Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Zsidótörvény és a szocdem

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Zsidótörvény és a szocdem
kaleb
  Válasz | 2003. március 25. 12:07 | Sorszám: 10

Korrekt.

liberálmensevik
  Válasz | 2003. március 24. 18:09 | Sorszám: 9
BISMARCK válasz erre | adatok | e-mail 2003-03-24 17:51:47 (40)

Tévedtem és elnézést kérek. A szocdem valóban hevesen bírálta az I.zsidótörvényre (a társadalmi és gazdasági élet egyensúlyáak hatályosabb biztósításáról szóló törvényjavaslat) vonatkozó javaslatot. Álljon itt azoknak a neve akik felszólaltak a szocdembõl: Peyer Károly, Kertész Miklós, Reisinger Ferenc, Malasits Géza, Györki Imre, Kéthly Anna.

index.hu - tükörtopic.
Akkor ezt hamar letárgyaltuk. :-)

kaleb
  Válasz | 2003. március 24. 11:54 | Sorszám: 8
Tehát Kéthly a Parlamentben, Szakasits a parlamenten kivül tiltakozott. Gondolom, az világos, hogy az érintettek (pl. Mónus Illés) mit gondoltak a dologról.

Tehát ki az, aki nem tiltakozott? Miért nem egyértelmű az MSZDP állásfoglalása?

liberálmensevik
  Válasz | 2003. március 24. 10:35 | Sorszám: 7
"A magyarországi író-, újságíró-, zenésztársadalom és a tudományos élet sok kiválósága foglalt azonnal nyíltan állást ez ellen a törvény ellen, többek között Bartók Béla, Darvas József, Kodály Zoltán, Móricz Zsigmond, Szakasits Árpád és sokan mások, akik tiltakozó memorandumban emlékeztették a kormányt, hogy a polgárok jogainak, egyenlõségének védelmét az alkotmány írja elõ, rámutattak arra, hogy ha ezt a törvényt végrehajtják, akkor erre “valamikor minden magyarnak szégyenkezve kell gondolnia”. Sajnos azonban a törvény elfogadását megakadályozni nem tudták"
Bereginfo
kaleb
  Válasz | 2003. március 24. 09:23 | Sorszám: 6
Honnan veszed, hogy nem érveltek ellene? Azt írod, Szakasits sem szólt. Honnan veszed, hogy Szakasits képviselő volt? A 35-39-es Parlamenti Almanachban nincs benne a neve.

Átolvastad a képviselőházi naplót, meg a Népszava számait az adott időszakból? Vagy csak megkockáztatsz egy állítást, ami vagy igaz, vagy nem, hátha bejön?

Fedoszejev
  Válasz | 2003. március 21. 23:53 | Sorszám: 5
A szavazás időpontját én sem tudom. Mindenesetre Kéthly ezt mondta:
"A zsidóságot ez a törvényjavaslat valósággal fizikai halálra ítéli."
Ezért gondolom, hogy ez még a szavazás előtt lehetett.
OTTO VON BISMARCK
  Válasz | 2003. március 21. 22:44 | Sorszám: 4
Fedoszejev

Nem ugrik be, hogy mikor szavaztak, de az tudom, hogy május 29-én hirdették ki. Ez a felszólalás már nem a szavazás után volt?

Fedoszejev
  Válasz | 2003. március 21. 22:23 | Sorszám: 3
Kéthly Anna pl. 1938 május 12-én érvelt ellene az alsóházban.
OTTO VON BISMARCK
  Válasz | 2003. március 21. 22:16 | Sorszám: 2
Fedoszejev


Ennek sok nyomát nem találtam. A parlamenti jegyzőkönyvből tisztán kiderül, hogy felszólalásban ki érvelt ellene. Illett volna a szocdem nevében valakinek felszólalnia és bejelentenie, hogy a szocdem ellene szavaz.

Fedoszejev
  Válasz | 2003. március 21. 22:11 | Sorszám: 1
A szavazást nem tudom, mindenesetre később a Kéthly Anna, Peyer Károly, Malasits Géza féle vonal fellépett a zsidótörvények ellen, ugyanakkor a Szakasits Árpád, Kállai Gyula vonalat nem igazán érdekelte a dolog, így aztán a párt egységes fellépésre sem volt képes.
Aztán persze az illegális kommunistákról ne is beszéljünk, ők eleve úgy gondolkodtak, hogy - miként Pelle János írja - az osztályharccal kivívott szocializmusban nem lesz hely az "individualista-liberális" zsidóság számára.
OTTO VON BISMARCK
  Válasz | 2003. március 21. 21:49 | Sorszám: 0
A szocdemmel kapcsolatban felmerült egy érdekes kérdés. Amikor az országgyűlés szavazott az I. zsidótörvényről illetve a háromhatalmi egyezményről akkor a híres szocdemek miért nem érveltek ellene. Az a jegyzőkönyvekből nem derül ki, hogy ki szavazott ellen, mert nem volt név szerinti szavazás. De az igen, hogy ki érvelt ellene. Csak néhányan- hárman- érveltek a törvények ellen, pl. Bajcsy-Zsilinszky Endre és Sulyok Dezső. A kérdés az, hogy hol jártak a demokrácia letéteményesei a szociáldemokraták? Kéthly Anna és Szakasits Árpád merre jártak?

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola