Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » nyelv (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: nyelv
gajo
  Válasz | 2006. október 26. 20:29 | Sorszám: 121
Kacamiclicica?
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 20:28 | Sorszám: 120
A zömét!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 20:11 | Sorszám: 119
Má'elemelte, nem?
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 20:10 | Sorszám: 118
Nemtuttam vazze! Aszittem Kacamiclié vót!
gajo
  Válasz | 2006. október 26. 20:00 | Sorszám: 117
Az "elemelem"-et majda fletó megaszongya!
gajo
  Válasz | 2006. október 26. 19:59 | Sorszám: 116
A "ja,ja" mandala kiváltsága!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 19:56 | Sorszám: 115
Ja, ja! A muflon meg a teflon őse!
2ségtelen, hogy ti jobban bírjátok!
mandala
  Válasz | 2006. október 26. 19:00 | Sorszám: 114
Gajo! S miből lett az orvos? Az orvból?
Mi mindent jelent az "elem" ?
És az elemes? Mondhatom, azt hogy elemeses?
Az "elemelem" az egy ige vagy inkább valami ikerkütyű???
Tegnap kihúztam a dugót egy kaberné szovinyonos üvegből, rejtővonóval!!
gajo
  Válasz | 2006. október 26. 18:26 | Sorszám: 113
Hm. Persze, a kocsiból meg a kocsis, aki nagyon cifrákat tud ám mondani!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 17:45 | Sorszám: 112
Mégis mék az orvososhoz!

Aha, akkor a tűzoltós takarja a sofőr, a csővezető, a főcsővezető és az oltásvezető foglalkozását?

Mondtam már korábban, hogy tudomásul veszem a "mentős" szó jelenlétét a köznyelvben, de helytelennek tartom és az is!
Amit most mondtál, csak a téma tekergetése önmagáért a vitáért!

Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 26. 17:14 | Sorszám: 111
Ezzel az a gond, hogy a mentős nem 1 foglalkozás, hanem három: sofőr, mentőorvos és mentőápoló.
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 17:03 | Sorszám: 110
Hát télleg majd' elvittek, de ez semmi a többi esethez képest! Kicsit futottam, kicsit sokat nyeltem az őszi, belvárosi ködből, ennyi!

Na, azé' folytatom a köv. kérdésedre:

Egy szakma, hivatás, mesterség, foglalkozás elnevezéséhez, mint pl: orvos, pék, pincér, fodrász, gyógyszerész, kovács, mentő, tűzoltó, rendőr, nem teszünk képzőt, mert fölöslegesen bonyolult és nevetséges!
Képzeld: Megyek a gyógyszerészeshez!
Azt viszont természetesen helyesen mondjuk, hogy megyek a patikushoz, mert a patika szóhoz, tehető képző, hiszem ebből lesz a patikus aki a beteg néniknek és bácsiknak gyógyszert ad!
Ugye nem kell tovább ragozni?!
Ha tovább is kötözködni akartok, bejelentkezem a nővéresnél, hogy vizsgáljon meg a doktoros, mert sokak szerint teljesen hülyeségeket beszélek!

gajo
  Válasz | 2006. október 24. 21:16 | Sorszám: 109
mentő - mentős

hajó- hajós

kocsi- kocsis

autó - autós

kerékpár - kerékpáros

űrhajó - űrhajós

repülő - repülős

Mi a probléma?

gajo
  Válasz | 2006. október 24. 21:11 | Sorszám: 108
Negyven rablót elvitte az egy rabló rablóbandája!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 23. 15:31 | Sorszám: 107
Mé', te sose szokol borot inni?
Meg mé' nem vagy már az uccán, én mostand megyek!
mandala
  Válasz | 2006. október 23. 15:13 | Sorszám: 106
Arra azé' vigyázz, nehogy mentővel kelljen elszállítani a detoxikálóba!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 23. 15:01 | Sorszám: 105
Házfalnyi önbizalmamból következően: A szótárban a mentő, ill. a ~k kifejezés pontosan azt jelenti, amit odaírtak!
A meteorológia-meterológia tényleg csak pongyolaság, csak azért említettem, hogy egy mentő(s) :eek is eshet hibába, a gúgliról idézetteket meg hagyjuk! Te is pontosan tudod, hogy szinte bármilyen faxságot beírva kapsz találatot!

Megint leírom: Tudomásul veszem a mentős szó köznyelvi használatát a mentőre, mint emberre vonatkoztva, de helytelennek tartom!

Télleg mongyatok má arró is valamit, mér nem hasznájjuk a rendőrös, meg tűzótós kifejezést?
Annyiszor leíródtak már ebben a topikban! Megérdemelnek ennyit! (Formállogika! )

Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 23. 14:38 | Sorszám: 104
Hogy házfalnyi önbizalmadat letörjem, csak itt a Gondolán 1:3 arányú vesztésre állsz

Formális logikából is gyengén vizsgázol. Ha a "mentők" azt jelenti amit jelent, abból nem következik az, hogy a "mentő" mit jelent.

A meterológia is rossz példa, mert nem jelentésbeli kérdés, hanem egy idegen szó kiejtésbeli pongyolasága.

A mentő(sö)k idézett véleményei eddig 1:1, de ajánlom figyelmedbe: http://www.google.hu/search?hl=hu&q=ment%C5%91+ment%C5%91s+ment%C5%91s%C3%B6k&btnG=Google+keres%C3%A9s&meta=

negyven rabló
  Válasz | 2006. október 23. 13:26 | Sorszám: 103
Megfogadtam, hogy nem írok a témáról, de megszegem!

A "k" nem szőr,vagy ha igen, akkor le van borotválva, mert természetesen "mentők"-et jelent és nem "mentős"-öket!
"De ebből nem következik, hogy egyes számban jelenti az egy mentőst."
Ez megint egy olyan dolog, amikor azzal bizonyítod az álláspontodat, ami a cáfolat tárgya!

Szerintem a "mentős" kifejezés helytelen, ettől függetlenül - már korábban is írtam -, tudomásul veszem, hogy a köznyelvben létezik! (Végülis ezért indítottam a topikot, amiből kiderül, hogy tulképp 9 999 997 ember egyetért velem, csak Rendes Kis, mandala és kujtorgó nem!
A "biz" jelölés bizalmast jelent, tehát ez éppenhogy alátámasztja a véleményemet, miszerint létezik a köznyelvben!

...akkor ott bizony 3 mentő utazik egy mentőautóban, mint ahogy 5 tűzoltó utazik egy tűzoltóautóban és 3 hegyimentő siet a belesethez egy terepjáróban!

A "kegyelemdöfés" esetleg egy lepkefing lehet, mert a meteorológusoknál is van egy pasi, aki minden reggel úgy jelentkezik be az Info Rádióban, hogy: Varga nemtomki, meterológiai Intézet! Így hát semmi biztosíték arra, hogy valaki helyesen tudja a munkáltatójának a nevét!
Egyébként meg korábban írtam már arról, hogy egy balesetben megsérült mentőtiszt kifejezetten kérte a TV2 munkatársait, hogy NE nevezzék őket mentősöknek!

Asszem mindannyian ölég makacsak vagyunk, nem?

Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 23. 12:42 | Sorszám: 102
A Scriptum GIB 3.2 (1999) elektronikus szótárban benne van a "mentő" = "mentőautó" jelentés (igaz, "biz" megjelöléssel).
Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 23. 12:19 | Sorszám: 101
Perdöntőnek szánt bizonyítékodban (III.2.) van 1 aprócska szőr: a "~" mellett van egy "k" is.

És valóban, a "mentők" jelenti az Országos Mentőszolgálatot. "A mentők telefonszáma: 104". De ebből nem következik, hogy egyes számban jelenti az egy mentőst.

Az egyes számú (jelző nélküli, "mentő") alak jelentéséért a mentő ember és a mentő autó között vívott küzdelemből az autó került ki győztesen. (Az az állításod, hogy "A mentő az ember, az autó eszköz", sajnos nem áll meg).

Az Értelmező Kéziszótár tényleg nem említi, a "mentő" = "mentőautó" jelentést. De kár tagadni, hogy ez a jelentés létezik.

Ha egy rohamkocsival a baleset helyszínére érkezik egy sofőr, egy orvos és egy ápoló, akkor ott bizony 3 mentős utazik egy mentőben.

És a kegyelemdöfés: "Egy mentős naplója" - http://mentos.freeblog.hu/

negyven rabló
  Válasz | 2006. október 23. 10:26 | Sorszám: 100
"...ballib-pajtás!"
Ez aranyos, hol lőtted?
Csak a gyerekeim meg ne tudják, mert kitagadnak! A mondat első része nem tud sérteni!
A Kossuth tér... topikban leírtam mi volt a bajom az éjszakával, amíg ott voltam.
mandala
  Válasz | 2006. október 23. 03:12 | Sorszám: 99
Igyál még, ballib-pajtás!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 23. 02:38 | Sorszám: 98
Télleg nem montál ojjat, ami ellentétben lenne a az idézettekkel, de az az érzésem, hogy semmiképpen nem akarjátok, ill. most már csak akarod megérteni, amit bizonygatni próbálok, holott pontosan tudod miről beszélek! Ezért kérdeztem tennap, vagy előtte, hogy esetleg neme cukkolc-e?
Télleg nem akarok többet írni a témáról! Mongyuk, hogy bukott a topikom!
De: Nincs mentős ismerősőm, ellenben mentő van!

Amúgy meg most jöttem a Kossuth térről, ma nem tecc volt! Nagyon!

mandala
  Válasz | 2006. október 22. 22:14 | Sorszám: 97
"Nem vitatkoztál a szótárbeli idézeteimmel, csak nem vetted tudomásul!"

Ezt meg miből gondolod?
(Semmi olyat nem mondtam, ami ellentétben lenne az általad beidézettekkel!!!)

"Nem vetted tudomásul azt sem, hogy bocsánatot kérve, három hozzászólónak válaszoltam!"

E mondatodból is látszik, hogy nem olvasod el a hozzászólásaimat, mert akkor tudhatnád, hogy nem csak az utóbbi hsz.-ed kapcsán írtam amit írtam !!

"Látom, hogy a letérdelt Szűz Mária is hiába mondaná a véleményét! Nálad nem lehet igaz!"

???

"Mindezzel együtt azt mondom, hogy többé soha nem reagálok arra, ha azt mondod, hogy a rendőrösök, vagy a tűzoltósok kihúztak egy embert a törött kocsiból!
tiéd a pálya!"

Na, ennek aztán kevés köze van a vitánk tárgyához!... De jó példa arra, hogy feleslegesen ismételgetsz nem perdöntő hasonlítgatásokat! Nézd csak meg, már volt olyan válaszom, hogy mikor lenne elképzelhető a hasonló konstrukcijóóó ... Kár ezt tovább sorolgatni, nem bizonyít semmit sem, se pro se rekontra!!!

"Nem imlicite, hanem implicite(bár nem ide tartozik), a blogot meg egy g-vel írják!"

Sellytettem, hogy belekötsz, ezért szándékosan írtam rosszul! ( Egyébkánt is: milyen nyelven?? )
Hány hibát találjak a hozzászólásaidban, a felesleges helyesbítéseideket is figyelembe véve?... Hány évre viszamenőleg? Húsz évre? Mondom, nem lesz gázáremelés!!

"Nem helyes magyar mondat!"

Na, akkor még egy kérdés :

Tehát, szerinted, az sem helyes, hogy a "köznyelvben" mentőnek rövidítjük a mentőautót??

" negyven rabló
Válasz | 2006. október 20. 21:42 | Sorszám: 65
A mentőautó - a köznyelvben tényleg mentő -,de vegyük észre, hogy nem az autó ment, henem az ember, aki a mentő! (-orvos, -tiszt, -ápoló)"

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola