Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » MFB (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: MFB
kutato
  Válasz | 2010. augusztus 15. 12:13 | Sorszám: 43
és

Erős János és Zdeborsky György

2002 május 30

"A bank munkatársainak módszeres megfélemlítése kezdődött el. Ismeretlenek jelentek meg a legkülönbözőbb irodákban, és követeltek különböző dokumentumokat."

kutato
  Válasz | 2010. augusztus 15. 12:09 | Sorszám: 42
anno

2002. május 30-án, csütörtökön Kiss Elemér kancelláriaminiszter személyesen mutatta be a Magyar Fejlesztési Bank Rt. Nádor utcai épületében az intézmény két új vezetőjét: Erős Jánost és Zdeborsky Györgyöt. Ők ketten mint ügyvezetők és az igazgatóság tagjai irányítják azóta az MFB-t.

(Az MFB május 30-a óta törvényellenes módon működik. A róla szóló 2001. évi XX. törvény kimondja: az MFB-t elnök-vezérigazgató irányítja. Kiss Elemér a végrehajtott személyi változtatással működésképtelen helyzetbe hozta a bankot, ugyanis sem Erős, sem Zdeborsky nem tud törvényesen intézkedni semmiben sem. Kiss Elemér, akkor háromnapos miniszter, törvényt sértett.)

Az MFB belső számítógépes rendszerén május 31-én, pénteken azzal köszöntötték a dolgozókat, hogy azért jöttek, hogy helyreállítsák a bank törvényes működését.

(Tehát prekoncepcióval érkeztek, szerintük az MFB korábban működött törvénytelenül, holott éppen az ő belépésük volt törvénytelen.)

Erős János, ugyancsak május 31-én, a Magyar Hírlapban bejelentette, hogy Medgyessy Péter a barátja, ezért vállalta a feladatot. Azt is bejelentette, hogy „tíz revizorral tíz nap alatt átvilágítják a bankot”. A tíz nap legkésőbb június 14-én járt volna le, de ragaszkodjunk a valósághoz: június 9-én járt le, ugyanis mind a két hétvégét végigdolgozták a „revizorok”.

Az „átvilágítás” viharsebesen kezdődött és zajlott. Még csütörtökön, Erős Jánossal együtt, érkezett két ember: Lex Zoltán és Orosz Sándor. Piszlicsáré polgári nüanszokra, mint például bemutatkozásra, nem vesztegették a drága időt. Baranyay László elnök-vezérigazgatót felkérték, azonnal távozzon, majd megkezdődött a „revízió”. A banki hórukkemberekkel péntek reggel megkezdették a költöztetést, anélkül hogy az érintetteknek bárki bármit mondott volna hivatalosan. Erős és Zdeborsky kerülték az érintkezést az MFB munkatársaival, nekik minden esetben Baranyay személyi titkárával, Halász Zsolttal üzentek. Zdeborsky György igazi liberális úriembernek bizonyult: soha nem köszönt a banki alkalmazottaknak, szemben Erőssel, aki néhányszor kiesett a szerepéből, és néha ki-kicsúszott a száján egy-egy köszönésféle.

A bankvezértársaknak nem volt szavuk a szerződött munkatársakhoz, annál inkább volt másokhoz. Egész pénteken félóránként csoportokban gyülekeztek emberek az MFB Nádor utcai bejárata előtt, aztán a megbeszélt időpontban bementek.

A bank munkatársainak módszeres megfélemlítése kezdődött el. Ismeretlenek jelentek meg a legkülönbözőbb irodákban, és követeltek különböző dokumentumokat. Ez a banktörvénnyel minimum ambivalens viszonyban álló élethelyzet aztán állandósult, sőt, Virág elvtárs szavaival élve, fokozódott.

Június 3-án, hétfőn megkezdődtek az elbeszélgetések, amelyeket a sajtó – ki tudja miért – rendőri módszerekkel folytatott kihallgatásoknak minősített. Több, mint egy héten keresztül, egymás után, felváltva szólították a bank munkatársait a „beszélgetésre”, amelyek az MFB egyik ablaktalan helyiségében zajlottak, és 2–6 ember faggatta a berendelt dolgozót. Akik kevésbé voltak fontosak, azokat csak kettő, de az értékesebbek „beszélgetőtársainak” létszáma egészen hatig nőhetett. A beszélgetésről minden esetben hangfelvételt készítettek a „revizorok”, akik nem bíbelődtek a bemutatkozással. Ha egy-egy dolgozó bátorkodott megkérdezni a nevüket, morogtak valami az orruk alatt, de a munkatársak nem tudhatták meg hivatalosan, kik is faggatják őket. Ezeknek a „revizoroknak” például véletlenül sem volt névjegyük.

A kérdések egyik része „töltelék” volt, a másik a kérdezettet szondázta (pl. „Maga alapvetően gyáva, hogy soha senkivel sem volt konfliktusa?” , és ezek közé csempészték be az érdemi kérdéseket (pl. „Milyen törvénytelen szerződésről tud a bankban? Milyen embernek tartja Baranyay Lászlót? Miért nem szerződtek a Happy End Kft.-vel?” .

Ezenközben Erős Jánosék kiadtak egy közleményt, miszerint Baranyay László „végkielégítése”, úgymond, „elérheti a 150-200 milliót”. A befűtött baloldali média három napig rágta a hírt, és mostanra oda fajult a helyzet, hogy „Baranyay fölvett 200 milliót”. (Hogy nem kapott egyetlen fillért sem, azt egyetlen szociálliberális lap sem hajlandó állító mondatban leírni.)

Azt hihetnénk, hogy Erősékkel beköltözött az MFB-be a puritánság. Némileg árnyalja a képet, hogy egyrészt Baranyay korábbi munkakörét hárman látják el: Erős, Zdeborsky és egy majdani elnök, akinek a személye átlagosan kétnaponta változott. Apró költség, hogy Erősék parancsára a vezérigazgatói épületrészt június 7-én, pénteken 14 órától 10-én, hétfőn reggel 8 óráig kompletten át kellett építeni, vadonatúj falak, ajtók, tapéta, minden, ami egy Erős Jánosnak dukál.

A sajtóban bejelentett tíznapos terminus elmúlt. Ki kellett állni a vizsgálat eredményével. Ez volt a Baranyay László ellen június 14-én, pénteken felhozott gyanú, hogy a MOL gázüzletágának megvásárlására kibocsátott 450 millió eurós kötvénnyel 1,3 Md Ft kárt okozott volna az MFB-nek. Ez a kijelentés akkora jogi képtelenség, hogy még az MFB új igazgatótanácsa sem merte hivatalosan bejelenteni. Inkább „felkérték” Baranyay Lászlót, „fáradjon el a következő ülésre”.

Az MFB új vezetése hallgat. Kínosan nagy a csönd. Még László Boglár, az újonnan fölvett kommunikációs igazgató sem mutatkozott be a nyilvánosság előtt, pedig ő a Népszava című világlap munkatársa volt eleddig. Ő a láthatatlan kommunikációs igazgató, amit persze magyarázhat az a kellemetlen apróság, hogy az MFB szervezeti és működési szabályzata szerint kommunikációs igazgatója a banknak – nincs. Mindegy, László Boglárt gyorsan föl kellett venni…

Mégis, mit lehet tudni a „tíznapos revízióról”, és főleg a „revizorokról”? A revíziót, amelyről maga Kiss Elemér jelentette be, hogy „nincsenek rendőri módszerek”, Orosz Sándor vezényelte az MFB-ben. Oroszról csak annyit lehet tudni, hogy rendőr alezredes volt, mielőtt leszerelt. (Állítólag, Lex Zoltánnal együtt, több közös vállalkozásban is érdekeltek Erős Jánossal, de lehet, hogy ez csupán szóbeszéd.)

A „revíziót” egy figyelemreméltó cég végezte, amelyről hivatalosan azt állították, hogy „közbeszerzésben választották ki”. Hogy ez a közbeszerzés mikor, hol és hogyan folyt le, azt talán már sosem fogjuk megtudni.

Tehát a cég neve: Proware Kft. Merő véletlenségből két volt rendőrtiszt volt a tulajdonosa, Tarjányi Péter és Martinák Tamás. Tarjányi egyébiránt tavaly megszerezte a cég egész tulajdonjogát, de Martinák Tamás is részt vett a „revízióban”, akárcsak Kotroczó Zsuzsa, aki állítólag Tarjányi élettársa.

A revízió eredménytelensége valószínűleg kínosan érintheti a Proware-t, ugyanis Tarjányi a minap a zöld Világgazdaságban magyarázta el, hogy őket „órára fizetik”, ezért nem tudja megmondani, mennyiért „végezték el a munkát”.

Ennél a magyarázkodásnál is beszédesebb az a tény, hogy a „beszélgetésekről” fölvett „jegyzőkönyveket” e héten elkezdték aláíratni a munkatársakkal, akik elképedve látták, hogy a hangfelvételről készült szó szerinti jegyzőkönyvek sorozatosan, szinte kizárólag ilyen „tényeket” rögzítenek: „kérdés: nem érthető”, aztán „válasz: nem kivehető” a hangfelvételből.

Na ezt már többen is megelégelték a két héten át megalázott MFB-sek közül, és tiltakoztak, sőt állítólag olyan bátor ember is akadt közöttük, aki nem volt hajlandó aláírni ezt a „jegyzőkönyvet”.

Itt tart hát a nagy leleplezés. De ne higgyük, hogy vége. Gál J. Zoltán, hivatalos titulusa szerint kormányszóvivő, valójában médiadzsungel-harcos, bejelentette, hogy „a számonkérési programot végre fogjuk hajtani”, tehát a „nemzeti közép” számonkérő székei tovább végzik munkájukat.

A törvényes rend semmibevétele, amit eredetileg nyilván a vizsgálattól remélt nagy leleplezésekkel akartak igazolni, a teljes eredménytelenség miatt megmagyarázhatatlan helyzetet teremtett. A törvénytelenül működő kéthetes vezetés már „futott a pénze után”: múlt pénteken, június 14-én délután föltettek a bank számítógépes hálózatára egy körlevelet, mégpedig antedatálva (!) amelyben engedélyezték a dolgozóknak, hogy a „revizorok” kérdéseire válaszoljanak. Ez a bírói szemmel nézve érdekes lépés a külső szemlélő számára tegnap, június 20-án csütörtökön nyerte el értelmét. Amikor is a munkatársak számára egy esti televíziós hírműsorból derült ki, hogy az MFB feljelentést tett „ismeretlen tettes ellen” mindenféle titkok megsértése címén. Ordít, hogy a vádat PR szakemberek tákolták: a gyanús Defend korábban ártatlan magánszemélyeket és cégeket figyelt meg. Most aztán féljünk mindnyájan…

A miniszterelnök barátja a jelek szerint még mindig élvezi a bizalmat, és nyilván tudja, mi a dolga: lesz itten leleplezés, ha mind beledöglünk is.

Merthogy a beledöglés nem képletes. Az MFB május 30-a óta törvénytelenül működik, és a bankvilágban nincs pardon: ezek a „társvezérigazgatók” törvényesen semmiben sem tudnak eljárni, amiből mostanra számos hátránya származott az MFB-nek. Olyannyira, hogy június 16-a, hétfő óta szinte megbénult még a purifikációs folyamat is: egy sor leváltást halasztottak el, némelyiket többször is, mert néhány jogász szóvá tette, hogy az elmúlt három hét súlyos százmilliókba is kerülhet még, ha továbbra is legyintenek a törvényre.

Valóban ideje felállítani az Országgyűlésben az MFB-t vizsgáló ad hoc-bizottságot, ugyanis ami történt, erősen abszurdum.

Reichert János

kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 11:06 | Sorszám: 41
az MFB brüsszeli külképviselője, a drága bútorokhoz és szőnyegekhez vonzódó, havi hárommillió forintos fizetéssel rendelkező Palicskó Csaba váratlanul elfogadta a bank új vezetésének ajánlatát, és közös megegyezéssel távozik a pénzintézettől.
http://www.mno.hu/portal/728597
kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 10:03 | Sorszám: 40
Emlékeztető: a 2002 kormányváltásnál, a Proware csak a jegyzőkönyvekbe tudott belekötni..

"(egyelőre hivatalos mandátum nélkül) megkezdte munkáját az MFB-nél a bank vélhetően új menedzsmentje. A jobbára az Erős János társügyvezető köréhez tartozók közt Lex Zoltán, az OTP Bank volt vezérigazgató-helyettese, Orosz Sándor, a K&H korábbi bankbiztonsági főnöke, Palicskó Csaba, illetve a – várhatóan az MKK vezérigazgatói székébe kinevezendő – Lajta Katalin volt székesfehérvári szocialista képviselőjelölt is ott van.
http://www2.mno.hu/portal/85699

kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 10:01 | Sorszám: 39
emlékeztető:

Erős szocialista kapcsolatok
Fedett tisztek, rendőrök, börtönőrök, újságírók a Magyar Fejlesztési Bank körül
2002-07-22 12:44

kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 09:58 | Sorszám: 38
A Heti Válasz úgy tudja, az MFB előző vezetése idején bevett gyakorlat volt, hogy a bank rendre offshore-cégekkel kötött szerződéseket, holott bárkivel köt is szerződést egy állami intézmény, pláne egy bank, jogosan elvárható, hogy az üzleti partnerről, annak tulajdonosi hátteréről pontos információkkal rendelkezzen. Igaz, offshore cég esetében ez meglehetősen nehézkes, pedig elméletileg akár még az is előfordulhat, hogy az offshore cég mögötti tényleges tulajdonos mondjuk egy banki felsővezető, aki valójában saját magával kötött üzletet.

http://hetivalasz.hu/uzlet/orbanek-kirugtak-meg-a-pezsgos-vodrot-is-kifizettette-31064/

kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 09:51 | Sorszám: 37
"Megvált brüsszeli képviseletének vezetőjétől a Magyar Fejlesztési Bank. Palicskó Csaba – aki luxuskörülmények között élt Brüsszelben – mondhatni utazó nagykövetként járta be egész Európát s vitte hírét az MFB-nek Máltától Lisszabonig – havi hárommillió forintért."
kutato
  Válasz | 2010. augusztus 04. 09:50 | Sorszám: 36

Palicskó Csaba

külképviselő Audi A6-os gépkocsival járt, amely 14,2 millió forintjába került a pénzintézetnek. Bérelt lakásába új bútort vett, többek között kanapét 1,3 millió forintért, foteleket darabonként százezer, székeket pedig 75 ezer forintért.
http://hetivalasz.hu/uzlet/orbanek-kirugtak-meg-a-pezsgos-vodrot-is-kifizettette-31064/

kutato
  Válasz | 2010. július 31. 20:09 | Sorszám: 35

Huszty András http://www.kereskedelmiforum.hu/napihirarchivum.php?id=5182&ov=42&c=26

A gazdasági válság ellenére is töretlen a kínai-magyar gazdasági kapcsolatok bővülése, s a jelek szerint a folyamat a 2010-es parlamenti választások után sem akad meg - mondta a Napinak Huszty András, a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok fejlesztéséért felelős miniszterelnöki megbízott, a 2010-es sanghaji világkiállításon való magyar részvétel főkoordinátora.

kutato
  Válasz | 2010. július 31. 20:08 | Sorszám: 34
[img]http://www.napi.hu/NewsImages/photos/2009/1208/04_huszty.jpg

Huszty András kinevezése a MALÉV Rt. élére. Azé a Huszty Andrásé, aki kb. 400 millió forintos kárt okozott az a Magyar Fejlesztési Banknak azzal, hogy 1996-ban egy ismerõsétõl a bank pénzébõl megvásárolta a volt tihanyi MSZMP üdülõ hasznavehetetlen berendezését. [/img]
http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=2&t=3675&m=78

kutato
  Válasz | 2010. július 29. 08:23 | Sorszám: 33
jav Baranyay László
kutato
  Válasz | 2010. július 29. 08:16 | Sorszám: 32

Baranya László

"A személyes sérelmek nem érdekelnek, de három dolog motivál. Egyrészt, hogy a 2002-ben félbeszakított jó dolgokat folytathassuk, másrészt az ártatlanul meghurcolt kollégáim, a jó ügyet szolgáló energiák újbóli munkára fogása, és végül az igazság, vagyis hogy ne hazudják továbbra is némelyek azt, hogy kilenc számjegyű végkielégítést kaptam. "
http://www.mno.hu/portal/727525

kutato
  Válasz | 2010. július 29. 08:12 | Sorszám: 31
„A luxusnak azonnali hatállyal vége”
A Magyar Fejlesztési Bank régi-új vezetője ígéri, hogy mindenütt lesz átvilágítás és felszámolják a felesleges tevékenységeket
2010. július 29. 05:23 http://www.mno.hu/portal/727525


Magyar Nemzet
Mindenekelőtt a magyar tulajdonú cégek, kiemelten is a kis- és középvállalkozások finanszírozásában akar nagyot lépni a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) – jelentette ki egyebek mellett a társaságot egyszer már irányító, és nemrégiben újra elnök-vezérigazgatóvá kinevezett Baranyay László. Mint mondta, véget vetnek annak a gyakorlatnak, hogy valaki a személyes luxusát a munkáltatójával fizetteti ki.

tiszavirág
  Válasz | 2010. július 24. 14:26 | Sorszám: 30
Remélem nagy tisztogatást tart ott az új kormány. Ha jól emlékszem visszakerült a volt vezérigazgató, akit még meg is hurcoltak annakidején a 2002-es kormányváltáskor a komcsik. Remélem nem felejtett.
kutato
  Válasz | 2010. július 24. 14:18 | Sorszám: 29
MFB
http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=2&t=2752
kutato
  Válasz | 2010. július 24. 14:17 | Sorszám: 28
"Ha valakit érdekel, hogy az ideológiai korlátok elbontása után hogyan szerették meg a volt kommunisták a hatalmat és a pénzt, annak érdemes betekintenie az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a hozzá tartozó cégek közelmúltjába. A véres diktatúra idején, illetve a mostanáig újra nagy becsben tartott vezetőknek az elmúlt nyolc év alatt luxusautók és luxusirodák szolgálták az otthontól távoli létezés boldog élettereit, de a magánélet felhőtlen eltöltéséhez is bőven kaptak muníciót, azaz havi többmilliós fizetést. Az MFB cégcsoportban mostantól megkezdődik a nagytakarítás – olvasható a szombati Magyar Nemzetben, melyből további részleteket is megtudhat a boltrányról. '
kutato
  Válasz | 2010. július 24. 14:17 | Sorszám: 27
MFB http://www.mno.hu/portal/726699
iszalag
  Válasz | 2006. február 01. 10:29 | Sorszám: 26
2003ota jol felduzzadt a vezetoseg../ki is all az engedelyezo PSZAF elen??

egyesek kikerultek, masok bekerultek

pl Orosz Sándor
2002 máj ? MFB ügyvezető
2002 máj ? Defend Kft. FB elnök
korábban az ORFK gazdaságvédelmi főoszt
ahol Kacziba Antal bűnügyi főigazgatóval együtt az agrobankos Kunos Péter ügyében vezették a nyomozást.
1998ig K&H Bank. biztonsági főosztályának a vezetője (Erős János volt a pénzintézet igazgatója)
1998igigK&H (tulajdon) Agrion Kft., FB tag
1998ig K&H (tulajdon) Ibbaservice Kft. FB tag
2000 B. I. L. Invest Ingatlanforgalm és Tanácsadó Kft.-2002 Proware Kft. tevékenységében működik közr

iszalag
  Válasz | 2006. február 01. 10:22 | Sorszám: 25
Tunyogit, Nyirit kirakta gyurcsany?? de simokane maradt ))

A Magyar Fejlesztési Bank vezérkara http://www.mfb.hu/index.php?pageid=8

Vezérigazgatóság: Erős János és Czirják Sándor vezérigazgatók
Agrárügyek: Tomka József ügyvezető igazgató
Banküzem Igazgatóság: Orosz Sándor ügyvezető igazgató
Brüsszeli Képviselet Vezetője: Palicskó Csaba ügyvezető igazgató
Fejlesztési és Tőkebefektetési Igazgatóság: Tzvetkov Julián ügyvezető igazgató
Fejlesztéspolitikai Divízió: Aladics Sándor vezérigazgató-helyettes, Gál Péter vezető közgazdász
Főkönyvelőség Igazgatóság: Galanits Rita ügyvezető igazgató
Hitelezési Igazgatóság: Katona István ügyvezető igazgató
Humánpolitikai Igazgatóság: Lajta Katalin ügyvezető igazgató
Jogi és Szabályozási Igazgatóság: dr. Csizmás József ügyvezető igazgató
Képviseleti Hálózati Igazgatóság: Taál László igazgató
Kommunikációs Igazgatóság: Őry Kovács Katalin igazgató
Pénz- És Tőkepiaci Műveletek Igazgatósága: Szelényi György ügyvezető igazgató
Pénzügyi Divízió: Merfelsz Gábor pénzügyi vezérigazgató-helyettes
Támogatásközvetítési Igazgatóság: Dr. Szegedi Gyula ügyvezető igazgató
Üzleti Divízió: Lex Zoltán üzleti vezérigazgató-helyettes
Vezető közgazdász: Gál Péter

A Magyar Fejlesztési Bank Felügyelő Bizottsága

Dr. Deák Gábor a Felügyelő Bizottság tagja
Heller Judit a Felügyelő Bizottság elnöke
Kovács Flórián László a Felügyelő Bizottság tagja
Mészáros László a Felügyelő Bizottság tagja
Dr. Poczkodi Balázs
Simóka Kálmánné a Felügyelő Bizottság tagja

Dolgozói Felügyelő Bizottsági küldöttek

Almási Ákos, ügyvezető igazgató, Pénzügyi Divízió
Fábián Lajos László, főmunkatárs, Banküzlet-biztonsági Főosztály
Dr. Zakar Ágnes, főmunkatárs, Jogi és Szabályozási Igazgatóság

A Magyar Fejlesztési Bank Igazgatósága

Benke Ákos igazgatósági tag
Czirják Sándor igazgatósági tag
Erős János igazgatósági tag
Dr. Inotai András igazgatósági tag
Mészáros János igazgatósági tag
Nagy Tamás igazgatósági tag
Dr. Palánkai Tibor az Igazgatóság alelnöke
Dr. Varga Sándor igazgatósági tag
Zdeborsky György az Igazgatóság elnöke

iszalag
  Válasz | 2006. január 31. 23:13 | Sorszám: 24
&H - PÉNZR€NGÉS 22.
Kapitális kolostorok
Tom Kennedy
DNPI - Budapest


2004. augusztus 19-31.
csütörtök - kedd

A kommunizmus utáni Magyarországon a bankszektor "állam az államban" lett, melynek saját törvényei és uralkodói voltak. A nyugati országoktól eltérően a pénzintézetek itt csak saját javukat szolgálták. A "banki állam" álma és gyakorlata még mindig a "másik állam" költségvetési hiányának fedezése. Ez mindeddig nagyon jövedelmező üzletnek bizonyult. Mintha a mondabeli aranygyapjat nyírnák, a nagyrészt külföldi tulajdonú intézmények kiválóan boldogulnak, köszönik szépen. Magyarországi bankár-sáfárkodásuk 2003-ban együttesen 200 milliárd forint tiszta hasznot hozott nekik, ami a következő évre 2004-re pontosan megduplázódott. Összevetve otthon termelt nyereségükkel, itteni leányvállalataik annak többszörösét kaszálják. Ez nem meglepő, hiszen a magyarországi bankok többszörös kamatréssel dolgoznak, mint más országok intézményei. Szolgáltatásaik sokkal többe kerülnek ügyfeleiknek, mint bárhol másutt. Hiteleiket annyira túlbiztosítják, hogy a kölcsönt igénylő jobban tenné, ha a maffiával üzletelne. Ugyanezen bankokban gyakran egy szűk klientúra máshol ismeretlen kedvezményekhez is juthat. Ők nevetségesen alacsony kamatokkal vehetnek fel pénzt, míg lekötéseikre a hivatalosnál is magasabb kamat dukál. A magyar bankok vezetői törvény alóli mentességet élveznek, mikor saját intézményeik részvényeinek értékesítéséről van szó. Jutányos áron adhatják-vehetik a papírokat, amelyekre saját zsebükből egy fillért sem kell költeniük, hiszen az egész tranzakció házon belül finanszírozható.

A "banki állam" korifeusai, mint megannyi szürke eminenciás ismeretlenül robotolják végig életüket. Nyugati kollégáikkal vetekedő fizetéseikkel itthon Dáriusnak érezhetik magukat. Juttatásaik között a kaliforniai luxusszintet elérő céges tengerparti nyaralók, kéjutazásra ösztönző jachtok és magánrepülőgépek flottája is szerepel. Nyugati kollégáikkal ellentétben ezen extrákért teljes egészében a cég állja a cehhet. Az egyik tönkre vitt állami tulajdonban lévő bank vezérigazgatója irodájában saját zenekart, konyhájában saját chef-t foglalkoztatott. Hűbéreseinek kényelmére Jaguárokat adott.

Az, hogy a bankokat belülről, illetve a saját vagyonkezelőik rabolják ki, Magyarországon már több mint hagyomány - az aktus az elmúlt két évtizedben eklektikus művészetté vált. Tulajdonképpen már a privatizáció előtt erős ösztönzést adott a páncéltermek kiürítésére az, hogy a kormány garantálta veszteségeik jóváírását. Az ország "megnyírása" művészi csúcsát akkor érte el, amikor az egyik vezető pénzügyi intézetet 1 szimbolikus forintért adták el. A nagyvonalú ajándékozáshoz több értékes ingatlan is tartozott. A kormány továbbá kötelezte magát a következő 5 évre a bank által be nem hajtható kölcsönök megtérítésére. Csak az égben köttetett házasságok múlják felül álszentségükben az ilyen üzleti képtelenséget.

A kilencvenes évek elején lezajlott magyar banki privatizáció egyenes következménye volt, hogy a pénzintézetek egykor csak rubelban számoló vezetősége szakított a marxista elmélettel, míg a gyakorlatban folytatta a kommunista túlélési pragmatizmust. Sikerült megtartaniuk a hazai gazdaság feletti uralmukat. Az állami tulajdonú bankok pályára állítása a magyar adófizetőknek kb. 2 milliárd dollárjába került - az 1992-es árfolyamon számítva. E hatalmas vagyon nagy részét a baloldali bankárok és udvaroncaik ellopták.

Legtöbbjük már másodszor részesült a közösből. Ők tűntették el az eredeti tőkét, és ők zsebelték be a bankjaik megmentésére átpumpált közpénzeket is. Öt évvel ezelőtt egy másik állami tulajdonú bank életben tartásához újabb 170 milliárd forint közpénzre volt szükség. A Postabank forintmilliárdjait jól táplált vezetői és azok VIP-listás kedvezményezettjei osztották szét maguk között. A közeljövőben a rózsás évi jelentések ellenére újabb mentési akciók lehetnek szükségesek, mivel a bankszektor súlyos likviditáshiány felé tart. A lakossági megtakarítások csökkennek, a költségvetési hiány újabb rekordokat döntöget. A Pénzrengés már röviddel a szocialisták 2002-es hatalomátvétele után megjósolhatóvá vált. Elképzelhető, hogy a 2004-es nyersolajár-robbanás a legkedvezőtlenebb fejlemény. De a szocialistáknak még egy ilyen potenciálisan megrendítő csapás is jól jöhet, hiszen hozzá nem értésüket megint a magasabb energiaárakkal magyarázhatják. Pedig Magyarországon már régen kongatni kellett volna a vészharangot, hogy veszélyben az energiaellátás. Az országnak pedig hamarosan talán új spekulációkkal és forintleértékeléssel kell szembenéznie. Nyilvánvaló, hogy a kormány semmiképpen sem tud megfelelni az Európai Unió azon pénzügyi előírásainak, hogy az euró még ebben az évtizedben az ország fizetőeszköze legyen. Nincs több mankó, amelyre támaszkodhatnának; már "rejtett tartalékaik" is fogyóban vannak. A gazdaság lassulása - ami a hanyatlás első jele - már érezhető. Az igazi feketeleves bekövetkezte már nem képzelőtehetség kérdése. Borítékolhatóan, 2005 közepére elönti a magyar gazdaságot. Körülbelül ugyanakkor, amikor a K&H Bank ügye bíróság elé kerül.

A helyi önkormányzatok és közintézmények a csőd szélén állnak. Magyarország külföldi adósságai különösen magasak és mind drágábbak. Az utolsó évben a teher 2500 milliárd forinttal, azaz 10 milliárd euróval növekedett. Csak a kamatokra évi 250 millió euró megy el. Hacsak nem találnak gyorsan és rengeteg olajat a délibábos Hortobágyon, 2006-ban valószínűleg fizetési haladékot kell kérni a külföldi adósság visszafizetésére. Ugyanis addigra már az ország eladósodottsága eléri a rendszerváltás-kori kolosszális méreteket, azaz 26 milliárd amerikai dollárt -1990-es szinten.

A dolog rákfenéje az, hogy a központi kormányzat - és nem a magánszektor - emészti fel a megmaradt pénzforrásokat. Ugyanez történt a horribilis összegeknek látszó privatizációs bevételekkel. Bénítóan hatott a magyar gazdaságra, hogy átlagosan mindössze egy negyedét kapta az államkincstár az eddig eladott közös vagyon értékének. A kölcsönfelvétel 11%-os központi kamat mellett - mely Európában a legmagasabb - mindenki számára megengedhetetlennek bizonyul, kivéve a kormányt. A törlesztésképtelenek növekvő tábora, legyen az akár üzleti, akár lakossági kölcsön, sokat mond a helyi gazdasági kilátásokról.

A magyar bankárokat egyik nap bilincsben és láncra verve láthatjuk, másnap már meseautóikkal száguldoznak szabadon. Hogy állapotuk hirtelen változásai nem okoznak törést számukra, kiváló alkalmazkodóképességükről árulkodik. A különleges magyar bankrendszer idővel kitermelte klónozott vezetőit. Legtöbbjüket ügyfélként sem fogadnák el a Lajtán túl, nemhogy bizalmi pozíciókba helyeznék. Erkölcstelenül és gátlástalanul kezelték más emberek pénzét. Ezért súlyos börtönbüntetés, nem pedig lottóötösnek beillő fizetések és prémiumok járnának nekik. Talán egyetlen enyhítő körülmény az a hétköznapi lelkek számára elképzelhetetlen kísértés, amelynek ki voltak téve. Más emberek pénzével pókereztek a kommunizmus utáni világban, amely nem szabályozta a közpénzekkel való bánásmódot. A köz- és magánpénzek kriminális kezelését nem követte felelősségre vonás, ha egyáltalán fény derült turpisságaikra.

Az irodáikban naponta megkísértett magyar bankárok a könnyebb utat választották - beadták derekukat Mammonnak. A 90-es évek első felében gyakorlatilag bárki nyithatott saját bankot, ha elég vastag volt a bőr a pofáján és lyukat tudott beszélni mások hasába. Abszurd ígéretekkel milliárdos letéteket gyűjtöttek be az együgyűektől, és a gyors gazdagodásra vágyó spekulánsoktól. Befektetéseik eleve nem voltak képesek a felcsillantott hozamokra. Az összegyűjtött pénzeket vagy azonnal elherdálták, vagy államkötvényekbe fektették, aminek hozamát felélték, s így ügyfeleik hoppon maradtak. Ördögi körtáncot lejtettek, ahol a Lehetetlen lelkesen üldözte a Törvénytelent. A legelvetemültebb fenegyerekeket bilincsbe verve ragadta ki előkelő környezetükből a rendőrség - a bosszúra szomjazóknak kívánatos látvány. Idővel azonban kivétel nélkül visszaszivárogtak tetteik színhelyére. A pénzcsinálók klánjának szaporább lábú tagjai szedték a sátorfájukat, és a törvény elől külföldre menekültek.

A lehúzott redőnyű üres bankok előtt csatajelenetek játszódnak le; feldühödött, megrabolt betétesek a mai napig ostromolják a zárt ajtókat. Sajnálatos módon előbb-utóbb csüggedten és üres zsebbel el kell vonulniuk. Mind többen kételkednek a hatóságok képességében, hogy a bűnösöket felelősségre vonják, és a kifosztottakat kárpótolják. A 90-es évek jellemzője volt a bankok feltöltése állami pénzzel - aki kapja, marja alapon. A szabad vállalkozás e hamis prófétái most gazdag befektetési guruk vagy ingatlanközvetítők alakjában újra köztünk járnak, miközben a hétköznapi ember hitetlenkedve szemléli a látványt. Néhány átfazonírozott tehetség politizálni is kezdett, akik most az egész országot tarthatják fogságban váltságdíj fizetéséig. Netán megint közadakozásból?

Íme egy példa a paradox helyzetre: a korábban elpanamázott Agrobank hírhedtté vált párosa, Kunos Péter vezérigazgató és Kovács Mihály elnök esete. Az egyik leülte börtönbüntetését, míg a másik Izraelben nyaralt. Az utóbbi hazatért és újabb közös vállalkozásba fogtak. Úgy látszik, a börtönben és a külföldön eltöltött idő több szempontból is hasznosnak bizonyult mindkettejüknek.

Nemrég egy másik életművész emelkedett ki az ismeretlenség homályából, s kevesebb, mint egy év alatt vált híressé és hatalmassá. Ma ő Magyarország miniszterelnöke. A volt kommunista ifjúgárdista, Gyurcsány Ferenc figyelemmel követte a szabadon heverő állami vagyont, amelynek legjavát összecsipegette magának az évek során, elrejtve Piroskája fonott kosarába. A benősülés az ős-kommunista Apró dinasztiába segítette üzleti birodalmának terebélyesedését, amit ő maga 4 milliárd forintra becsül. Nem rossz eredmény tíz év alatt, főleg ha számításba vesszük, hogy az arroganciájáról ismert miniszterelnök saját állítása szerint "törvényesen és tisztességesen" jutott a konchoz, ámbár saját tőkéje állítólag nem volt. A végén még tényleg bevesszük, hogy két keze munkájának és homloka verítékének gyümölcse mindez. De mivel még nem a vak bizalom korszakát éljük, tudjuk, hogy a hivatali idő alatt folytatódik a spájzolás, a további Apró darabok beillesztése a családi gyűjteménybe. Figyelembe véve, hogy a miniszterelnök eddig félretett pénzecskéjét a kispadról szerezte, lehetőségei most csapatkapitányként korlátlanná váltak.

A pályán maradás esélyéért, végső kétségbeesésükben a szocialisták leváltották alkalmatlan főmuftijukat, Medgyessyt, hogy az utánpótláskeret esélyeit javítsák. A posztkommunista Új osztály e fiatal titánja - aki idegen nyelvet nem beszél és egyik posztjára sem választás útján került - a régi és az új nomenklatúra legrosszabb vonásait egyesíti magában.

Ismertség híján az új magyar miniszterelnök - mint a Bolygó Hollandi - teljesen elveszettnek tekinthető a világ bármely részén, beleértve Európa közvetlen közeli partjait is. A világot maximum luxusútjairól ismeri. Személye nemcsak itthon rejtélyes, hanem a külföldi vezetők előtt is. Számukra ő persona incognita. Gyurcsánynak még puszipajtásai sincsenek saját bűvkörén kívül. A politikában eltöltött alig egy év során nem épített ki kapcsolatot senkivel. Mottója az volt: "Politikus akarsz lenni? Vegyél magadnak egy pártot." Ő saját ötletét megfogadva pontosan ezt tette. Nem keresett és nem is talált szellemi támogatást, kivéve a saját dicséretét visszhangzó himnuszokat, melyeket önmaga írt hevenyészett udvartartása számára. Gyurcsány magabiztos fellépése mindössze jelmez. Otthonosan csak azok szűk körében érzi magát, akiket már megvett. Ez az "élcsapat" törtet előre az Utópiába vezető rögös úton.

Copyright: Tom Kennedy
Minden jog fenntartva.

Folytatása következik.

A teljes könyv a június 2-án kezdődő könyvhétre jelenik meg a Magyar Ház kiadó gondozásában.

iszalag
  Válasz | 2006. január 31. 22:13 | Sorszám: 23
Vállalkozók a fejlesztési bank szárnya alatt

A Magyar Fejlesztési Bank lesz a magyar vállalkozók bankja, amelyet Gyurcsány Ferenc bejelentett - mondta el Kóka János gazdasági miniszter.

A tárcavezető hozzátette: a kormány már döntött arról, hogy a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht. és minden olyan intézmény, amely eddig a vállalkozóitőke- és egyéb pályázati támogatásokban segédkezett, a Magyar Fejlesztési Bank ernyője alá kerül. Hangsúlyozta: az intézményrendszer átalakítása azonnal megkezdődik, de a fejlesztési törvényt legkorábban csak a következő ülésszakban módosíthatja a parlament.

Kósa Lajos fideszes politikus értelmetlennek és meghökkentőnek nevezte a vállalkozók bankjára vonatkozó kezdeményezést. Mint mondta: a bankalapítás sem a munkanélküliségen, sem a vállalkozók helyzetén nem segít.
http://www.hirtv.net/?tPath=/gazdasag/&article_hid=82225

iszalag
  Válasz | 2006. január 31. 21:59 | Sorszám: 22
atalakul??
iszalag
  Válasz | 2005. március 21. 07:03 | Sorszám: 21
Az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) adja a hitelt a magánbefektetőnek a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program keretében épülő, a Miskolci és a Veszprémi Egyetemhez tartozó, új kollégiumi férőhelyek építéséhez. Így az épületek állami pénzből épülnek fel, közvetve – bérleti díj formájában – közpénzből fizetik vissza a kölcsönt, az ingatlanok azonban a magánbefektetőé lesznek.

A Miskolci Egyetemen 605 új kollégiumi férőhelyet hoznak létre 1,9 milliárd forintból, a Veszprémi Egyetemen pedig nyolcszáz új hely készül el 2,6 milliárdért. Az építésre kiírt pályázatot mindkét esetben a Magyar Építő Rt. és az OTP Ingatlan Rt. konzorciuma nyerte meg. A hitelt azonban nem az OTP, hanem az állami tulajdonú MFB adja a beruházáshoz.

Korda Péter, az OTP Ingatlan Rt. ügyvezető igazgatója megerősítette lapunk információját. Hozzátette: több hónapos eljárás során döntöttek arról, hogy melyik banktól vegyék fel a kölcsönt, végül mindkét fél számára az MFB ajánlata volt kedvezőbb. Korda szerint a 2006 végén beköltözhető kollégiumi helyekért havonta átlagosan 40 500 forintos bérleti díjat fizetnek az egyetemek.
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=273716&rvt=2

iszalag
  Válasz | 2003. november 30. 18:18 | Sorszám: 20
Az MFB 2002-es beszámolójából kiderül például:

bérjellegű kiadásokra, szakértői díjakra jóval többet költöttek az új vezetők - mondván: megváltozott a bank tevékenysége -, mint mi.

Egy másik eset: a közpénzügyi államtitkár feljelentett - talán épp a ProWare-dokumentumok alapján -, kifogásolván, hogy a Mol Rt. gázüzletágának tervezett felvásárlásakor hallatlan pénzeket szórtunk el könyvvizsgálókra. Arról

persze megfeledkezett, hogy - az akkori kormány döntése értelmében - példátlan méretű pénzügyi tranzakciót kellett volna lebonyolítanunk. Az a pénz egyébként, amit kifizettünk egy nemzetközileg jegyzett szakértő cégnek, illetve két kontrollszakértőnek, éppen az ötödét tette ki a Mol hasonló típusú ráfordításainak.

iszalag
  Válasz | 2003. november 30. 18:16 | Sorszám: 19

Baranyay László kontra Tarjányi Péter
micsoda félelmetes alak a TP..

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola