Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A falvak népe Tesco-paraszttá lett

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A falvak népe Tesco-paraszttá lett
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 17:32 | Sorszám: 13
Ez valami magyar speciatás volt. Ideológia kevés volt mögötte. Az új gazdasági mechanizmus átfogó reformját lefújták a 60-as években. A gmk meg a háztáji viszont két olyan kis kibúvó volt, ami lehetővé tette az egyszerű embernek is, hogy némi plusz jövedelemre tegyen szert, plusz munkából persze, ebből lett lada meg nyaraló. Az egyszerű emberek többségének most legfeljebb ha devizahitel jutott. Igaz cserébe lehet külföldre menni nyaralni és plazmatévét venni - ami már régen ledes persze. Régen a gazdaság elbírt teljes foglalkoztatás mellett is másod- és harmadállásokat most pedig hiányzik 1-2 millió munkahely - cserébe van még mód némi feketézésre.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 17:22 | Sorszám: 12
A közgazdászok ezt egyöntetűen vallják és ebben nincs is hiba. A kor minden furcsaságával együtt a mostanihoz viszonyítva - és ezt kétszer aláhúznám - kisvállalkozóbarát volt. Nagyvállalkozó eleve nem lehettél, ugye.

A kérdés az, hogy most, amikor az EU-tól kezdve a Fidesz-ig mindenki KKV-barát, akkor hogy lehet, hogy lényegében egy sor tevékenység halálra van ítélve. Mert pl. annyi előírást kéne betartani, ami kicsiben nem lehetséges.

(Amúgy mondjuk kevesebb húst, tejet stb. is eszünk sajnos mint korábban.)

onogur
  Válasz | 2013. január 07. 15:03 | Sorszám: 11
Nem a kádárrencer volt kistermelőbarát.
Hanem akkor nem volt például húsimport. Megtermeltük azt, ami itthonra kell, a maradékot rásóztuk a KGST-re, minden mennyiséget örömmel átvettek.
Nem azért van a régi tízmillió sertés helyett csak hárommillió, mert kevesebb húst eszünk.
mpd
  Válasz | 2013. január 07. 15:02 | Sorszám: 10
Az ideológiai hátterét nem ismerem, valahogy akkor az jól működött., persze a szocializmus szokásos trehány módján, és némi korrupcióval nyakonöntve.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 14:56 | Sorszám: 9
Akkor elmondható, hogy a Kádár-rendszer - amiben amúgy szerintem egész jól működött a Köjál és az élemiszerbiztonság is - kistermelő-barátabb volt?
És ma az összes szabályozás a nagyok érdekeit védi.
Ma élelmiszerbiztonság az, hogy a nagy ipari cégek mérgeznek minket - törvényszerűen és szabályosan, mi az hogy!

Míg pl. az USA több államában TÉNYLEGESEN is TILOS még saját magad számára is paradicsomot termesztened. Ez jön nálunk is nyilván, ha a lobbik ereje nagyobb lesz. És még talán meg is fogják indokolni, hogy ez a mi érdekünk.

mpd
  Válasz | 2013. január 07. 14:55 | Sorszám: 8

Aaaaz mán igen!!!!
Tagathon
  Válasz | 2013. január 07. 14:54 | Sorszám: 7
Én nem, de veteményest, szőlőt, szántót, legelőt, erdőt eleget.
mpd
  Válasz | 2013. január 07. 14:45 | Sorszám: 6
Ez nem egyszerű kérdés.
Eladtuk azokat az iparágakat, amelyek felvásárolták a háztájiban termelt cuccokat.
Vetőmagot, élőmunka-igényes termékeket, csirkét-tojást-disznót. Egyszerűen nem veszi meg senki. nem kell.
Tojást még vesznek.... ha minden darab tojásra állatorvosi pecsétet üttetsz.
Agyrém.
Hazaárulás. EZ tényleg az.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 14:28 | Sorszám: 5
Tudom, mire gondolsz, de a kérdést, nem én tettem fel hülyén.
És amúgy nem nehéz. Ki kell csak nyitni a szemet szerintem.
A lényeg a lényeg. Régen a háztáji működött. Most az sem.
Pedig régen is volt ipari mezőgazdaság, amely lenyomta az árakat... valahol mégis megérte termelni házi eszközökkel, takarmányt vetni, disznót tartani, ...paprika, paradicsom stb.

Kérdés:
- annyira nem éri ma már meg?
- vagy annyival egyszerűbb EU élelmiszersegélyen tengődni? vagy mi?

mpd
  Válasz | 2013. január 07. 14:08 | Sorszám: 4
Akkor te vagy az első a világon, persze Gagarin mellett.
Háztájit látni, az olyan, mint "magánszektort" látni, vagy "bizalmat" hallani.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 13:41 | Sorszám: 3
Én igen. És te láttál már háztájit?
Tagathon
  Válasz | 2013. január 07. 13:35 | Sorszám: 2
Te láttál már háztájit?
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 13:33 | Sorszám: 1
Amire persze a játék kimegy a paranoiások szerint: http://hvg.hu/itthon/20121231_Kisgazda_Torgyan_FKGP_Fidesz
"Torgyáni figurák már csak a Fideszben vannak” - mondja, de ez a kijelentés könnyedén cáfolható szerintem, úgyhogy öngólt rúg, akinek most megremeg a keze, hogy megint csak szegényt Fideszt bántjuk. (Nem. Nem csak ott vannak Torgyánok. És ma messze nem a Torgyánok a legveszélyesebbek már.) De:

Lehet-e pártot alapítani a vidéki-agrár világra, amikor a kép valóban így fest:

"Borzasztó látni, ahogy a falvak népe Tesco-paraszttá lett. A háznál megtermelt élelmiszereknek szinte már alig akad nyoma. Az önellátásnak vége. Huszonkét éve a mindenkori hatalom nem véletlenül törekszik arra, hogy a lakosság ki legyen szolgáltatva a kereskedelmi láncoknak, és ezen keresztül a politikacsinálóknak. Ez abnormális. Ráadásul a kiszolgáltatott, legyengített választók csak látszólag erősítik a hatalmon lévőket. Szerintem ugyanis minél erősebbek a hatalomba küldők, annál erősebb a küldöttek."

Hova lettek mára a Kádár-korszakban virágzó háztájik? Még az őstermelői kedvezmények sem érnek ma semmit.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2013. január 07. 11:11 | Sorszám: 0
Érdekes idézet:

"A falvak népe Tesco-paraszttá lett."

Hegedűs Péter, a Független Kisgazdapárt elnöke (HVG.hu, december 31.)

Mikor lett ő az elnök és ki ő?

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola