkább az alacsony intelligenciájú egyéneket jellemzi, a magasak inkább bővítésre törekszenek. Lásd Orbán vs. HKovács. Melyiknek magasabb az IQ-ja?

szentistvánjobb
  Válasz | 2002. október 01. 16:18 | Sorszám: 25
Ez nem igaz*.

Ettől függetlenül: semmi köze az indító témához**.
______________________
*) A hatalomvágynak semmi köze az IQ-hoz ...
**) A téma: "A stílus meg az ember" ...

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 01. 14:58 | Sorszám: 24
A mensát én se szeretem. A zseniség és a magas intelligencia nem ekvivalens de azért korellál vagy legalább is feltételei egymásnak...

Korunknak talán legfőbb baja hogy a csúcsintelligencia s így a potenciális vezetői réteg túl népes. Ezért magától értetődik a hatalomharc.

Régen amikor egy százezres népből csak néhány zseni került ki valószínű nem volt ilyen gond.

Ki tudja?

ZiliZ
  Válasz | 2002. október 01. 14:34 | Sorszám: 23
már a suliban sem szerettem a mensát.
oggi
  Válasz | 2002. szeptember 30. 20:13 | Sorszám: 22
Idézet:
Mi az hogy 200-as skálán 185? A Mensáéknál a felső 2%-ot tekintik kb. zseninek. Az 148-nál kezdődik kb. Asszem úgy hogy az eloszlásgörbe közepe a 100-as IQ.

Akinek 100 az IQ-ja azt te kb. 80-90-nek fogod érzékelni.
Egy kb. 110-115 értéket fogsz átlagosnak találni.
130 fölött pedig igen nehéz józan ésszel differenciálni.

A zsenialitást pedig nem lehet IQ-val mérni.
Ez a mensás marhaság azt jelentené a magyar felnőtt lakosságra vetítve, hogy vagy 150 ezer zseni futkos kies honunkban...

Rémálomnak is erős...

Phoenix
  Válasz | 2002. szeptember 28. 20:56 | Sorszám: 21
Még soha senki nem tanított meg arra, hogy soha semmit sem fogsz tudni biztosan? A 100% biztonság statisztikailag is lehetetlen... Így marad a józan eszed, és a felkészültséged.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola