Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Határon túliakról (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Határon túliakról
pannonpuma
  Válasz | 2007. június 03. 15:25 | Sorszám: 27
nemszadista
  Válasz | 2007. június 03. 12:10 | Sorszám: 26
Basszus, rosszul jár az órám, 4-ét mutat.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. június 03. 11:41 | Sorszám: 25
(Nem június 4-e ?)
nemszadista
  Válasz | 2007. június 03. 11:35 | Sorszám: 24
Ma van a trianoni diktátum 87. évfordulója.

NEM, NEM, SOHA!

pannonpuma
  Válasz | 2007. június 02. 20:23 | Sorszám: 23
Gazdagodni... – Levél azoknak, akik elmennének magyart tanítani Moldvába

Milyen érdekes, meg lehet próbálni, és nem lehet tudni, hogy mi lesz az eredménye. De megtörténhetik, megszeretjük, nem tudunk végleg elszakadni tőle, nem tudunk már úgy tenni, mintha semmi nem történt volna. Csak meg kell érezzünk valamit, valami kicsit az egész lényegéből, és aztán minden más másodlagos lesz. Mintha új eget kapnánk, és lábunk alatt a föld már nem biztos.

Nem kell nagy csodát várni, nem érdemes idealistának lenni. Felesleges és nevetséges nagy elvárásokkal menni, ezzel csak magunkban teszünk kárt, és az is lehet, hogy megbántjuk azokat, akikért állítólag tenni akarunk. Én gyerekes dacból, kamaszos „csakazértisből" mentem. Nem voltak elképzeléseim, és ez jó volt. Csak meg akartam mutatni - elsősorban magamnak - hogy túlélem.

Hát sikerült. Egy évre mentem, kettőt maradtam. Első év után még valami nagy-nagy űrt éreztem, olyasmit, mint mikor valaki házat épít, és vakolatlanul abba hagyja. Nem ment. Nem tudtam eljönni. Megszerettem a falut, a gyermekeket, melegséget, szeretetet kaptam tőlük annyit, mint azóta sem. Csodálatos volt a tavasz, fantasztikus a nyár, szerettem volna még egy évet maradni. Aztán eljött a második tél, ami katasztrófális volt. Rekord hideget mértek az országban, és én egyedül voltam, nagyon magamra. Szerettek a gyermekek, szerettek a faluban, én is őket, de már nem volt elég. Ezért döntöttem úgy, hogy eljövök. Nem bántam meg. Nem lett belőlem sem szent, sem mártír.

Visszajöttem Kolozsvárra, élek, jól vagyok, rengeteget köszönhetek a frumószai éveknek. Bizonyos dolgokat máshogy látok mint mások, érzékenyebb lettem, emberibb, öntudatosabb. Jó nekem így. Felnőttem ott.

Ez nem egy nyugdíjas meló. Gondolom ez világos. De érdemes kipróbálni. Mert nyersz vele. Mert nem veszíthetsz. Mert a 90-es évek horror történetei már nem működnek. Nem égetnek Bibliát Klézsén, nem pofozzák a ministráns kisfiút Magyarfaluban, mert magyarórára jár. Ami Lábnyikban történt, az csoda. Négy éve, amikor kollégáim kezdtek, senki nem álmodott ilyen házról, ennyi segítő emberről, ennyi lelkes helybeliről. De megtörtént a csoda. Hiszem, hogy vannak csodák. Már nem határtalan a gonoszok hatalma, mert ha az ember nem retten meg, nincs amit tegyenek, hisz legálisan dolgozunk, s csak magukban puffognak... Ilyen téren az idő nekünk dolgozik.

Más téren viszont nem. A nyelvállapot romlik, sürgősen emberre van szükség. Én eljöttem, elveivel ellentétben senkit nem akarok meggyőzni, hogy menjen, de élettapasztalatnak megéri megpróbálni. Akár egy évre is. Mert gondolom az világos, hogy év közben nem szabad otthagyni a gyermekeket. Mert az csúnya cserbenhagyás.
Az én húzásom sem volt szép, lehet többet vártak tőlem, talán túl gyenge voltam. Nem tudom. De voltak kollégáim, akik még mindig ott vannak. Szóval lehet bírni hosszabb távon is. Alkat kérdése.

De próbának mindenképpen megéri. Ha gondolkoztok, ha idáig eljutottatok, próbáljátok meg.
Hát ennyi...

Vass Ibolya Emese http://www.csango.eu/hu_a055.htm#vass_ibolya_emese
http://www.erdely.ma/publicisztika.php?id=25260

pannonpuma
  Válasz | 2007. április 08. 23:13 | Sorszám: 22
Köszi!
Milyen érdekes!
Egyébként TGM a 80-s években még határrevíziót is akart. A fasiszta...
kapitamunista
  Válasz | 2007. április 08. 20:39 | Sorszám: 21
A Rendszerváltás programja

...
13. Minden magát magyarnak valló személy - és az ő jogán családja - legyen jogosult a magyar állampolgárságra.
...

http://www.kettosallampolgarsag.mtaki.hu/javaslatok/jav_03.html

rostaváltó
  Válasz | 2007. április 08. 18:21 | Sorszám: 20
Mondjuk a transindexben jelent meg, de rá pár héttel lehozta a MN. Szerintem nagyon jó cikk, és Erdélyből jött:
http://reply.transindex.ro/?cikk=18
tiszavirág
  Válasz | 2007. április 08. 18:06 | Sorszám: 19
Nyomatod az "egykutyázást"?
igazságotm
  Válasz | 2007. április 08. 14:53 | Sorszám: 18
Miért?
Mert gyurcsány és orbán nagy ivben lesz*rja e nemes dolgot, ami más népeknél magától értendő. Mivel a tömegeket a pártok befolyásolják, amig ezek nem állnak ki határozottan az állampolgárság visszaadásáért, szégyenszemre nem lesz semmi.
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 07. 22:43 | Sorszám: 17
Úgy hallottam, olvastam. Hogy a szadesz 90-s, vagy 94-s választási programjában szerepelt a kettős állampolgárság megadása a határon túl élő magyaroknak. Elő tudná ezt valaki ásni?
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 07. 20:45 | Sorszám: 16
Nem igazsag,hogy Izraelieknek lehet Erdelyieknek nem


MIERT?!

Valaki mondja meg miert?!

kapitamunista
  Válasz | 2007. április 06. 23:50 | Sorszám: 15
Nem halt meg, ráadásul annak a címe is jobb!..
Ez viszont olyan "zombis"... ;-)
igazságotm
  Válasz | 2007. április 06. 23:27 | Sorszám: 14
Megadni minden magyarnak, bárhol is éljen a nagyvilágban, az állampolgárságot!
HAME
  Válasz | 2007. április 06. 23:14 | Sorszám: 13
hmm, kiegyensúlyozottabb viszony...
vajh mire gondolhatott Szarka László (csak remélni merem, hogy nem a Hetényen elhíresült építészről van szó).
A helyzet egyelőre tényleg kiegyensúlyozott.
Egyelőre nem tudni hogy a Bugár vonalhoz köthető Világi Oszkár féle gazemberek esetleges háttérbe szorítása lesz-e a nagyobb haszon, vagy Duray(ék) előretörése a nagyobb kár.
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 06. 22:39 | Sorszám: 12
Megújulásra szorul a Magyar Koalíció Pártja
Dátum: 2007-04-06 12:50 Adminisztrátor: zizi

Forrás: InfoRádió / Exterde Tibor
Irányváltásra kényszerül a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Tudományos Akadémia Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézetének igazgatója. Szarka László hozzátette: az új elnök által irányított szlovákiai magyar párt várhatóan kiegyensúlyozottabb viszonyra törekszik majd Magyarországgal.


A Magyar Tudományos Akadémia Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézetének igazgatója úgy véli, a Csáky Pál vezette Magyar Koalíció Pártja (MKP) kénytelen lesz irányt váltani, főleg azután, hogy nem került be az új kormányba.

Szarka László úgy véli, az MKP új elnökének 15 pontos programja felhívja a figyelmet arra, hogy az eddiginél nagyobb súlyt kíván fektetni a regionalitásra, hiszen a szlovákiai magyarság kistérségekben szerveződik.

Közös fellépés

Ezeknek már vannak fejlesztési elképzeléseik, szükség lenne azonban egy szlovákiai magyar közösségi fejlesztési terv megfogalmazására, amelyhez aztán külföldön is lehetne támogatókat szerezni.

A szakértő szerint fontos lenne a szlovákiai magyar közösséget "megjeleníteni"- hiszen az eddig csupán konfliktusai, helyzete kapcsán ismert Európában -, ebben pedig sokat tud tenni a fiatal Berényi József.

Kiegyensúlyozottabb kapcsolat Magyarországgal

Emellett "biztos, hogy Csáky Pál megpróbál egy kiegyensúlyozottabb Magyarország-politikát csinálni", amelyet szintén a regionalitásra alapoz - közölte Szaka László.

Az észak-magyarországi megyék helyzete, amelyek ugyanabban a cipőben járnak, mint a dél-szlovákiaiak - jellemző a munkanélküliség, a kapcsolatok hiánya, a közös pályázatok elmulasztása -, biztosan előtérbe kerül majd, a politikus pedig stratégiai szövetségeket keres majd a szlovák politikai mezőnyben is - véli a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa.

erdélyilány
  Válasz | 2007. április 06. 22:27 | Sorszám: 11
Nem te hanem pumi
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 06. 22:26 | Sorszám: 10
Nem baj az ugyis meghalt az a tema

Te meg csak atreformoztad

kapitamunista
  Válasz | 2007. április 06. 22:12 | Sorszám: 9
( Sok "hibalehetőség" van :-(, pl. a'szem, az itteni kereső különbséget tesz a kis és nagy betű között... És, szvsz, az itteni keresővel csak a "Tárgymező"-beállítás mellett érdemes keresgélni!.. )
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 06. 21:55 | Sorszám: 8
Köszi!
Ugy látszik, menthetetlenül hülye vagyok a kereséshez!
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 06. 21:54 | Sorszám: 7
kapitamunista
  Válasz | 2007. április 06. 21:54 | Sorszám: 6
Pedig van!

>>> Téma: Határontúli magyarok :
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=005557

erdélyilány
  Válasz | 2007. április 06. 21:52 | Sorszám: 5
En pl nagyon csipem a Szlovakiai magyarokat
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 06. 21:45 | Sorszám: 4
Bármit, a határon túli magyarokról.
Nem találtam ilyen topicot, azért indítottam.
nemszadista
  Válasz | 2007. április 06. 21:40 | Sorszám: 3
[QUOTE}
Amikor közöltük egy vezető magyar filozófiaprofesszorral, aki egyben Bolyai Társaság elnöke is, hogy az aláírásokat eljuttatjuk Brüsszelbe és Strassburgba, ránkförmedt, hogy „maguk ezeket nem viszik sehova!”, és megtagadta, hogy visszaadja azokat az íveket, melyeket az ő kívánalmai szerint alakítottunk át, és amelyeket már több kollegája alá is írt.
[/QUOTE}

Micsoda 1 tetű az ilyen...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola