Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » 'Mitől élünk, mitől halunk? (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: 'Mitől élünk, mitől halunk?
keresztkem
  Válasz | 2019. december 04. 02:56 | Sorszám: 28
Egy 'most 90 éves egykori sárospataki professzor, Dr.Kováts Dániel--angol szakos--születésnapi köszöntésén vettem részt tegnapelőtt, azaz hétfőn délelőtt. Akit mellesleg vagy 40 éve ismerek, mégis mindig új és új--nevezzük így--"élettulajdonságát" fedezem föl. Köztudott--vagy nem is biztos hogy 'olyannyira köztudott--hogy anno Dr.Klebersberg Kuno vallás-, és közoktatásüggyi minisztersége idején alapitódott-létesült Patakon az ú.n. ANGOL INTERNÁTUS. Ott, ahol a Pataki Kollégium angol és angolszász munka-, és tankapcsolatai nagyon erősen megalapozódtak és folyamatosan fejlódtek-fennálltak(és nem mellesleg fennállnak ma is) még akkor is, amikor a Magyar Királyság--vitéz Nagybányai Horthy Miklós főméltóságú úr kormányzósága idején--tkp. ellenséges viszonyban volt, vagy lett volna Nagy Britannia Egyesült Királyság álammal. Dr.Kováts Dániel professzor persze ezidőtáján még nem lehetett a nevezetes Pataki Kollégium tanára hiszen koránál fogva Ő akkortájt, a II.Világháború idején még a híre Kőszegi Hadapródiskola növendéke volt--Nemeskürty Istvánnal, Ottlik Gézával--az"Iskola a határon" növendékeként. Ráadásul olyan idők közelegtek, melyek nemigazán kedveztek a leendő Magyar Királyi hadapródoknak, s így lett Dr.Kováts Dániel--finom, elegáns, igazi úriemberként..a Pázmány Péter Tudományegyetem angol-magyar szakos hallgatója, majd angol magyar szakos középeidokapz tanár a Pázmányon, ill. a végzése utolsó éveiben már ELTE-n. És onnan kerül Sárospatakra..persze nem közvetlenűl, mert közbeszólt a politika--nem is akárhogyan és nem is akármyilyen mértékben. De Kováts Dániel tanár úr mindennek és mindezeknek ellenére TUDOTT ÉLNI-MEGÉLNI tanárként, magyarként családapaként IGAZUL. Produktívan, elegánsan, derűvel igazul: magyar protestáns keresztyénként (evangélikusként). PÉLDÁZATOS ÉLETŰ ember Ő ma is, igaz manapság már nem Sárospatakon él, hanem Budapesten; Kispesten ma már eltávozott felesége hiján leányával Lilikével. Él, alkot, és újabb és újabb könyvei megirására készül.
Mitől "él" dr.Kováts Dániel professzor ma is, 90 évesen is derűben és produktivitásban? Talán a csendes alkotó keresztyénség az, ami Őt--egy emberi fenomént--IGAZÁN élteti....Isten éltesse sokáig Dr.Kováts Dániel tanár Urat!!!
keresztkem
  Válasz | 2019. október 15. 02:13 | Sorszám: 27
"...Urunk, küldj ma is követeket hozzánk, akik utadat előkészítik, akik igédet hirdetik. Küldj ma is követeket hozzánk, akik készek arra, hogy háttérben legyenek, hogy te, Urunk, bennünk növekedjél. Küldj ma is követeket hozzánk, akik érted és nem önmagukért élnek. Adj bocsánatot és új kegyelmet, hogy szolgálhassunk neked, és előkészíthessük számodra az utat az emberek között, hogy megvalósulhasson a te országod."
(Horváth István Sándor zalalvői plébános atya ma reggeli imája)
közli:
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2019. október 14. 05:47 | Sorszám: 26
"...Urunk, Jézus Krisztus! Senki nem tudhatja előre jöveteled időpontját, de biztosak vagyunk abban, hogy egyszer bekövetkezik. Taníts minket készenlétre, fokozott figyelemre, türelmes várakozásra! Annak érdekében, hogy ne érjen minket váratlanul a te érkezésed, lelkünket szeretnénk felkészíteni, hogy mindig készen legyen a veled való találkozásra! Élj bennünk, hogy jelenléted fénye világosság legyen a világ számára! A hit, a remény és a szeretet a mi lelkünk égő mécsei, amelynek lángját őriznünk kell. Segíts minket ébernek maradnunk, hogy soha ne aludjon ki bennünk jelenléted lángja!"
(Horváth István Sándor zalalövői plébános ata ma reggeli imája)
közli:
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2019. október 13. 03:40 | Sorszám: 25
"... Istenem, minden a végtelen jóságodból és szeretetedből származik, ezért mindenért hálát adok. Hálás vagyok azért, amit adtál, s amit elvettél. Hálás vagyok jó képességeimért és gyengeségeimért. Hálás vagyok az örömért és a szenvedésért. Hálás vagyok segítségedért és életem nehéz helyzeteiért. Hálás vagyok irgalmadért, s azért, hogy üdvözíteni akarsz. Uram, taníts meg hálásnak lenni! Taníts meg észrevenni a legkisebb dolgokat is az életben, akár tőled, akár embertársaimtól kaptam azokat! Taníts meg arra, hogy köszönetemet és hálámat mindig kifejezzem!"
(Horváth István Sándor zalalövői plébános atya ma reggeli imája)
közli:
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2019. április 05. 06:54 | Sorszám: 24
"..»Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!« »Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!«

»Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!« »Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!«

»Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!« »Uram, Jézus Krisztus, élő Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!«

Olvasóm, barátom, barátnőm! HA EL TUDOD ÉRNI AZT, HOGY A FENTI IMASZAVAKAT MONDOGATOD--LEHETŐLEG A NAP MINÉL TÖBB "SZAKÁBAN"--KÖNNYEBB, JOBB, SZEBB, TISZTÁBB, NYUGODTABB, PRODUKTIVABB LESZ AZ ÉLETED!!! GA-RAN-TÁ-LOM!(pontosabban nem is én garantálom, hanem Maga a közöttünk élő JÉZUS!) PRÓBÁLD MEG! Ha nagy vagy ha kicsi, ha öreg vagy ha fiatal, ha férfi vagy, ha nő, HA EGÉSZSÉGES VAGY, HA BETEG stb...stb.. mindegy.JÓT AKAROK NEKED! IMÁDKOZD A "JÉZUS IMÁT!" LEGYEN MINDEN GONDOLATOD: JÉZUS!

keresztkem
  Válasz | 2016. január 31. 07:11 | Sorszám: 23
Imádkoznunk kell többet. EZ MINDENNEK A LÉNYEGE--amit persze a mai emberek többsége nem tud.
keresztkem
  Válasz | 2016. január 28. 16:36 | Sorszám: 22
"..és sajnos te is;" Én azt hiszem NEM tudom.
Másrészt a lelkiatyáim azt mondják: aggályosan sokat törődöm "mások érzelmeivel"--márcsak ezért sem SEM tudom.
panda
  Válasz | 2016. január 28. 15:36 | Sorszám: 21
így van, jól tudom, és sajnos te is;
ne zavarjanak mások érzelmei, hisz' sokáig akarsz élni...
keresztkem
  Válasz | 2016. január 28. 15:15 | Sorszám: 20
MINDEZT meghagyom önnek, ha már ilyen biztosan és "jól" tetszik tudni.
panda
  Válasz | 2016. január 28. 14:45 | Sorszám: 19
qrrváányázgass, az jó hosszú életet hoz! ..
keresztkem
  Válasz | 2015. március 10. 13:53 | Sorszám: 18
Mi a legegészségesebb étel ill. ennivaló ezeknek a soroknak az írója szerint--akinek azért nincs a sebében a BÖLCSEK KÖVE!
Nos, szerintem egyértelműen a NYERS HORDÓSKÁPOSZTA! De nemám az a fajtája, amit leforrasztott neylonzsákokban vesztegetnek a plázák, hanem csakis és egyértelműen az, amelyet többnyire piacokon és vásárcsarnokokban árulnak. És az a fajta savanyúkáposzta olyan, hogy van egy kicsi "fura szaga",(bukéja!), olyan, amellyel buszon vagy tömegközlekedési járműveken nem is túl kellemes utazni, mert furán néznek miatta az emberre. Akkor meg különösen ha a táskájából vagy cekkeréből még csurogni-cseperészni is kezd a....finom káposztalé.
Megjegyzendő: néhány zöldség-gyümölcs árusbódé is szokott tartani igazi és finom hordóskáposztát, melynél a lényeg: NE GYORS-, ÉS HŐVEL FORSZIROZOTT SAVANYITÁSÚ LEGYEN! Ámde természetes úton, ahogy felénk mondják: taposás-betaposás
révén. Az az igazi!
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 24. 15:49 | Sorszám: 17
Tegnap eltemettük az alanti írásomban bemutatott és elhunyt közvetlen szomszédomat.Elég sokan voltunk, akik elkisértük utolsó útjára hamvait. "Ateista volt" ide "ateista volt" oda a szegény megboldogult: KATOLIKUS PAP TEMETTE..igen-igen szépen. A katolikus temetési szertartás imáit és énekeit, ill. annak válaszos részeit csak a kántor és néha e sorok irója mondta ill. recitálta csak....sajnos.
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 21. 10:46 | Sorszám: 16
Már unalmas lehet "külső szemlélőnek" ez, amit most írni fogok, de a házban, ahol 37 év óta lakom, egy negyedéven belül már a második somszédom halt meg január 11-én. Ez a szomszéd is olyan "sorstárs" aki--hozzánk hasonlóan-- 1978 óta lakik, itt és szegény 72 éves volt. Persze a vastagbélrák nem válogat.
Mindazonáltal Ő, a szegény D.Feri abszolúte ateista és vallástalan volt, olyannyira, hogy a feleségemet is elutasította az Ő felesége akkor, amikor --tudva-- a Feri súlyos betegségi állapotát IMÁDKOZÁSRA AKARTA HIVNI.Mármint az én feleségen az Ő feleségét....Nem és nem!
Az Úr legyen irgalmas Hozzá, mert egyébiránt--betegségéig--nagyon derűs, konstruktiv és segítőkész ember volt.Igaz, nem minden szomszédnak volt Róla ilyen jó véleménye.
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 17. 18:04 | Sorszám: 15
Mindazonáltal.Álljon távol tőlem az a vélekedés, ha valaki mégis "így" gondolná, hogy én a hosszú élet titkát az Istenhitben, pláne a vallásosságban gyökereztetném! Viszont a BÉKÉS ÉLETÉT, NOS "AZT", IGENIS ABBAN GYÖKEREZTETEM! Ugyanis se szeri se száma az olyan megismert emberi életeknek, ahol boldogtalanségok, betegségek, magányok, sorstragédiák kisérik az általam ismertek életét--s ők mind-mind olyan általam ismert emberek, akik Isten nélkül, vallássos hit nélkül; vallás nélkül élnek-éltek.S aazoknak az embereknek az életében, akik Istennel-imával élnek LÉNYEGESEN KIVESEBB(!) a fenti --nevezzük így--kisérő tragikus életmotivum.Nem állitom, hogy egyáltalában nincs, mert főleg BETEGSÉG-SZENVEDÉS az ő életükben is van, sőt hűtlenség is olykor-olykor.DE LÉNYEGESEN-NAGYON LÉNYEGESEN KISEBB SZÁMBAN!
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 16. 10:43 | Sorszám: 14
Szerdán--tegnapelőtt--az óbudai "Kerék" szuperkorcsmában ebédeltem egy egyetemi évfolyamtársammal, aki a szemközti épületben működő Óbudai Egyetem docense. Sorra-számba vettük gondolatban az évfolyamtársakat-évfolyamtársnőket, sőt még gyermekeiket, házastársaikat is: KIVEL "MI VAN?" Háát! Hálát adhatunk--Ő is én is--a Jóistennek, hogy csak annyi bajunk volt-van az Egyetem elvégzése, a diploma megszerzése óta...amennyi..kettőnknek. Majd' mindenkinek több csapás és nehézség jutott osztályrészül, mint nekünk. Meglepő lehet, hogy ez a volt évfolyamtársam ATEISTA--az volt egyetemi hallgató korában, s az ma is. Viszont! A többi évfolyamtársak közül mind-mind azoknak van viszonylag "jobb dóguk", kevesebb bajuk, akikről azt tudtuk, hogy vallásosak, de legalábbis Istenhivők.
A zsidó származású évfolyamtársakat IS(!) beleértve!
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 12. 15:53 | Sorszám: 13
Keresztény fölfogás szerint: AT EMBER ÉLETE: ISTEN AJÁNDÉKA.Ami annyit tesz: az ÉLETET ISTEN ADJA--vagy nem adja annak, akinek akaratán kívül nem születhet gyermeke--és ISTEN VESZI IS, VEHETI IS EL! Az persze, hogy milyen "technikai megoldást" választ az Úr ahhoz, hogy "visszakérje a jussát", az az ember gondolkodási szintjén nem mindég érthető és indokolt.Sőt: éppenséggel indokolatlan vagy sokszor így érezzük: igazságtalan. Ennek az emberi szintű értetlenségnek a következményei az olyan halállal összefüggő megnyilatkozásaink, mint: "MIÉRT MINDÉG A JÓK MENNEK EL ELŐBB?", "Miért veszi el az Isten ha Ő adta, hisz' alig' élt még?" és se szeri se száma az ilyenféle, egyébként emberileg nagyonis érthető, de az ISTENI LOGIKA VILÁGÁBAN tkp. érthetetlen kérdéseknek. Az igazán "Istennek átadott" és "Istennek szentelt" életű ember az aki őszintén képes az gondolni és miondani: "Uram! Legyen meg a Te szent akaratod"! Ez persze nagyon nem könnyű, s még azért is imádkoznunk kell egy életen át, hogy erre minél inkább képessé tegyen a JÓISTEN! Kevés az olyan ember--sajnos--akinél ez a teljesn ÖNÁTADÓ HIT ABSZOLÚT MÉRTÉKBEN KÉPES ÉRVÉNYRE JUTNI! S annál inkább nem tud, minél inkább emberi--ÉS CSAK EMBERI--szinten tökletes egy élet.Bizony: ilyen nehéz dolog ez!
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 09. 18:07 | Sorszám: 12
'Mitől halnak meg manapság a 'zemberek? Az általánosan elfogadott mai nézetek szerint az emberek meghalnak: rákban, szívinfarktusban, agyvérzésben, balesetekben,végelgyengülésben, öngyilkosságban etc...etc....Pedig--szerintem--"EZ" NEM IGY VAN, NEM IGY PONTOS A DOLOG. Az ember ugyanis ATTÓL hal meg, ami midezeket ELŐIDÉZI-MEGELŐZI: a rákot, a szívifarktust, az agyvérzést stb...stb...És ezt már lehet összegezni, tömöríteni. Jelen sorok írójának ugyanis erős meggyőződésszerű véleménye az, hogy az emberek 99.9%-a egyfajta STRESSZÁLLAPOTBAN, az állhatatlanságban, a kitartás a türelem és a tűrőképesség--sokszor: fájdalomtűrőképességé--hiányában KAPJA MEG a fenti betegségeket, elyek azután őt elviszik: öreget, fiatalt egyaránt.A kivétel a gyermekek, ill. a gyermekek halálozásának esete, de ott meg a szülői ráhatás--negativ ráhatás--idéz elő sok-sok előzetes bajt a kicsikben, melyet az ő drága szervezetcskéjük nem képes kivédeni.
És azért persze közvetlenül, villámcsapásszerűen is meg lehet halni persze--de az az esetek kisebb hányada.
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2015. január 05. 07:44 | Sorszám: 11
Azt "szólom", hogy:
1.) Nem vagyok közlekedésszervezési szakértő, de lehet, ez az útdíj-ár Bp.-Liszt Ferenc Repülőtér vonatkozásában ÁRNYALATLAN és "ELNAGYOLT".De!
2.) Az az 5000Ft. gondolom NEM EGYSZERI ALKALOMRA vonatkozik, hanem EGY EGÉSZ ÉVRE.Egyrészt.És EGÉSZ PEST MEGYÉRE! Tehát nemcsak a megjelölt "viszonylatra", hanem mondjuk a Megyeri híd használatával az egész M0-ás-ra.
3.) Aki hetente jár repülővel "Ajrópába" "dógozni", annak az az 5000: bolha popóján a pattanás.....
És ilyesmit szólom...mindösszesen. Úgyhogy a média ezzel kapcsolatos "műszörnyűlködése" nem egyéb, mint a Dr. Orbán ellenes izgatópropaganda, az USA pénzes-zsidajai által szítva--összegezésképpen.
keresztkem
cibulka
  Válasz | 2015. január 04. 18:41 | Sorszám: 10
Mit szoltok ehez az útdijhoz?Bp.-Repülőtér 5000 ft., 500 méterért!!!!
keresztkem
  Válasz | 2015. január 01. 11:21 | Sorszám: 9
Szeretettel köszönjük és viszont kívánva az újesztendőre a logjobbakat--mindenkinek, aki netán "erre téved"--még sok-sok szerencsét is kívánnék.
keresztkem
cibulka
  Válasz | 2015. január 01. 00:23 | Sorszám: 8
B.U.É.K. Mindenkinek!
keresztkem
  Válasz | 2014. december 29. 09:59 | Sorszám: 7
Tegnap reggel szívinfarktusban meghalt a miskolci és megyei helyi újság az Észak-Magyarország egyik népszerű ujságírója 46 éves korában.Végtelenűl tragikus a dolog, bár tulajdonképpen minden halál tragikus, mert az illető ujságiró kolléga 4 gyermekét kényszerült itthagyni árván....
Semmit nem változtat a szomorúságon és fájdalmon az a körülmény, hogy ez a tragikusan elhalálozott ujságiró az ú.n. "ballib" tábor egyik helyi oszlopos tagja volt, ennek az általunk nagyon nem helyeselt gondolkodásmódnak és életstílusnak egy prominens itteni képviselője. Azt gondolnánk mi keresztények és nemzetiek, hogy talán mértéktartóbban kellett volna élnie--mondom: TALÁN(!)--természetesen politikai nézeteinek feladása nélkül.
Requiscat in Pacem!
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2014. december 21. 12:06 | Sorszám: 6
Bár a "felelőtlen életvitel"-lel kapcsolatos kérdést SEM(!) nekem tetszett föltenni, talán nem oly' nagy baj, ha én is leírom,mit gondolok erről.
Felelőtlennek általában azt az embert--azokat az embereket-- tartják, akik valamit tesznek, DE NEM SZÁMOLNAK--legalábbis kellő mértékben nem--e tett következményeivel.Mondjuk kölcsönt-hitel-pénzt veszmek föl, és közbe' nincs munkahelyük, vagy van de nem akkora fizetéssel, hogy kényelmesen kitelne belőle a törlesztőrészlet.Vagy. Családot alapitanak, de nem törődnek azzal hogy hol, s hogyan fognak lakni...és ilyesmik.
keresztkem
keresztkem
  Válasz | 2014. december 21. 11:49 | Sorszám: 5
"..a mély lelkiismeretfurdalás..."--MIT BAJ-OK!? Ez a freudizmus sok tévedése közül az egyik.Hivatalos beismerése is MEGTÖRTÉNT annak hogy ez tévedés--hiteltérdemlő helyeken és forrásmunkákban.
keresztkem
gyurgyalag
  Válasz | 2014. december 20. 17:05 | Sorszám: 4
Mit értesz "felelőtlen" életvitelen? Na meg mitől lenne annyi embernek lelkiismeret-furdalása?

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola