Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Elmélkedés a "helyzet"-ről (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Elmélkedés a "helyzet"-ről
váradi
  Válasz | 2008. április 12. 17:31 | Sorszám: 38
Azt hiszem az MSZP különösebb aggodalom nélkül belevághat a kisebbségi kormányzásba. Szerintem ugyanis, nagy a valószínűsége annak, hogy majd minden parlamenti ülésen meglesz a kisebbségi MSZP kormány parlamenti többsége még az SZDSZ képviselők szavazatai nélkül is. Arra gondolok, hogy alig van olyan parlamenti ülés, amelyikről ne hiányozna legalább 50 - 60 fideszes képviselő. Így aztán az a képtelen helyzet állhat elő, hogy a kisebbségi MSZP kormány legnagyobb külső támogatója a..... Fidesz lesz! Ez egyszerűen botrányos. Azt elfogadom, sőt támogatom is, hogy Gyurcsány felszólalásainál a fideszesek kivonuljanak. De azt már nem, hogy a parlamenti fideszes padsorok mindig foghíjasok! Nem tudom, hogy a Szövetség és a frakció vezetése tud-e tenni bármit is a 100%-hoz közeli jelenlét biztosítására, legalább a hétfői interpellációk idejére?
Ha nem, az nagy visszatetszést okozhat még a Fidesz szimpatizánsok körében is. Kíváncsi lennék egy fideszes képviselő véleményére erről a felvetésemről, ha egyáltalán van közöttük olyan, aki erre a Fórumra téved.
mamácska
  Válasz | 2008. április 11. 20:48 | Sorszám: 37
Nyomozás indult a Civil Jogász Bizottság feljelentése nyomán
A Budapesti Nyomozó Ügyészség tizennyolc, a rendőrök által 2006. október 23-án megvert sértett ügyében rendelte el a nyomozást, hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűncselekményének alapos gyanúja miatt – értesült lapunk.

Völgyesi Miklós, a Civil Jogász Bizottság elnöke elmondta: a másfél évvel ezelőtt elkövetett rendőri brutalitások kapcsán a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen tett feljelentést az ügyészek kettébontották, külön vizsgálva a kormányfő és a rendőrök felelősségét. Előbbit a Budapesti Nyomozó Ügyészség átküldte az ügyben illetékes Központi Nyomozó Főügyészségnek, utóbbiról viszont ez a vádhatóság határozott.

Völgyesi Miklós nagy eredménynek tartja a döntést, és nem tartotta kizártnak, hogy nemcsak az említett tizennyolc esetben, hanem korábban lezárt ügyekben is újra vizsgálódni kezd az ügyészség. A feljelentés kormányfői felelősséget érintő részéről még nincs döntés, de Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség illetékese arról tájékoztatta lapunkat, hogy napokon belül megszületik a határozat. Ebben az ügyben pár hete a vádhatóság feljelentéskiegészítést rendelt el.

Ahogy már korábban beszámoltunk róla, a Civil Jogász Bizottság március elején tett feljelentést a kormányfő ellen, mert véleménye szerint a miniszterelnököt büntetőjogi felelősség terheli a 2006. őszi eseményeken tapasztalt rendőri brutalitás miatt. A bizottság gyülekezési szabadság megsértése és sok ember életét veszélyeztető emberölés bűntettének kísérletében való bűnrészesség miatt kezdeményezett eljárást a miniszterelnök ellen. Völgyesi Miklós a feljelentés benyújtásakor azt mondta: a kormányfő több bűncselekmény elkövetésével is vádolható, ám az említett két tényállást tekintve nem lehet vitatni a felelősségét. A bizottság elnöke akkor nem tartotta valószínűek, hogy ha az ügyészség nyomozás rendel el a kormányfő felelősségét illetően, akkor az Országgyűlés felfüggesztené a Gyurcsány mentelmi jogát, de hangsúlyozta: ezek a bűncselekmények nem évülnek el.
Baranya Róbert ( www.magyarhirlap.hu)

estebany
  Válasz | 2008. április 09. 02:13 | Sorszám: 36
Nofene! Gyurcsány is tisztújítana?
http://gondola.hu/hirek/66023

Vajon kiket akart kiszervezni az elnökségből?

mamácska
  Válasz | 2008. április 08. 21:41 | Sorszám: 35
MNO
Gyurcsány állítólag már nem akar szóba állni a csalással megválasztott Kókával, de azért kijelölte a küldöttséget, amely a válás lebonyolításáról, az MSZP programja esetleges külső támogatásának feltételeiről kezd tárgyalásokat a tisztázatlan jogi helyzetű SZDSZ-szel: Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Veres János és Vitányi Iván a tagjai. Szekeres kimaradt, és ez nagyon fáj neki – értesült a hvg.hu. A küldöttség az MSZP hatpontos programját fogja megosztani a liberálisokkal.

A hvg.hu értesülései szerint az MSZP négytagú tárgyaló küldöttséget jelölt ki, amely a válás lebonyolításáról kíván tárgyalni az SZDSZ Országos Tanácsának (OT) delegációjával. Gyurcsány közvetve kérte, hogy mivel ő nem tagja az MSZP-delegációnak, ezért Kóka se legyen a liberálisok delegátusai között. Az SZDSZ „üzent”: küldöttségük összetétele belső ügy.

A válás technikai lebonyolításán kívül az MSZP hatpontos programjához szeretne támogatást szerezni: a kisebbségi kormány folytatná a konvergenciaprogramot, megvalósítaná az Új tulajdonosi programot, csökkentené az adókat, új pénztártörvényt alkotna, és „bársonyos” reformokat hajtana végre az egészségügy és az oktatás terén.

Az SZDSZ tárgyalási pozícióját gyengíti, hogy káderei ott ülnek a különböző vállalati felügyelőbizottságokban, igazgatóságokban, intézmények vezetőségében – a koalíció felbomlását követően logikus lenne visszahívásuk, ez viszont súlyos érvágást jelentene maguknak és a pártnak is. Reményeink szerint az MSZP nem kezd boszorkányüldözésbe – fogalmazott Kóka János.

(forrás: hvg.hu)

somand
  Válasz | 2008. április 08. 00:19 | Sorszám: 34
hogy ezt még a tanulmány szerint nagyon lehetséges.
sem nagyon lehetséges. - akart lenni.

Ujra végigfutottam és azt gondolom, hogy elég nagyvonalúan kezelik és elméleti oldalról közelítik a dolgot, azt feltételezve, hogy a mostani ellenzéknek nem lenne érdeke egy előrehozott választás, ráadásul a full 190-es létszámmal számolnak amiből ketten már kiestek.

somand
  Válasz | 2008. április 08. 00:06 | Sorszám: 33
Igen de ez benne is van valahol, hogy pont ezért rendelték, mert a sajtóban felreppentek ilyen hírek még 2007-ben, hogy a szadesz kilép a koalából. Szóval ez éppenséggel "utólag" készült a sajtóhírekre nem előre a mostani alkalomra.

Amikor most ezt bedobták (és ebben szerintem mellényult a jobboldali sajtó) megkerestem és vigigfutottam (kiváncsi voltam hogy képzelik). Namost távol vagyok attól, hogy azt mondjam nagyonalaposan átolvastam, de bennem nem az maradt meg, hogy ezt még a tanulmány szerint nagyon lehetséges.

Amugy ma különben Sólyom háááát finoman szólva is somolygott az ujságírókra a "puding próbálya az evés" szöveggel

terra
  Válasz | 2008. április 07. 23:05 | Sorszám: 32
Nem volt tervezés? Akkor vajon miért dolgozott Gyurcsány szellemi agytrösztje, a Demos már tavaly a kisebbségi kormányzás témáján?
http://www.demos.hu/Tevekenyseg/Projektek/kisebbsegikormanyzas

A tanulmány - amit nyilvánvalóan rendelésre készítettek - nyilvánosan megjelent.

somand
  Válasz | 2008. április 07. 22:52 | Sorszám: 31
Szerintem meg közel sem ilyen tudatosak és tervezettek ezek a dolgok. Vö. Sólyom megválasztása padlógáz és bele a falba. Pillanatig nem izgatta őket, hogy buknak azt még túlélték. Most ugyanez van, csak pöttyet elmérték.
1) Horn seggrészegen elpofázta mennyire lenézik az mszp-s csürhét.
2) A maszop régóta messze túlértékeli önnen kéességeit (meg azt hány embert taposott meg) - azt mondta erre anyátók.. Ezt meg akkora lendülettel, hogy a lengóajzó orrbaverte őket.
3) a Szadesz vett egy nagy levegőt és azt mondták anyátok?? Akkor oldjátok meg magatok és ennyi.

Szerintem a dolgok sokkal egyszerűbbek a valóságban és ezen a szinten már simán indulatból ment minden, nem volt hideg fejű tervezés egy szál sem.

gajo
  Válasz | 2008. április 07. 22:37 | Sorszám: 30
terra
  Válasz | 2008. április 07. 22:33 | Sorszám: 29
Nem lesz nevető harmadik. Előbb-utóbb új választás lesz és a Fidesz kerül kormányra, de addig is megpróbálják menteni a menthetőt és ha lehetőség van rá, bejuttatni a szadeszt, megakadályozni a Fidesz kétharmados győzelmét és még jobban megnehezíteni a leendő jobboldali kormány helyzetét. Az egyáltalán nem érdekli őket, hogy mibe klerül ez nekünk.
missmarple
  Válasz | 2008. április 07. 22:30 | Sorszám: 28
Másként: a szadesz növelte zsarolási potenciálját, miközben valószínűleg megerősítette kóka elnöki pozícióját. Fodor már amúgy is túlságosan sikeresnek tűnt környezetvédelmi miniszterként.
Csak az a kérdés, végig ez járt a fejemben miközben olvastam beírásodat, hogy ki lesz a nevető harmadik.

"A játékot kiszámíthatatlanná teheti az, ha a szereplők bármelyike egyénieskedésbe kezd, a saját érdekeit előtérbe tolva megszegi a játékszabályokat."

Hiszen állandóan ezt teszik!

terra
  Válasz | 2008. április 07. 21:28 | Sorszám: 27
Egy kis adalék a "Gyurcsány-játék" illusztrálására a Gyurcsány-blogból:

"Van egy kis lelkiismeret-furdalásom a hosszú hallgatás miatt. Mondjuk úgy, hogy zsúfolt volt ez a hét. Minden tekintetben. Talán érthető, ha máshol járt a fejem.

Jó néhány nap távlatából is azt mondom, nem örülök az SZDSZ döntésének. Nem örülök, mert azt gondolom, hogy a kormányzás felelőssége nem ezt kívánta volna meg. Tudom, vannak, akik fellélegeznek, hogy majd akkor egyedül megmutatjuk, mire vagyunk képesek. Muszáj nekik azt mondanom, hogy nem olyan egyszerű dolog törvényről-törvényre, hétről-hétre megszervezni a többséget. Hozzáteszem, bízom abban, hogy sikerülni fog!"

Gyurcsány minden egyes kisebbségben meghozott döntést saját sikerének és minden meghiúsult egyeztetést az MSZP/SZDSZ/mindkettő kompromisszumképtelenségének jeléül fog "eladni".
Ez az SZDSZ-nek többnyire jó lesz, az MSZP-nek többnyire rossz.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2008. április 07. 21:06 | Sorszám: 26
Ebbe az utcába nem megyek be, az nem tudhatod, hogy én honnan gondolom...
terra
  Válasz | 2008. április 07. 20:57 | Sorszám: 25
Kedves PBGI!

Köszönjük, hogy ilyen részletes elemzést írtál. Nagy vonalakban egyet is értek vele, néhány dologgal azért árnyalnám.

Egyetértünk, hogy színjátékról van szó, ami elsősorban az SZDSZ megmentését (bázisának növelését), az MSZP neoliberális reformokat ellenző szimpatizánsainak visszacsalogatását, esetleg az MDF megerősödését és természetesen Kóka és Gyurcsány személyes pozícióinak megerősödését szolgálja.

Ha ezt az akciót marketing fogásként szemléljük, akkor azt mondhatnánk, hogy ez egy igen jól kitalált stratégia. Hasonlít egy olyan (titkos) paktumhoz, amit olyan cégek kötnek, akik egymástól sok tekintetben eltérő jellemzőkkel rendelkező piaci szegmenseket úgy szereznek meg, hogy látszólag egymással szemben álló riválisok, valójában azonban jól együttműködnek. Ennek a stratégiának a lényege a drukker-ellendrukker mentalitás kihasználása, ami a vásárlókban bizonyos területeken ugyanúgy létzik, mint a politikai pártok szimpatizánsaiban. A mechanizmus ugyanaz, kétféle módon köthet magához egy cég/párt embereket: 1.) drukkerévé teszi vagy 2.) a másik cég/párt ellendrukkerévé teszi. Mind a szimpátia, mind az ellenérzés erős kötőerő lehet.

Az SZDSZ játéka: megszerezni a neoliberális reform- és államtalanítási őrület híveit drukkerként és magához vonzani az MSZP - és persze a Fidesz - azon ellendrukkereit, akiknek a két nagy párttal szemben a legfőbb kifogásuk a dinamizmus, bátorság stb. hiánya.
Az SZDSZ ezért arra fog koncentrálni, hogy az erősen dinamikus, cselekvőképes és elvhű párt képét sugározza, ami hol kezdeményezően javasol, hol pedig megakadályozza, hogy az MSZP visszafelé lépjen. Mindezt a jövőben a kormányzati felelősségtől megszabadulva teheti meg, ami a mozgásteret nagyban növeli.
Az MSZP-ről leválaszthatja és magához vonzhatja azokat - elsősorban az értelmiség köreiből -, akiket eddig Gyurcsány reformpolitikáját tartották helyesnek és egy vissza-vissza lépegető, hezitáló MSZP helyett az SZDSZ határozottságát tartják szimpatikusabbnak.
Az SZDSZ ezzel a taktikázással egyértelműen nyerhet, elsősorban az MSZP kárára.
Ehhez a játékhoz jelenleg Kóka a legmegfelelőbb ember az SZDSZ számára, így a legitimációs válság valószínűleg úgy fog megoldódni, hogy Kókát megerősítik a tisztségében.
Továbbra is ott van azonban tartalékjátékosnak Fodor, aki látványosan nyitott és barátságos arculatot jelenít meg az MSZP, sőt egyre inkább a Fidesz felé is. Ha Gyurcsány bukik és rántja magával Kókát, akkor még mindig előléphet Fodor és a vezetésével visszaevezhet az SZDSZ egy gyurcsánytalanított MSZP-vel való új szövetségbe, esetleg egy szakértői kormány támogatójaként.


Az MSZP játéka: a hagyományosan eszme és irányvonal nélküli párt mind eddig is, most is elsősorban a Fidesz/Orbán és az SZDSZ/Kóka, Horn, stb. ellendrukkerekre számít, kihasználva a kisebb kormánypárt okozta sorozatos megalázás miatt felbőszült szoci szimpatizánsok indulatait és a gyengülő, ám még egyes rétegekben ma is jelentős Fidesz/orbán-fóbiát. Más oldalról pedig drukkerként megpróbálja (vissza)vonzani a kádári idők viszonylagos biztonsága, komótos és kiszámítható kormányzása iránt nosztalgiát dédelgető rétegeket, amelyek egyre jelentősebb része a baloldali retorikát alkalmazó Fidesz fel húzódott. Az MSZP ezért olyan kettős játékra kényszerül, amit a kormányzati felelősség terhe, a döntések meghozatalához szükséges többség állandó megteremetésének kényszere, a párt bonyolult belső érdek- és személyi viszonyai mellett képtelen lesz tartósan eljátszani. Az MSZP ezért ezzel a játékkal inkább veszít, mint nyer, de Gyurcsány személyes pozíciója szempontjából átmenetileg ez a játék erősödést hoz.

Az MDF játéka: az MDF most sokkal nagyobb közfigyelem mellett játszhatja a megszokott játékát, az elvhű, "normális" párt szerepét. A két nagy baloldali játékos között hol ide teszi le a voksát, hol oda. Jellemzően az fog történni, hogy ha az SZDSZ előjön egy-egy keményebben neoliberális javaslattal, vagy "következetesség" okán nem hajlandó az MSZP kormány a reformoktól "szociáldemokrata" irányba történő "visszalépést" tükröző döntési javaslata mellett szavazni, akkor az MDF fellép a "nép" védelmében és az MSZP-vel szavaz (ezzel biztosítja mellesleg a döntéshez szükséges kormánytöbbséget). A Fidesz javaslatait az MDF úgymond mindig "mérlegre teszi" és hol együtt szavaz a Fidesszel, ha látható, hogy az SZDSZ és az MSZP az adott kérdésben megegyezik és meg lesz a többség, hol pedig "reformellenesnek", "populistának" ítélve a Fidesz javaslatait, a kormány mellé áll.
Olyan eset sem kizárt, hogy az MDF - úgymond "elvhűségre", a frakciótagok "lelkiismereti és véleményalkotási szabadságára" hivatkozva megosztottan szavaz úgy, hogy az MSZP kormánynak meg legyen az adott kérdésben a többsége.
Ezzel a játékkal az MDF is erősödhet, mert a mérsékelt baloldalról vehet el szavazókat. Ez az erősödés is elsősorban az MSZP kárára történhet, de még a Fidesztől is vehet el így potenciális szavazókat.

Gyurcsány személyes játéka: Gyurcsány most megpróbál (ismét) "felülemelkedni" a kisebbségi kormányzással szükségképpen együttjáró, az SZDSZ-el, MDF-el napi szinten folytatandó izzadtságos bírkózáson, vég nélküli egyeztetéseken. Gyurcsány a "Stratéga, Akit Nem mindig Értenek Meg, De Aki Demokrataként Aláveti Magát a Többség Akaratának" szerepét szánja magának.
Ezt már el is kezdte, hiszen meglepetést keltő módon kihúzta magát az MSZP és az SZDSZ tárgyalásaiból azzal az álszent ürüggyel, hogy nem akar akadálya lenni, ha az ő személyes sorsáról akarnak döntést hozni.
Gyurcsány valójában nagyon jól tudja, hogy ebben a helyzetben nem lehet őt eltávolítani. Kapott egy kis időt és ezt arra fogja felhasználni, hogy előkészítse a "méltó" távozását és a más irányú karrierjét (Gazprom?). Gyurcsány tisztában van vele, hogy 2010-ben akkor is bukott politikus lenne, ha addig kihúzná a párt és a kormány élén, ezért azt a megoldást választja, hogy a saját pártja és/vagy volt koalíciós partnere váltsa le "érdemei elismerése mellett", mint meg nem értett reformpolitikust. Feltételezem, hogy ebben is született megegyezés, legalább az SZDSZ-el és a saját pártjűval, vagy annak bizonyos köreivel.
Gyurcsány reményei nagyjából abban összegezhetők, hogy szerinte ez a fajta "méltóságteljes" nyitva hagyja számára az utat ahhoz, hogy az iszonyúan nehéz örökséget átvevő következő - jobboldali - kormány bukása után "ugye megmondtam, hogy csak az én utam a helyes" felkiáltással győztesként térjen vissza.

Elméletileg ez a modell akár működőképes is lehetne, mégsem lehet az, azon egyszerű oknál fogva, hogy sem a pártokat, frakciókat alkotó politikusok, sem a választók nem egyszerű sakkbábuk, akik mindig kiszámíthatóan viselkednek. Ezt a játékot képtelenség tartósan tökéletesen játszani úgy, hogy közben az egyre sokasodó nehézségeket is megoldja valahogy a játszótérré alakított kormány és parlament. Az emberek nem hülyék, máris átlátnak sokan a szitán, akik pedig még nem , azoknak is nyilvánvaló lesz a kormányzat teljes csődje.
A belpolitikai feszültség fokozódása további nyomást jelent a pártokra, azok politikusaira, szimpatizánsaira, egészen az egyének szintjéig.

A játékot kiszámíthatatlanná teheti az, ha a szereplők bármelyike egyénieskedésbe kezd, a saját érdekeit előtérbe tolva megszegi a játkszabályokat.

Engem ez a szado-maszop játék arra emlékeztet, amikor a párocska fojtogatósat játszik, de közben mind a ketten résen vannak, mert egyikük sem biztos abban, hogy nem lesz-e valódi megfojtás a játék vége.

gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:42 | Sorszám: 24
1-et értünk, sőt, ne feledkezz meg az "egyebekről" sem.
gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:40 | Sorszám: 23
"Ismerem mi a helyzet az átlag alatt is" ...dehogy ismered! Egy dolog a sajtóból, és megint egy másik dolog az életből tájékozódni. Te az előbbi alapján gondolod, hogy ismered.
kapitamunista
  Válasz | 2008. április 07. 20:31 | Sorszám: 22
de semmit sem tudnának elérni, ha nem lennének a 'szocialisták'!..
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2008. április 07. 20:20 | Sorszám: 21
Nem gondolnám azt, hogy "jól" élek, ha az átlagot megütöm, az még nem olyan nagyon jó, de elmegy. Ismerem mi a helyzet az átlag alatt is, de az a sugallás, hogy a nagyátlag éhezik szerintem túlzás. (A nyolcgyerekes záhonyi cigánycsalád sorsa persze roppant aggasztó. De hát ez több tényezős dolog...) Az egészségügyi ellátást sem veték el senkitől, a legszegényebbeknek még vizitdíjat sem kellett fizetni. Szerintem épp elég, ha a tényeket mondjuk. A gazdaság igen is megsínylette Gyurcsány regnálását. Ez tuti. De nem éhezünk szerencsére. (A nyolcgyerekes záhonyi cigánycsalád sorsa persze roppant aggasztó. Dehát...)
honfi
  Válasz | 2008. április 07. 20:17 | Sorszám: 20
Söt, ma már a banán is megterem. Csak az nem savanyú, hanem keserü. Ma már az államforma is a banánra épül.
gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:14 | Sorszám: 19
Termesztenek még rizst az Alföldön?
gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:12 | Sorszám: 18
Ezért nem kell vidékre menni. Meg mihez képest vidék?
honfi
  Válasz | 2008. április 07. 20:11 | Sorszám: 17
A rendszerváltásnak nevezett valaminek - a SZU tönkrefegyverkezésén kívül - az volt a belsö oka, hogy a már kiképzett, nem írástudatlan pártvezetések rájöttek, hogy a politikai hatalom mellé meg tudják szerzni a vagyont is. Az összes többi csak porhintés, meg hab tortán. Nem kell úgy tenni, mintha Horn, meg Orbán,az SZDSZ meg mittudomén kik csináltak volna rendszerváltást. Vagy nevezhetjük ugye ellenforradalomnak is.
Még le fog folyni egy kevés víz a Dunán, amikor az NDK-sok akcióinak mozgatórugói, szervezöi kiderülnek.
gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:11 | Sorszám: 16
"elárulta a rendszerváltást"

Ami nincs, azt hogyan lehet elárulni?
Velük vezényelték le az egészet.

gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:09 | Sorszám: 15
Neked dickensi, mert csak ülsz a tornyocskádban.
gajo
  Válasz | 2008. április 07. 20:07 | Sorszám: 14
"mert a szocialistáknál, SUNYIBB, ALJASABB szemforgatóbb szemétládák nincsenek idehaza,"

Csak az eszdéesz

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola