Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A széles középosztály egykeresős családmodellt feltételez? (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A széles középosztály egykeresős családmodellt feltételez?
szabadság szabadosa
  Válasz | 2013. január 09. 15:29 | Sorszám: 28
Szegények. Tiszta szerepcsere, felfordult világ.
szabadság szabadosa
  Válasz | 2013. január 09. 15:24 | Sorszám: 27
Gimnáziumot végeztek.
(Az én asszonykám középiskolát végzett és soha nem engedtem a "munka világába". Jól megtanult főzni, mos-takarít, elvan a gyerekkel...)
szabadság szabadosa
  Válasz | 2013. január 09. 15:14 | Sorszám: 26
"Az asszony maradjon a fakanálnál!".
Kissé nyers megfogalmazás, de végsősoron igaz. Az ilyen család, ahol csak az apa dolgozik és a feleség kizárólag háziasszony, az igazi, boldog család.
A kérdés persze az, hogy így meg tudnak e élni. Aztán a dolog másik vetülete, hogy így megszünne a munkanélküliség, hisz felszabadulnának a nők munkahelyei.
onogur
  Válasz | 2013. január 09. 15:08 | Sorszám: 25
Lengyelország lakossága csak 1998-2007 között csökkent, azóta újra nő. Pedig az elvándorlás ott is komoly probléma, mégis...

1990 - 38.119.000
1998 - 38.666.000
2007 - 38.121.000
2011 - 38.215.000

Cirus
  Válasz | 2013. január 09. 15:06 | Sorszám: 24
Én igen Szívesen maradnék otthon, ha lehetne és nem vágyakoznék munkahelyre (pedig szeretem, amit csinálok)... Ilyen is van, na.
Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 14:52 | Sorszám: 23
Nem szeretném. Kérdezem.
Amúgy az, hogy az anyuka nem 25 évesen áll munkába, hanem 35 évesen, az nem jelenti azt, hogy a nők nem dolgoznak.
Mindenesetre az evolúció sebessége megint ugrott néhány nagyságrendet, most társadalmi evolúció zajlik. Jól láthatóan az európai modell haldoklik. Nyugat-Európában az iszlám nyomul, Kelet-Európa pedig elfogy. Európa ebben a formában már csak 1-2 generációt bír ki, aztán vagy beolvad az arab világba, vagy teljesen átalakul.
onogur
  Válasz | 2013. január 09. 13:52 | Sorszám: 22
És hol működik jól az a tesztelt, kipróbált családmodell?
Megmondom: Iránban például, meg az arab országokban. Ahol nemigen dolgoznak a nők.
Ezt a rendszert szeretnéd?
Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 13:38 | Sorszám: 21
Illetve nemsokára megtudjuk, mi lesz. Japánban már tesztelik a modern társadalmat. A fiatalok már menekülnek.
Bár a családmodell még a régi, csak már nem működik.
Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 13:35 | Sorszám: 20
Felőlem próbálkozhattok modern dolgokkal. Engem addig nem zavar, amíg nem lesz kötelező.
De szólok, hogy ez biológia. Van egy kipróbált, és alaposan tesztelt családmodell, ami működik. Ez a családmodell építette föl a ma ismert világot. Ha olyat próbáltok, ami még nem volt tesztelve, akkor annak lehet olyan következménye is, hogy nem lesz gyereketek, vagy csak 1 lesz, vagy nem lesz unoka. Ha nem lesz unoka, azt eléggé bánni fogod, de nem lesz húsbavágó. Viszont a gyereked nyomorogni fog, amikor majd 2 millió munkavállaló fog eltartani 4 millió nyugdíjast.
Persze lehet más következménye is. Igazából senki nem tudja, hogy mi lesz, mindenki csak tippel.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 13:01 | Sorszám: 19
Ezt kerestem. A felsőoktatási hallgatólétszám alakulása Magyarországon 1900–2000 között: Orrom előtt volt csak nem találtam.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 12:58 | Sorszám: 18
Érdemes mellétenni a keleti blokk adatait, hamár:

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 12:57 | Sorszám: 17
Nyilván.
De gondolom ez mindenki számára világos.

Mondjuk alapvetően a XX. századnál messzebb menni nem érdemes. Ebben a században jön létre számottevően a felsőoktatás rendszere, de főleg az 50-es évektől kezdődően lehet beszélni arról, hogy egyre jelentősebb a hallgatói/értelmiségi réteg.

A 100 ezer lakosra jutó hallgatói létszám:

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 12:53 | Sorszám: 16
Ebben egyetértünk. Szerintem is pozitív példa az ilyen. Főleg a miért ne? alapján.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 12:50 | Sorszám: 15
Ebben egyetértünk. Szerintem is pozitív példa az ilyen. Főleg a miért ne? alapján.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 12:49 | Sorszám: 14
Ez mondjuk eléggé felesleges szenvelgés már szerintem. Nincs így.

Nem a régmúltat kell visszahozni. Hanem a modern kor igényeire, lehetőségeire kell új modellt alkotni. Adott esetben fel kell függeszteni a foglalkoztatottsággal kapcsolatos hangulatkeltést is. Megoldást nem adnék...

Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 11:22 | Sorszám: 13
Opponálom. Az anyaszívű apa mintája így biztosan nem termelődik újra. Azokból a fiúkból, akik anyai szeretet helyett apait kapnak, biztosan nem lesz apuka. Hogy mi lesz velük, azt nem tudom, de szerintem szorongani fognak és depressziósak lesznek egész életükben.
Mondjuk a lányoknak talán nem rossz. Bár szerintem ők meg túl önállóak lesznek, nem fognak bírni megmaradni egy férfi mellett.
Békáscity
  Válasz | 2013. január 09. 11:04 | Sorszám: 12
Fiatal értelmiségi baráti körömben egyre több olyan esetet látok, ahol anyaszívű apák látják el a családi feladatokat, az asszony megszüli a gyereke(ke)t és szinte azonnal megy vissza dolgozni a jólfizető állásába ! Sok ilyen apa kéne.
Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 10:41 | Sorszám: 11
Érdekes, amiket írsz a nagycsaládos értelmiségről, illetve az agrárértelmiségről. Magam is hasonlókat tapasztalok, én is úgy látom, hogy egyre többen vannak, de nem tudom biztosan, hogy tényleg többen vannak-e. Erre sajnos nincs statisztikám.
Az már viszonylag régi jelenség, hogy a sokgyermekesek eloszlása a családi jövedelem függvényében fordított Gauss-görbére emlékeztet. Azaz a legszegényebbek vannak a legtöbben, aztán az átlagos keresetűek szinte hiányoznak, majd a jobbmódúak, a felső középosztálybeliek megint elég sokan vannak. Ez már legalább a rendszerváltás óta így van.
Viszont az a bizonyos agrár, vagy vidéki értelmiségi réteg szerintem is mostanság kezd alakulni. Nem pont most, 2013-ban, hanem talán valahogy 2000 környékén indulhatott a folyamat. Remélhetőleg a családbarát adórendszer csak erősíteni fogja.

Mindenkinek magának kell eldönteni lehetősége és körülménye szerint, hogy mit választ, de a példák igen ragadosak és emberek hajlamosak arra, hogy ők is elérjék azt amit másnál látnak.
Szerintem nagyon kevés nő akarná legszebb éveit munkahelyen tölteni, ha választhatná azt is, hogy otthon marad 8-10 évig gyereket nevelni, és közben nem süllyedne nyomorba a család a fizetése nélkül. Meg ha látna rá egyáltalán példát, hogy úgy is lehet élni, és nem páros szingliként a média által gerjesztett pillanatnyi vágyak kielégítésének.
A megoldás egyszerű: be kell mutatni azokat az életutakat, amik vonzóak lehetnek a fiataloknak, és hasznosak a társadalomnak is. A kereskedelmi TV-k pont az ellenkezőjét teszik: bemutatják a rossz példákat, és eltitkolják a jókat.

onogur
  Válasz | 2013. január 09. 10:38 | Sorszám: 10
Mikor régen? A háború előtt?
Mert akkor igaz. Azonban ki kapott nyugdíjat, a vasutasokon kívül még? Akkor sokkal kisebb volt az állam.
A lakosság 49%-a (1941) agrártevékenységből élt, ma alig több, mint 5% az arányuk.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 10:28 | Sorszám: 9
Még férfiak se jártak nagyon egyetemre olyan tömegével mint később, ez az új kor terméke. Az biztos nem volt jó, hogy a nők még kevésbé voltak továbbtanulásra predesztinálva. Tehát az, hogy nőnek a konyhában a helye azért már tényleg az avitt múlt, nem ide kell visszatérni.
mpd
  Válasz | 2013. január 09. 10:25 | Sorszám: 8
Na mostan igazad van. Annak, hogy hányan végzik el a társadalom számára szükséges munkát, semmi (nulla) köze sincs sem a jóléthez, sem családmodellhez sem semmihez.
Ez pusztán munkamegosztás kérdése.
A fő baj, hogy a társadalmi igazságosság mint olyan, egyáltalán nem létezik, bizony, még a mostani zseniális kormány alatt sem.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 09. 10:16 | Sorszám: 7
A dolog azért valóban érdekes.

Régen hasonlóan alacsony volt tehát a foglalkoztatottság (mivel a nők nem dolgoztak), mégse panaszkodtak a közgazdászok...

Lényegében tehát egy újabb féligazságról van szó, amikor azt mondjuk, hogy alacsony a foglalkoztatottság (igaz ma más okból). Mihez képest...?

Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2013. január 09. 10:05 | Sorszám: 6
Mérnöknők most sincsenek.
Építésznők vannak, de az építész szakma átmenet a mérnök és a művész között.
onogur
  Válasz | 2013. január 09. 01:46 | Sorszám: 5
"Ez nem jelentette azt, hogy a nők nem végeztek iskolákat sőt általában felsőfoku vézettségekkel rendelkeztek."

Ezt benevezném A Hét Vicce kategória aranyérmére!
1926-előtt ( XXIV. Törvény) csak néhány orvost és gyógyszerészt képeztek nőböl.
1949-ig igen kevés nő került a felsőoktatás közelébe, kevés tanáron, orvoson kívül. Mérnöknők nem is voltak.

JEFFREY
  Válasz | 2013. január 09. 01:29 | Sorszám: 4
Miért Te ezt nem tudtad? A polgári Magyarországon is a sáskajárás előtt főleg a városokban szintén ez volt a családmodel. Ez nem jelentette azt, hogy a nők nem végeztek iskolákat sőt általában felsőfoku vézettségekkel rendelkeztek. Mivel a gyermekek nevelése általában az anyák kompetenciája volt. Igy a nagycsalád divott a középosztályban. Mikor a gyerekek kirepültek mentek el a nök munkában vagy őnkétes karitativ egyesületekben tevékenykedtek.

Utána jőtt a uj világ és kitalálták, hogy " felszabaditják" a nőket a konyhából és egyenlőség jegyében munkába állitják őket.(politikai szükség volt a háttérbe, mivel munkaerő kellett az arcal a vasut felé, meg a szén országa kommunista baromsághoz).S jótt az államositás. Ezáltal csökkentek a jővedelmek, és osztodtak mely lehetövé tette a családok megélhetését. Ezzel egyídőben észre se vették a nagy jogvédök, hogy többet ártottak a társadalomnak a családoknak, a gyermekeknek. Átvette a nevelést az iskola, és megfosztotta a tradiciónális családmodell funkcióktól az embereket. A közöségek felbomlásához vezettek. A nők kiharcolták maguknak, hogy két müszakot vállaljanak és lestrapáltak frusztráltak lettek. Ez vezetett a válások megnövekedéséhez és a csonkacsaládokhoz a gyerekek lelki nyomorához.

Ezt éljük ma is felturbozott formában. Érdekes modon inkább az értelmiségi házaspároknál a vállalkozói körben ahol a férj magasabb keresettel rendelkezik kezd "divat" lenni a több gyermek és az anyukák otthonmaradása és a gyerekek nevelése a fő tevékenységük. Emelett elkezdtek társadalmi életet élni a többi nőtársakkal és közösségi munkát vállalni. A középosztálybeli polgári családmodel újra kezd tért hoditani. Alkalmazkodva a korhoz távmunkát részmunkát vállalva otthon végeznek inkább szellemi munkákat.

Újból divat lett a fiatal agrárértelmiségi házaspárok vidékre költözése és családi gazdaságokban a monern technológia mellett foglakoznak állattenyésztéssel, kertészettel ahol a munka dandárját a férj végzi és az anyuka gyermekekkel tölt otthon több ídőt és gondoskodik a nevelésükről. Kialakul lassan a falvakban a régi polgári parasztkultura és értelmiségi réteg akik a falvakban mindig is mintát adtak. (tanitó, orvos, gyógyszerész, baki és postás kiszaszonyok, valamint az iparos emberek).

Szerintem, ha nem lesz visszarendezödés vége mindenek Orbánék jövőképe és az ország társadalmi jövőképe ez írányba mutat.Természetesen a mai modern világ lehetőségeit kihasználva. A nőket nem lehet kényszeriteni a polgári családmodelbe való kényszeritésre, de lejetőség és alternativaként fel lehet mutattni. Emellett azoknak akik nem választják ezt azoknak a gyermekek elhelyezését biztosítani és részmunkaídők felkinálásával könnyiteni a dolgukat, ami több gyermek vállalására is ösztönöz.

Mindenkinek magának kell eldönteni lehetősége és körülménye szerint, hogy mit választ, de a példák igen ragadosak és emberek hajlamosak arra, hogy ők is elérjék azt amit másnál látnak. Ez igaz a jó írányoknál és a rosszaknál is. Most sajnos a rossz írányokat választják még az emberek mivel ezt látták maguk elött a szüleiknél, de gondolom, hogy a rendszerváltoztattás után kialakult és kialakulóban lévő piacgazdaság és nőnek az őnállóan saját maguról gondoskodó réteg nő egyre többen lesznek akik boldogulásukat nem az államtól várják és életüket is maguk akarata szerint rendezik majd be.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola