Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Abigél (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Abigél
kapitamunista
  Válasz | 2007. november 19. 22:40 | Sorszám: 110
Portré Szabó Magdáról az RTL Klubon

Az RTL Klub megváltoztatja műsorát, és a XXI. század helyén - kedden 23 óra 20 perckor - Portré otthon címmel egy Szabó Magdával készített beszélgetést láthatnak, amelyet eredetileg Karácsonykor mutattunk volna be.
http://www.rtlklub.hu/hirek/hazank/?id=0711286563

kapitamunista
  Válasz | 2007. november 19. 22:39 | Sorszám: 109
Elhunyt Szabó Magda

Meghalt Szabó Magda. A Kossuth- és kétszeres József Attila- díjas író, műfordító 90 évet élt. Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek, egyebek mellett a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia és a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja is volt.

Szabó Magda, a Kossuth- és kétszeres József Attila- díjas író, műfordító legutóbb augusztus végén vehetett át kitüntetést, ekkor a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét adományozta neki Sólyom László köztársasági elnök.

Szabó Magda 1917. október 5- én született Debrecenben, itt érettségizett 1935-ben. A debreceni egyetemen szerzett latin–magyar szakos tanári és bölcsészdoktori diplomát. A helyi Református Leányiskolában, majd Hódmezővásárhelyen tanított 1945-ig, amikor a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium munkatársa lett.

Az 1940-es években Páhi (Bács-Kiskun megye) községben tanított rövid ideig.1949-ben megkapta a Baumgarten-díjat, de még abban az évben visszavonták tőle és állásából is elbocsátották; egészen 1958-ig nem publikálhatott. Ebben az időben általános iskolai tanárként dolgozott.

Az eredetileg költőként induló Szabó Magda 1958 után már regény- és drámaíróként tért vissza. A Freskó és Az őz című regények hozták meg számára az országos ismertséget. Ettől fogva szabadfoglalkozású íróként élt. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise saját és szülei gyermekkorát valamint a 20. század elejének Debrecenjét mutatja be.

1985 és 1990 között a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka és zsinati világi alelnöke volt. 2000-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja és irodalmi osztályrendes tagja lett.

1947-ben kötött házasságot Szobotka Tibor íróval, akinek alakját Megmaradt Szobotkának című könyvében idézte fel. A férj halála után Szabó Magda lett hagyatékának gondozója.

Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek. Alapító tagja a Digitális Irodalmi Akadémiának.

* * *

Mély megrendüléssel és fájdalommal értesültünk Szabó Magda, egyik legnagyobb írónőnk halálhíréről. Távozása pótolhatatlan vesztesége a magyar irodalomnak, de - egyik legtöbbet fordított írónkként - a külföldi könyvbarátoknak is. Személyisége, munkássága előtt tisztelettel fejet hajtunk, hozzátartozói és a magyar irodalom
barátainak fájdalmában osztozunk.

Navracsics Tibor,
a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője
http://gondola.hu/cikkek/56690

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. március 23. 19:59 | Sorszám: 108
Garas Dezsőt se felejtsük el! Szenzációs ő is.
Balázsovits volt vérszegény, de ő csak saját magát hozta. Az ügyeletes szépfiú...
Évalánya
  Válasz | 2005. március 23. 14:57 | Sorszám: 107
Egyetértek, Básti tökéletes Torma Gedeon volt.
Szerencsi Éva is egész jó Gina volt.
Kiemelném még Zsuzsanna szerepében Piros Ildikót. Az ő alakítása is nagyon tetszett.
myatom
  Válasz | 2005. március 14. 18:15 | Sorszám: 106
Ja. És egyszer van esernyő Georginánál, egyszer meg nincs.
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. március 04. 16:53 | Sorszám: 105
Megnéztem én is, esmég. (Legalábbis az első lemezt)

Horn Micihez indul az osztály, s Balázsovits Lajos megkéri az egyik lányt, hogy szedjen pár szál rózsát a kertből, mire az egyik (tán Torma?) üstöllést rohan.

Mire Georgina átadja a csokrot, addigra szegfű lesz a virágokból....

(S hogy erről miért Boros és Ibolia jut eszembe?!)

jm
  Válasz | 2005. március 04. 10:17 | Sorszám: 104
"Nem akarnék hülyeséget beszélni, de mintha egy francia díjat nyert volna az Abigél - mint regény - a maga idejében."

Nem értem, hogyan, ha sose fordították le franciára?

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. március 04. 10:07 | Sorszám: 103
Meg van már?
myatom
  Válasz | 2005. február 25. 19:31 | Sorszám: 102
Józsefvárosiként mondom káprázatos film a Fábry-féle Pál utcai fiúk (1967-ben forgatották). Nemrég jött ki DVD-n, érdekes extrákkal kiegészítve. Szerintem óriási telitalálat. De most már abbahagyom az OFF-ot.
myatom
  Válasz | 2005. február 25. 19:29 | Sorszám: 101
Nem akarnék hülyeséget beszélni, de mintha egy francia díjat nyert volna az Abigél - mint regény - a maga idejében.

PS: Lemaradtam a 100-dikról. Nem baj. Irány az 1000 hozzászólás elcsípése ))))

hetyési
  Válasz | 2005. február 25. 18:04 | Sorszám: 100
Kíváncsi vagyok, nemzeti gyöngyszemünknek van-e, illetve mekkora ismertsége van hazánk határain kívül?
A DVD-n van idegen nyelvű feliratozás?
Nem hiszem hogy valamiféle büszkélkedési szándék, inkább a ma divatos "sharing", azaz megosztás szellemében gondolom, hogy minél több emberi lénynek kellene részesülni az arra érdemes dolgokból...
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 25. 03:45 | Sorszám: 99
Én nem vagyok híve a topiknyitásnak...

A jó filmek rovatban lehet folytatni. (Kollányi Ágoston rulez!)

eszbej
  Válasz | 2005. február 25. 01:42 | Sorszám: 98
Nem a versenyszellem miatt...
,,, hanem mert mint jóval korábban írtam volt, a gyermekeim (a lakli fiú is!) - egyik fő (mozgóképes) szellemi tápja volt az Abigéla. DE: a VHS szalag elkopott, a lejátszó masina elromlott, DVD-n meg nem leletem meg a filmet.
A derék jobbik és szebbik oldalnak valami módon oda kellene hatnia, hogy ilyesfajta filmek legynek kaphatók DVDn, baráti áron persze (sok DVDt az ára miatt nem tudok megvenni). Talán érdemes volna egy kb. harminc tételes listát összeállítani és "társadalmilag nyomni" a kiadatásukat. Ez legalább olyan fontos volna, mint az interneten közzétenni a magyar művelődés alapműveit. Vannak vizuális ( hmmm..., mi lehetne a jó magyar szó erre?) alapművek - s nem csak játékfilmekre gondolok!

Kezdetnek egy?: válogatás Kollányi Ágoston filmjeiből, vagy akár az összes.

Ha érdemes az ötlet nyissunk topikkot!

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 25. 01:19 | Sorszám: 97
Ami késik, nem múlik. (Talán ma)
myatom
  Válasz | 2005. február 24. 17:55 | Sorszám: 96
Az egyik indexes-topicban láttam az alábbi linket: A könyv elektronikus változatának letölthetőségére.
http://www.neumann-haz.hu/cgi-bin/DIATxcgi?infile=diat_vm_talalatok.html&locator=/dia/diat/muvek/html/SZABO/szabo00004/szabo00004.html&oid=77769&session=
myatom
  Válasz | 2005. február 01. 21:07 | Sorszám: 95
Kár hogy nem számoltam, hogy én hányszor láttam, de nem lehetek messze az 50-től. Belegondolni is félelmetes, számomra... Sokat gondolkodom miért van ez velem, és arra jutok, hogy valószínűleg minden mozzanatot igyekszem előbb csak ízlelgetni, aztán továbbgondolni. Ráadásul hangulattól függően mindig más és sokszor másképp ragad meg Abigél 300 percéből...
myatom
  Válasz | 2005. február 01. 21:04 | Sorszám: 94
Na vajon elérjük-e a 100-dik hozzászólást? Rekordot döntve azon fórumok között, amelyik Abigélről szól...
myatom
  Válasz | 2005. február 01. 21:03 | Sorszám: 93
Mintha minimum két kategóriában kellene szavazni, karakter(figura) illetve színész vonatkozásában. Mert hát trivi, hogy nem feltétlen esnek egybe. Sőt ha azt veszem, hogy lányok és felnőttek szerint is lehet nézni a dolgot, akkor már rögtön négy a kategória.

Érdekes, de mostani hangulatom szerint senkit nem tudok olyan nagyon kiemelni. Mindegyik figurát kedvelem a felnőttek között valamiért: még Hajdút is az énektanárt. Bár Gina nem feltétlen értene velem egyet Felnőttek között kétségtelenül rám is a Básti Lajos formálta igazgató tette a legnagyobb hatást.

Lányok között Bánki tényleges érdekes figura, számomra a pajzánul poénkodó Bánki körvonalazódik legélesebben, mint karakter. Murait azért szeretem, mert a könyvhöz képest fantasztikus élettel töltötte meg Rátonyi Hajnalka a figuráját. Ginát ugye a megtett 'útért' szeretem. Fantasztikus Tomra Piroska, de még Salm Gizella is.

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 31. 12:17 | Sorszám: 92
Az én kedvencem Básti Lajos. Fergetegesen alakítja a szigorú intézetvezetőt.
damobox
  Válasz | 2005. január 31. 09:46 | Sorszám: 91
Örülök, hogy sokaknak kedvence az én kedvenc filmem is.
Jómagam sem tudom megunni, akárhányszor képes vagyok megnézni.gyári VHS-en van meg , de már erősen kopott a lelkem.
Valaki DVD-re át tudná másolni nekem, baráti árért?
Minden jót kívánok továbbra is a rajongóknak!
Terembura
  Válasz | 2005. január 28. 21:18 | Sorszám: 90
Én is megnéztem mégegyszer (ez már a 3.) és tényleg jó, nem is untam meg.
Az én kedvencem: Gina
Kuksi
  Válasz | 2005. január 27. 03:00 | Sorszám: 89
Hali!
Én most néztem meg Abigélt és nagyon tetszett, söt el is olvastam ezt a fórumot.
Nekem kedvencem Bánki.
myatom
  Válasz | 2005. január 22. 22:51 | Sorszám: 88
Na legalább Kiss Marit sikerült beazonosítani az (Abigél) filmváltozatból: Zsurzs Kati játszotta. Az azonosítás alapja a Csinibaba című film volt.
myatom
  Válasz | 2005. január 18. 19:43 | Sorszám: 87
OK. A határozottan keresztényellenes légkörben, ami uralkodó állapot ma Magyarországon (az én érzékelésem szerint), legalább itt, legalább mi ne bántsuk egymást.
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 18. 05:30 | Sorszám: 86
Ja, ilyeneket meg végképp ne mondjál:

"szívesen elhagyom az egész fórumot"!

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola