Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A katolikus világegyház magyarellenessége

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A katolikus világegyház magyarellenessége
brumi
  Válasz | 2006. június 23. 15:05 | Sorszám: 18
Mármint akiknek fizenénk küldenénk a pénzt.
brumi
  Válasz | 2006. június 23. 15:05 | Sorszám: 17
Köszi a linket!
Belekukkantottam!
Mennyire megbízható ez a szervezet?
Bocs, hogy viszonylag keveset vagyok errefelé.
onogur
  Válasz | 2006. június 15. 09:35 | Sorszám: 16
Ennek igazán örülök!
Olvasd el:
http://www.csango.ro/001arh.htm
brumi
  Válasz | 2006. június 14. 17:42 | Sorszám: 15
Hagyd már a gyűlölet nem segít...
Szerintem a magyar nem gyűlöletre született...

Figyusz, azért mégis lehet haszna ennek a topicnak. Hogy megy ez a támogatósdi?

Engem érdekel!

brumi
  Válasz | 2006. június 14. 17:39 | Sorszám: 14
Sajnos a románok sok sz....t tudnak kavarni....

Sajna az intézményesült egyházaknak nagy hátránya, hogy irányíthatóak.
Persze, hogy nincs ez így jól sehogy sem.
De Románia az Románia.
Vagy tudsz valami megoldást?

gajo
  Válasz | 2006. május 15. 21:17 | Sorszám: 13
TellVilmos
  Válasz | 2006. május 13. 18:33 | Sorszám: 12
A válasz lényegére összpontosíts, ne arra ,hogy hogyan vannak írva a "higgyem","náluk" szavak. Legalább én magyar
karakterekkel írkáltam be ide,nem mint más idegenbeli fórumozó. Váltsak talán angolra ? Nálam a stukker te "dyed-in-the-wool-son-of-a-bitch".
Did you get the picture?


onogur
  Válasz | 2006. május 12. 18:39 | Sorszám: 11
Hidjem...nálluk...
A nyolc éves csángó keresztlányom ilyen hibákat nem követ el, ha magyar nyelvű levelet ír.
TellVilmos
  Válasz | 2006. május 12. 17:28 | Sorszám: 10
Hidjem is el? Az alpári stílusod olyanvalakire enged következtetni aki nem képes a te általad említett jócselekedetre. Ha nem is tettem semmit a csángókért közvetlen módon arra emlékeztetlek ,hogy a jó szív nem kérkedik.
A "gondola" fórumbeli modorra jellemző,hogy nem tűri el a más véleményt ( "eltakarodni innen" frázis jó példa) , gyakori a szítokszó (elismerem magam is visszavágok),sok az öntelt frusztrált fráter. Bár sokan itt kereszténynek vallják magukat, valójában csak egy kulturális színezet nálluk.
Tisztelet a kivételnek!
onogur
  Válasz | 2006. május 12. 08:52 | Sorszám: 9

Az enyém Somoskán lakik, havonta küld valami szép rajzot és néhány sort.
Daleth olvtársnak keresztfia van arrafelé.
szalma
  Válasz | 2006. május 11. 21:08 | Sorszám: 8
(A fene az előbb a másikba gondolába írtam ezt)

Nekem is van ott keresztlányom.
Bocs, nekünk is, mármint a családunknak.
Kétszer már írt levelet, mi is válaszoltunk, most ő jön megint.

Lehet, hogy nyáron elnézünk arrafelé.
Két éve jártunk Pusztinában.
Hát sajnos elég szomorú a helyzet.
Nincs jobb helye az ember pénzének, mint az ottani magyar nyelvoktatás támogatásában.

onogur
  Válasz | 2006. május 11. 18:28 | Sorszám: 7
Kiscsikó, nekem fogadott csángó keresztlányom van Moldvában, akit rendszeresen támogatok. Nem a pénz a lényeg, de ezt hiába is magyaráznám neked.
Oszt rajtam kívül vannak itt még, akik szintén vállaltak keresztszülőséget azért, hogy a csángó gyerekek magyar nyelven tanulhassanak.
Úgy hogy neked, kiscsikó, pofa súlyba, lehet eltakarodni innen. Vagy esetleg überelj minket és mesélj, Te mit tettél a csángókért?
TellVilmos
  Válasz | 2006. május 11. 17:59 | Sorszám: 6
A tipikus bedöllő

A hivatalos személyek csak úgy elszédítik.

TellVilmos
  Válasz | 2006. május 11. 17:51 | Sorszám: 5
Eléggé öntelt vagy ahoz ,hogy ne vegyed észre az erdőtől a
fát! Sem azt aki rád lő!
TellVilmos
  Válasz | 2006. május 11. 17:41 | Sorszám: 4
Eléggé naivak vagytok. Ilyen igéretek voltak és még lesznek.
Csak az a baj ,hogy sosem tartják be. Inkább te nem tudod merre van Moldva,azt elmondhatom hogy nem Erdélyben, hanem a székely havasokon túl. Talán te nem vagy hungarofíl? A beszédstílusod azt sugallja hogy nem.
onogur
  Válasz | 2006. május 11. 09:54 | Sorszám: 3
Walter helyében nem tennék almát a fejemre, ha ez a Tell Vilmos lövöldöz.
nereus
  Válasz | 2006. május 11. 09:22 | Sorszám: 2
Hagyd már, hadd nyugtalankodjék még kicsit a csángók miatt... Egyelőre nem tudja, kik is azok, hányfélék, milyen védékeken laknak, de mégis jóleső - és ritka - ez hungarofília...
onogur
  Válasz | 2006. május 10. 10:18 | Sorszám: 1
Marha egyszerű a válasz: a csángók a bukaresti érsek és a jasi püspök alá tartoznak, akik ugyebár ROMÁNOK.
De ha már ennyire szíveden viseled a csángók sorsát, akkor megnyugtatlak:

"Tavaly az Európa Tanács elfogadta az 1521-es határozatot, amelyben a csángó kisebbség kultúráját meg kell menteni, és ebben elõírják, hogy lehetõséget kell biztosítani, hogy anyanyelvükön tanuljanak, és legyen joguk ahhoz, hogy anyanyelvüket a liturgiában, az istentisztelet során is használhassák. Ez alapvetõ emberi jog mindenki számára. És amikor Mádl Ferenc köztársasági elnök, Magyarország elnöke október 9-én a Szentatyánál volt, akkor tárgyalt Sodano bíboros államtitkár úrral is, és a csángó ügy ismét terítékre került. Ekkor a Vatikán megígérte, hogy a kisebbségek lelkipásztori ellátásáról gondoskodnak."

TellVilmos
  Válasz | 2006. május 09. 19:50 | Sorszám: 0
Miért engedi meg a katolikus világegyház, hogy a moldvai csángó magyarok számára nem létezhet magyar istentisztelet ,annak ellenére hogy a múltban volt???


Idézet:

A hajdan kétszázezres csángó magyar népességbõl ha nyolcvanezren tudnak még magyarul. A szinte románkori szellemi örökséget hordozó magyar népsziget sose élt magyar határok között, ezért fennmaradása maga is csoda.
A világörökség része lehetne ez a kicsiny népcsoport, örökségüktõl ellenben õk is távolodnak. Hatalmas, római katolikus templomhajók fedélzetén, vatikáni zászlók alatt tûnnek el a messzeségben: papjaik, Róma püspökének egyetértésével, a szószékrõl tiltják a magyar szót.

A római katolikus világegyház politikai alkuja: ha az ortodox Románia eltûri a római katolikusokat Moldvában, akkor a Vatikán eltûri, hogy a moldvai magyar katolikusokat elrománosítsák, hogy az anyanyelvüktõl megfosszák õket, s katolikus románokká változzanak át.

Cinikus megfontolás a kora középkori szellemi kincset hordozó vallásos népénekek, vagy hajdan a csángók közé menekült husziták több, mint félévezredes moldvai magyar bibliafordításának ismeretében elutasítani egy közösség anyanyelvû misézését arra hivatkozva, hogy nincs anyanyelvû vallási liturgiája.



Baji Lázár Imre Geopoétika

Ennyit szerettem volna hozzátenni,a többit vállaszoljátok meg ti "Sina ire et studio".
Persze abban az esetben ha képesek vagytok rá!

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola