Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Az ultratiszta bolygó (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Az ultratiszta bolygó
brumi
  Válasz | 2006. augusztus 09. 10:42 | Sorszám: 92
....Ami gondolom üzlet is egyben--csak nem a természetnek.
jm
  Válasz | 2006. július 17. 15:09 | Sorszám: 91
Pontosan. Amúgy a park a hír szerint 150 ha, vagyis óriási a területe.
optimista
  Válasz | 2006. július 17. 13:29 | Sorszám: 90
Kedves dinnyeszeretö dinnyéröl értekezö társaim, most olvastam bele irásotokba .Mivel öreg "optimista" vagyok irnék a csikos kerek görögdinyéröl. 1945-46 nyarán mint pesti gyerek sok finomságot ettem Békésszentandráson kedves rokonoknál.Ilyen volt a mézédes világosabb zöld sötétebb zölddel csikozott nagy"termetü"piros bélü görögdinnye, ami a Körös mellett a Siratóban termett Imrebátyámnál. Ez arról is hires volt hogy a kamrában az 1 1/2 --- -2 m magas árpa halomban bedugva karácsonykor is uo.finom volt mint nyáron. Könyvet lehetne irni arrol,hogy akkor egy többholdas parasztember magasfoku szakértelmmel ! családostol! termelt dnnyét, buzát, kukoricát -nádazta tanyáját -méhei adtáka 100-150 l mézét a dohányrol gyümölcsösröl tehenekröl/turo-tejfel/ disznok lovak a Körösröl este libasorban haza uszó libárol, kacsárol ne is beszéljek. ennek feleét utánna maga dolgozta meg ,másikfelével feleségénekbe kellett!!! Tszbe lépni ahol megrokkanásik dodozott a libatelepen. Na de ez már mezögazdaságunk kollektiv történrte ahol a negativ csucsban most vagyunk. aki még optimista irjon rola....... várja az egész ország.
mpd
  Válasz | 2006. július 17. 12:22 | Sorszám: 89
És az építkezések során mennyi erdőt irtanak ki? Hány négyzetméter betonozás lesz?

Eszméletlen...ahhoz, hogy a természetet tanulmányozhassák az érdeklődők, előbb kiirtanak pár hektáron mindent, majd szimulátorokkal, képekkel és filmekkel megmutatják: nézzétek, itt ilyen élőlények éltek, amíg fel nem épült ez a természetbarát központ.

jm
  Válasz | 2006. július 14. 12:48 | Sorszám: 88
Adrenalinpark a Mecsekben

Pécs északi határában, Árpádtetőn mától új bázist kapnak az extrém sportok kedvelői. Megnyílik ugyanis a Mecsextrém Park, ahol húsz játék várja mindazokat, akik szeretik, ha adrenalinszintjük a sokszorosára nő.

A 150 hektáros park talán legnagyobb attrakciói a kötélpályák, amelyek leküzdéséhez erő, kitartás és remek egyensúlyérzék szükséges. A kötél néhol 12 méter mély vízmosás fölött ível át. Természetesen azokat sem érheti baleset, akik elvétik a lépést, hisz a próbálkozókat minden veszélyes szakaszon biztonsági kötél óvja. A parkban fal épült a sziklamászóknak, ők hat különböző erősségű pályán juthatnak fel nyolc méter magasságba. A létesítmény tervezői gondoltak a mozgássérültekre is: számukra olyan sziklafalat építettek, amelynek dőlésszöge változtatható. Ez utóbbi falat a legkisebbek is igénybe vehetik, ám ők alighanem azokat a tíz méter hosszú szárazcsúszdákat rohamozzák majd meg, amelyek egy favár hat tornyának tetejét kötik össze a földdel. Pályát kaptak a parkban a BMX-esek és a gördeszkások is.

A Mecsextrém Park nemcsak a kalandvágy, hanem a tudásszomj kiélésére is alkalmat kínál. A létesítményben megépített természetismereti bemutatóterem a minket körbevevő világ mindennapos csodáit hozza közel. Az interaktív kiállításon egy szimulátor segítségével megismerhetjük például azt, hogy miképp lát az őz vagy a légy, de beavatnak minket abba is, hogy a napfény energiáját hogyan hasznosíthatja egy háztartás.

Szőnyi Jánostól, a Mecseki Erdészeti Zrt. vezérigazgató-helyettesétől megtudtuk, hogy a park 350 millió forintjába került az állami tulajdonú cégnek. A létesítmény fejlesztése folytatódik, mert a következő években éttermet és szállodát építenek a területre. Igaz, ezeket a milliárdos beruházásokat már a magántőke bevonásával kívánja megvalósítani a részvénytársaság.

A pécsi központú cég kitörési pontnak gondolja az idegenforgalmi beruházást. Az 52 ezer hektáron gazdálkodó társaság éves árbevétele hárommilliárd forint, ennek a 83 százalékát a fafeldolgozás hozza. Az esztendő minden napján nyitva tartó Mecsextrém Parkba évente 150 ezer vendéget várnak, s ennek révén az rt. mintegy félmilliárd forint bevételt remél.

Forrás: Népszabadság 2006. július 14.

jm
  Válasz | 2006. július 14. 12:44 | Sorszám: 87

Az ultratiszta bolygó

"Majd feltalálnak egy órási tapaszt, amivel beragasztják az ózonlyukat. Kitalálják, hogyan lehet dezintegrálni a szemetet. Olyan tisztává tenni a vizet, hogy nem is látjuk majd a poharunkban. A teljesen hermetikus tankhajók többé egyetlen csepp olajat sem hagynak az óceánban. A napenergia az atomerőműveket a múzeumokba utasítja. És a FÖLD, amelynek akkor már biztosan lesz egy világméretű ökológiai felsőbb szerve, nevet változtat. Úgy hívják majd, az ULTRATISZTA BOLYGÓ. Eszméletlen boldogok leszünk! Egyébként a természet is. „Megvédjük a saját eltévelygéseitől”. „A természet az emberi gondoskodás nélkül elsorvad és a vesztébe rohan”.

Ez a jővőbeni civilizáció, amelynek eljövetelére néha talán vágyunk is, lassan a valóságban is kibontakozik. A kormányok tényleg mozdulnak, az emberek egyesületekbe tömörülnek, a közvélemény zöldül. Formálódnak az élőhelyünk átalakításának következő évezredre szóló vezérelvei. A környezetszennyezők csak egy hátrahagyott alakulat, amely végső, késleltető csatáit vívja. Vagyis a TERMÉSZET-ELLENES civilizációt TERMÉSZET-SZERETŐ civilizáció követi? Lélegezni, korlátozni a népességet, egészségesen étkezni és inni, ez lenne a végső cél? Elég ez? Mit mond nekünk ez az új, kibontakozó félben lévő kultúra? Mivel most már tudjuk, hogy világszemlélet húzódik mögötte, kizárólag technikai céljaival nem tudja meghatározni magát. De milyen világszemlélet?

Az első állítás világos: „Csak mi, emberek számítunk”. Csak azért tesszük mindezt az erőfeszítést, mert megértettük, hogy veszélyben vagyunk. Hiába keressük azt a környezetvédelmi tevékenységet, amely nem az ember jóléte érdekében történik. Amely csak olyan állatfaj maradt, amelynél a Föld bolygón befutott hihetetlen karriere nem eredményezett a világmindenséghez való önzetlen hozzáállást. Valakit, aki bizonyos szempotból a probléma fölött állna. Aki, miközben a dolgokat a saját hasznára irányítja, érezné ugyanakkor a rokonságot a többiekkel is, százlábúakkal és férgekkel, melyek eldugott helyeken éldegélik világukat. De igen! A gyerekek számára létezik természetrezevátum-kezelési játék. Gondoskodunk a szöcskékről, tücskökről. Nem az oly várva várt érettség jele ez? Hát éppen ez az. Gondoskodunk róluk, amikor nem kéne. Amennyiben tisztelünk egy másik életformát, nem irányíthatjuk. Saját magukat kell irányítaniuk, ami bizony ellentétben áll szándékainkkal. „Rendet kell csinálni ebben a rendetlenségben”. „Miért égette fel ezt az erdőt? Mert bűnös orgiák színhelye volt – válaszolt Cupsidor.

Nemsokára nyakkendőt kötünk a fákra. Látógatók belépővel, idegenvezetővel. Régen a kastélyokban élni lehetett. Ma a kastélyokat látogatni lehet. Nemsokára ez történik a vidékkel, a faluval is. Egy nap már csak a látogatható létezik majd. Az élhető nem. Az átélendő természet eltűnik majd a színi előadással, amely főleg abból áll, hogy közvetítőn keresztül érezünk. Ahhoz, hogy egy természetes hely tényleg az legyen, nem szabad intézményesíteni. Rendszeren kívülinek kell lennie. Addig nem érthetjük, hogy kerülte el a közfigyelmet ez az egyszerű igazság, amíg fel nem fogtuk az ULTRATISZTA bolygó igazi hajtóerejét : a dolgok csak hozzánk mérten jók, és mivel kizárólag városi kondícionáltként ítélünk, ahhoz, hogy tetszésünkre legyen a természet, át kell alakítani. Értékrendszerünket rákényszerítjük a pitypangra, csakúgy, mint a bölényre. És semmi esetre sem fordítva, miáltal az ember oly mértékig fejlett lénnyé válna, hogy eltűrné a törvényeinek nem alávetett élőlényeket, és az általa nem uralt területeket.

Sokan dolgoznak az ULTRATISZTA bolygó eljöveteléért... És némelyeket közülük kellemetlen meglepetés érhet. Azokat, akik nem akarnak kőolajat a húslevesbe, de ugyanakkor téritésmentes bagolyhuhogást szeretnének a csűrjük tetején. Egy idegenvezető és magyarázat nélküli, magányos tekintetet, belefelejtkezve a Reine-des-prés lápjába, egy gyűrűzetlen vörösbegy bensőséges hangulatát, egy egyszerű fát, amelyen nincsen túrajelzés. Ezért kell már most beszélgetni a névről. Mindazoknak, akik nem értenek egyet az ULTRATISZTA bolygóval, bele kell nyugodniuk, hogy fel kell ébredni. Olyan seregben harcolnak, amely fütyül a céljaikra. Illetve, amelynek arról egészen más elképzelése van. A természet szabadidőre, üdülésre, túrakörnyezetnek fog szolgálni.

Nem lesz már ott mintegy véletlenül, előre megtervezett haszon nélkül, szabadon a pillanat ihletének. Sétálni, amely a túrázás tökéletes mentális ellentéte. Utazni, amely a turizmussal ugyanolyan viszonyban áll, mint a szerelem a prostitúcióval. Az ultratiszta iránti hajlam mindent átitat majd. Azt is, amit készakarva úgy alkotnak majd meg, hogy ne látszódjon túl tisztának. Miután egy természetvédelmi terület dorgáló tábláit bíráltam, leszedték őket, és a helyükbe az került: ÜDVÖZÖJÜK. Ennek ellenére nem léptünk ki a abból a rendszerből, amikor a természetvédelmi terület bejáratát egy tábla jelzi, és nem pedig az utazó érzékenysége."

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2004. július 22. 11:54 | Sorszám: 86
Nem bugyborék az! Tájog. Ott élnek a ballibek.
Flammarion
  Válasz | 2004. július 21. 18:59 | Sorszám: 85
8 éve van jogsim, de az oktató sose tudott válaszolni arra a kérdésre, miért nincs az autó elején is vörös színű tolatólámpa, hadd lássák abból az irányból is , hogy távolodom (ha már hátul van fehér). Annak se örült, ha megkérdeztem, hogy a balszélső a kuplung és a középső e a fék, vagy viceversa. Pedig ez fontos dolog szerintem. Én a balra tippelek. Nagyon jó kocsi volt, de sebváltóval volt valami zűr, mert néha egyes helyett hármasba, hármas helyett rükvercbe kapcsolt néha.
jm
  Válasz | 2004. július 14. 13:28 | Sorszám: 84
onogur
  Válasz | 2004. július 14. 12:00 | Sorszám: 83
Valóban nem tökéletes.
Nem tudom, mi az a bugyborék ott baloldalt, az egyenlítő magasságában...
jm
  Válasz | 2004. július 14. 08:16 | Sorszám: 82
Nem jó! Hol látsz ezen csatornákat és kocka alakú felhőket? Na ugye!
onogur
  Válasz | 2004. július 14. 01:20 | Sorszám: 81
Most naggyon ontopic leszek:

A Neptunusz, az ultratiszta bolygó...

jm
  Válasz | 2004. július 12. 21:55 | Sorszám: 80
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2004. július 12. 19:49 | Sorszám: 79
Van, de nem tudom, hogy híjják. A/4-es formínyomtatvány. Nyomtatványboltokban nem lehet kapni, csak bisztosítóknál. Ha jól tudom. És se foglalkozok ilyen ökörségekkel, pedig rám az ISO-nál szigorúbb szabálok vonatkoznak.
jm
  Válasz | 2004. július 12. 18:36 | Sorszám: 78
Tavaly kezdett érdekes lenni a Balaton!
a part mellett sétálgatva féltucat vizisiklót számoltam 10 méteren. A vízben egy teremtett fürdőző sem volt, viszont a parttól nem messze szürkegémek álldogáltak és halásztak Mindezt Fölváron, a strandon, nyár elején! Alkonyattól meg zengett az egész vízpart a békáktól, kacagtak.

Elképesztő, ahogy a Balaton kezdett egy természetes élőhelyhez hasonlítani, mihelyst a fürdőzők eltűntek. Lehet, hogy csak mert nem volt szezon, vagy pedig az alacsony vízállás miatt?

onogur
  Válasz | 2004. július 12. 16:34 | Sorszám: 77
Betétlap még létezik? Én húsz éve nem láttam...
Viszont az ISO-készletem az rendben van. 9001-es.
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2004. július 12. 13:22 | Sorszám: 76
Nem. Csak még éretlen, azért ződ.
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2004. július 12. 13:20 | Sorszám: 75
Nézzük akkor a betétlapot és az izzókészletet!
mpd
  Válasz | 2004. július 12. 09:44 | Sorszám: 74
Ez sárgadinnye vóna?
Valami tájfajta lehet.
jm
  Válasz | 2004. július 09. 23:19 | Sorszám: 73
onogur
  Válasz | 2004. július 06. 19:15 | Sorszám: 72
Huszonéve vezetek, de még elakadást jelző háromszögem sem volt sohasem, nem hogy vontatókötél...
Jó, hogy nem mentődobozt kérsz rajtam számon!
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2004. július 06. 17:02 | Sorszám: 71
" egy masszívnak látszó kenderkötéllel..."

Neked már a jó öreg műganya vontatókötél nem is jó?!

onogur
  Válasz | 2004. július 06. 15:10 | Sorszám: 70
Zűrös a sárgadinnye.
Nejem unokatesója két hektáron dinnyézet a múlt évben.
Aztán fogta a talicskáját és két körben szüretelte le a termést. Maradt vagy 30 kiló.
Én biztos megkerestem volna a mestergerendát egy masszívnak látszó kenderkötéllel...
mpd
  Válasz | 2004. július 06. 10:41 | Sorszám: 69
Sajnos, egy darab sárgadinnyém se lesz. A nagy vírusinváziónak köszönhetően beett a fene valami mozaikvírus-félét, egymás után sárgulnak és hervadnak a növénykék.
Arohattéletbe.
onogur
  Válasz | 2004. július 05. 16:50 | Sorszám: 68
Marsovszky?
Valami görög származású bankárról már hallottam, aki punkt Heves megyében éldegélt.
De hogy mi köze lehet a dinnyéhez...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola