Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A halálbüntetés visszaállítása

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A halálbüntetés visszaállítása
oppidum
  Válasz | 2011. április 12. 02:14 | Sorszám: 20
Sok kikerül, és újra öl.
És darabonként egy vagyonba kerül nekünk. Pedig velejéig ártalmas selejt mind.
Békáscity
  Válasz | 2011. április 11. 22:50 | Sorszám: 19
Nagyon sok visszaélésre adhatna okot - amit aztán már nem is lehet "orvosolni"... De jó lenne ha tanulmányoznád, hogy a dutyiba került vadállatokból hányan kerülnek ki onnan élve ? és mikor !
lac1
  Válasz | 2011. április 11. 22:32 | Sorszám: 18
Képzeld el a következőt:
a buzi németnek, franciának, hollandnak nem kell, visszautasítja a Pick szalámit, nem jön az olcsó fogászati kezelésre az osztrák sógor, vagy a Balatonba áztatni a seggét a belga, mert itt a emberi mivoltukból kivetkőzött állatokat kivégzik (mert hogy nem a bicikli tolvajokról van szó, ugye?).
Vagy a magyar sem menne az osztrák sípályákra megtorlásul, mert felakasztották az osztrák sorozatgyilkost? http://atv.hu/kulfold/2008_maj_ujabb_osztrak_sorozatgyilkos_bukottle___video.html
Vagy az adómentességet (esetleg könnyítést) élvező Mercedes gyár, Audi gyár, Tesco, Aldi hazapakolna, mert itt fellógatnák a gyilkosokat?
Mit gondolsz erről barátom?
oppidum
  Válasz | 2011. április 11. 13:48 | Sorszám: 17
Van egy varázsszó a hozzászólásodban.
A "hihetetlen bölcsesség".

A fő probléma, hogy mi magyarok nem vagyunk azok. Minden fülvédő bülbülszavára hallgatva magunk sétálunk a vesztőhelyre. A jogtalanságot védők és védenceik meg röhögnek a markukba.

ENNEK kellene (kell) véget vetni, de üstöllést, míg késő nem lesz.
Az 1970-es években élt a Földön három milliárd ember. Ma hét. És hogy ebből mennyi a bölcs, és mennyi az agyatlan élő hús?
Az arány elég rossz. És csak a vak nem látja, hogy az élethalálharc megkezdődött. A fehérember pedig...

mpd
  Válasz | 2011. április 11. 13:06 | Sorszám: 16
Nehéz kérdés ez véreim. (Elviekben beszélek)
Nem vitás, hogy a közösségnek alapvető érdeke az őt veszélyeztető egyedektől megszabadulni.

Van egy indián törzs (illetve még élnek leszármazottaik), akik az átlagosnál agresszívabbak voltak. Valami hihetetlen bölcsességgel még az előtt létrehoztak egy "tabu"-t, mielőtt lemészárolták volna egymást kölcsönös vérbosszúkban.
A tabu szerint bárki, aki egy törzstagot megöl (akár véletlenül, önvédelemből vagy bárhogy, nem számít) annak halál a sorsa.
Egy szörnyű tragédia miatt került ez napvilágra: egyikük rendőr lett, és egyszer egy szökésben lévő bűnözőt lelőtt. Mikor odaért a tetemhez, meglátta, hogy törzsbelije. Azonnal maga ellen fordította a szolgálati fegyvert.

mamácska
  Válasz | 2011. április 11. 13:05 | Sorszám: 15
Én sem kívánom senki halálát...
De beleképzeltük-e már valaha annak a családnak a helyébe magunkat,akiknek gyermekét,hozzátartozóját gyilkolták meg?
És még egy kérdés: amikor ekkora bajban van a gazdaság és minden fillérre szükség van, miért kell etetnünk,őriznünk,stb. évtizedekig súlyos bűnözőket,akik sohasem fognak megváltozni?
Tudom,hogy vannak jogaik,és az ügyvédeknek is élniük kell valamiből,de ez olyan kérdés,amit nem kerülhetünk meg!!!!
oppidum
  Válasz | 2011. április 11. 12:45 | Sorszám: 14
Nem vagyok gőzösfejű. Én sem.

De az emberalatti lényeket, amelyek (nem akik) fokozottan veszélyesek a társadalomra, igenis végezzék ki.

Legyenek végre, újra elsősorban az áldozatoknak jogai, és ne a bűnözőknek. És az őket mindenből, minden ürüggyel kimosdató "sztárügyvédek" meg haljanak éhen, ha továbbra is ebből akarnak megélni.

Legyen az igazságszolgáltatás a helyzet magaslatán. Csak a TÁRSADALOMRA FOKOZOTTAN VESZÉLYES EGYEDEKET végezzék ki, de azokat nagyon.

Nem érdekelnek a PC-paktumok.

Langer
  Válasz | 2011. április 11. 12:05 | Sorszám: 13
Bocsánat valami hibát követtem el, ezért kerülhetett be többször :- ((((

Nagyon sajnálom...ember vagyok tele hibával!

Langer
  Válasz | 2011. április 11. 12:03 | Sorszám: 12
Ezt a témát nem lehet lekezelni és egyszerű választ adni, ezért a téma komolyságára való tekintettel
Igyekeztem valami elfogadható oldalt találni!
http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.hir24.hu/idogep/158757/alkotmanyellenes-a-halalbuntetes-1990.html

Alkotmányellenes a halálbüntetés (1990)


Budapest, október 24. – Az Alkotmánybíróság döntése alapján változik a Büntető Törvénykönyv, így eltörlik a halálbüntetést Magyarországon.

Ami a nemzetközi jogi szabályozást illeti: 1950-ban írták alá az Emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló római egyezményt, amelyhez csatolták a halálbüntetés tilalmáról szóló jegyzőkönyvet. A legtöbb európai ország csatlakozott hozzá.

Az aláíró országok 1983. április 28-án arra vállaltak kötelezettséget, hogy békeidőre vonatkozóan eltörlik, illetve nem állítják vissza a halálbüntetést. A jegyzőkönyv 1985. március 1-jén lépett hatályba. A jegyzőkönyvet ratifikáló államok száma 1996 végéig 24-re emelkedett. Hazánk az Európai Emberi Jogi Egyezményt a kiegészítő jegyzőkönyvekkel együtt az 1993. évi XXXI. törvénnyel fogadta el és hirdette ki. Az 1995. évi II. törvénnyel pedig az ENSZ Egyezségokmányának a halálbüntetés eltörlésére vonatkozó második fakultatív jegyzőkönyvének a kihirdetése történt meg.

Ahhoz, hogy egy ország az Európai Tanács vagy az Európai Unió tagja legyen, csatlakozni kell ezekhez az egyezményekhez.

Jelenleg a világ országai közül 90 egyáltalán nem alkalmaz halálbüntetést, 11 csak rendkívüli körülmények fennállása esetén, és 32 államban a büntetőjog része ugyan, de már legalább 10 éve nem alkalmazták. Több mint hatvan államban továbbra is gyakorlat, igaz, a legtöbben (így az USA-ban és Japánban) csak a legsúlyosabb esetekben vagy épp kábítószer-kereskedelem miatt. Alkalmazzák – a többi közt – Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában, Pakisztánban, Kuvaiton, Szingapúrban, Egyiptomban és Fehéroroszországban.

Kínában 1990 és 2001 között legalább 20 000 kivégzést hajtottak végre, részben politikai okokból is.

Az Egyesült Államokban 38 államban van halálbüntetés (az első, amely megszüntette, Michigan volt, 1847-ben). 2004-ben hat halálraítéltről derült ki, hogy ártatlan. A halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta Texasban végezték ki a legtöbb embert.

A kivégzési módok az emberiség fejlődésével változtak. Ma már nem alkalmazzák a kínzás és áldozás eszközét, legtöbbször fájdalommentesen hajtják végre . Ma a méreginjekció a leggyakoribb kivégzési mód.

Az utolsó magyar hóhér vallomása:

Magyarországi jogtörténet

Hazánkban 1841-ben Szemere Bertalan vetette fel a halálbüntetés eltörlésének lehetőségét, szerinte abban a korban már anakronisztikus volt ez a forma, helyette az „örökfogságot” szorgalmazta, azaz a tényleges életfogytiglan bevezetését. „a személyt s vagyont érdeklő bűnök között vonal húzassék, s ez utóbbiak halállal ne sújtassanak" - vélte.

Az első magyar büntető törvénykönyv 1878. május 27-én született meg, Csemegi Károly jogász után Csemegi-kódexnek nevezzük. Ez 1880-ban lépett érvénybe és 80 évig volt hatályban. 484 cikkelyt tartalmazott, és éppen a halálbüntetés megtartása miatt kritizálták. Igaz, béke idején csak a király személye elleni felségsértés és gyilkosság bűntettére alkalmazták.

Az első világháború során, 1915-ben a hadviselés érdekei elleni visszaélés is bekerült a bűntettek közé, és emelkedett is a végrehajtott ítéletek száma. Később, 1923-tól 1941-ig megint kevesebbet jegyezhettek fel a történetírók és statisztikusok – az évi átlag alig kettőt jelentett.

A második világháborút követően drasztikusan megemelkedett a háborús bűnök miatt kiszabott ítéletek gyakorisága, amit már a rögtönítélő bíróságok is alkalmaztak.

1945-ben már politikai, gazdasági és a tulajdon elleni bűncselekmények elkövetőivel szemben is kiszabtak halálbüntetést, a koncepciós perekben, majd az 1956-ot követő megtorlás időszakában vezető ítéletnek számított a joggyakorlatban – legtöbbször természetesen jogtalanul.

Az 1961. évi Büntető Törvénykönyvben a halálbüntetés alkalmazására 28 rendelkezés adott lehetőséget, köztük 12 a katonai bűntettek körében. „A szocialista büntetőjog perspektivikusan elvi okokból a halálbüntetés ellen száll síkra". Bizony, ez is része volt a miniszteri indoklásnak.

Az 1971. évi 28. törvény tovább szűkítette a büntetésre okot adó cselekményeket, kivették a vagyon elleni bűncselekményeket, valamint a közveszély okozását. Bekerült viszont a légi jármű jogellenes hatalomba kerítésének a minősített esete.

Az 1978. évi Büntető Törvénykönyv már kivételes jellegű főbüntetésként említi a halálbüntetést. 26 bűncselekményi tényállásnál fordult elő törvénykönyvben vagylagos büntetésként a halállal fenyegetés.

1975 és 1990 között nagyon kevés alkalommal ítéltek halálra bűnösöket. Amíg a 60-as években átlagosan évi 8 ilyen eset fordult elő, a 70-es és 80-as években átlagban 3 halálbüntetést hajtottak végre. Minden esetben szándékos emberölés volt az ok, az utolsó ítéletet 1988 júliusában hajtották végre. Az utolsó kivégzett Vadász Ernő volt, aki egy férfit brutálisan megkínzott és megölt.

Az 1989. évi XVI. törvény értelmében a halálbüntetés már nem lehet hazánkban a politikai leszámolás eszköze. A jelenlegi Alkotmányban is szerepel: „A Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz, amelyektől senkit nem lehet önkényesen megfosztani.”

1990. október 24-én a magyar Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a halálbüntetést, és megszüntette az erre vonatkozó rendeleteket.

Viták

A mai napig éles viták bontakoznak ki a halálbüntetés szükségességéről. Különösen akkor erősödnek fel a mellette szóló érvek, amikor nagy nyilvánosságot kapó, súlyos, élet elleni bűncselekmény kerül be a médiumokba. „Ha valakinek jogában áll az élet kioltásához, akkor a társadalomnak miért nincs joga megvédeni önmagát az ilyen emberektől” – szól a mellette szólók kétségtelenül jogosnak tűnő érvelése. A társadalom igazságérzete ezt kívánná, sokak szerint pedig elrettentő hatással is bírna újbóli bevezetése.

Az ellene felszólaló csoportok az élet kioltását emelik vezető pozícióba, no és azt, hogy tévedés esetén nem lehet visszafordítani vagy jóvátenni a büntetést. Ráadásul a büntetés példát ad másnak az önbíráskodásra, és egyáltalán nem illik a jogállam képéhez.

David Gale élete – remek film a témában

A halálbüntetés témakörének feldolgozása több művészt is megihletett. Az egyik legjobb film a David Gale élete című amerikai film Alan Parker rendezésében.

David Gale élete

Langer
  Válasz | 2011. április 11. 12:03 | Sorszám: 11
Ezt a témát nem lehet lekezelni és egyszerű választ adni, ezért a téma komolyságára való tekintettel
Igyekeztem valami elfogadható oldalt találni!
http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.hir24.hu/idogep/158757/alkotmanyellenes-a-halalbuntetes-1990.html

Alkotmányellenes a halálbüntetés (1990)


Budapest, október 24. – Az Alkotmánybíróság döntése alapján változik a Büntető Törvénykönyv, így eltörlik a halálbüntetést Magyarországon.

Ami a nemzetközi jogi szabályozást illeti: 1950-ban írták alá az Emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló római egyezményt, amelyhez csatolták a halálbüntetés tilalmáról szóló jegyzőkönyvet. A legtöbb európai ország csatlakozott hozzá.

Az aláíró országok 1983. április 28-án arra vállaltak kötelezettséget, hogy békeidőre vonatkozóan eltörlik, illetve nem állítják vissza a halálbüntetést. A jegyzőkönyv 1985. március 1-jén lépett hatályba. A jegyzőkönyvet ratifikáló államok száma 1996 végéig 24-re emelkedett. Hazánk az Európai Emberi Jogi Egyezményt a kiegészítő jegyzőkönyvekkel együtt az 1993. évi XXXI. törvénnyel fogadta el és hirdette ki. Az 1995. évi II. törvénnyel pedig az ENSZ Egyezségokmányának a halálbüntetés eltörlésére vonatkozó második fakultatív jegyzőkönyvének a kihirdetése történt meg.

Ahhoz, hogy egy ország az Európai Tanács vagy az Európai Unió tagja legyen, csatlakozni kell ezekhez az egyezményekhez.

Jelenleg a világ országai közül 90 egyáltalán nem alkalmaz halálbüntetést, 11 csak rendkívüli körülmények fennállása esetén, és 32 államban a büntetőjog része ugyan, de már legalább 10 éve nem alkalmazták. Több mint hatvan államban továbbra is gyakorlat, igaz, a legtöbben (így az USA-ban és Japánban) csak a legsúlyosabb esetekben vagy épp kábítószer-kereskedelem miatt. Alkalmazzák – a többi közt – Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában, Pakisztánban, Kuvaiton, Szingapúrban, Egyiptomban és Fehéroroszországban.

Kínában 1990 és 2001 között legalább 20 000 kivégzést hajtottak végre, részben politikai okokból is.

Az Egyesült Államokban 38 államban van halálbüntetés (az első, amely megszüntette, Michigan volt, 1847-ben). 2004-ben hat halálraítéltről derült ki, hogy ártatlan. A halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta Texasban végezték ki a legtöbb embert.

A kivégzési módok az emberiség fejlődésével változtak. Ma már nem alkalmazzák a kínzás és áldozás eszközét, legtöbbször fájdalommentesen hajtják végre . Ma a méreginjekció a leggyakoribb kivégzési mód.

Az utolsó magyar hóhér vallomása:

Magyarországi jogtörténet

Hazánkban 1841-ben Szemere Bertalan vetette fel a halálbüntetés eltörlésének lehetőségét, szerinte abban a korban már anakronisztikus volt ez a forma, helyette az „örökfogságot” szorgalmazta, azaz a tényleges életfogytiglan bevezetését. „a személyt s vagyont érdeklő bűnök között vonal húzassék, s ez utóbbiak halállal ne sújtassanak" - vélte.

Az első magyar büntető törvénykönyv 1878. május 27-én született meg, Csemegi Károly jogász után Csemegi-kódexnek nevezzük. Ez 1880-ban lépett érvénybe és 80 évig volt hatályban. 484 cikkelyt tartalmazott, és éppen a halálbüntetés megtartása miatt kritizálták. Igaz, béke idején csak a király személye elleni felségsértés és gyilkosság bűntettére alkalmazták.

Az első világháború során, 1915-ben a hadviselés érdekei elleni visszaélés is bekerült a bűntettek közé, és emelkedett is a végrehajtott ítéletek száma. Később, 1923-tól 1941-ig megint kevesebbet jegyezhettek fel a történetírók és statisztikusok – az évi átlag alig kettőt jelentett.

A második világháborút követően drasztikusan megemelkedett a háborús bűnök miatt kiszabott ítéletek gyakorisága, amit már a rögtönítélő bíróságok is alkalmaztak.

1945-ben már politikai, gazdasági és a tulajdon elleni bűncselekmények elkövetőivel szemben is kiszabtak halálbüntetést, a koncepciós perekben, majd az 1956-ot követő megtorlás időszakában vezető ítéletnek számított a joggyakorlatban – legtöbbször természetesen jogtalanul.

Az 1961. évi Büntető Törvénykönyvben a halálbüntetés alkalmazására 28 rendelkezés adott lehetőséget, köztük 12 a katonai bűntettek körében. „A szocialista büntetőjog perspektivikusan elvi okokból a halálbüntetés ellen száll síkra". Bizony, ez is része volt a miniszteri indoklásnak.

Az 1971. évi 28. törvény tovább szűkítette a büntetésre okot adó cselekményeket, kivették a vagyon elleni bűncselekményeket, valamint a közveszély okozását. Bekerült viszont a légi jármű jogellenes hatalomba kerítésének a minősített esete.

Az 1978. évi Büntető Törvénykönyv már kivételes jellegű főbüntetésként említi a halálbüntetést. 26 bűncselekményi tényállásnál fordult elő törvénykönyvben vagylagos büntetésként a halállal fenyegetés.

1975 és 1990 között nagyon kevés alkalommal ítéltek halálra bűnösöket. Amíg a 60-as években átlagosan évi 8 ilyen eset fordult elő, a 70-es és 80-as években átlagban 3 halálbüntetést hajtottak végre. Minden esetben szándékos emberölés volt az ok, az utolsó ítéletet 1988 júliusában hajtották végre. Az utolsó kivégzett Vadász Ernő volt, aki egy férfit brutálisan megkínzott és megölt.

Az 1989. évi XVI. törvény értelmében a halálbüntetés már nem lehet hazánkban a politikai leszámolás eszköze. A jelenlegi Alkotmányban is szerepel: „A Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz, amelyektől senkit nem lehet önkényesen megfosztani.”

1990. október 24-én a magyar Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a halálbüntetést, és megszüntette az erre vonatkozó rendeleteket.

Viták

A mai napig éles viták bontakoznak ki a halálbüntetés szükségességéről. Különösen akkor erősödnek fel a mellette szóló érvek, amikor nagy nyilvánosságot kapó, súlyos, élet elleni bűncselekmény kerül be a médiumokba. „Ha valakinek jogában áll az élet kioltásához, akkor a társadalomnak miért nincs joga megvédeni önmagát az ilyen emberektől” – szól a mellette szólók kétségtelenül jogosnak tűnő érvelése. A társadalom igazságérzete ezt kívánná, sokak szerint pedig elrettentő hatással is bírna újbóli bevezetése.

Az ellene felszólaló csoportok az élet kioltását emelik vezető pozícióba, no és azt, hogy tévedés esetén nem lehet visszafordítani vagy jóvátenni a büntetést. Ráadásul a büntetés példát ad másnak az önbíráskodásra, és egyáltalán nem illik a jogállam képéhez.

David Gale élete – remek film a témában

A halálbüntetés témakörének feldolgozása több művészt is megihletett. Az egyik legjobb film a David Gale élete című amerikai film Alan Parker rendezésében.

David Gale élete

Langer
  Válasz | 2011. április 11. 12:03 | Sorszám: 10
Ezt a témát nem lehet lekezelni és egyszerű választ adni, ezért a téma komolyságára való tekintettel
Igyekeztem valami elfogadható oldalt találni!
http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/informalis/S02.4.2.0.html

http://www.hir24.hu/idogep/158757/alkotmanyellenes-a-halalbuntetes-1990.html

Alkotmányellenes a halálbüntetés (1990)


Budapest, október 24. – Az Alkotmánybíróság döntése alapján változik a Büntető Törvénykönyv, így eltörlik a halálbüntetést Magyarországon.

Ami a nemzetközi jogi szabályozást illeti: 1950-ban írták alá az Emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló római egyezményt, amelyhez csatolták a halálbüntetés tilalmáról szóló jegyzőkönyvet. A legtöbb európai ország csatlakozott hozzá.

Az aláíró országok 1983. április 28-án arra vállaltak kötelezettséget, hogy békeidőre vonatkozóan eltörlik, illetve nem állítják vissza a halálbüntetést. A jegyzőkönyv 1985. március 1-jén lépett hatályba. A jegyzőkönyvet ratifikáló államok száma 1996 végéig 24-re emelkedett. Hazánk az Európai Emberi Jogi Egyezményt a kiegészítő jegyzőkönyvekkel együtt az 1993. évi XXXI. törvénnyel fogadta el és hirdette ki. Az 1995. évi II. törvénnyel pedig az ENSZ Egyezségokmányának a halálbüntetés eltörlésére vonatkozó második fakultatív jegyzőkönyvének a kihirdetése történt meg.

Ahhoz, hogy egy ország az Európai Tanács vagy az Európai Unió tagja legyen, csatlakozni kell ezekhez az egyezményekhez.

Jelenleg a világ országai közül 90 egyáltalán nem alkalmaz halálbüntetést, 11 csak rendkívüli körülmények fennállása esetén, és 32 államban a büntetőjog része ugyan, de már legalább 10 éve nem alkalmazták. Több mint hatvan államban továbbra is gyakorlat, igaz, a legtöbben (így az USA-ban és Japánban) csak a legsúlyosabb esetekben vagy épp kábítószer-kereskedelem miatt. Alkalmazzák – a többi közt – Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában, Pakisztánban, Kuvaiton, Szingapúrban, Egyiptomban és Fehéroroszországban.

Kínában 1990 és 2001 között legalább 20 000 kivégzést hajtottak végre, részben politikai okokból is.

Az Egyesült Államokban 38 államban van halálbüntetés (az első, amely megszüntette, Michigan volt, 1847-ben). 2004-ben hat halálraítéltről derült ki, hogy ártatlan. A halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta Texasban végezték ki a legtöbb embert.

A kivégzési módok az emberiség fejlődésével változtak. Ma már nem alkalmazzák a kínzás és áldozás eszközét, legtöbbször fájdalommentesen hajtják végre . Ma a méreginjekció a leggyakoribb kivégzési mód.

Az utolsó magyar hóhér vallomása:

Magyarországi jogtörténet

Hazánkban 1841-ben Szemere Bertalan vetette fel a halálbüntetés eltörlésének lehetőségét, szerinte abban a korban már anakronisztikus volt ez a forma, helyette az „örökfogságot” szorgalmazta, azaz a tényleges életfogytiglan bevezetését. „a személyt s vagyont érdeklő bűnök között vonal húzassék, s ez utóbbiak halállal ne sújtassanak" - vélte.

Az első magyar büntető törvénykönyv 1878. május 27-én született meg, Csemegi Károly jogász után Csemegi-kódexnek nevezzük. Ez 1880-ban lépett érvénybe és 80 évig volt hatályban. 484 cikkelyt tartalmazott, és éppen a halálbüntetés megtartása miatt kritizálták. Igaz, béke idején csak a király személye elleni felségsértés és gyilkosság bűntettére alkalmazták.

Az első világháború során, 1915-ben a hadviselés érdekei elleni visszaélés is bekerült a bűntettek közé, és emelkedett is a végrehajtott ítéletek száma. Később, 1923-tól 1941-ig megint kevesebbet jegyezhettek fel a történetírók és statisztikusok – az évi átlag alig kettőt jelentett.

A második világháborút követően drasztikusan megemelkedett a háborús bűnök miatt kiszabott ítéletek gyakorisága, amit már a rögtönítélő bíróságok is alkalmaztak.

1945-ben már politikai, gazdasági és a tulajdon elleni bűncselekmények elkövetőivel szemben is kiszabtak halálbüntetést, a koncepciós perekben, majd az 1956-ot követő megtorlás időszakában vezető ítéletnek számított a joggyakorlatban – legtöbbször természetesen jogtalanul.

Az 1961. évi Büntető Törvénykönyvben a halálbüntetés alkalmazására 28 rendelkezés adott lehetőséget, köztük 12 a katonai bűntettek körében. „A szocialista büntetőjog perspektivikusan elvi okokból a halálbüntetés ellen száll síkra". Bizony, ez is része volt a miniszteri indoklásnak.

Az 1971. évi 28. törvény tovább szűkítette a büntetésre okot adó cselekményeket, kivették a vagyon elleni bűncselekményeket, valamint a közveszély okozását. Bekerült viszont a légi jármű jogellenes hatalomba kerítésének a minősített esete.

Az 1978. évi Büntető Törvénykönyv már kivételes jellegű főbüntetésként említi a halálbüntetést. 26 bűncselekményi tényállásnál fordult elő törvénykönyvben vagylagos büntetésként a halállal fenyegetés.

1975 és 1990 között nagyon kevés alkalommal ítéltek halálra bűnösöket. Amíg a 60-as években átlagosan évi 8 ilyen eset fordult elő, a 70-es és 80-as években átlagban 3 halálbüntetést hajtottak végre. Minden esetben szándékos emberölés volt az ok, az utolsó ítéletet 1988 júliusában hajtották végre. Az utolsó kivégzett Vadász Ernő volt, aki egy férfit brutálisan megkínzott és megölt.

Az 1989. évi XVI. törvény értelmében a halálbüntetés már nem lehet hazánkban a politikai leszámolás eszköze. A jelenlegi Alkotmányban is szerepel: „A Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz, amelyektől senkit nem lehet önkényesen megfosztani.”

1990. október 24-én a magyar Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a halálbüntetést, és megszüntette az erre vonatkozó rendeleteket.

Viták

A mai napig éles viták bontakoznak ki a halálbüntetés szükségességéről. Különösen akkor erősödnek fel a mellette szóló érvek, amikor nagy nyilvánosságot kapó, súlyos, élet elleni bűncselekmény kerül be a médiumokba. „Ha valakinek jogában áll az élet kioltásához, akkor a társadalomnak miért nincs joga megvédeni önmagát az ilyen emberektől” – szól a mellette szólók kétségtelenül jogosnak tűnő érvelése. A társadalom igazságérzete ezt kívánná, sokak szerint pedig elrettentő hatással is bírna újbóli bevezetése.

Az ellene felszólaló csoportok az élet kioltását emelik vezető pozícióba, no és azt, hogy tévedés esetén nem lehet visszafordítani vagy jóvátenni a büntetést. Ráadásul a büntetés példát ad másnak az önbíráskodásra, és egyáltalán nem illik a jogállam képéhez.

David Gale élete – remek film a témában

A halálbüntetés témakörének feldolgozása több művészt is megihletett. Az egyik legjobb film a David Gale élete című amerikai film Alan Parker rendezésében.

David Gale élete

mackó
  Válasz | 2011. április 11. 11:54 | Sorszám: 9
Illetve ha menet közben elhalálozik, nincsenek krokodilkönnyek...
Macisajt
  Válasz | 2011. április 11. 11:54 | Sorszám: 8
"Ha jól emlékszem, az Európai Unión kívül is van élet.... "


Van.De nem erre készülünk.

Azért meg már csak ne lépjen ki az EU-ból az ország, csak mert néhány gőzösfejü halálbüntetéseket akar látni( és nem elég nekik az elrettentő példa az USA tagállamaiból, ahol tucatszámra végeztek már ki ártatlan embereket).

Jelzem, ha érvényben lenne a halábüntetés Magyarországon,
a móri gyilkosságok miatt már rég kivégezték volna kajzeréket...
Aztán:bocs.

john batky
  Válasz | 2011. április 11. 11:52 | Sorszám: 7
(A halálbüntetés legyen is tilos, de az alkotmányba vegyük bele, hogy a legelvetemültebb, legkíméletlenebb, visszaeső sorozatgyilkosokat ki lehessen végezni.)
mackó
  Válasz | 2011. április 11. 11:49 | Sorszám: 6
Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmány. Ehhez csatlakozott Magyarország, az EU ettől független. Az EU kilépése után ebből is le kell iratkozni...
Én nem tartom helyesnek a halálbüntetést. Visszafordíthatatlan folyamat, ha csak egy embert is ártatlanul végeznek ki, az is sok. Az megint más kérdés, hogy pl. az emberölésért elítéltek milyen bánásmódban részesüljenek életük hátralévő részében.
mamácska
  Válasz | 2011. április 11. 11:30 | Sorszám: 5
Ha jól emlékszem, az Európai Unión kívül is van élet....
Macisajt
  Válasz | 2011. április 11. 11:26 | Sorszám: 4
Már éppen akartam kérdezni: who the fick is zakó lászló?
(aztán rájöttem-valami elmeroggyant operettnáci lehet).

Aki még azt sem tudja hogy az Európai Unió tagjai számára formálisan is tilos a halálbüntetés alkalmazása, ugyanis a 2000 decemberében elfogadott, az Európai Unió Alapvetõ Jogok Kartája 2. Cikkének 2. pontja megfellebbezhe­tetlenül leszögezi: „senkit sem szabad halálra ítélni, sem kivégezni.“

Tehát 2004. május 1-jétõl a halálbüntetés visszaállítása – már amennyiben az EU tagja akarunk maradni – visszavonhatatlanul tilos .

Azóta és a továbbiakban lehetetlenné teszi ezen kérdésnek még az újra felvetését is, és végleg lezárja azt a vitát, hogy helye van-e (vagy helye lehet-e) Magyarországon a legsúlyosabb szankció gyakorlati alkalmazásának vagy sem.

oppidum
  Válasz | 2011. április 11. 11:21 | Sorszám: 3
A téves ítéletet nem, valóban:

- de aki már másodszor, harmadszor mészárol, kegyetlenül, akár fillérekért meggyilkolva védtelen időseket,
- megerőszakol, feldarabol, ésatöbbi,
- akit jogerősen másodszor, harmadszor ítél el a másodfok vagy a legfelső bíróság,

na, azt iktassa ki a társadalom.

Egyszersmindenkorra.
És még megköszönheti, hogy nem nyúzzák meg elevenen vagy nem húzzák karóba.
És akkor meggondolja a másik, a harmadik, hogy megéri-e.

Ne eltartsa az emberalatti lényeket halálukig, milliárdokat költve fenntartásukra, őrzésükre - a megerőszakolt közösség pénzéből.
Költhetjük okosabb dolgokra is ezt a pénzt - például arra, hogy ezeknek a gyerekei tisztességes emberré váljanak...

Álságos öröké erre hivatkozni. Dolgozzon jobban az igazságszolgáltatás, ne csak jogot szolgáltasson, és ez a veszély rögtön elhárul.

orosz_hussalata
  Válasz | 2011. április 11. 10:35 | Sorszám: 2
A halálbüntetés ellen van egy nagyon erős érv. Nem lehet a téves ítéletet utólag jóvátenni. Noha a bírók magukat szeretik bírálhatatlannak gondolni, a tapasztalat az, hogy az ítéletekben bizony sok hibát lehet találni. Elég csak a móri ügyet felhozni, ahol bizonyára halálos ítélet született volna.

(( hogy a minden kétséget kizáró bizonyítás lehetetlenségéről ne is beszéljünk))

Na azt viszont nem értem a börtönöknek miért kell luxus szállóként üzemelni (tv minden cellában, ilyen sportpálya, olyan kultúrterem, amolyan szakkör)? És miért nem merül fel az elítéltek kemény dolgoztatása.

oppidum
  Válasz | 2011. április 11. 09:39 | Sorszám: 1
Egyetértek. Magam is javasoltam beemelni az Alkotmányba.

Bármennyire nem tetszik a nem igazság-, csak jogszolgáltatóknak (ld. a legutóbbi egyik botrányt, amikor a bíró /?/ valahogy úgy fogalmazott: nem megtorlásról szól az ítélet, hanem nevelésről - a meggyilkolt áldozat hozzátartozóinak legnagyobb felháborodására), szóval bármennyire nem tetszik a balliberálisoknak, a visszaeső, társadalomra magas fokon veszélyes bűnözőket ki kell iktatni a társadalomból. Nem zabáltatni holtáig egy börtönben a mi költségünkre, és félni attól, hogy valamelyik libbantagyú törvény majd kiszabadítja és újra ölhet.

A selejtet meg kell semmisíteni.
Kutyából nem lesz szalonna.

mamácska
  Válasz | 2011. április 11. 09:32 | Sorszám: 0
Zakó László felszólalásában a halálbüntetés alaptörvénybe foglalását javasolta. Véleménye szerint a halálbüntetés visszaállításának már akkor is "semmilyen pénzben ki nem fejezhető" eredménye lenne, ha azzal sikerülne akár csak egy-két halálos kimenetelű bűncselekményt megelőzni.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola