Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Szudán

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Szudán
mezeiegér
  Válasz | 2006. szeptember 04. 21:53 | Sorszám: 1
Szudán is egy meglehetősen összefércelt ország, a Nílus vízgyűjtőterületéből rakták össze, tekintet nélkül az etnikai választóvonalakra. A déli részén már évtizedek óta folynak a harcok a sámánhitű és keresztény fekete felkelők és a muzulmán arab kormány közt, a kormány ott is elég nagy népirtást vitt végbe a nemzetiségi lakosság körében.

Dárfur lakossága is fekete és nem arab, viszont a déliekkel ellentétben muzulmán, ezért egészen a legutóbbi időkig nem bántotta őket a kormány. Tehát Dárfur egy új fejezetet jelent, az eddig elsősorban kulturális-vallási alapú polgárháborús konfliktus után itt egy etnikai-nyelvi alapú is kezdődött.

Dárfur annyiban is érdekes, hogy a sámánhitű déli fekete népcsoportok politikai szervezettsége csak törzsi szintű, és soha nem alkottak államot, addig Dárfur többszáz évre visszamenően független monarchia volt, és csak a 20. század elején olvasztották be a britek Szudánba.

morse
  Válasz | 2006. szeptember 04. 18:15 | Sorszám: 0
Mert erről senki sem beszél, holott több százezer ember halt már meg, több millió embert üldöztek el otthonából.

"Távozásra szólította fel az Afrikai Unió (AU) békefenntartó csapatait Szudán, a kartúmi kormány vasárnapi döntésének értelmében a törékeny tűzszünetet ellenőrző kéksisakosoknak szeptember 30-ig kell elhagyniuk a nyugat-szudáni Dárfúr tartományt.

Dzsamál Ibrahím külügyi szóvivő közölte: azóta kérik az afrikai egységek távozását, amióta azok jelezték, hogy nem képesek folytatni missziójukat. "Ez végleges döntés" – mondta a szóvivő.

Hangoztatta egyúttal, hogy az AU-nak nincs joga átadni a missziót az ENSZ-nek. "Ha nem tudják ellátni küldetésüket Darfúrban szeptember 30-ánál tovább, akkor el kell hagyniuk az országot még szeptember 30. előtt. Ugyanakkor nincs joguk átadni a megbízatást az ENSZ-nek vagy más szervnek. Ehhez egyedül a szudáni kormánynak van joga" – fogalmazott a szóvivő.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa múlt csütörtökön határozott úgy, hogy több mint húszezer főből álló békefenntartó kontingenst vezényel Dárfúrba, felváltandó a pénzhiányban szenvedő Afrikai Unió rosszul felszerelt hétezer fős alakulatát. Szudán azonban elutasította az általa a belügyekbe való beavatkozásnak minősített BT-döntést, és már egy hete új, kiterjedt offenzívát indított a tartomány északi részén a májusi békeszerződést alá nem író lázadók ellen.

Az Afrikai Unió csak október közepéig lenne képes a dárfúri misszió finanszírozására. Ráadásul az afrikai békefenntartók képtelenek voltak megállítani az erőszakot, amely csak tovább szélesedett május óta. Az AU közvetítésével tető alá hozott megállapodást a három fő lázadócsoport közül csak egy írta alá.

ENSZ-tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy küszöbön áll a totális háború kiújulása Dárfúrban. A felkelők 2003 elején fogtak fegyvert az etnikailag erősen kevert Dárfúr térségében, mert állításuk szerint az arabok által uralt kartúmi kormány elhanyagolja a koldusszegény sivatagos térséget és az ott élő fekete bőrű lakosságot. Több százezer ember halt meg eddig a harcokban, illetve az azokat kísérő mészárlásokban, éhínségekben és járványokban, valamint 2,5 millióan kényszerültek lakhelyük elhagyására."


http://hvg.hu/gocpontok.szudan/20060904szudan.aspx

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola