Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Húsvét. Feltámadás (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Húsvét. Feltámadás
Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 10. 10:19 | Sorszám: 83
Miért, semmiben nem mond ellent az általad idézettnek.

Annak ellenére, hogy "egyes helyeken" (állítólag) a hamvazószerda utáni csütörtökön tartották a nagy zabálást, továbbra is sokkal valószínűbbnek tartom az elötti csütörtököt, ahogy az a hitbuzgó lengyeleknél és németeknél szokás.

És ahogy ismerem a magyar polgárpukkasztó társaságot, el tudom képzelni, ahogy ájtatos szemforgatással, egymás közt hangosan röhögve lenyomták az "utánit" a magyar katolikus hitközösség torkán.
Sőt, ahogy elnézem, nemcsak lenyomták a torkukon, de önként és dalolva szegik meg a nagyböjt intézményét és még frenetikus tapsot is kaptak eme vallási néphagyomány feltámasztásáért.
Nem csodálkoznék, ha még a magyar püspöki kar áldását is megkapták volna...

onogur
  Válasz | 2011. március 10. 00:44 | Sorszám: 82
Testvérem, ne higgy olyan oldalnak egy percig sem, meéyet vágópityuk szerkesztenek!

"Hamvazószerdát böjtfogó szerdának, szárazszerdának vagy aszalószerdának is nevezik. A II. vatikáni zsinat óta - a nagypéntekkel együtt - szigorú böjti nap a katolikus hívek számára, azaz ekkor csak háromszor szabad enni, és csak egyszer szabad jóllakni. A negyvennapi böjtnek is nevezett nagyböjt hamvazószerdán kezdődik és nagyszombat délig tart, de az egyház tanítása szerint pusztán a testi böjt nem elég, az önmegtartóztatást más tekintetben is gyakorolni kell.
A néphit szerint aki hamvazkodik, annak nem fog fájni a feje. Előfordult, hogy a templomból hazatérők összedörzsölték homlokukat az otthon maradottakéval, hogy a fejfájás azokat is elkerülje.

A hamvazószerda és a nagyböjt első vasárnapja közti három nap neve "semmihét", "csonkahét" volt, egyes helyeken a hamvazószerda utáni csütörtököt nevezték "kövércsütörtöknek" vagy "zabálócsütörtöknek", amikor minden farsangi maradékot megettek, hogy elkezdhessék a böjtöt. (Ez a név általában az egy héttel korábbi csütörtökre vonatkozott, valószínűleg itt a két nap szokásai egybemosódtak.)

Forrás: MTI

Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 10. 00:04 | Sorszám: 81
Nna, ugyan Wikipedia, de van benne ráció:
Idézet:
A rendszerváltást követően még évekig nem emlegették a torkos csütörtököt, mígnem a Magyar Turizmus Rt kezdeményezésére, egyfajta vendéglői reklámfogásként az utóbbi években újjáélesztették emlékét, hagyományát. Eredeti napja feltehetően a hamvazószerda előtti csütörtök [1]: azon európai országokban (pl. Olaszországban giovedí grasso, Lengyelországban tłusty czwartek, Németországban Fetter Donnerstag), ahol hagyománya folyamatos, ma is ekkor tartják. Magyarországon a hamvazószerda utáni csütörtökre helyezve élesztették újjá, ez azonban a külföldi párhuzamokat tekintve téves lehet, korrigálása célszerűvé válhat.

Szvsz Magyarországon nem véletlenül élesztették újra "tévesen", egy héttel későbbi dátumra.

Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 23:58 | Sorszám: 80
Hát mondjuk én nem vagyok mérvadó az egyházi szokások értelmezésében, de szvsz a nagyböjt az nagyböjt. Hamvazószerfától, Húsvétig. A Nagy Zabálásra ott van a Farsang, Vízkereszttől Húshagyó keddig.
Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 23:58 | Sorszám: 79
Úgyúgy onoguram !
onogur
  Válasz | 2011. március 09. 23:51 | Sorszám: 78
Valami olyasmi rémlik, hogy torkos csütörtökön a farsangi maradék elpusztítása a feladat. Tehát katolikusék ehetnek húst is, amennyi beléjük fér.
Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 23:14 | Sorszám: 77
Namost akkor ezt hogyan hozod össze a torkoscsütörtökkel?

(a torkosság amúgy is az egyik főbűn. Nagyböjt alatt tán még a bujaságnál is főbűnebb )

Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 23:07 | Sorszám: 76
Csak imádsággal és böjttel.

Szent Márk írta le, hogy amikor egy fiúból az apostolok nem tudták
kiűzni a tisztátalan lelket, Jézus pedig kiűzte, megkérdezték Őt, mi
miért nem tudtuk kiűzni? Jézus válasza: "Ezt a fajtát semmi mással nem
lehet kiűzni csak imádsággal és böjttel."
Farsang idején, de az egész évben is ha szétnézek városunkban,
országunkban, igen sok hasonló tisztátalan lélektől vezérelt fiúra,
lányra, felnőttre találok. Egészség romboló szerek mértéktelen
használatát, nikotint, alkoholt, drogot találok. Elképzelhetetlenül sok
a durva, sértő beszéd, veszekedés, verekedés. Annyi hanyagság a
munkában, legyen az "csak" tanulás, de más munkaterület is. Csodálatos a
Tv, filmek, internetes oldalak boldogságot ígérő példáinak követése:
válások, házasságtörések, "együttélések", abortuszok erkölcsi
természetellenességek. Mennyi minden sokszor fontosabb, mint az
evangélium, az ima, az Istennel találkozás. Igen, azt hiszem, hogy a
sátán korunkban megtalálta a megfelelő eszközöket, hogy ösztöneinkre
építve uralkodjon rajtunk embereken, társadalmunkon, e világon.
Mi ki tudjuk-e űzni? Gondolom Jézus szava ma is, nekünk is üzenet:
imádsággal és böjttel.
Hamvazószerdán a hamvazáskor komoly mondatok hangzanak el: vagy
"Emlékezz ember porból lettél és porrá leszel", vagy "Térjetek meg és
higgyetek az evangéliumnak".
Lourdesban Bernadett az emberek felé fordult és kiáltott: "Bűnbánat!
Bűnbánat." Gondolkodj ember, vége lesz életednek, mit kezdesz odaát!?!
Az ítélő Isten elé kell állnod! Mit viszel innen magaddal? Ott az ítélő
Krisztus vár. Bemutatja keresztjét, átvert oldalát, sebeit,
töviskoronáját. Csak ennyit mond: Mindezt érted tettem. Te mennyire
szerettél? De ezt az idei nagyhéten is mutatja és mondja! Mit felelsz?
(Milyen jó, hogy ott a gyóntatószék, még van időm az ítélet előtt rendbe
tenni mindent, amit elrontottam!)
És adósságomat ennyire törleszthetem önfegyelmező böjtjeimmel.(Étel,
ital, időpocsékolás stb.) Szeretetem biztos jele lehet a Vele való
elbeszélgetésem, az imádkozásom. Hogy várja, mint a szerető anya
gyermekétől, mint a hitves hitvesétől, mondja, hogy szeret. Ő is várja,
s Ő is mondja majd nekem.
Böjtöm, imám, példaadásom talán erőt is ad majd, hogy ne csak magamból,
hanem másokból is kiűzzem a tisztátalan lelket.

Gyulay Endre püspök

Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 23:04 | Sorszám: 75
Milyen böjt elötti?
Nem ma kezdődött a Nagyböjt?
Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 22:49 | Sorszám: 74
No de azt hogyan magyarázod, hogy echte zsidó éttermek miért tartanak böjt előtti torkos csütörtököt ? !
Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 22:48 | Sorszám: 73
olvass utána a neten - meg fogsz lepődni !
Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 22:42 | Sorszám: 72
Mondjuk én nem vagyok túlságosan vallásos, ráadásul még református is lennék, ami nem egy böjtölős népséget jelent, de nem gondolod, hogy az általad egyébként reklámozott torkos csütörtök pont a Nagyböjt második napjára időzítve enyhén szólva katolikus ellenes provokáció?
Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 20:43 | Sorszám: 71
Még nem biztos - ugyanis akiket ma felhívtam, már minden hely foglalt ! úgy lehet,hogy itthon fogjukmegenni a hűtőben lévő maradékokat...
Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 20:37 | Sorszám: 70
Tavaly is torkoscsütörtököztél, meg idén is akarsz!
Békáscity
  Válasz | 2011. március 09. 17:05 | Sorszám: 69
HÖKK - mivel ?
Madelon az eb
  Válasz | 2011. március 09. 15:38 | Sorszám: 68
Nem mehetsz! Megsértetted a nagyböjtöt!
Békáscity
  Válasz | 2011. március 08. 18:26 | Sorszám: 67
http://www.hir24.hu/kulfold/227651/tortenelmi-adas-elo-musorban-valaszol-a-papa.html
Békáscity
  Válasz | 2011. január 23. 10:48 | Sorszám: 66
Április közepén (Húsvét előtt) szeretnék elmenni - tudtok valami lehetőséget (buszos zarándoklat)? http://hu.wikipedia.org/wiki/Czestochowai_Fekete_Madonna
Częstochowai Fekete Madonna - Wikipédia
hu.wikipedia.org
Rendes Kis
  Válasz | 2008. április 15. 08:56 | Sorszám: 65
Nem erőszakos ! Szelíd !

Nem boldogítás ! Megboldogulás !

Rendes Kis
  Válasz | 2008. április 15. 08:54 | Sorszám: 64
Nagyon kis mohó vagy !
mpd
  Válasz | 2008. április 15. 07:41 | Sorszám: 63
Egy konkrét részlet:

A tárgykör felosztható a hirtelen vagy akut, és lassú vagy evolúciós felicitológiára. Az evolúció abból áll, hogy a kisujjunkat se mozdítjuk, tudván, hogy lassacskán minden civilizáció magától is zöld ágra vergődik; ami viszont a gyors boldogítást illeti, ennek két módja van: erőszakkal vagy szépszerivel. Az erőszakos boldogítás, mint számításaink kimutatták, mintegy nyolcszázszor annyi szerencsétlenséget okoz, mint a teljes tétlenség. Szépszerivel boldogítani szintén nem lehet, mert bár ez talán különösnek tetszik, az eredmények teljesen egyformák, akár a Szuperdeotront használják erre, akár a Pokoláris Infernátort, amelyet Gyehennotronnak is neveznek.

Maga a novella itt olvasható:
http://dustin.web.elte.hu/elte/speci/tud&fant_vilagnezetek/Stanis%B3aw%20Lem%20-%20Kiberi%E1da.doc

a 388. oldaltól kezdve.
De az egészet sem árt elolvasni..

mpd
  Válasz | 2008. április 15. 07:34 | Sorszám: 62
Az örök boldogság végett.


Hát persze hogy nem olvastad a Polfizika Atyjának 'Az altruizin' c. novelláját. Abban világosan írva vagyon, hogy az erőszakos felicitológia nemhogy nem boldogít, hanem egyenesen tragédiák forrása.

mpd
  Válasz | 2008. április 15. 07:32 | Sorszám: 61
a szüntelen áradó, végtelen, kimeríthetetlen Semmi !


A csalétek - legalábbis számomra - nem bír túl sok vonzerővel....

Rendes Kis
  Válasz | 2008. április 14. 16:40 | Sorszám: 60
Kérlekszépen, ahogy gondolod.
Az biztos nem én leszek, aki Rád tukmálom az öröklétet !
HAME
  Válasz | 2008. április 14. 16:13 | Sorszám: 59
Nézd van akinek a horgászat is a szüntelen áramló, végtelen, kimeríthetetlen ingeráradat, a természet lágy öle és más hasonló zöldségek, de én csak társaságban vagyok képes elviselni, egy palack borral a kezemben, úgyis csak akkor ha sok a hal és kevés a szúnyog.
Úgyhoby valószínűleg én az öröklét első fél órájában megőrülnék és leöngyilkolnám a lelkem (logikusan léleköngyilkosság után az örök földi létnek kéne következnie ).
A többiről az a középkori vita jut eszembe, hogy vajon az egérnek van-e lelke és ha igen, miért nem.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola