Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Demográfia (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Demográfia
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 21. 07:13 | Sorszám: 41
Hát, amit most sikerült ideírni azt oszthatod hússzal, hogy megkapd a valóságtartalmát.
Zolcsi74
  Válasz | 2010. december 21. 00:16 | Sorszám: 40
Azokat kéne megtalálni, akiket a legdurvábban érint anyagilag, ha Magyarországból India lesz.

Pl olyanokat akiknek vállalkozásuk, boltjaik, házaik, ill. földjeik vannak. Mert ők most képesek lennének áldozni.

A vállalkozókat lassan kinyírják, de a leggazdagabbak azért tartják a pozícióikat. Sajnos szerintem a túlnyomó többségük magyarellenes, mszmp kapcsolatokból építkezett, mszp lekötelezett, évek/évtizedek óta halmozza fel a vagyont külföldön is, itthonról kihúz annyit amennyit bír még az összeomlás előtt. Esetleg multi beszállító aki még örül is, hogy egyre olcsóbb a magyar munkaerő, egyre többet dolgozik és egyre nagyobb kussban van.

Ingatlanosok azok vagy izraeli befektetők, vagy magyarországi zsidók főleg. Komoly magyar ingatlantulajdonos szinte nincs is.

Viszont a nagygazdák közt (50+ 100+ 300+ 500+) hektár tevékenységtől függően, van pár ezer radikális, de ők meg sajnos meg vannak ölve a hitelekkel. Végülis 6-8-10 éve vásárolják a hektárokat akármilyen rossz feltételű hitelekből, számítva a föld áremelkedésére. Ők - talán - ugrálnának ha tehetnék, de elég egy rosszabb termés, piaci helyzet és már foglal is a bank.

Zolcsi74
  Válasz | 2010. december 21. 00:00 | Sorszám: 39
"Oroszországban egyszeri anyasági támogatással akarják megállítani a népességfogyást"

Nocsak

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 18:23 | Sorszám: 38
Végül is nem, de a politika sem igazán, mivel nem mi csináljuk, csak ugatjuk a holdat...
Békáscity
  Válasz | 2010. december 20. 16:12 | Sorszám: 37
Amíg a Föld bírja...
onogur
  Válasz | 2010. december 20. 09:54 | Sorszám: 36
A túlnépesedés nem a mi problémánk, sajnos. Azért aggódjon az, akinek nincs más dolga.
huszárló
  Válasz | 2010. december 20. 09:26 | Sorszám: 35
Azt elhiszem, hogy a rabszolga hajók többsége bristoli bejegyzésű volt, de azt kevésbé, hogy a feketéket hazavitték egy szálig. Inkább az dívott, hogy a hajók minél gyorsabban átérjenek az Atlanti óceán nyugati partjára és ott adják el a négereket.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 08:55 | Sorszám: 34
A túlnépesedés a probléma egyelőre. A kihalás nem téma.
Békáscity
  Válasz | 2010. december 20. 02:59 | Sorszám: 33
Majd a természet megoldja : mindenki megöregszik és nem szüleik több gyerek - ergo kihal az emberiség ! oszt annyi.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 01:28 | Sorszám: 32
Az előzőről talán Jared Diamond ír részletesebben. De idézni nem igazán tudok. Egy a témához tartozó korábbi szemle, viszont ugyanolyan érdekes:

Lapok lapja, szemlék szemléje
Mennyiért csináltok gyereket?

Boczán Bea - hétfő, 2006. június 12.
Oroszországban egyszeri anyasági támogatással akarják megállítani a népességfogyást. Mennyibe kerül egy gyermek felnevelése? Eredményes lehet-e a direkt anyagi ösztönzés?

Májusban Putyin elnök bejelentette: 250 000 rubelt (közel kétmillió forintot) kap minden asszony, aki két gyermeket vállal. Európa másik végében a portugál miniszterelnök, José Sócrates anyagi támogatás helyett inkább a pénzbüntetést választotta: azok a szülők, akik csak egy vagy két gyereket nevelnek, magasabb nyugdíjjárulékot fizetnek.

Rá lehet-e bírni megvesztegetéssel az embereket, hogy több gyereket csináljanak? [1] – teszi fel a kérdést Daniel Gross [2], a Slate gazdasági rovatának szerkesztője.

Elsőre azt gondolnánk, hogy nem. „A születések számának növelése érdekében végrehajtott állami intézkedések sosem voltak hatásosak” – idézi a cikk Phillip Longman [3] demográfust, akinek nemrég megjelent Az üres bölcső [4] című könyvéről a Metazin is hírt adott.

Régen a szülők számára gazdasági hasznot jelentett, ha több gyerekük volt. Több munkás kéz volt a családban, nagyobb földet tudtak megművelni, és több állatot tarthattak. Ma azonban a gazdag és a szegény országokban egyaránt megfigyelhető, hogy az urbanizációval párhuzamosan nő a gyerekvállalás költsége.

Ma már az sem egyértelmű, hogy a népességnövekedés a gazdasági fejlődés feltétele. Sőt, a fejlődő országokban, ahol a szegénység egyik oka a túl nagy népszaporulat, a születések számát csökkentő intézkedések szolgálják a gazdasági fejlődést.

June Kronholz és John Lyons nemrég arról számolt be a Wall Street Journalben, hogy Mexikóban sikeres volt a gyerekvállalási kedv letörésére irányuló kampány. Kevesebb gyerek születik, de „így a szülők végre többet költhetnek iskolára [5], s az új, képzettebb generáció révén Mexikó felzárkózhat a fejlett országok közé.”

A fejlett országokban viszont kezd aggasztó méretűvé válni a népességfogyás. Amerikában, Európában és Japánban a gyermekek számának csökkenése már a nyugdíjasok ellátását veszélyezteti, és a gazdasági növekedést is gátolja. De hogyan lehet megállítani a népességcsökkenést?

A CIA adatai szerint Oroszországban tavaly 10 700 dollár volt az egy főre jutó nemzeti össztermék [6], az Egyesült Államokban ennek közel a négyszerese. Ha Oroszországban kilencezer dollárt fizetnek a második gyerekért, akkor Amerikában ennek 36 000 dollár felelne meg. Ennyi pénz azonban biztosan nem ösztönözné az amerikai szülőket, hiszen egy gyerek felnevelése ennek sokszorosába kerül.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának számítása szerint az amerikai szülők a középiskola befejezéséig 140 000–280 000 dollárt (30–60 millió forintot) költenek egy gyerek felnevelésére. Longman kevesli az összeget, mert a minisztérium nem számolt az anya kieső fizetésével. „Egy átlagos középosztálybeli családban, ahol az anya csak részmunkaidőben dolgozik, egy gyerek eltartása a közvetlen és közvetett kiadásokat is figyelembe véve, akár egymillió dollár is lehet.” És akkor még nem számoltunk az egyetemi évek költségeivel [7].

Egy ország gazdasági helyzete és kilátásai viszont mindenképpen befolyásolják a születések számát. A második világháború utáni amerikai demográfiai robbanás (baby boom) hátterében például a gazdaság tartós és gyors növekedése állt. A nagy gazdasági világválság idején született generáció tagjai az ötvenes években azt tapasztalták, hogy ők szüleiknél sokkal könnyebben biztosíthatnak jobb életet utódaiknak. Ezért mertek bátran több gyereket vállalni.

Ebből nem következik, hogy az állami támogatásoknak egyáltalán nincs szerepe. Longman elismeri, hogy a háború utáni demográfiai robbanáshoz is jelentős mértékben hozzájárultak az ilyen állami intézkedések. A második világháborús veteránok támogatásáról hozott törvénycsomag [8], amelyet a roosevelti New Deal [9] utolsó intézkedésének tekintenek, nagyban megkönnyítette a családalapítást. A feketékre is megkülönböztetés nélkül alkalmazott törvény lehetővé tette a leszerelt katonák ingyenes egyetemi tanulását. De legalább ekkora szerepe volt a gyerekvállalási kedv növelésében a kiszolgált katonák számára nyújtott olcsó lakáshitelnek.

Bármennyi készpénzt fizet is Putyin a második gyermekért, amíg Oroszországban alacsonyak bérek, alacsony a várható élettartam, rossz a közbiztonság és nem működnek az állami szociális intézmények, addig az orosz szülők nem fognak több gyereket vállalni.

Daniel Gross javaslata: „Ha Putyin azt akarja, hogy több gyerek szülessen, akkor célravezetőbb lenne egyszeri támogatás helyett például államilag támogatott lakáshitelre fordítani az olajexportból befolyt pénzeket.” És biztosan nem ártana az sem, ha iskolákra, közbiztonságra és egészségügyre is többet fordítanának.

Forrás: http://www.metazin.hu/node/541
Hivatkozások:
[1] http://www.slate.com/id/2142366/
[2] http://metazin.hu/node/452
[3] http://metazin.hu/search/node/longman?PHPSESSID=7c833f51b1742935b0f7a767cbd22643
[4] http://metazin.hu/node/467
[5] http://pqasb.pqarchiver.com/wsj/access/1028310421.html?dids=1028310421:1028310421&FMT=ABS&FMTS=ABS:FT&date=Apr+28%2C+2006&author=June+Kronholz+in+Washington+and+John+Lyons+in+Mexic ali%2C+Mexico&type=8_90&desc=Population+Shift%3A+As+Families+Shrink+In+Mexic
[6] http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2004rank.html
[7] http://metazin.hu/node/524
[8] http://en.wikipedia.org/wiki/G._I._Bill_of_Rights
[9] http://metazin.hu/search/node/Deal?PHPSESSID=a06a9386d8a47a50ad2d39d4ddef0c71

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 01:03 | Sorszám: 31
Nono. Használd a visszatekerés gombot! A XVI. században is volt egy pestis-járvány. Éppen Angliában húzta a legtovább... A következő évszázadban láss csodát folytatódik a történet a te szövegeddel... Jó az a kereső mégis valamire, nem...? Az előző hullám, a XIV. századi pestis és a százéves háború "csupán" a négymilliós Angliából csinált egy 2-2.5 milliósat. Ez mondjuk durva. Azt hiszem a németek egyharmada halt meg a harminincéves háborúban. No. És mi jön ezután...?
onogur
  Válasz | 2010. december 20. 00:43 | Sorszám: 30
Pestis a XIV. században volt.
Az ipari forradalom előtt Anglia népessége nem csökkent, hanem nőtt.

"A 17. században hatalmas fejlődés, és a népesség rohamos növekedése jellemezte a térséget. Miután az angolok jelentős gyarmatokra tettek szert világszerte, sok embert hoztak ide rabszolgának, főleg Afrikából. Liverpool mellett, Bristol volt még a rabszolga-kereskedelem fő központja egy rövid ideig. Közel félmillió embert szállítottak Afrikából az Egyesült Királyságba, és 2000 hajó hagyta el ezügyben Bristol partjait." http://www.bristolinfo.hu/tortenelem

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 00:28 | Sorszám: 29
Azt állítják van köze. Komplex folyamatokról van szó. Te nem is folyamatot említesz, hanem az ipari forradalom kiindulópontjának egyetlen adatát. Irreleváns. Arról volt szó, hogy előbb pestis és háborúk utána felesleg majd később Amerika és ipari forradalom...
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 20. 00:28 | Sorszám: 28
Azt állítják van köze. Komplex folyamatokról van szó. Te nem is folyamatot említesz, hanem az ipari forradalom kiindulópontjának egyetlen adatát. Irreleváns. Arról volt szó, hogy előbb pestis és háborúk utána felesleg majd később Amerika és ipari forradalom...
onogur
  Válasz | 2010. december 20. 00:05 | Sorszám: 27
Anglia népessége az ipari forradalom kezdetekor (1760-ban) 6 millió fő volt.
Kábé ugyanannyi, mint Magyarországé.
A vidék elnéptelenedése és a városiasodás már 100 évvel korábban elkezdődött, annak járványokhoz vagy háborúkhoz nincs köze.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 19. 11:19 | Sorszám: 26
Maga az ipari forradalom már valóban túlnépesedéssel is fenyegett (Malthus). Egyes szerzők - most fejből nem tudom ki - viszont arról írnak, hogy ahhoz, hogy elindulhasson a folyamat kellett az Amerikából beáramló arany mint tudjuk és a népesség visszaesése előzőleg. Megpróbálom megkeresni a cikket majd.
onogur
  Válasz | 2010. december 17. 11:39 | Sorszám: 25
Hát nem tudom...
Az ipari forradalom szerintem pont a népesség növekedésének és a kereskedelem fellendülésének következménye. Anglia óriási gyarmatbirodalmat épített ki, ezért nőtt a pamutáruk iránti kereslet, melyet csak tömegtermeléssel lehetett kielégíteni.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 17. 11:32 | Sorszám: 24
Sőt Spárta is állítólag konkrétan a drasztikus népességfogyás miatt hanyatlott le. Persze ezek extrém példák. Az ipari forradalmat állítólag a felszabaduló élelmiszertöbblet alapozhatta meg: mivel a népesség lecsökkent ugyanaz a mezőgazdaság jelentős felesleget halmozott fel, ami lehetővé tette az iparba való átáramlást. (Amellett, hogy én is el tudom képzelni, hogy éppen a legszegényebb rétegek sínylették meg a háborúkat és a járványokat.)
onogur
  Válasz | 2010. december 16. 23:58 | Sorszám: 23
De van történelmi ellenpélda: a tatárjárás miatti népességfogyás okozott némi kárt az országnak.
Az 1210-es népességszámot Hunyadi Mátyás idejében, az 1400-as évek végén sikerült újra elérni. Kb. 270 év kiesett, hiányzott a népességszaporulat, amikor Mátyás halála után elindult a török.
onogur
  Válasz | 2010. december 16. 23:54 | Sorszám: 22
"Érdekes amúgy, de egyes történészek szerint a járványok és háborúk miatti nagy népességzuhanás tette lehetővé az ipari forradalmat, a fejlődést és a jólétet tkp. Megfontolandó."

NA igen.
Mert a járványokban és háborúkban az öregek, a betegek, a fogyatékosak pusztulnak legnagyobb számban, akik nem tudnak menekülni és megvédeni magukat.
A gyerekekre vigyáznak a szüleik.

"Szerintem a népességfogyás még nem okozott egyetlen országban sem gondot valójában."

Igen, pont ezért.
Most azonban fordított a helyzet, van 3 millió nyugdíjas, 400 ezer rokkant és kitudjahány beteg.
Gyerek meg egyre kevesebb.

Zolcsi74
  Válasz | 2010. december 16. 22:37 | Sorszám: 21
Akár igazad is lehetne, ha csak és kizárólag értékteremtő, dolgozó, egymással együttműködni és együttélni képes emberek élnének itt. De sajnos nem így van, a helyzet polgárháborús. Az nyer aki meg bírja őrizni az erőfölényét.

"aki megszületik az kiváló taníttatásban és ellátásban részesüljön"

A népesség barnábbik hányadának teljesen felesleges. Na nem mindnek, csak kb 80-95%-nak felesleges időtöltés az iskola. Persze ennek belátásához nem az elméletet kell szem előtt tartani, hanem a 600 éves tapasztalatot itt és Európában, valamint a többezer éves tapasztalatot Indiában. A két nép inkompatibilis. Békés együttélés sajnos sosem volt, most sincs és nem is lesz.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 16. 22:29 | Sorszám: 20
Aha, én?

Ez a prognózis: "Ha a legrosszabb forgatókönyv valósulna meg, akkor csak 6,5 millióan leszünk 2050-re."

Nem személy, hanem tárgy.

Ha megnézzük a magas népszaporulat együtt jár általában a szegénységgel (Afrika). Országon belül is. És a világban az országok között is. Az alacsony termékenység ellenben általában a jómódú országok jellemzője (Európa).

Szerintem a népességfogyás még nem okozott egyetlen országban sem gondot valójában. Mindenütt még így is komoly gond a munkanélküliség és az inaktivitás.

Következtetés: túl sokan vagyunk. Lehet nem annyira a gyerekvállalást kéne ösztönözni, hanem azt, hogy, aki megszületik az kiváló taníttatásban és ellátásban részesüljön. Egészséges környezetet is csak stagnáló vagy csökkenő népesség mellett lehet kialakítani és fenntartani. A népességnövekedés a probléma. Nem a fogyás.

Zolcsi74
  Válasz | 2010. december 16. 22:26 | Sorszám: 19
off

Mivel én magyar vagyok, ezért nekem a saját népem érdeke sokkal fontosabb mint a cigányé. Ha rajtam is múlik, itt, helyettem és rovásomra a cigány NEM_KAPHAT_ESÉLYT.

Ez az én hazám, az én országom. A föld, a víz, a levegő, az erdők, a hegyek, a völgyek, a városok, a falvak, az utak, az épületek, a hidak az én és a többi magyar őseinek művei. Minden a mi tulajdonunk, minden a mi birtokunk. A területet az én ük-ük-ük apáim szerezték meg, védték és tartották meg majd vesztették el (remélem csak ideiglenesen) jó részét. Ehhez az országhoz másnak a magyarokon kívül semmi köze. PONT.

on

TEFU
  Válasz | 2010. december 16. 22:19 | Sorszám: 18
Ne személyeskedj! Aki 6 millió magyart szeretne látni, az gyilkos! Csak nem nőgyógyász vagy? Kevesled a bérgyilkolászást?
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2010. december 16. 22:16 | Sorszám: 17
Tehergépjármű!

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola