Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » ünnepi készülődés (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: ünnepi készülődés
onogur
  Válasz | 2012. december 28. 16:01 | Sorszám: 541
Valszeg nem a fogalmazással van a baj. Azt írod, egy sínpáron állunk, pedig szerintem Te és keresztkem gondolkodtok hasonlóan. Hiszen feltétel nélkül hisztek valamiben, csak a hit tárgya más. Én a jó öreg székelytől, László Gyula professzortól ezt tanultam:

„Mindent megpróbáljatok, s ami jó, azt megtartsátok, ez volt családi nevelésem alapja. Ez eleve kizárta a tekintélyt, és magába foglalta a kísérletezést. Hallgatóimat arra neveltem, hogy tanulmányaikban ne ismerjenek tekintélyt, tehát ne érveljenek azzal, hogy X vagy Y ezt mondta, így tanította, s engem is bírálón nézzenek. Isten őrizze őket attól, hogy igazolják egyik vagy másik tételemet. Mivel a múlt nem azonos azzal, ami megmaradt belőle, tehát mindegyikünk tévedhet megítélésében… Mivel a messze múltat inkább csak sejtjük, jobb a termékeny bizonytalanság, mint a biztosság öncsalása… "

vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 15:46 | Sorszám: 540
Sajnálom, nem tudok magyarabbul fogalmazni..ennyi tellett.
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 15:44 | Sorszám: 539
..és majd látni fogjuk a kereszteseket,- ugye apa,- látni fogjuk őket amint védelmezik a szent földet és Európát, a világ legbátrabb férfiait"

"aztán megláttam őket talpig fegyverben talpig vasban jó lovakon ültek, kereszt volt a sisakjukon, a pallosukon és lovaik díszített terítőjén. Megláttak egy kis nomád csoportot, akiket mi is láttunk, ami csak asszonyokból és piciny gyerekekből állt, mert valószínű a férfiak és fiatal suhancok már vadászaton járhattak....láttam amint lerohanták őket és felkoncolták a védtelen asszonyokat és csecsemőiket, semmit hagyván maguk mögött...."
Marco Polo ( 17 évesen)

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 15:38 | Sorszám: 538
Néha előfordul, hogy nem értem a kérdést. Most is.
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 15:29 | Sorszám: 537
a mán baj, mert akkor a második vari az igaz...
onogur
  Válasz | 2012. december 28. 15:26 | Sorszám: 536
Ki akarja, hogy legyen egyház- vagy katolicizmusellenes?
Fogjon egy dorongot, csapja pofán, majd kérje meg hogy tartsa oda a másik orcáját is!
keresztkem
  Válasz | 2012. december 28. 15:23 | Sorszám: 535
1.) Miért gondolnám én azt, hogy "nyújt"? Egyrészt.
2.) Miért gondolnám én azt, hogy azért mert mások úgy látják hogy "nem nyújt"', ehhez a vélekedéshez nekem is csatlakoznom kell? A Világért sem gondolom!
3.) Mert én úgy látom: sokmindenre "nyújt"--igenis nyújt(!) választ-- legföljebb "az" a válasz valakiknek nem érthető, nem fogadható el, vagy nem tetszik.Ám nekem semmi bajom ezekkel az emberekkel.
4.) Nekem azokkal és csakis kizárólag azokkal az emberekkel van "bajom" akik--számomra érzékelhetően--azt akarják: én is legyek istentelen, én is legyek egyházellenes, én is legyek katolicizmusellenes.Csak azért, mert ők--számukra indokoltan vagy indokoltalanul--istentelenek,katolicizmus ellenesek vagy hitellenesek.
5.) És persze a keresztényellenes -egyházellenes propagandával is bajom van, aminek sokan áldozatául esnek.Sokszor anélkül hogy tudnának róla, vagy észrevennék azt.Saját nézetükként vagy kiérlelt véleményükként visszaszajkózva a lózungszerű liberális-kommunista propagandamantrát.
keresztkem
onogur
  Válasz | 2012. december 28. 15:23 | Sorszám: 534
Egy kortyot sem iszom Karácsonykor. Még szilveszterkor se szokott kedvem lenni az iváshoz.
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 15:15 | Sorszám: 533
....még csak észre sem vetted, hogy mi volt a kérdésem, vagy nem is akartad...me olyan jó vót az ünnepi pia? vagy rosszabb?

szerintem egy sínpáron állunk, megyünk, haladunk ujjaink hegye néha összeérhet, de több belőlünk nem, sajna...

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 14:57 | Sorszám: 532
Miért kellene váltani? Amit hasznosnak ítél az ember és jónak érzi, azt nem kell eldobni.
Csak tudomásul kellene vennie, hogy ez a filozófia nem nyújt minden kérdésre választ. Ahogy a középkor legjobb matematikusai is bután és csodálkozva állnának a számítógép előtt, keresztény tanításokkal nem lehet az önfenntartó földi élet működését magyarázni. Pláne akkor nem, ha évmilliókkal ezelőtti állapotokat vizsgálunk.
onogur
  Válasz | 2012. december 28. 14:51 | Sorszám: 531
Nem gondolkodtam rajt'.
Gondolom az európai nyelvek "magyaráz" értelmű szava a latin "explicare" szóból származik (angol explain, francia expliquer, román explica, talán a német erklären is, a szláv "объя" tő nem tudom, hunnét van)
keresztkem
  Válasz | 2012. december 28. 14:38 | Sorszám: 530
1.)Tegyük föl, Önnek ENNYI ELÉG a "remekül"-höz.És ha nekem "ez"--amit írt a 21%-ról--nem elég a "remekül"-höz, akkor mi van? Az én véleményem akkor ignorálandó? Miért?
2.) Miért? Az én életem minden apró momentuma --fölfelé is és, lefelé is a katolikus kereszténység elveiben és gyakorlatában inkarnálódott.MINDEN ÉLETTAPASZTALATOM ALÁTÁMASZTJA ÉS INDOKOLJA ANNAK HELYESSÉGÉT: JÓSÁGÁT, SZÉPSÉGÉT, ÉRTÉKÉT.Amiben nem csalódtam soha!Ergo.
NAGYON-NAGYON KÉREM TESSÉK SZIVES LENNI VÁLASZOLNI A KÉRDÉSEMRE, ÉS ERRE(!!!) A KÉRDÉSRE TESSÉK VÁLASZOLNI!
MIÉRT "VÁLTSAK ÁT" A KATOLICIZMUS ÉLETFILOZÓFIÁJÁRÓL VALAMI MÁSRA--BÁRMI MÁSRA? MI INDOKOLNÁ "AZT" AZ ÁTVÁLTÁST--A SZÁMOMRA? Tisztelettel kérdem? Miért? Ezt a kérdést és csak ezt TESSÉK SZIVES LENNI MEGMAGYARÁZNI ill. megválaszolni! Megköszönném!
keresztkem
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 14:29 | Sorszám: 529
na képzeld én sem úgy gondoltam, hogy néhány sajttenyésztő kalákában nyelvújítással foglakozott volna a tehén farka mellett...de a gyermeke az iskolában az újított latinizált francia irodalmi nyelvet tanulta....de haggyuk, mert mán végtelenül unom ezt a sok trivilitás magyarázgatását....

elgondolkodtál már a magyaráz szó jelentésén? és még európai nyelvnek van hasonló kifejezése? van olyan pl hogy görögöz, franciáz, latináz, németez? stb ( mármint ebben a jelentésben)

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 14:24 | Sorszám: 528
Hogy mit jelent a "remekül"?
Például azt, hogy a földi légkör oxigéntartalma az optimális szint felső határán, 21%-on áll. Stabilan, ingadozás nélkül százmillió évek óta.
Ha 1 százalékkal magasabb lenne, az 70%-kal növelné a pusztító tűzvészek kialakulásának valószínűségét. Alacsonyabb érték esetén nem lenne sokszínű földi élet.
keresztkem
  Válasz | 2012. december 28. 13:19 | Sorszám: 527
"..az ember ("teremtés koronája") megjelenése előtt is remekül működött a rendszer és eltűnésünk után is valószínűleg működni fog."

Itt tisztázandó lenne, MIT IS JELENT AZ, HOGY "REMEKÜL"? Ami tisztázhatatlan, mert ami Önnek "remekül"-nek minősül vagy tűnik, az egy mammutnak nem is biztos hogy olyan nagyon "tűnhetett" remeknek, történetesen AKKOR AMIKOR MOMENTÁN FEJBEVÁGJA "ŐT" EGY KŐBALTÁVAL egy jól-megtermett ősember, vagy mifene.Márcsak ezért sem értem ezeket a megállapitásokat.Mármint a fönti 2-t.
Mert, ha az a "kor" "remekül működést" jelent, amikor a fa tetején ugrálva agyonverte az erős majom a gyengét két banánért, akkor minimum "remekül működik" a JELEN IS, mint KOR(-szak).Még az is lehet: a JELEN-ben jobban(?)--egy frászt(!) jobban,persze-- "mennek a dolgok", mint "remekül"--netán?
keresztkem

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 13:11 | Sorszám: 526
Hagyjuk az irodalmi francia nyelvet!
A francia eredetileg nem egy nyelv, hanem nyelvjárások sokasága, melyeket a nép beszélt. Ott van az elnyomott okcitán nyelv, mely közelebb áll a katalánhoz, mint a hivatalos franciához, mégis a 15 milliós nyelvterületen mindössze csak kétmillió ember anyanyelve.
Semmiképp se lehet rájuk fogni, hogy mesterségesen latinosították nyelvüket.
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 13:02 | Sorszám: 525
Még egy érdekesség, csak hogy tudd. A franciát és a románt mesterségesen latinizálták a nyelvújítók. Latin szavakat tűzdeltek a nyelvhez. Ellentétben a magyar nyelvújítókkal , akik a nyelvünket tisztogatták a latin szavaktól. A magyar nyelvújítók egy része, még ezzel sem volt megelégedve. ők voltak azok akik a májust zöldellőnek a júniust virágzónak stb akarták visszamagyarosítani és minden latin szót száműzni a nyelvünkből.
onogur
  Válasz | 2012. december 28. 13:02 | Sorszám: 524
Én nem azt mondtam, hogy nem gazdálkodott senki sem.
Hanem azt, hogy az ember ("teremtés koronája") megjelenése előtt is remekül működött a rendszer és eltűnésünk után is valószínűleg működni fog.
Magyarul ránk semmi szükség ahhoz, hogy földi életet fenntartsák illetve az fenntartsa önmagát.
Tehát nem kaptuk, nem kaphattuk bizományba a természeti javakat. Azokkal gazdálkodhatnánk okosan, ha korlátoznánk fajtánk egyedszámát és csak annyit vennénk el, amennyi szükséges és amennyi újra tud termelődni.
keresztkem
  Válasz | 2012. december 28. 12:53 | Sorszám: 523
Én NEM IGY GONDOLOM, NEM IGY LÁTOM, T.Uram!
Még akkor sem, ha netán ezekben a megállapitásokban Önnek netán igaza lenne.Ám én biztos vagyok benne, hogy NINCS!
Mert pl. az, hogy "remekül elvolt stb..stb" "anélkül hogy egy "teremtmény" gazdálkodott volba az életekkel"
Ugyan MI MINDEN(?) BIZONYITJA AZT, hogy OLY' "NAGYON REMEKÜL" LETT VOLNA EL'"??? S hogy ne' gazdálkodott volna anno "valaki" az életekkel--ez olyannyira biznyos? De legyen Önnek igaza! Jó! "Remekül elvolt."--Ön szerint. ÁM ha az én egyetlen "porcikám" életem egyetlen mini eleme által sem biznyítottan-tapasztaltan SEM volt-lehetett oly' remekül el--akkor mit akar velem? Hogy HAZUDJAM(!!!) AZT ÖÜNNEK: "igaza van, Kedves Uram! Meggyőzőtt!" stb..stb.."egyetértek Önnel"--Mikor "ez nem igaz"! MIKOR EGY PORCIKÁM, TESTEM-LELKEM EGY ATOMja SZERINT SINCS IGAZA ÖNNEK? HAZUDJAM "AZT" TEHÁT HOGY MEGGYŐZÖTT és egyetértek, amikor ez nam igaz?
És hogy mi lesz majd 'aztán? Önön kívül, ugyan KI TUDJA?
Hiszen Önben is ott az expressis verbis bizonytalanság: hogy "túléli", esetleg "nem éli túl".És ha nem? És ha nem is "kell", hogy "túlélje, mert sokkal jobb ha NEM ÉLI TÚL?
Szóval egyre kevésbé értem hogy mit tetszik akarni, PEDIG MAXIMÁLIS JÓINDULATTAL VAGYOK-LENNÉK--"most már"--az Ön irányába.
keresztkem
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 12:50 | Sorszám: 522
Az angol is tele van latin szóval és grammával sőt , mi is cipelünk rengeteget belőle. Nagyon okoskodni akarunk latin közmondásokat hajígálunk egymásnak DE latinul a kutya sem fog beszélni, és nem is beszélt soha, csak egy felső tizezernyi sznobsereg. Latinok nincsenek, s nem is voltak soha.

( kívétel Bánderas a latin szerető ))))

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 12:39 | Sorszám: 521
"Gondolod, hogy egy ennyire művelt, tanított, írott nyelv csak úgy egyszerűen eltűnt volna?"

Nem tűnt el. Ott vannak az olaszországi, franciaországi, spanyolországi, stb újlatin nyelvek.

onogur
  Válasz | 2012. december 28. 12:36 | Sorszám: 520
Nincs azzal semmi baj, hogy a magyar szókincs 7-9%-a szláv jövevényszó (a román szókincs 14-15%-a szláv). Elvégre szláv nyelvi tengerben élünk minimum 1100 éve.
vanna7
  Válasz | 2012. december 28. 12:29 | Sorszám: 519
Drága ember, mindenhol oktatták mindenhol Én is azt tanultam a gimiben, bár akkor már nem tolták annyira. Igen HIVATALOS ami azt jelenti, hogy HIVATALOBAN , kormánykörökben , kultúrkörökben és a z iskolában( ahová a felső 10 ezer gyereke járt csak pl Vergiliusz) azt okították tehát hivatalos nyelv volt de a köznép, a népség katonaság a paraszt a" jónép " nem azt beszélte, az valami rétorománt beszélt, ami hasonlít az olaszhoz és a svájci rétorománhoz.

Gondolod, hogy egy ennyire művelt, tanított, írott nyelv csak úgy egyszerűen eltűnt volna? ha beszélik is
ismered a latin grammatikai szabályokat?
gondolod, hogy egy ennyire logikusan de beszéd szempontjából mégis nehézkes összetetten grammatizált átgondoltan összeállított nyelv, az természetesen alakult ki a nép körében?

kerekferko
  Válasz | 2012. december 28. 12:26 | Sorszám: 518
"a magyar nyelv is komponált többekéből"

Ezt sem tudod.
A magyar nem nem "komponált" nyelv.

Nem bizonyított az sem, hogy a magyar nyelvbe a szlávból kerültek be bizonyos egyház és közigazgatási szak, és nem fordítva.

Zagívaságokat komponáltál ide, ráadásul offolunk itt gőzzel.

kerekferko
  Válasz | 2012. december 28. 12:24 | Sorszám: 517
Félműveltség példája esmég. Kev ered a latint a bolsik eszperentó műnyelvével.

"A latin nyelv az indoeurópai nyelvcsalád itáliai ágán belül a latin-faliszkuszi nyelvek csoportjába tartozik. Közeli rokonai az oszk és az umber nyelvek voltak, amelyek valószínűleg hatottak a latin és az újlatin nyelvek fejlődésére is. Szintén hatott rá az etruszk nyelv is, de ennek mértéke ma még ismeretlen, mert az etruszk nyelv nagyrészt megfejtetlen.

[/b]Nevét onnan kapta, hogy az ókori Itália Latium nevű tartományának nyelve volt eredetileg.[/b] Róma terjeszkedésével az ókorban és a középkorban az egész mediterrán térségben elterjedt, s a Római Birodalom hivatalos nyelve lett."

A latin nyelv később vált "holt" nyelvvé, a tudomány és műveltség nyelve lett. Ennek is megvan a történelmi oka. Az európai görög-latin műveltséghez tartozott (némelyeknél máig) a görög és a latin nyelv tudása.

Si tacuisses philosophus mansisses.
Magyarul: Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola