gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: A Synergon ügy és Kulcsár
suppi2
2003. szeptember 26. 16:56 | Sorszám: 13
Budapesti Temetkezési Intézet Rt.- Simóka Kálmánné a vezérig (Medgyessy munkatársa a PMben, üzlettársa a

Simóka Kálmánnéről elég sok infó van a Medgyessy-klán topicban.

suppi2
2003. szeptember 26. 16:54 | Sorszám: 12
A Rolitron-csoporthoz tartozó Hi-Care Kereskedelmi és Befektetési Kft. 1995-ben egy teljesen használhatatlan vényellenőrző rendszert szállított az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, amely azt átvette és kifizette, így tapsolva el az adófizetők pénzéből 250 millió forintot. A Hi-Care egy évvel korábban kamatostul visszafizetett egy magánklinika helyett 150 millió forintot az egészségbiztosítónak, amely szabálytalanul utalta ki a pénzt

A Hi-Care-t is meg kéne nézni, honnan indult. Valszeg elég szoci közeli lehetett.


Téma: Tüntetések
suppi2
2004. május 26. 15:56 | Sorszám: 146
A végső harca készülnek a kollégisták
Tízezreket várnak a jövő csütörtöki diáktüntetésre

Rácz Johanna
2004. május 26., szerda 13:45


Az összes felsőoktatási intézmény támogatja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által szervezett diáktüntetést, ezért várhatóan tömegek tüntetnek majd a június 3-án 13.00 órára tervezett demonstráción az Oktatási Minisztérium (OM) épülete előtt és a Kossuth téren. Nem hivatalos források különvonatokról, ötvenezer szórólapról és tízezer plakátról szólnak.

A HÖOK levelezőlistáján olvashatók szerint már gyártják a tüntetésre felhívó plakátokat és szórólapokat, a vidéki egyetemisták számára különvonatokat vagy plusz vagonokat biztosítanak június 3-ára. A lista alapján a hangulat forradalmi, a hozzászólók szerint: "itt már nincs szó tárgyalásról. Minden elvesztegetett perc drága", "ez a harc lesz a végső" vagy "itt az ideje, hogy (ismét) történelmet csináljunk".

A különböző egyetemek hallgatói önkormányzatait tömörítő listából kiderül, a Pécsi Tudományegyetem hallgatói vállalták a tízezer darab plakát és ötvenezer szórólap előállítását, amelyeket ma kezdtek el terjeszteni az ország felsőoktatási intézményeiben. Ezt az információt kérdésünkre a HÖOK elnöke, Barthel-Rúzsa Zsolt is megerősítette. Június 3-ára különkocsikat kértek a MÁV-tól, és tárgyalásokat folytatnak különvonatokról is a vidéki tüntetők számára.

Az OM nem enged


A helyzet elmérgesedésének oka, hogy Magyar Bálint oktatási miniszter hétfőn közölte, nem tervezi, hogy tovább folytatja az egyeztetést a HÖOK képviselőivel. Az OM a pénteki tárgyaláson azt a kompromisszumot ajánlotta a diákoknak, hogy nem szeptembertől, hanem 2005 januárjától emelné a kollégiumi alapdíjat, a HÖOK azonban csak a 2005 szeptemberi, kisebb mértékű emelést tartaná elfogadhatónak.

A most érvényes rendszer szerint a kollégiumi alapdíj a mindenkori hallgatói normatíva 5 százaléka, azaz jelenleg 4550 forint, ezt a százalékos küszöböt a terv szerint a tárca a szolgáltatástól függően a normatíva 7-12 százalékára emelné. Ezzel egy időben növelnék a lakhatási és kollégiumi támogatás összegét.

A HÖOK múlt héten nyilvánosságra hozott követelései közül csak az egyik érinti a kollégiumi díjak kérdését. A másik három követelés a felsőoktatási reformról, az értékálló hallgatói támogatásokról és a felsőoktatási intézmények egyszeri gazdasági konszolidációjáról szól.

"Az egyház sem szent"

Csöndes várakozásban töltik napjaikat és elsősorban vizsgáikra koncentrálnak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészkarának tanulói, mondta az Indexnek az ottani hallgatói érdekképviselet alelnöke, Ács Arnold Bence, aki ötszázra tippelte a csütörtöki tüntetésen részt vevő pázmányosok számát. A diákok arra készülnek, hogy a kar vezetésétől pót vizsganapot kérjenek június 3-ára, a tüntetés tervezett időpontjára. A pázmányosok helyzete azért érdekes, mert az ő kollégiumaik tulajdonosa és működtetője a katolikus egyház, és eddig is jóval többet fizettek a szállásért, mint az állami intézmények tanulói. Ennek ellenére a Pázmány diákjai is aktív résztvevői a megmozdulásnak, amit a HÖK-alelnök azzal indokolt, hogy "az egyház sem szent", tehát valószínű, hogy az általános kollégumidíj-emelések után ők is többet kérnének.

Barthel-Rúzsa Zsolt azzal magyarázta az ügyben nem igazán érintett Pázmány-diákok aktivitását, hogy a kollégiumi díj emelése már tényleg az "utolsó csepp volt" a felsőoktatásban tanulók számára. Barthel-Rúzsa elmondta, mostanában ismeretlenek is meg szokták állítani az utcán, hogy megtudják, mikor lesz a tüntetés. Az Index kérdésére a HÖOK-elnök újfent visszautasította, hogy politikai színezete lenne akciójuknak, hiszen - mint mondta - "nem minden hallgató jobbos, aki támogatja az ügyet". Hozzátette, ha politikához kötődne a megmozdulás, nem kezdeményeztek volna tárgyalásokat a minisztériummal, hanem azonnal a tettek mezejére léptek volna.

suppi2
2003. október 09. 17:43 | Sorszám: 63
Több ezren tüntetnek az Egészségügyi Minisztérium előtt

2003. okt. 09., 15:45


Kora délutánra már több ezer orvos és szimpatizáns gyűlt össze a Magyar Orvosi Kamara tüntetésén Pesten - értesült a HavariaPress. Az orvosi kamara csütörtök délutánra békés, csendes tiltakozó demonstrációt hívott össze az Egészségügyi Minisztérium elé. A helyszínre kivonult több ezer orvos csendesen, nyugodtan demponstrál a szaktárca épülete előtt, a helyszínen mindössze tíz-húsz rendőr vigyáz a rendre. Az Arany János utcát lezárták a forgalom elől a megmozdulás idejére.

suppi2
2003. október 09. 17:42 | Sorszám: 62
Postások tüntettek az ÁPV-székház előtt
2003. október 9. 16:59


MNO MTI

A munkahelyek megőrzéséért, a minőségi munkavégzés feltételeinek megteremtéséért, a Magyar Posta fejlődési pályára állításáért tüntetett a tulajdonos Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. székháza előtt két postás munkavállalói érdekképviselet csütörtökön Budapesten.

A 40 ezer postai dolgozóból mintegy kétezer főt képviselő Postai Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete (Pomész) és a Postai Érdekvédelem ,92 szervezet közös demonstrációján kéréseiket tartalmazó petíciót nyújtott át az ÁPV Rt. képviselőjének.

Tóbiás István, a Pomész elnöke az MTI-nek elmondta: sajnálatosnak tartja, hogy a postások többségét reprezentáló négy szakszervezet elhatárolta magát a postai világnapra meghirdetett utcai tüntetéstől. Hozzátette: ezt azzal indokolták, hogy idő előtti, hangulatkeltő a tüntetés, továbbá a négy szakszervezet szerint a postai világnap 100 éves hagyománya szerint az ünneplésnek van helye, nem a tiltakozásnak. A posta és a szakszervezetek között október 15-én kezdődnek a jövő évi bértárgyalások, ezért is időszerűtlennek tartotta a többi szervezet a csütörtöki tüntetést.

Tóbiás István szerint azonban a postásoknak jelenleg nincs okuk ünnepelni, mivel sokan féltik munkahelyüket, aggódnak további megélhetésük alakulása miatt.

Piski József, a Postai Érdekvédelem ,92 szervezet elnöke kiemelte: a demonstráció célja a felelős döntéshozó vezetők figyelmének felhívása a postai dolgozók helyzetére. Reményét fejezte ki, hogy követeléseik meghallgatásra találnak és hamarosan minden postásnak lesz oka ünnepelni közös eredményeiket és sikereiket. Hozzátette: a két szakszervezet egyebek között követeli a postások bérének felzárkóztatását a nemzetgazdasági átlaghoz, valamint egy bértarifa-rendszer bevezetését.


Téma: Mi drágul jövőre ?
suppi2
2004. március 30. 08:23 | Sorszám: 23
[http://www.napi.hu/default.asp?cCenter=article.asp&place=econet&nID=195003]Ötödével drágulhat a fogpótlás [/url]
04.3.30 06:34

A tárgyi adómentes körbe került fogtechnikusok januártól nem igényelhetik vissza a felhasznált eszközök áfáját, az előző öt év fejlesztései után visszaigényelt forgalmi adót pedig időarányosan vissza kell fizetniük. Ennek nyomán 20 százalékkal drágulhat a fogtechnikai termékek ára. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.


Téma: Gyógyszerár vita - egy dilettáns rendelet
suppi2
2004. június 08. 08:49 | Sorszám: 44
[url=http://www.tozsdeforum.hu/index2.phtml?menu=0&submenu=onearticle&news_id=343615]Patikacsődök kezdődtek - Bizonytalanságok a gyógyszerárak körül (2004. június 8. 7 óra 0 perc)[url]

Nem tudni, júliustól milyen áron vesszük a gyógyszereket. Az áprilisi árbefagyasztási rendeletet megsemmisítette az Alkotmánybíróság, ám másik készül helyette. A cégek bizalmatlanok. Húsz patika máris fizetésképtelenné vált.

Az Alkotmánybíróság június 30-i határidővel semmisítette meg azt a kormányrendeletet, amely április 1-jétől 85 százalékos szinten befagyasztotta a gyógyszerek árát. Ám az ártörvény újabb módosítása - erről tegnap is tárgyalt a parlament - felhatalmazná a kormányt, hogy szükség szerint kilenc hónapra hatósági árat vezessen be. Ezzel kerülhetnék el a márciusi gyógyszerárak visszaállítását július 1-jével. Ha a jogszabály életbe lép, nincs miért megállapodást kötni a kormánnyal - mondta a magyar cégek szóvivője. Fekete Tibor szerint a kancelláriaminiszterrel egy hete kezdődött tárgyalásoknak lehetett volna eredménye.

Mégpedig úgy, hogy az árvisszaállítás miatti 40-60 milliárdos többletköltségen osztoznának a kormánnyal.

Bizonytalanok a patikusok is, hiszen 30 napra lenne szükségük a gyógyszerek átárazására - mondta a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Hávelné Szatmári Katalin szerint ezért is kár, hogy a törvénymódosításról csak a jövő héten lesz a végszavazás, s csak akkor jelenhet meg a hozzá kapcsolódó kormányrendelet, ha a köztársasági elnök nem kér alkotmányossági kontrollt. Márpedig ez lehetséges, hiszen többen jogi aggályokat fogalmaztak meg.

Az elnök elmondta azt is, hogy az árcsökkentés miatt a patikák vesztesége havonta 500 millió forint, amit csak részben kompenzált a kormány. Az árréskiesés miatt 20 patika vált fizetésképtelenné, emiatt a beszállítók csődeljárást kezdeményeztek. A csődbejelentés után további hat hónapig kötelesek üzemeltetni a patikát a tulajdonsok. A 2040 gyógyszertárból tavaly 1400-nak kellett állami támogatást kérni működőképessége fenntartásához. Nem csoda, hiszen a hazai 14 százalékos átlagárrés nem fedezi a működési költségeiket. Az EU-országok átlaga 25-30 százalék - tette hozzá az MGYK elnöke.

Szerda reggel - egy korábbi megállapodás alapján - ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a cégek és a Miniszterelnöki Hivatal illetékesei, de a gyártók nem számítanak megegyezésre. Az újabb törvénykezést hátbatámadásnak tartják, amely ismét bizalmi válságot okoz. Hávelné Szatmári Katalin szerint fontos lenne elkerülni a gyógyszerárak miatt ismét kirobbanni látszó vitát, mivel az a piaci szereplők elbizonytalanodásához vezet. Hasonló volt a helyzet az áprilisi árbefagyasztás előtt, ami tömeges felvásárlást generált. A Magyar Gyógyszerész Kamara tiszteletbeli elnöke szerint májusig emiatt 16 milliárd forint volt az egészségbiztosító gyógyszerár-támogatási túlfizetése.

A nagykereskedők egy része már nem szállítja le a megrendelt gyógyszermennyiséget a patikáknak. Ennek oka vagy a hiányos raktári készlet, vagy a kivárás: egy esetleges gyógyszeráremeléssel részben visszanyerhetik készleteik márciusban elszenvedett leértékelődését.


( Világgazdaság )

suppi2
2004. április 08. 15:32 | Sorszám: 33
Nem bíznak Kökényben a gyógyszerészek
2004. április 8. 12:47


OS
A Magyar Gyógyszerész Kamara budapesti szervezete nyílt levelet intézett Kökény Mihály egészségügyi miniszterhez, „a gyógyszerészek szakmai bizalomvesztése okán”.

Tisztelt Miniszter Úr!
A Magyar Gyógyszerész Kamara budapesti szervezete elnöksége mint a budapesti gyógyszerészek választott testülete tiltakozik az ellen, hogy az egészségügyi kormányzat a saját maga által előidézett vészhelyzet koreográfiája szerint jár el. A gyógyszerellátást a nem megfelelően átgondolt rendelkezések sorozata által káosz fenyegeti! A sajtón keresztüli tájékoztatás nem tekinthető szakmai információnak, főleg akkor nem, ha érvényben lévő rendelkezésekkel ellentétes. A gyógyszertárakba közvetlenül gyógyszert csak nagykereskedelmi engedéllyel rendelkező vállalkozás szállíthat. A felhalmozott állami készlethez történő hozzájutás a gyógyszertárak számára nem ismert.

A tömegkommunikáció által felerősített gyógyszerhiányt nem a patikusok tájékozatlansága, hanem az egészségügyi kormányzati tájékoztatás hiánya okozza. A jelen helyzet kialakulásáért minden felelősség a kormányt terheli. Kérjük a miniszter urat, hogy a lakosság megszokott színvonalú gyógyszerellátásának visszaállítását, a tömegkommunikációban eluralkodott hisztéria leállításával és a korrekt információk sürgős megadásával segítse elő a megfelelő szakmai csatornákon keresztül - szögezi le levelében a Magyar Gyógyszerész Kamara budapesti szervezetének elnöksége.

suppi2
2004. április 06. 10:39 | Sorszám: 23
Roham az inzulinért
Sok hiánycikk volt hétfőn a patikákban. A betegek inzulinfelvásárlásba kezdtek
2004-04-06 08:53


Ötven-száz terméket nem tudtak szállítani hétfőn a nagykereskedők a patikáknak. Köztük egyes inzulinokat, antibiotikumokat, asztmára ható szereket - tájékoztatta a Népszabadságot Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Közölte: a dorogi patika vezetője levélben kérte a kamara segítségét, mert egyetlen nagykereskedőtől sem tudott inzulint vásárolni. A cukorbetegek életmentő orvosságával kapcsolatos ellentmondó hírek miatt a múlt héttől óriási felvásárlás kezdődött, ezért egyes fajtákból alaposan leapadtak a készletek - mondták lapunknak nagykereskedők.

A Hungaropharmának, az egyik legnagyobb vállalatnak többhetes készlete van inzulinból - tájékoztatta a Népszabadságot Szabó Ferenc vezérigazgató.
A Weborvos című online lapnak a Human Trade igazgatója Hetényi László viszont úgy nyilatkozott, hogy készleteik csak a hét végéig tartanak ki, s a gyártók egyelőre nem reagálnak a megkeresésekre. Lapunk hétfőn nem tudta elérni az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) vezetőjét, ezért nem sikerült megtudnunk, hogyan juthatnak a betegek az intézet által vásárolt mennyiséghez.
Két cég - az amerikai Lilly és a dán Novo Nordisc - látja el inzulinnal a hazai betegeket. Mint arról a Népszabadság korábban beszámolt, a Novotól az EKI többhavi mennyiséget vásárolt meg 2,1 milliárd forintért.
A Népszabadságnak Szabó László, a Lilly-Hungária Kft. igazgatója elmondta: az inzulinnal kapcsolatos sajtóhírek hatására egy-két hete megsokszorozódtak az igények. A cég megpróbál ennek folyamatosan eleget tenni. A cég vezetője megerősítette azt is, hogy tárgyalnak a szaktárcával a gyógyszerellátásról, ám ennek részleteit nem kívánta a nyilvánossággal megosztani.
Ami a többi gyógyszert illeti, meg nem erősítetett hírek szerint néhány multinacionális cég még nem kapott iránymutatást az anyacégtől arra, hogy mely termékét adhatja és esetleg melyet nem 15 százalékkal olcsóbban a nagykereskedőknek.
Átmenetinek ítélte a beszerzési nehézségeket a szaktárca és az országos tiszti főgyógyszerész. Balázsné Molnár Borbála lapunknak azt mondta: hiánycikkek mindig is voltak, de miután az árváltozás előtt nem rendeltek sem a nagykereskedők, sem a patikusok, a készletek leapadtak. Néhány napra szükség lesz ahhoz, hogy ismét kiegyensúlyozottá váljon az ellátás. Hozzátette: valamennyi betegségre van megfelelő készítmény a gyógyszertárakban.
A Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) hétfőn a szakminiszternek írt levelében egyeztetést sürgetett a gyógyszerpiaci szereplők és a szaktárca között a befagyasztott gyógyszerárak, valamint a patikai árverseny tervezett bevezetése miatt. Az MGYK levelében megerősíti korábbi álláspontját, amely szerint az április elsején bevezetett intézkedések nyomán már tapasztalhatók gyógyszerbeszerzési nehézségek. "Az előre látható gyógyszerhiány ellenére" a gyógyszerészek az ellátás zavartalanságának biztosítására törekednek, álláspontjuk szerint azonban továbbra is szükséges a helyzet kormányzati szintű megoldása.

Danó Anna, Népszabadság - fidesz.hu

suppi2
2004. március 30. 10:52 | Sorszám: 14
Kivonulhat Magyarországról a GlaxoSmithKline
2004-03-30 10:38



Brüsszel, (MTI/MTI-ECO) - A GlaxoSmithKline brit gyógyszergyártó figyelmeztetett arra, hogy a gyógyszerár-támogatások nemrég bejelentett 15 százalékos csökkentése miatt kivonhatja befektetéseit Magyarországról - írta kedden a Financial Times.
A brit üzleti lap kontinentális kiadásában közölt jelentés szerint a Glaxo, a világ egyik legnagyobb gyógyszeripari vállalata 15 millió eurót fektetett be egy Budapest közelében épülő oltóanyaggyártó üzembe, amelynek bővítésére további 60 millió eurót szán.

A társaság azonban rossz néven vette, hogy a magyar hatóságok nem konzultáltak vele a gyógyszerár-támogatások csökkentéséről. "Tisztában vagyunk azzal, hogy a kormánynak finanszírozási problémái vannak, de szeretnénk, ha folytathatnánk vele valamilyen párbeszédet az építő megoldás felkutatása érdekében" - idézte a lap David Redfernt, a Glaxo közép-európai igazgatóját.

Redfern szerint a vállalat "átértékelheti magyarországi beruházásait", ha a kormány nem vizsgálja felül "szigorú" döntését a támogatácsökkentés ügyében.

Gyógyszeripari illetékesek azzal vádolják a magyar kormányt, hogy ennek az ágazatnak a rovására akarja csökkenteni a nagyarányú államháztartási hiányt, amely tavaly a hazai össztermék (GDP) 5,9 százalékát érte el, és pénzügyi válság szélére sodorta az országot - jegyezte meg a tudósító.

A deficit csökkentésére irányuló átfogóbb megszorítások részeként a kormány a tavalyi 252 milliárdról az idén 240 milliárd forintra csökkenti a gyógyszerárak támogatására felhasználható keretet. Az Innovatív Gyógyszergyártók Magyarországi Szövetsége szerint 300 milliárd forintos támogatásra lenne szükség.

Magyarországon egyre több gyógyszert írnak fel, s mivel a növekedés elsősorban a drágább termékek körében érzékelhető, az utóbbi két évben 50 százalékkal emelkedtek az állami gyógyszertámogatás költségei.

Kökény Mihály egészségügyi miniszter ezért részben a gyógyszergyártókat teszi felelőssé. Szerinte ugyanis a marketingre és reklámra fordított jelentős kiadások azzal a következménnyel jártak, hogy az orvosok az indokoltnál gyakrabban írnak fel drága gyógyszereket olyan esetekben is, amikor az olcsóbb generikus változat is megfelelne - írta a Financial Times.

suppi2
2004. március 30. 10:28 | Sorszám: 13
Gyógyszerháború: inzulinhiány fenyeget

[2004-03-30]


Gyógyszerügyi vészhelyzetre is felkészül az egészségügyi tárca. Az egyik gyártó az inzulin, illetve az inzulin-pen teljes kivonásával „revolverez”.

A Népszabadság információi szerint az inzulint, illetve az inzulin-pent gyártó dán cég bejelentette, hogy elhagyja Magyarországot, kivonja termékét. Versenytársa, amely a cukorbetegek másik nagy csoportjának inzulinellátását biztosítja, kivár, konstruktív megoldásban bízik. Az biztos: egyelőre egyikük sem hajlandó elfogadni az áprilistól érvényes, 15 százalékkal csökkentett szinten befagyasztott árat.

Ezen a piacon mindössze két nagy beszállító működik, s termékeik nem helyettesíthetők egymással. Azaz, a mintegy 130 ezer rászoruló ellátását a két cég csak együtt biztosíthatja. A készítmény, főleg az injekciót kiváltó „pen”, illetve az ahhoz szükséges patron a szakma szerint a világon mindenütt keresett, jól eladható termék, a gyártók tehát nem vállalnak nagy kockázatot, ha lemondanak a magyar piacról. Itt a legtöbb külső piachoz képest már az árbefagyasztás előtt is átlagosan 30-40 százalékkal alacsonyabb volt az ár. (Más kérdés, hogy elemzők szerint szinte kizárt, hogy ez a két cég bármiben is együttműködjön.) Elképzelhető, hogy az OEP-nek sikerül megállapodnia a kivonulását bejelentő világcéggel, az azonban szinte biztos, hogy nem a 15 százalékkal csökkentett áron.

A Népszabadság szerint az egészségügy vezetői erre a helyzetre és általában is készülnek a „küzdelemre”: egyebek közt módosítják az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet alapító okiratát, majd törvényt is változtatnak, hogy külkereskedelmi jogokhoz juttassák az intézményt. Így hatalmazhatják fel a katasztrófahelyzetekre tartalékoló szervezetet, hogy megoldja az esetleges gyógyszerhiányt – külföldi vásárlásokkal reagálva az esetleges kivonulásra.(Nol)

suppi2
2004. március 24. 11:51 | Sorszám: 7
Gyógyszerhiány is jöhet a hatósági árak miatt?
04.3.24 11:32

Alkotmánybírósághoz fordulnak a gyógyszernagykereskedők a hatósági árak 180 napra történő bevezetése miatt - jelentette be Szabó Ferenc, a gyógyszernagykereskedők szövetségének elnöke.

Szabó elmondta, hogy a nagykereskedelmi szektor április 1-én egy nap leforgása alatt mintegy 4,5 milliárd forintos veszteséget lesz kénytelen elszenvedni a készletek átértékelése miatt, ráadásul a következő fél év alatt további 1,5 milliárd forintos bevételkieséssel számolnak. Az elnök szerint szektor teljes tavalyi nyeresége nem érte el ezt a szintet.
A nagykereskedők szerint április 1-ig kereskedelmi hiány is elképzelhető, mivel a patikák az árcsökkenésig nem rendelnek újabb termékeket, április 1. után pedig akár több gyártó ki is vonulhat a magyar piacról.



Molnar Barbara

suppi2
2004. március 23. 12:28 | Sorszám: 5
[url=http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9107652&uq=210]hüjjepatikuss válasz erre | adatok | e-mail 2004-03-23 04:13:13 (184) [url]

Idézet:
A hír igaz.

A patikák rendelés állománya a nagykerek felé 60%-a a szokásosnak és folyamatosan csökken. A nagykerek nem rendelnek a gyáraktól egyáltalán. Mindez a fordulónapi veszteség minimalizálás miatt. (készlet leértékelés)


Mindegyik gyár másként reagál, lesz amelyik kivonul. Meg nem erősített hírek szerint az egyik az lesz, mely a cukorbetegség legkorszerűbb inzulinkészítményeit forgalmazza.


Ahogy látom, a stratégia az lesz, hogy a kormány által ócsított gyógyszer ne legyen elérhető a betegek számára, ezáltal visszájára fordul az egész kormányzati demagógia.



Téma: Mekegi d-209 mester lelegelte a magyar földet!
suppi2
2004. február 04. 17:15 | Sorszám: 4
Lehet, hogy a kormány belebukik a költségvetésbe?
suppi2
2004. február 04. 17:14 | Sorszám: 3
Elmarasztaló EU jelentés Magyarország agrárszektoráról
2004-02-04 16:40


Egyedül Magyarországról fogalmaz meg erősen elmarasztaló véleményt az a jelentés, amelyet az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságában az EU-hoz csatlakozó országok agrárszektorának felkészüléséről fogadtak el.

A jelentést Karl Erik Olsson, a liberálisok parlament csoportjához tartozó svéd képviselő készítette, a bizottság pedig a módosító indítványokkal együtt vitatta meg és fogadta el. A dokumentum bevezetőjében szereplő általános értékelés szerint a május 1-jén csatlakozó tíz ország közül egyedül Magyarországgal vannak komoly problémák a mezőgazdaságnak az uniós tagságra való felkészülésében. Ugyanakkor hét országnál a jelentéstevő nem talált említésre méltó gondokat. Míg a legtöbb csatlakozó esetében az értékelés üdvözli a felkészülés érdekében tett lépéseket, a Magyarországról szóló rövid részben ilyen megállapítás nem szerepel. Ezzel szemben a jelentés három problematikus területet emel ki. Egyrészt fennáll annak a veszélye, hogy Magyarország nem fogja tudni fogadni a közösségi forrásokból érkező támogatásokat, mert még mindig nem épültek ki az ehhez szükséges ellenőrzési és kifizetési mechanizmusok. Kifogásolja továbbá, hogy nem működik megfelelően az élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi ellenőrzési rendszer, késlekedik az állat- és növényegészségügyi határállomások kiépítése. Kitér végül arra is, hogy elmaradás tapasztalható a vidékfejlesztési programok végrehajtásában, amelyben még mindig nem elég világos a felelősségmegosztás és a koordináció rendszere. A dokumentum az Európai Bizottság jelentésére épít. Ezért az illetékes hazai szerveknek időben tájékoztatniuk kellett volna az EP-t a fejleményekről. A jelentést készítő svéd képviselő december 16-án zárta le jelentésének tervezetét.

fidesz.hu


Téma: Bayer Zsoltot kitiltották Romániából
suppi2
2004. március 05. 11:58 | Sorszám: 110
Bármely orzság külügyminiszterének kutya kötelessége megvédeni akármelyik állampolgárát - függetleneül mindentől (kivéve, ha Interpol, vagy egyéb kőrözés alatt van), függetlenül attól, hogy esetleg politikai ellenfele, vagy éppen Bayer Zsoltnak hívják.
HKovács ezzel teljes mértékben elismerte alkalmatlanságát a külügyminiszteri posztra.

(szívesen mondanék valami igen cifrát )


Téma: A kormány fekete hete
suppi2
2004. március 08. 12:28 | Sorszám: 381
Segélykérő klinikák, kórházak
2004-03-08 07:38


Kórházak és orvosi egyetemek a "túlélésükhöz" kérik a szaktárca segítségét. A Magyar Kórházszövetség csak forrásbővítés esetén támogat bármilyen átalakulást.

Az idei fekvőbeteg-kassza előirányzata még a legszigorúbb takarékossági intézkedések mellett sem elegendő az ellátás szinten tartásához, sőt olyan hiányra számít, amely mellett a minőség sem garantálható - többek közt ez olvasható a Magyar Kórházszövetség kétnapos tanácskozás után elfogadott, kilencpontos állásfoglalásában. A kórházi szervezet rámutat: az idén nincs fedezet az egészségügyi dolgozók hatszázalékos béremelésének végrehajtására sem. Súlyos működési zavarokat okozna, ha be kellene vezetni a heti hatvanórás európai munkaidőkorlátot, ezért kérik az Európai Munkaidő Direktíva május elsejei bevezetésének elhalasztását vagy a korlátok módosítását.

A Magyar Kórházszövetséghez eljuttatott belső felmérések azt mutatják, az intézmények bevétele az idén átlagosan 5-10, eseteként 15 százalékkal is csökken, miközben a költségeik emelkednek. Golub Iván, a szövetség elnöke szerint az intézmények most szembesülnek a változások hatásaival, s sokan valóban lehetetlen helyzetbe kerülhetnek. A túlzott teljesítmények kiszűrése és megakadályozása volt a cél, de a mostani változtatás nemcsak ott szűkít, ahol valóban indokolatlanul sok volt a beavatkozás. Ráadásul a tavalyi teljesítményátlagot, amelyet az idén a kórházaknak nem szabad túllépniük, úgy számolták, hogy a három legmunkásabb hónapot nem vették figyelembe.

A hazai orvosegyetemek rektorai memorandummal fordultak a döntéshozókhoz: "Mára bizonyossá vált, hogy a progresszív ellátás csúcsát biztosító intézetek nehéz helyzete nem oldható meg csupán az intézeti gazdálkodás javításával. A finanszírozást szigorító intézkedések az egyetemeket és az országos intézeteket kilátástalan gazdasági helyzetbe hozhatja. Rendkívüli veszélyét érezzük annak, hogy a kórházak a bonyolultabb, ennek következtében drágább, eleve veszteséges eseteket a klinikák és az országos intézetek felé irányítják" - írják.

Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint egyetlen intézménnyel sem lehet kivételt tenni. De ha valós teljesítmények maradnának kifizetetlenül, és ezt igazolni tudják, megkapják annak ellenértékét az intervenciós pályázaton. Az egyetemekkel kapcsolatban pedig külön egyeztetéseket kezdtünk - mondta a miniszter.

nol.hu - fidesz.hu

suppi2
2004. március 08. 12:06 | Sorszám: 380
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 640 millió forintot elvonna

Veszélyben a külpiaci hálózat


[2004-03-08]


Heteken belül bezárhatnak az ITDH 34 külföldi kereskedelmi szolgálati irodája közül 15-20-at, ha a gazdasági tárca valóban elvonja a tervezett 640 millió forintot finanszírozásuktól. Eközben térségbeli versenytársaink éppen hogy bővítik külpiaci hálózataikat.


A magyar gazdasági érdekekkel ellentétes lenne az ITDH által fenntartott kereskedelmi szolgálati irodahálózat visszafejlesztése, egyes irodák bezárása, a tevékenység megszüntetése. A hálózat az 1997. évi átalakítást követően már így is feladataihoz mérten – és nemzetközi összehasonlításban is – szűk létszámkerettel, alulfinanszírozottan, kevés állomáshelyen működik – szögezte le a Világgazdaságnak Patak Péter, a Magyar Külgazdasági Szövetség elnöke. Arra a megkeresésünkre reagált, hogy a megszorítóintézkedések utolérni látszanak ezt a területet is. A megjelent adatok szerint ugyanis a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) külső piaci hálózatát finanszírozó Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 640 millió forintot szándékozik megvonni ettől a feladattól.

Miután pedig ennek a külön soron megjelenő finanszírozásnak éves támogatása 1,1 milliárd forintnyi, ez a lépés egyet jelentene azzal, hogy a meglévő 34 egység közül 15-öt, rosszabb esetben akár 20-at heteken belül be kellene zárni – reagált a Világgazdaságnak Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, annak a tárcának az illetékese, amely az ITDH egy másik tevékenységét, külső programjait finanszírozza. Hozzátette: tárcája a megszorító intézkedések ellenére az idén is biztosítja az ITDH számára a tavaly folyósított öszszeget. Egyben kifejtette, bízik abban, hogy a kormány megoldást talál a problémára, s megtalálja az ehhez szükséges, a tervezett megvonás miatt kieső s hiányzó 640 millió forintot.

Úgy tudjuk, hogy a megoldást keresendő, folyamatosak az egyeztetések az érintett tárcák között. Pontosan ezekre az egyeztetésekre hivatkozva jelezte a GKM többszöri megkeresésünkre, hogy egyelőre nem kíván nyilatkozni a kérdésben.

A kereskedelmi szolgálati irodahálózat ma már az egyetlen intézmény, amely szakértelmével és szervezetével hatékonyan tudja segíteni a vállalkozók külpiaci megjelenését – emlékeztetett Patak Péter. Teszi ezt 1993 óta annak ellenére, hogy állandó átszervezés, tulajdonosváltás, évente jelentkező költségvetési, támogatási gondok akadályozzák a folyamatos munkát, a hosszabb távra szóló kereskedelemfejlesztési eszközök kidolgozását és alkalmazását. Nemhogy a leépítést kellene elkerülni, inkább bővíteni kellene a hálózatot, úgy, ahogy versenytársaink is teszik, tette hozzá. Az MKSZ szerint a magyar export bővítése szempontjából fontos relációkban célszerű lenne mielőbb irodát nyitni, így Oroszországban, Indiában, egyes FÁK-országokban.

Ugyanígy látja a helyzetet Major, aki leszögezte: a világban pontosan a kialakulóban lévő magyarországi helyzettel ellentétes tendenciák érvényesülnek. Szlovákia például – amely a külföldi működő tőkéért folytatott versenyben komoly vetélytársunkká nőtte ki magát az elmúlt időszakban – 20 új állomáshelyen nyit ilyen befektetésösztönzéssel és kereskedelemfejlesztéssel foglalkozó külföldi irodát; Románia a napokban jelezte, hogy egymilliárd forintnak megfelelő összeggel megtoldja a külgazdasági hálózat finanszírozását; de akár európai uniós példákat is fel lehet hozni, hiszen például Franciaország mintegy 2000 szakértője dolgozik az exportösztönzésen külpiacokon.

Nem szólva arról, hogy a kormány által meghirdetett gazdaságpolitika prioritásai között szerepel az exportvezérelte növekedés, a foglalkoztatási helyzet javítása, a regionális kiegyenlítés, a külföldi működőtőke-bevonás fokozása. Ilyen körülmények között az ezeket a célokat szolgáló professzionális szervezetet és külső hálózatát radikálisan csökkenteni nem olyan opció, amellyel érdemes lenne egyáltalán foglalkozni – fejtette ki a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Patak Péter megfogalmazása szerint pedig a külgazdasági prioritásoknak nemcsak az elvárások és célkitűzések meghatározásánál, hanem az irányításban, a támogatások odaítélésében, valamint a külképviseleti rendszerben is tükröződnie kell.

suppi2
2003. október 07. 11:54 | Sorszám: 281
Hét helyet visszacsúsztunk a korrupciós rangsorban
2003. október 7. 11:15


MNO MTI

A korrupciót vizsgáló Transparency International (TI) 2003-as rangsorában Magyarország, hét helyet visszacsúszva, a 40. helyet foglalja el - hangzott el a szervezet keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

Magyarország a vizsgált 133 ország között a negyvenedik helyre került a nemzetközi korrupciós rangsorban, hét helyet visszacsúszott, korrupciós pontszáma a tavalyi 4,9 után 4,8-ra változott.

A jelentésből kiderül, hogy régiónk többi országa is nagymértékben visszaesett - fűzik hozzá. Közülük mindössze Szlovénia, amelyik a huszonkilencedik, előzi meg Magyarországot, Csehország és Bulgária egyformán az ötvennegyedik helyen áll, Szlovákia az ötvenkilencedik, Lengyelország a hatvannegyedik. Amíg Magyarország hét helyet esett, addig Szlovénia és Csehország mindössze két-két hellyel csúszott vissza, Szlovákia viszont ugyancsak héttel, Lengyelország pedig tízzel.

Mindez azt jelenti, hogy az összes közép-kelet-európai ország megítélése romlott a tavalyihoz képest.

suppi2
2003. október 07. 11:52 | Sorszám: 280
A gazdasági bűnözés helyzete Magyarországon- hatalmas probléma a korrupció és megvesztegetés
2003.10.07 10:49

Romló trend és a nemzetközinél nagyobb előfordulási arány jellemzi Magyarországot a gazdasági bűnözés terén- derül ki a PricewaterhouseCoopers által készített nemzetközi felmérésből, amely során a tanácsadó cég 108 magyarországi felsővezetőt is megkérdezett.

A magyar válaszadók 39%-a számolt be az elmúlt két évben történt jelentős gazdasági bűncselekményekről, ami majdnem 10%-os emelkedést jelent a 2001. évi adathoz képest. Ez az adat meghaladja a nyugat-európai értéket (34%) és a világ többi részét is, beleértve Közép és Kelet-Európát (37%).
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=33957


Téma: Teller Ede üzenete - Provokáció vagy szimpla hamisítvány?
suppi2
2003. szeptember 16. 11:24 | Sorszám: 206
Az [origo]-nak ugyanakkor arra hívta fel a figyelmét faxon egy magát "Ede Bácsi Öregdiákjaként" aposztrofáló személy, hogy a Népszabadságban is leközölt, az írás megjelenését jóváhagyó aláírt névjegykártyán szereplő telefonszám (Teller Hoover Intézeti száma) körzetszáma 1998 óta nem 415, hanem 650. Ezt a nemzetközi tudakozóban is alátámasztották, a 415 nem a kaliforniai Stanford (ahol a Hoover Intézet székhelye van), hanem a szintén kaliforniai San Francisco körzetszáma.

Téma: A brókerbotrány eltussolása
suppi2
2004. július 02. 14:08 | Sorszám: 184
[url=http://www.origo.hu/itthon/20040702eluszhat.html]Elúszhat a brókerügy egyik fő bizonyítéka

2004. július 2., péntek, 9:00|Utolsó módosítás: 2004. július 2., péntek, 9:04[url]

Nem használhatják fel a milliárdos sikkasztással vádolt Kulcsár Attila lehallgatott telefonbeszélgetéseit az ügyészek - tudta meg a Blikk. A lap információi szerint ugyanis a lehallgatási engedélyt objektumvédelemre kérték, így a beszélgetések szövegét csak egy ilyen jellegű ügyben lehetne felhasználni. Bácskai Jánost, a maffiaellenes központ vezetőjét korábban többek között épp ezekre a lehallgatásokra hivatkozva fokozták le, így az ő ügyében is változás várható - írja a Blikk.
Nem használhatják fel Kulcsár Attila, a brókerbotrány fő gyanúsítottjának lehallgatott telefonbeszélgetéseit bizonyítékként a nyomozók - írja ügyészségi forrásra hivatkozva a Blikk. A lap információi szerint a Legfőbb Ügyészség kiadott egy körlevelet, amelyből kiderült: a Nemzetbiztonsági Hivatal 2003 nyarán a K&H Bank objektumvédelmére hivatkozva kért lehallgatási engedélyt az igazságügy-minisztertől Kulcsár ellen. A jogszabályok értelmében azonban a 20 lehallgatási jegyzőkönyvet csak olyan ügyben lehetne felhasználni, ami összefügg az objektumvédelemmel, sikkasztási és pénzmosási ügyben azonban nem - állítja a lap.

A lehallgatási jegyzőkönyvek ügyével a Blikk szerint összefügg, hogy Kulcsár Attilát kihallgatásán a Fővárosi Főügyészség munkatársai részletesen faggatták Bácskai Jánosról, a maffiaellenes központ korábban lefokozott vezetőjéről. A lap szerint erre azért volt szükség, mert Bácskait korábban többek között épp a Kulcsár-féle lehallgatási jegyzőkönyvekre hivatkozva fokozták le. Az ügyészek a lap szerint a lehallgatáson Kulcsártól olyan terhelő bizonyítékokat próbáltak begyűjteni, amelyek helyettesíthetik a lehallgatások anyagát. A lap szerint terhelő vallomás hiányában Bácskai lefokozását akár vissza is vonhatja a bíróság.

[origo]


Téma: Most vall Kulcsár
suppi2
2004. június 09. 17:14 | Sorszám: 19
Újabb kérdőjelek Kulcsár kihallgatása körül

2004. június 09. 16:32

Nem a Fővárosi Főügyészségen, hanem a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalban (KÜNYH) hallgatták ki szerdán Kulcsár Attillát, a K and H Equities több milliárdos sikkasztással gyanúsított volt befektetési tanácsadóját.

Arra a kérdésre, hogy azért a KÜNYH épületében hallgatták-e ki a gyanúsítottat, mert Kulcsár vallomása mentelmi joggal bíró személyt, például országgyűlési képviselőt is érinthet, Sódor István főügyész nem válaszolt.

A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal járhat el többek között országgyűlési képviselők, bírók, ügyészek, a rendőrség magasabb beosztású vezetői és vezető hivatalos személyek által elkövetett bűncselekmények nyomozásában, illetve például rendőr sérelmére elkövetett emberölési ügyben is – írja az MTI.

Kulcsár Attilát nyolc napon belül harmadszor hallgatta ki az ügyészség. A volt befektetési tanácsadó azt követően kezdett vallomást tenni, hogy megvált korábbi ügyvédjétől, Bánáti Jánostól.

Dobos Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője korábban elmondta: "Kulcsár Attila írásban kérte, hogy a rendőrség helyett az ügyészségen tehessen vallomást". Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője az MTI-vel a múlt szerdán közölte: a rendőrséget értesítették a kihallgatásról, de nem kérték, hogy rendőrnyomozó is legyen ott. Az ügyészség a vallomástételről készülő jegyzőkönyvet megküldi a rendőrségnek.


Téma: Erősödő gazdaság
suppi2
2004. június 02. 13:01 | Sorszám: 18
Pedig egy csomó ilyen van, bár ezek a meglévő gyáraik kapacítását bővítik. (Nokia, Electrolux, Audi stb)

Téma: A gyanú árnyéka...II (szálak a K&H-tól a KH-ig)
suppi2
2003. október 29. 11:13 | Sorszám: 558
Kulcsár "rendelései" és "szállításai" egy noteszben
2003. október 29.
FigyelőNet


A Figyelő betekinthetett a sikkasztással gyanúsított, jelenleg kiadatási őrizetben illetve előzetes letartóztatásban lévő volt vezetők találkozóit rögzítő 2003-as naptárakba, amelyekről néhány héttel ezelőtt egy budapesti ügyvédi irodában készítettek hiteles másolatot.

Június 17-ére - a Pannonplast botrány kirobbanásának napjára - egy konferencia, másnapra az autószervíz szerepelt Kulcsár Attilának, a K&H Equities volt befektetési tanácsadójának naptárában, s a bejegyzések június 19-ével, felfüggesztésének napjával értek véget. Politikusokkal folytatott, esetenként bizalmas találkozókra utaló bejegyzések is felfedezhetők Kulcsár határidőnaplójában.

A Figyelő értesülései szerint a dokumentumokat már a rendőrség és az ügyészség is kézhez kapta. A naptárakban néhány olyan - esti időpontban, lakáson lefolytatott - találkozó is felfedezhető, amelyek bizalmas kapcsolatot jeleznek egyes döntéshozókkal.

Kulcsár brókercégi feladata mellett a bank önkormányzati és EU kapcsolatokért megbízott ügyvezetője volt, és felelt az ország vezető politikai személyiségeivel való kapcsolattartásért is. A befektetési tanácsadó naptárában rejtélyes bejegyzéseket használt: januártól az év végéig minden páratlan héten csütörtökön felváltva szerepel a „rendelés" és a „kiszállítás" szó, előző napon pedig esetenként a „fragile", magyarul törékeny kifejezés. Az ügy további részleteit a Figyelő csütörtöki cikke tartalmazza.
http://fn.hu/cikk.php?cid=69018&id=3

suppi2
2003. október 17. 14:07 | Sorszám: 510
A K&H-épület eladása hizlalta Rejtő számláját?
03.10.17 08:41

Rejtő E. Tibor a Vigadó téri központi irodaépület eladása kapcsán 1,5-2 millió dollárt kapott panamai off-shore cége számlájára, Svájcba - szerepel Kulcsár Attila feljegyzésében a Magyar Hírlap információi szerint.

E feljegyzések a lapnak is birtokában vannak. A Magyar Hírlap úgy tudja, a rendőrség továbbra is hiába várja a büntetésvégrehajtási ügyész jegyzőkönyvét arról, milyen indokkal szállították át Rejtőt a Gyorskocsi utcába.

A rendőrség megkapta a Rejtő E. Tibor ügyészségi kihallgatásáról készült jegyzőkönyvet, amelynek részletei nem nyilvánosak - közölte tegnap az ORFK kommunikációs igazgató-helyettese, Németh Lajos.
Mint arról tegnap beszámoltunk, Németh elmondta: a rendőrség az ügyészség érveit elfogadva letett arról, hogy a Bécsben kiadatási letartóztatásban lévő Kulcsár Attilát kihallgassa. Ennek megszervezése legalább másfél-két hónapig tartana, előre el kellene küldeni németül a kérdéseket, amelyeket az osztrák hatóság képviselője tenne fel, a kihallgatáson csak jelen lehetne a magyar nyomozó. A rendőrség úgy számol, hogy ennyi idő múlva Kulcsár várhatóan már Budapesten lesz kihallgatható, mert lezárul kiadatási eljárása.

"Néhány hónapot még igénybe vesz a kiadatási eljárás" - erősítette meg a rendőrség állítását Kulcsár ügyvédje, Bánáti János, hozzátéve: Kulcsár Attila csak hozzátartozóit fogadja, ezért nagy meglepéssel értesült arról, hogy a csütörtöki Népszava szerint a K&H bank egyik biztonsági vezetője bejutott védencéhez. "Próbálkozás volt, de Kulcsár Attila semmilyen nyilatkozatot nem tett neki. Az illető a hozzátartozói beszélő kapcsán jutott be hozzá, az osztrák hatóság engedélyével."

Egy neve elhallgatását kérő ügyész elmondta, hogy a K&H-ügyben pillanatnyilag az Országos Rendőr-főkapitányság nyomoz. Az ügyészség és a rendőrség illetékes vezetője továbbra is napi kapcsolatban van, folyamatosan egyeztetnek a nyomozati cselekményekről, amelyeket az ügyészség határoz meg. A Fővárosi Főügyészségen úgy fogalmaztak, hogy átküldték a sikkasztással gyanúsított volt bankár kihallgatásáról készült "jegyzőkönyveket". A többes szám azt sejteti, hogy nem csak a múlt csütörtökön hallgatták ki Rejtő E. Tibort, de ezzel kapcsolatban részleteket nem lehetett megtudni.

http://www.napi.hu/default.asp?cCenter=article.asp&nID=176930

suppi2
2003. október 15. 16:07 | Sorszám: 508
A magyar brókerbotrány Svájcban is hullámokat kavart
2003. október 15.
FigyelőNet, MTI


Bankszámlákat zároltak Svájcban a magyarországi brókerbotránnyal kapcsolatban, és Zürichben pénzmosás gyanújával vizsgálatot indítottak a hatóságok.

Zürich kanton ügyészsége megerősítette a Weltwoche című svájci magazinnak azt a hírét, amely szerint különféle svájci bankoknál olyan számlákat zároltak, amelyeken több millió svájci frank van elhelyezve, és pénzmosás gyanújával vizsgálatot indítottak. A jelentés megállapította, hogy a magyarországi bankbotrány Svájcban is hullámokat keltett.

Az osztrák hírszolgálati iroda zürichi keltezésű tudósításában emlékeztetett arra, hogy a zürichi hatóságok már korábban zárolták Rejtő E. Tibornak, a K és H Bank egykori vezérigazgatójának, valamint Garamszegi Gábornak, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesének a számláit, akik Budapesten vizsgálati fogságban vannak. A jelentésben emlékeztettek arra, hogy a botrány középpontjában Kulcsár Attila, a K és H bank - az egyik legnagyobb magyar bank - leányvállalataként működő K és H Equities brókerház egykori vezetője áll. A jelenleg Ausztriában kiadatási letartóztatásban levő bróker ügyfeleinek több milliárd forintját sikkasztotta el, s tettét részben már beismerte.
http://fn.hu/cikk.php?cid=68340&id=3

suppi2
2003. október 10. 17:05 | Sorszám: 465
Brókerbotrány: Hassan megnevezi ügyfeleit

2003. okt. 10., 15:17


Lapinformációk szerint a K&H Bank egyik pénzmosással gyanusított ügyfele, El Abed Hassan részletes vallomást kíván tenni. Kérelmét már eljuttatták az illetékes hivatalnak, így akár napokon belül meg is hallgathatják. A szír gyanúsított a brókerbotrány ügyében nyomozó rendőröknek eddig nem mondott sok mindent, ám most arra vállalkozik hogy sok üzleti partnerét megnevezi.

Az előzetes letartóztatásban lévő arab férfi, a hírek szerint, részletesen elmondja hogy kinek, mikor és mennyi pénzt adott át, és kik lehetnek a brókerbotrány eddig még nem ismert érintettjei.

A brókerbotrányban legutóbb Forró Tamás érintettsége is felmerült. A műsorvezető cégének 2001-től 2002 júniusáig a szintén az ügybe keveredett Britton Kft. volt a többségi tulajdonosa, a szír El Abed pedig nemrég azt nyilatkozta hogy 64 millió forintot fizetett be Forró cégének számlájára.

Forró Tamás szerint ez az összeg csupán egy tagi kölcsön visszatérítése volt. A média személyiség egyelőre nem szerepel a képernyőn, és a HírTV kérdésére azt mondta hogy a lefolytatott vizsgálatok után áll kameránk elé. A sikkasztási ügy egyik főszereplő cégének igazgatóját, Kerék Csabát, lapinformációk szerint, tegnap tanúként hallgatta ki az ORFK. Kerék a Britton révén üzlettárs a nagyváradi Lotus Markertben, amely Medgyessy Péter barátjának, Mudura Sándornak vállalkozása.

Kerék Csaba üzlettársát, Mészáros Jánost pedig szintén a K&H-nál történt tízmilliárdos sikkasztási és pénzmosási ügyében, állítólag, fogva tartják. Németh László az ORFK kommunikációs igazgató- helyettese sem megerősíteni sem cáfolni nem kívánta a lapokban megjelent híreket, mint fogalmazott, minden olyan esetben ha érdemi információk birtokába jutnak, sajtótájékoztató keretében értesítik a közvéleményt.
http://www.hirtv.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=10182

suppi2
2003. október 07. 15:12 | Sorszám: 452
Menekülnek?

Ki akar szállni a Britton a Pannonplastból - Karsai a siker kapujában
2003.10.07 15:02

A Britton el akarja adni Pannonplast részvényeit és későbbiekben nem is akar visszatérni a társaság tulajdonosaként - adta hírül a társaság az MTI keresztül ma.

Az eladási szándék megteremti arra a lehetőséget, hogy Karsai Béla átvegye a Pannonplast feletti irányítást, a 12.5%-os szavazati korlát eltörlése után nagy biztonsággal kontrollálja a társaságot.

Az más kérdés természetesen, hogy a piac, illetve a Karsai Holding milyen áron hajlandó felszívni a Britton által felkínált részvénycsomagot, amelyet minden bizonnyal kiegészítene még a Pevdi is. A Karsai Holding tulajdoni aránya 12.7%. A Britton 12.12, a Pevdi 11.16%-os részesedéssel rendelkezik. Mint ismeretes a Britton korábban már elkezdte csepegtetni a piacon a papírokat, azonban eladásait befejezte.

A Pannonplast részvények árazásában, azonban fontos szerepe van a társaság fundamentális teljesítményének, amely nem ad lehetőséget agresszív vásárlási megoldásoknak. A Pannonplast 2. negyedéves vesztesége 567 millió forint lett, amely még a legpesszimistább elemzői előrejelzéseket is alulmúlta. A Pannonplast első fél évben elért 917 millió forintos veszteségével 6 hónap alatt túlszárnyalta a tavalyi év mínuszát, igaz összesen 680 millió forint ment el a devizahiteleken. Az elemzői előrejelzések folyamatosan gyengülnek mind 2003, mind 2004 vonatkozásában, s bár a menedzsment mérsékelten optimista, jelentős kockázatot vállal, aki komoly befektetéssel megszerzi a társaság irányítását.

A természetes vásárló a Karsai Holding lehet, amelynek azonban nincs szüksége a teljes Britton - Pevdi csomagra, hiszen a Pannonplastot a szavazati korlát eltörlése után aránylag nagy biztonsággal lehet kontrollálni egy 25%-os csomaggal is.
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=33971

suppi2
2003. október 07. 10:16 | Sorszám: 449
Rezeg a léc Forró alatt is?


Feljegyzés Kulcsár névjegyén

NSZ • 2003. október 7. • Szerző: Fekete Gy. Attila


A pénzmosás gyanújával letartóztatott szír El Abed Hasan gépkocsijában a rendőrség Kulcsár Attila egyik névjegykártyájára bukkant, rajta kézzel írva a Tízezer Kft. képviselőjének a neve és a társaság bankszámlaszáma. Előkerült egy feljegyzés is, amely szerint a szóban forgó cég számlájára 64 millió forintot kellett befizetnie a szír férfinak. Az MTV Kék fény című műsora szerint a szír férfinál talált feljegyzésen egy ismert televíziós személyiség neve is olvasható.

A Tízezer Kft. üzleti kapcsolatban állt El Abed Hasan El-Zor nevű vállalkozásával, amely utazási irodaként működött. Ám a szóban forgó 64 millió forintot nem az El-Zor, hanem El Abed Hasan mint magánszemély fizette be a Tízezer Kft. számlájára; egyes források szerint a cég pénztárában, mások szerint banki átutalással. Rendőrségi források nem kívánták kommentálni a fenti értesüléseket, mondván: a K&H Equitiesnél történt milliárdos sikkasztás és pénzmosás ügyében számtalan átutalást kell ellenőrizniük. Abból pedig, hogy egy banki vagy készpénzes tranzakciót az ügyben gyanúsítottként már megnevezett személyek egyike bonyolított le, még nem következik, hogy a vele kapcsolatba került magánszemély vagy az érdekeltségébe tartozó társaság tevőlegesen részt vett a bűncselekményben.

Rendőrségi források cáfolták azt a lapértesülést, miszerint egy újabb, Kulcsárnak tulajdonított levelet kaptak volna. Az egyik bulvárlap hírében egy a sajtóban már többször idézett levelet minősített „újabb Kulcsár-levélnek”. Ebben a bécsi kiadatási letartóztatásban lévő bróker feltárta a K&H Bankban és annak brókercégénél történt visszaéléseket. Ez a levél többek között említést tett a Népszabadságban részletesen ismertetett Synergon-részvényfelvásárlási ügyletről, a Rejtő által kiállított úgynevezett menlevélről, amely a visszaéléseket lehetővé tette Kulcsár számára. E levél szerint Rejtő azzal fenyegette Kulcsárt, ha leleplezi bűnös ügyleteiket, Tasnádi Péterrel intézteti el. Tasnádi védője megalapozatlan rágalomnak tartja a levél ezen állítását.

Ma még az is kérdéses, hogy az aláírás nélküli levél valóban Kulcsártól származik-e? Állítólag Bácskai János, a szervezett bűnözés elleni koordinációs központ felfüggesztett vezetője – aki júliusban háromszor is járt Kulcsárnál Ausztriában – hozta Magyarországra, s adta át az illetékes hatóságoknak. Az általa megnevezett hatóságok képviselői azonban azt állítják, ők újságíróktól jóval hamarabb megkapták a leleplezőnek szánt írást, mint azt Bácskai átadhatta volna.

A szövevényes ügy fejleménye, hogy a bíróság hétfőn hatvan nappal meghoszszabbított Rejtő E. Tibor, a K&H volt vezérigazgatójának, Bitvai Miklós, az Állami Autópálya-kezelő Rt. és Garamszegi Miklós, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesének az előzetes letartóztatását.

suppi2
2003. október 06. 16:21 | Sorszám: 443
Kulcsár korrupcióval vádolja a K&H volt vezetőjét
2003. október 6. 15:23


MNO
A rendőrség Kulcsár Attilának tulajdonított levelet kapott, amelyben az álbróker korrupcióval és sikkasztással vádolja volt főnökét, Rejtó E. Tibort, a K&H Bank volt vezérigazgatóját. Kulcsár csak akkor vállal hivatalos tanúvallomást, ha tanúvédelemben részesül, mert állítása szerint fél Tasnádi Pétertől - írja az origo.hu.

Az [origo] információi szerint több százmilliós sikkasztással vádolja volt főnökét, a K&H Bank volt vezérigazgatóját Kulcsár Attila. Megbízható források szerint a Kulcsárnak tulajdonított levelet Bácskai János, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ felfüggesztett és bűnpártolással (hivatalosan: hivatali visszaéléssel) gyanúsított vezetője juttatta Magyarországra.

A levél szerzője bűncselekménnyel vádol több embert, így a szöveg pontos tartalma nem közölhető. A lényege azonban, hogy Kulcsár szerint a részvényügyleteken szerzett haszonból ő juttatott pénzeket Rejtőnek. Azt is állítja, hogy a bank beszállítóitól "sápot" szedtek, valamint a bank székházának eladása is jelentős hasznot hozott a vezérigazgatónak. A levélből az derül ki, hogy Rejtő szoros kapcsolatban állt az utóbb kirobbant brókerügy egyik fontos szereplőjének számító Britton cégcsoporttal.

Kulcsár Attila a levelet nem írta alá. A szövegből azonban egyértelmű, hogy a levél tartalmát az ő szemszögéből fogalmazták, azaz vagy ő írta, vagy őt állították be egyértelműen annak szerzőjeként. Inkognítóját azzal indokolja, hogy Rejtő állítólag azzal fenyegette, hogy Tasnádi Péterrel intézteti el őt.

suppi2
2003. október 03. 13:47 | Sorszám: 430
K&H-botrány: Rejtélyes áfa-visszatérítés szilveszterkor

A Fidesz szerint egy "rejtélyes szilveszteri áfa-visszatérítés" nyomán kerülhetett 4,2 milliárd forint közpénz Kulcsár Attilához - közölte Répássy Róbert pénteki sajtótájékoztatóján.

A pénz átutalásáról a Nemzeti Autópálya Rt. és az Állami Autópálya Kezelő Rt. tavaly december 30-án állapodott meg. A Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatója és az Állami Autópálya Kezelő Rt. elnöke ugyanaz a személy, Bodnár Zoltán volt - mondta el a fideszes országgyűlési képviselő.
Közölte: egy nappal később, 2002. december 31-én az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) több mint 4 milliárd forintot utalt áfa-visszatérítésként a Nemzeti Autópálya Rt. számlájára, amely azt még a banki zárás előtt továbbutalta az Állami Autópálya Kezelő Rt.-nek. Innen került a pénz a K and H Bank többmilliárdos sikkasztással gyanúsított brókeréhez - jelentette ki Répássy Róbert. A Fidesz furcsállja, hogy az APEH, amelynek 45 napos határidő áll rendelkezésére az áfa-visszatérítésre, ilyen gyorsan teljesítette a tranzakciót.

A sietség oka minden bizonnyal az volt, hogy 2002. december 31-ig a Nemzeti Autópálya Rt.-t a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatójaként "Medgyessy Péter bizalmasa, Erős János felügyelte", míg január 1-jétől az állami cég átkerült Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter felügyelete alá - mondta Répássy Róbert.

"Nem tűnik véletlennek, ahogy ezek az események bekövetkeztek" - tette hozzá, utalva arra, hogy 2003. január 1-jétől erre a tranzakcióra már nem kerülhetett volna sor. Répássy Róbert emlékeztetett arra is, hogy a kérdéses 4,2 milliárd forintot a Fővárosi Bíróság hétfőn zárolta. A fideszes képviselő bejelentette: írásban kér választ László Csaba pénzügyminisztertől a "rejtélyes szilveszteri áfa-visszatérítés" körülményeiről.

suppi2
2003. szeptember 25. 10:41 | Sorszám: 352
Az biztos, hogy nem Járaitól. Akkor???
suppi2
2003. szeptember 25. 10:40 | Sorszám: 351
Kulcsár tudott a forintleértékelésről
2003. szeptember 25. 9:07


Magyar Nemzet
Az idén júniusban végrehajtott forintleértékeléskor felmerült annak a lehetősége, hogy a sáveltolás híre idő előtt kiszivárgott, emiatt a kormány kezdeményezte a titkosszolgálatok bevonását is. Információink szerint Kulcsár Attila akkor szűk körben azzal dicsekedett, hogy tudomása volt a kormány tervéről, és ezzel jelentős bevételhez juttatta ügyfeleit is.

Piaci szereplők akkor úgy tájékoztattak, hogy a sáveltolás előtt a londoni JP Morgan bankház volt az egyik legaktívabb euróvásárló. A kereskedők megemlítették azt is, hogy a JP Morgan a januári forint elleni spekulációban is gyaníthatóan meghatározó szerepet töltött be.

A leértékelést közvetlenül megelőző ügyletek több milliárd forintos kárt okoztak az államháztartásnak, ezért a kormány felkérte a titkosszolgálatot, hogy derítse ki, történt-e kiszivárogtatás arról a kormányülésről, amelyen tájékoztatták a kormánytagokat a sáveltolásról. Korábbi hírek szerint a titkosszolgálat a kabinet tagjainak mobilhívásait és sms-eit is ellenőrizte. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár lapzártáig nem adott felvilágosítást a vizsgálat eredményéről.

A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy Kulcsár Attila, a K&H Bécsben kiadatási őrizetben lévő volt ügyvezető igazgatója szűk körben azzal dicsekedett, hogy biztos információi voltak a leértékeléssel kapcsolatosan, és beszámolt arról is, hogy mennyit keresett ezzel magának és a brókerház ügyfeleinek.

A bróker ügyfelei körében az a hír terjedt el, hogy a K&H Bank előzetes letartóztatásban lévő volt vezérigazgatójának, Rejtő E. Tibornak a közvetlen környezetéből jutott ki a bizalmas információ.
Emlékezetes, hogy a bankárt – aki feleségével Ausztriába indult függönyért – a hegyeshalomi határátkelőnél tartóztatták föl, majd a rendőrség előzetes letartóztatásba helyezte. Az ORFK sajtótájékoztatóján ugyanakkor elhangzott, hogy Rejtő Kanadába indult – az üzletember állampolgára az észak-amerikai országnak is – egy ismert bűnszervezet tagjainak segítségével. Schönthal Henrik, aki korábban az IBUSZ, a pártállam legnagyobb utazási irodájának londoni irodáját vezette, és akit a bűncselekmény-sorozat értelmi szerzőjeként tartanak számon szintén külföldre utazott, ő – a Magyar Nemzet információi szerint – Floridában van. Kollár Károly, Rejtő ügyvédje lapunknak elmondta: ügyfelét idáig egyszer, szeptember 5-i letartóztatásakor hallgatta ki a rendőrség, de akkor sem tettek fel neki érdemi kérdéseket az üggyel kapcsolatban. A jogász szerint a rendőrség egy olyan dokumentumra alapozza gyanúsítását, amely nem bizonyítja ügyfele bűnösségét. A rendőrség gyanúsítása szerint a bankár úgy segítette Kulcsár Attilát, hogy 2001. július 3-án utasítást adott a K&H Equities Rt. alkalmazottainak arra, hogy a volt bróker ügyfeleinek ne küldjenek számlájuk egyenlegéről kimutatást.

suppi2
2003. szeptember 22. 15:09 | Sorszám: 299
Bocs, ha nagyon hosszú, de a téma szempontjából kiemelten fontos résuletek hangzanak el itt:

"Kovács barátnője hívta őt telefonon, hogy ne izguljon, kihúzzák a szarból, csak ne beszéljen"
2003-09-22 14:27


Tanulságos részleteket árul el a K and H Equities-nél és az Inter-Európa Bankban folyt sikkasztás. Kommentárt nem igényel, mindennél beszédesebb az alábbi jegyzőkönyv tartalma.

Az alábbi jegyzőkönyvet a fidesz.hu postája közt találtuk. A szöveg tanulmányozása során kiderült: megegyezik a Magyar Nemzet által szeptember 6-án közöltekkel, de a Kulcsár Attila egyik személyes munkatársával folytatott belső vizsgálat teljes anyagát tartalmazza.

***

Jegyzőkönyv
készült: 2003. július 20.
helyszín: K&H Compliance Igazgatóság, 1078 Budapest, Dohány utca 98.

PH:
2001. 06. 01. óta dolgozom a K&H Banknál, ahol a 402. sz. fióknál, mint értékpapír-ügyintéző kezdtem. 2001. augusztusában ismertem meg Kulcsár Attilát, amikor elfoglalta a 402. sz. fiókban levő kis tárgyalót, mint saját irodát. Úgy tudtam akkor, hogy ő az Equities Rt.-nek dolgozik. Az egyik ügyfelének volt Kincstári takarékjegye, amit megkért, hogy váltsak be neki, de a Bank ezt nem váltja vissza, csak a postahivatal, s mivel én előtte Postán dolgoztam, felhívtam a volt munkatársaimat a 62. postán, hogy másnapra rendeljék meg a pénzt (elég nagy összeg volt) és fizessék ki az ügyfélnek.
Ettől kezdve kezdődött, hogy segítettem neki, amikor máskor is megkeresett. A következő egy bankigazolás volt, ő diktálta, majd én lefordítottam angolra. Volt, hogy az ügyfelei jöttek be hozzá és frissítőket, kávét kellett bevinni. Amikor kellett, segítettem neki.
2001. 12. 15-től felkerültem a Privát Bankra, ami akkor még a Vigadó téren volt, az I. emeleten, és mivel addigra már "szokássá" vált, hogy segítek, ezért telefonon szólt a B. Krisztinek és Cs. Áginak, hogy amikor nekik nincs rám szükségük, akkor neki dolgozhatok. De neki többet dolgoztam, mint a Cs. Áginak. Akkor már portfolió-elszámolásokat csináltunk.
JA:
Személyesen szólt nekik, vagy telefonon, hallottad, vagy csak ő mondta, hogy szólt nekik?
PH:
Én szóltam az Attilának, hogy mivel megváltozott a munkaköröm, nem biztos, hogy tudok neki tovább segíteni, szóljon a Krisztinek és Áginak... és akkor ő szólt nekik, de más ott nem tudhatta, hogy én az Attilának dolgozom.
JA:
Ezt követően a Kriszti és Ági nem is kérdezték, hogy mit kell az Attilának dolgoznod?
PH:
Nem.
JA:
Nem volt neked furcsa, hogy kvázi Equities-es munkát végzel? Hogy az Attilának nem volt saját asszisztense, vagy munkatársa?
PH:
Attila azt mondta, hogy ezek olyan kiemelt és komoly ügyfelek, akiknek nem lehet egy értelmezhetetlen Equities-es számlát kiküldeni, hanem egy tiszta, szép kimutatást.
JA:
Ezeket az Attilának végzett munkáidat melyik gépeden végezted?
PH:
A privát bankos saját gépemen.
JA:
Ekkor még a gép H meghajtójára dolgoztál?
PH:
Igen. De ezeket lementettem akkor lemezre, mert még nem volt letiltva a lemez. 2002. február közepén mentünk át az Arany János utcai fiókba és onnantól kezdve volt az, hogy Attila felhívott telefonon, vagy átküldött faxon egy mintát, kijavítva az összegeket, és miután kész voltam egy elszámolással, visszafaxoltam, ő átnézte, és ha kész volt, küldte érte a sofőrjét. De a későbbiekben nem is ellenőrzött le semmit, hanem ahogy bediktálta az adatokat, küldte a sofőrt.
JA:
Tehát a sofőr elvileg tudja, hogy ki a másik asszisztense?
PH:
Elvileg igen.
JA:
Te akkor értettél ezekhez az elszámolásokhoz, tudtad, miről van szó?
PH:
Nem. Teljesen azt csináltam, amit ő mondott, egy percig nem kételkedtem abban, hogy egy banki vezető nem korrekt, vagy olyat csináltat velem, ami tiltott dolog. Miért kételkedtem volna egy vezetőben? Tulajdonképpen ez egy asszisztensi feladat volt csak.
JA:
Milyen papírra nyomtattad ezeket?
PH:
Amíg a Vigadó téren voltam, addig az Attila adott Equities-es papírokat, de az Arany János utcában már bankos papírra dolgoztam, illetve volt olyan ügyfél, akinek nem kellett eredeti bankos papír, neki a gépben megszerkesztett fejléces papírral dolgoztam, ami fejlécet magam szerkesztettem.
JA:
Ezeket minden esetben a sofőrnek adtad át?
PH:
A sofőr Attilának adta át ezeket, nem az ügyfeleknek.
JA:
Te magad küldtél-e ki ügyfélnek bármilyen papírt is valaha?
PH:
Igen. Amikor Ibizán volt, vagy máshol külföldön, és intézte a saját dolgait, akkor is telefonon adott megbízásokat, lediktálta a dolgokat és volt két alkalom, hogy faxon kellett elküldenem az ügyfélnek a kimutatást. Név szerint nem emlékszem, hogy ezek kik voltak, de az egyiket Kanadába küldtem. Csak kimenő anyagokat láttam, ügyfél által aláírt anyagokat sosem.
JA:
Meddig nem volt ez az adminisztrátori feladat?
PH:
Egészen amíg a botrány ki nem robbant.
JA:
Pontosan? A PSZÁF-os meghallgatás?
PH:
Márciusban még nem tűnt fel nekem, amikor először hallottam először a TV-ben, hogy sikkasztás és csalás, akkor esett le, hogy ezek azok, amiket esetleg velem csináltatott.
JA:
Dolgoztál-e más vezetőkkel is?
PH:
Igen.
JA:
Kikkel és milyen jellegű feladatokkal?
PH:
A vezérigazgató, Rejtő E. Tiborral kétszer találkoztam személyesen munkaügyben, mindkétszer Attila vitt fel hozzá a hetedikre. Ő egy más feladattal bízott meg, illetve más feladattal kapcsolatban kért tőlem szívességet. Akkor főnököm, Cs. Ági, esetleges hibáiról vagy tévedéseiről kellett beszámolnom neki, illetve figyelemmel kellett kísérnem, hogy miben és hol hibázik.
JA:
Ez a "figyelemmel kísérés" mit takart?
PH:
Például hogy a privát bankon nincs hangrögzítés, ugyanakkor az ügyfelek úgy tudják, hogy van hangrögzítés. Tehát olyan dolgot kellett találnom, ami elég ahhoz, hogy őt kirúgják. Igazán úgy gondolom, hogy nem tudtam nekik segíteni, mert csak ezt találtam.
JA:
Szerinted miért akarta kirúgni RET Cs. Ágit?
PH:
Attila elmondása szerint túl sokat tudott más dolgokról.
JA:
Konkrétan?
PH:
Például hogy az Egészségpénztárban Attilának és Tibornak is vannak részesedésük, de ezt is csak Attilától tudom.
JA:
Mértékéről tudsz valami információt?
PH:
Nem. Csak hogy Cs. Ági és V. Edit is tudtak erről, ezért kellett valamit találni ellenük.
JA:
Mi volt a másik feladat, mivel kettőt említettél RET-tel kapcsolatban?
PH:
A másik nem is feladat volt, inkább csak kérdezgetett privát bankról, ugyanúgy a Cs. Ágival kapcsolatban, tartja-e a kapcsolatot a B. Krisztával, jár-e be hozzánk, a bankárokhoz, vitt-e el valamit.
JA:
RET-en kívül más banki vezetőkkel voltál munkakapcsolatban?
PH:
Nem.
JA:
Mit tudsz elmondani Kulcsár Attila és RET munkahelyi, illetve magánéletbeli kapcsolatáról?
PH:
RET és Attila között nem csak munkakapcsolat, hanem baráti viszony is volt, van. Attila egyszer azt mondta, hogy "családi jó barát". Viszont azt is mondta, hogy nagyon kell vele vigyázni, mert az ember szemébe mosolyog, de az lehet, hogy azt jelenti, hogy ki vagy rúgva és van még két heted hátra.
JA:
Magánéletbeli találkozásaiknál jelen volt egyébként?
PH:
Nem. Csak olyan szinten, hogy amikor Attilánál voltam, de jött a telefon, hogy találkoznak, vagy indulnia kell. Amikor hazajött Ibizáról, akkor is ment a RET-hez, vitte a csokit és ajándékot, és akkor is rá telefonálta a RET, hogy hol van már. Szóval igazán személyesen soha nem láttam őket együtt, de hallottam, hogy "menni kell", meg hogy "találkoznak".
JA:
Attila miket mesélt a RET-ről, vagy mesélt-e valamit egyáltalán?
PH:
Igazán semmi olyat, ami ezzel az üggyel kapcsolatban érdekes lehet. Mindig mondta, hogy vigyázzak a RET-tel, ne higgyem el, ha ő most kedves vagy nem kedves. Ezt többször is hangsúlyozta, hogy a mosoly mit takarhat.
JA:
Szerinted miért voltak jó munkakapcsolatban? Érzésed szerint azért volt ez a RET számára előnyös, mert sok pénzt hoz? Aranytojást tojó tyúknak tartotta?
PH:
Szerintem RET nem értett ahhoz, amit az Attila csinált, ezért fogta az Attilát, mert tudta, hogy az Attila nagyon jól csinálja, amit csinál.
JA:
Szerinted RET tudott Attilának ezen dolgairól?
PH:
Szerintem RET mindenről tudhatott, de ezt csak feltételezem.
JA:
Más banki vezetőkkel volt-e Attila ilyen bizalmas munkakapcsolatban, és ha igen, kivel?
PH:
Barátjaként említette a Zarnóczyt és a Vígh Szabolcsot, illetve a John Miltont.
JA:
A kérdéses ügyek kapcsán említette-e azt, hogy ez a három személy valamit valahogy tud-e, intézette-e valamit...
PH:
Nem. Amikor az EU-s üzletágat akarták csinálni, sokszor beszélt a Szabolccsal, mondván, hogy ő lesz ott a jogász.
JA:
Mit tudsz Attila bankon kívüli baráti, illetve üzleti kapcsolatairól?
PH:
Attila elég magas körökben forgott. Elég sok politikusi nevet említett barátja, illetve segítőjeként. Mivel a Brittonnak is dolgozott, így kapcsolata volt Medgyessy Péterrel, az Oázis Plaza [sic!: Lotus plaza - fidesz.hu] miatt, amiről az építése során mutatott nekem képeket, hogy hogy fog kinézni. Kovács László barátnőjének, illetve annak lányának kezelte a pénzét. A többi név az ott van a listán...
JA:
Te találkoztál egyébként személyesen ezekkel a személyekkel?
PH:
Nem. Soha senkivel nem találkozhattam, ha olyan fontos anyagot kellett csinálni, vagy ha a Brittonnál, ott is csak akkor, ha már mindenki elment.
JA:
Ezek szerint a Medgyessínek [sic! - Medgyessy - fidesz.hu] van részesedése a Brittonban?
PH:
Nem. De a Britton építette fel az Oázis [sic! - Lotus - fidesz.hu] Plazát.
JA:
Érzésed szerint az Attila hozhatta össze a Brittont a Medgyessível [sic! - Medgyessyvel - fidesz.hu], vagy már korábban meglehetett a Britton kapcsolata?
PH:
A Britton neki mindig is a szívügye volt, ott is lakott az iroda fölött. És a lakásában is van egy kis iroda, ahol este fogadta az embereket.
JA:
Attilának egyébként van részesedése a Brittonban?
PH:
Nem tudom.
JA:
Attila az építkezés alatt rendszeresen járt ki Romániába?
PH:
Attila nemcsak az építkezés alatt, hanem heti rendszerességgel, általában csütörtök, pénteken kijárt, nem maradt ott kinn sokáig, csak ment és jött. De ezt is csak elmondása alapján tudom.
JA:
Mikről tárgyalhatott szerinted?
PH:
Nem tudom, nem mondott semmit. De mindig ment ki megnézni, hogy hogy megy az építkezés, majd a megnyitóra is, majd utána is megnézni, hogy hogy megy.
JA:
Attila ezzel vagy más üggyel kapcsolatban mondott-e másvalamit, ami érdekes lehet az ügy kapcsán?
PH:
Nem, csak azt tudtam, hogy a Britton építi a Medgyessy Plazáját.
JA:
Attila ügyfélköréből más kapcsolatban lehetett ezzel az építkezéssel?
PH:
Nem tudom.
JA:
Kovács barátnőjének és lányának számlája van a Banknál?
PH:
Nem, az Equities-nél.
JA:
Te készítettél a nevükre szóló portfólió-kimutatásokat?
PH:
Igen.
JA:
Ezek szerinted a korábban elmondott úton juthattak el hozzájuk?
PH:
Nem. Nekik, ha jól emlékszem, csak egyszer csináltunk portfólió-kimutatást, munkaidő után a hetediken, Attila irodájában, amikor már senki nem volt ott, és miután én megcsináltam, ő rögtön ment is ki hozzájuk és vitte ki nekik.
JA:
Ezen összegekre emlékszel?
PH:
A lemezen biztos rajta van. De nem minden lemez van meg, mert volt 2-3 olyan, ami tönkrement, a gép nem tudta beolvasni vagy egyéb műszaki ok miatt. Azokat ki is dobtam.
JA:
Amikor kirobbant a botrány, annak a menetére te hogyan emlékszel? Mikortól kezdett Attila ideges lenni?
PH:
Amikor az előbb említett kimutatást csináltuk a hetediken, márciusban, akkor kapott egy hívást Attila, hogy a Pannonplast-részvényeket felnyomták 1590-re, ha jól emlékszem, és akkor Attila nagyon ideges lett, hogy egy nap alatt túl sokat kerestek ezen, és a PSZÁF ki fog hozzájuk szállni. Ez így is lett, innentől kezdve jött a Felügyelet.
JA:
Azt tudod, hogy kivel beszélt?
PH:
Nem.
JA:
Ezt követően mit mondott, vagy mondott-e egyáltalán valamit Attila erről?
PH:
Miután letette a telefont, csak annyit mondott, hogy ezek hülyék és ezért ki fog jönni a Felügyelet. De utána folytattuk az elszámolást az Éváéknak (Kovács barátnője és lánya).
JA:
És utána mi volt?
PH:
Utána nem igazán tudtunk találkozni, mert folyton ott volt a Felügyelet, és rengeteg munkája volt, aztán utána meg már jött a Szász Károly megveretés és a TV, és innentől már minden nyilvános volt.
JA:
Ezt követően kb mikor találkoztál vele, mikor beszéltetek?
PH:
Június 28-án, szombaton. Egész héten beszéltünk arról, hogy muszáj találkoznunk, mert meg kell csinálnunk néhány dolgot. Azt mondta, hogy van egy kis baj és muszáj találkozni. Tudja, hogy nagy szívességet kér, de szeretné, ha szombaton délelőtt ráérnék, és ha akarom, mondhatom, hogy nem érek rá, de csak bennem bízik meg. Reggel fél tíz, tíz körül találkoztunk a BAH-csomóponton az ARAL kútnál, de mivel ott nem lehetett megállni, mert sokan voltak, rámtelefonált, hogy menjek át a Kongresszusi Központhoz és ő ott vár. Leparkoltam, megállt mögöttem egy zöld Saab-bal, ami egy barátjának a kölcsönautója volt, átültem és mentünk tovább. Amikor beültem a kocsiba, mondta, hogy valószínű, hogy hosszú időre most találkozunk utoljára, és hogy nagy baj van. Én mondtam neki, hogy tavaly nyáron, amikor azt mondta, hogy ki akar szállni, de nem lehet, akkor kellett volna abbahagynia. És akkor ő azt mondta, hogy még egy évig muszáj csinálnia, és akkor abbahagyja. Aztán felmentünk a Lejtő utca 17-be, a Medicina épületébe, ahol már várt minket Orosz András, aki kikapcsolta nekünk három helyiségben a riasztót, hogy tudjunk dolgozni.
JA:
Kamerát nem?
PH:
Nem tudom, hogy ott volt-e kamera. Attila azt mondta, hogy erről a dologról csak mi hárman tudhatunk, Attila, a titkosszolgálati miniszter és én, merthogy én írom... mert neki csináltuk. Tehát az ő kérésére kellett felállítani egy listát az ügyfeleiről és azok egyenlegéről. Miközben ott voltunk, a Kovács barátnője hívta őt telefonon, hogy ne izguljon, kihúzzák a szarból, csak ne beszéljen. Ezt is Attilától hallottam. Ezután Attila mondta, hogy azt kérték tőle, vigye el egyedül a balhét, vállaljon magára mindent, mert így jobban jár, viszont hogyha elárulja, hogy más is benne volt, akkor csoportos bűnelkövetésnek minősül és ezért sokkal többet kaphat. Neki azt mondták, hogy majd a politikusok kihúzzák, mert ők sem akarják, hogy nyilvánosságra kerüljön ez a dolog. És mint ahogy a TV-ből is nyilvánosságra került, ő belement, hogy egyszemélyben elviszi a balhét, tudomásom szerint szombat este, illetve vasárnap egész nap tárgyaltak, nem tudom, kik, hogy mi lesz Attilával. Végül úgy egyeztek meg, hogy Magyarországon kiadnak körözést ellene mint egyszemélyi bűnelkövető ellen, és ő kimegy Ibizára és öt évig nem jöhet haza. Ez volt az utolsó információ és ezzel együtt ment ő ki, hogy akkor ő most öt évre lemegy, és addigra itthon minden el lesz intézve. Kedden üzent, hogy másnap reggel (2-án) indul Ibizára. Ibizáról többször hívott, hogy megkérdezze, mi újság, van-e gond, és hogy vigyázzak magamra, és ez utoljára 7-én hétfőn hívott, ha jól emlékszem. Ekkor mondta, hogy felsőbb vezetők szombaton kimentek hozzá, és meggyőzték, hogy ne vigye el egyszemélyben a balhét. És azóta nem tudok róla semmit.
JA:
Akkor a Lejtő utcai épületben ti azt a listát készítettétek el, amit tudomásod szerint átadott a Bánátinak?
PH:
Nem tudom, hogy a Bánátinak mit adott át, de ez a lista rajta van a lemezen, én úgy tudom, hogy ezt a titkosszolgálati miniszternek csináljuk. Kétféle listát készítettünk, az egyiken rajta vannak az ügyfélnevek is, a másikon csak az ügyfélszámok.
JA:
Nem mondta, hogy ez miért kell a miniszternek, vagy ők miben egyeztek meg ezzel kapcsolatban?
PH:
Ahhoz, hogy ő valamilyen szinten megússza, csinálnia kellett egy listát valamennyi ügyfeléről és az ő pénzükről.
JA:
Utalt-e valamilyen felső kapcsolatra?
PH:
Nem utalt, de egyértelmű volt, hogy valaki irányítja, vagy valakinek dolgozik, valakinek a kezében van.
JA:
Ő vasárnap ment a miniszterhez?
PH:
Nem tudom, hogy szombat este vagy vasárnap ment-e hozzá, csak annyit mondott, hogy egész nap róla folyik majd a tárgyalás. Ha hétfő este vagy kedd reggel hallok róla a TV-ben, akkor baj van, és akkor többet nem is találkozunk.
JA:
Korábban említetted, hogy fültanúja voltál, hogy a Lamperth-tal vagy férjével, vagy más politikusokkal beszélt?
PH:
Nem, ezt csak ő mondta, például telefonbeszélgetések végén. Meg mondta, hogy kijártak hozzá Ibizára.
JA:
Konkrétan kik?
PH:
Nem mondott konkrét neveket.
JA:
Az említett szombati napon a listákat papírokból vagy fejből állította össze?
PH:
Papírokból. Volt nála egy kimutatás, és emellett azt használta, amit két éve folyamatosan csináltunk portfolió-kimutatásokat. Megkért, hogy nyomtassam ki lemezről az összes anyagot és ezeket használta. Tehát a saját kimutatásait és amit együtt csináltunk, és ezek alapján diktálta be nekem az új összegeket. Nemcsak táblázatokat csináltunk ekkor, hanem amiket utolsó kimutatásokat kiküldött az ügyfeleknek, ezeket is ekkor csináltuk meg. És nem írt levelet. Mert említette, hogy ír egy levelet az ügyfeleknek, hogy ez a pénz jár nekik és követelje a Banktól, de abban maradtunk, hogy inkább felhívja őket telefonon, hogy ne legyen írásos nyom az ügyfeleknél, meg én sem értem rá, hogy levelet írjak az ügyfeleknek.
JA:
Az Orosz nem volt ott ekkor?
PH:
Nem, ő csak beengedett és utána visszakapcsolta a riasztót.
JA:
Miért pont a Medicinánál kellett ezeket megírni?
PH:
Azért, mert Attila azt mondta, hogy a Brittonnál találkozzunk, de én mondtam, hogy valószínűleg azt figyelik és nem akartam odamenni és kértem, hogy találkozzunk más helyen. Ezért találkoztunk a parkolóban, és ekkor tudtam meg, hogy ide fogunk jönni.
JA:
Akkor az Oroszt csak ott láttad először? Szerinted az Orosz tudhatott-e arról, hogy a RET-nek és az Attilának részesedése volt az Egészségpénztárban?
PH:
Ott láttam először, és nem tudom, hogy tudhatott-e erről.
JA:
Kérlek, mondd el, hogy mi található a lemezeken.

1.. számú lemez:

PH:
Az 1. lemezen levő kimutatásokat csináltuk azon a szombati napon (június 18-ra visszadátumozott árfolyamok szerint). Ha jól emlékszem, két ügyfelet nem tudtam lementeni, mert ez a lemez úgy készült, hogy Attila nem tudott róla.
JA:
Mit tudsz az a.-né.doc-ról?
PH:
Szerintem akkor hallottam ezt a nevet először, tehát valószínűleg ez az ügyfél nem nálam volt.
JA:
És a következő?
PH:
Az ashmore.doc. Ez az Ashmore Company, ezt én csináltam a kezdetektől kezdve. Nem tudom, hogy kik vannak mögötte, mint ahogy a legtöbb ügyfélről sem.
JA:
Akkor azokról beszélj, akikről tudsz valamit.
PH:
Autó Danubia - tudom, hogy ez a N. Károly cége, aki Attilának nagyon jó barátja.
B. János nálunk Privátbankos ügyfél, a B. Kriszti ügyfele.
A Betonút rendszeres ügyfél volt. A Betonút sikerdíj-kimutatásokat, ahol a RET, Garamszegi és Kulcsár Attila, illetve olyanok, akinek nem ismerem a monogramját, együtt vannak rajta, azokat is velem csináltatta Attila.
B. Attila, Dr. B.-né M. Dóra nem nálam voltak, itt találkoztam először a nevükkel. Tulajdonképpen lehet, hogy nem is "más" csinálta ezeket, hanem ők nem is kértek még eddig kimutatást és ezért nem találkoztam még a nevükkel, mert például megbíztak Attilában.
M. Csaba - Attila nagy barátja.
Ramexa - most olvastam az újságban, hogy ez a Kovács barátnőjének cége.

2. számú lemez:

PH:
AÁK file: Állami Autópálya Kezelő Rt. anyagai, 2003 januártól kezdve május 30-ig utólag meg kellett csinálni az adásvételi szerződéseket pénzpiaci, illetve kötvényalapra. Ezt is valamikor június elején csináltuk.
AÁK2 file: Valamint forgalom-kimutatások, portfolió-elszámolások. A két excel táblát a Brittonnál csináltam régebben.
Megcsináltuk először az adásvételit, hogy az Equities az eladó (2. lemez), majd úgy, hogy az Equities a vevő (7-8. lemez). Ez általában egyik héten félévre visszamenőleg megcsináltuk az eladást, és utána max. egy héten belül megcsináltuk visszamenőleg a vételt.
Önkormányzat file: Csak a kőbányai, vegyes anyagok. Rendszeresen csináltuk, szintén oda-vissza.
Vásárlók file:
Bogsch - portfólió elszámolások. Britalia anyagok.
Egyéb filok: például az önkormányzat szombaton készült portfólió-elszámolása.
Valamint 2 excel tábla, amit szombaton készítettünk a titkosszolgálati miniszternek.

3. számú lemez:

PH:
Autó Danubia: portfólió-elszámolások.
Bankigazolás file-ban: azon anyagok, amelyeket először csináltam Attilának 2001 végén.
Betonút, Garamszegi file, azon belül Betonút, azon belül sikerdíj file: ezek olyan portfólió-elszámolások, amiken belül sikerdíj bontásban található monogramokkal jelölve, amiből csak a "K. L." a beazonosítatlan személy. "G. G." az Garamszegi Gábor, "D. Gy." Dunai György, "K. A." Kulcsár Attila, "R. T." Rejtő Tibor. Ezeket folyamatosan javítottuk, mivel K. L. sikerdíja nem a teljes összegről, csak 2 és fél milliárdról után járt. Szeptember-október-november, azaz 3 havi sikerdíj biztos a megrongálódott, tönkrement lemezen található. A két végleges sikerdíj elszámolása, azaz a november 30-i (146.550.966 Forint) és a december 31-i (79.366.458 Forint). Az egyéb file-ok a "Betonút" file-ban portfólió-elszámolások.
Britton-file: egy 2002 éves betétállomány kimutatás, miszerint a Britton Ltd. a K&H Equities-nél vezetett számláján elkülönített alszámlán található a Betonút Rt. pénze.
Garamszegi file: portfólió-elszámolások.

4. számú lemez:

PH:
Szintén portfólió-elszámolások, illetve megbízás teljesítésének visszaigazolása.
A vásárlók file-ban található adó-tőkeszámla-elszámolásokról annyit, hogy ezt elvileg a Bank központilag állítja ki és küldi az ügyfeleknek. Tehát ezek itt feltehetően nem eredetiek. Gondolom, az ügyféllel megbeszélték, hogy mennyi legyez az az összeg, amit a Bank igazol.

5. számú lemez:

PH:
Szintén portfólió-elszámolások. Mellesleg ezek általában 90 százalékban az aznapi dátummal készültek, csak most volt, hogy vissza kellett dátumozni bármit is.

6. számú lemez:

PH:
Szintén portfólió-elszámolások.

7. számú lemez:

PH:
Szintén portfólió-elszámolások.
Valamint forrásadó-igazolások.

8. számú lemez:

Ez valószínűleg már megtalálható az előző lemezeken: portfólió-elszámolások, stb.

JA:
Láttál-e Kulcsár Attilánál nagyobb összegű készpénzt?
PH:
Igen, egy alkalommal több nylonzacskó ötezrest kellett megszámolni, megfejelni neki a 402. számú fióknál levő irodájában. Ezt nem én csináltam, de láttam a sok pénzt. Sőt, Attila azt is mondta, hogy az ügyfelek teljesen megbíznak benne és kezébe adják a pénzt, hogy fizesse be.
JA:
Mivel számos ismeretlen ügyfél nevét írtad le a szombati táblázatokra, vélhetően lehetett-e más bizalmasa is, aki hasonló elszámolásokat írt neki? Sejted, vagy tudod-e, hogy ki volt ez?
PH:
Nem. Nekem mindig azt mondta, hogy én vagyok az egyetlen bizalmasa, aki a legközelebb áll hozzá.
JA:
Tudsz-e valamit Attila külföldi kapcsolatairól?
PH:
Tudomásom szerint kétszer kísérte Rómába Pintér Dezsőt, mivel nagyon jól beszél olaszul és segítette a Berlusconi-féle üzleti tárgyalásokon. Egyébként, elmondása szerint a Magyar ATV tavalyi eladását is rábízták.
JA:
A portfólió-elszámolásokat, forrás-adóigazolásokat, adó-tőkeszámla igazolásokat és bank igazolásokat tartalmazó lemezek eredeti példányát át tudod-e adni?
PH:
Igen. Azok birtokomban vannak, jelenleg nincsenek nálam, de 2003. július 25-ig rendelkezésre tudom bocsátani. Azokat biztos helyen őrzöm.

A jegyzőkönyvben foglaltak az általam elmondottakat helyesen tartalmazzák, azt elolvasás után helybenhagyólag aláírom, a jegyzőkönyv egy példányát átvettem.
http://www.fidesz.hu/index.php?CikkID=14938

suppi2
2003. szeptember 19. 11:24 | Sorszám: 219
Magyarul hazugság, hogy a Vegyépszer június 16-án pánikszerüen kivette a pénzét a K&H E-től, mive3l éépenn aznap és két nappal később vett még állampapírt tőlük.

Egyébként valaki árulja már el, hogy mitől fideszes a Vegyépszer? Milyen érdekeltsége van a Fidesznek, valamelyik politikusának stb. a VSZ-ben?

suppi2
2003. szeptember 19. 11:21 | Sorszám: 218
A mai Világgazdaságban a Vegyépszer fizetett hírdetésben közzétette a K&H Equitiesnél kötött ügyleteit:

2002.09.05.-én K&H befjegy vétel, 1mrd
2002.09.11. eladás: 1 001 344 784 Ft
2002.09.11. Dkj (D021204) vétel: 1 001 343 870Ft
2002.12.04. Dkj lejár: 1 023 190 000Ft
2002.12.04. állampapír vétel (2003/J): 1 023 174 795Ft
2003.04.12. eladás:1 051 810 818Ft
2003.04.15. állampapír vétel (2013/C): 1 051 802 035Ft
2003.06.16. eladás:1 062 849 245Ft
2003.06.16. állampapír vétel (2013/A): 912 849 140
2003.06.18. állampapír vétel (2013/A):149 994 495
2003.07.10. eladás:917 173 587
2003.07.10. eladás:150 660 892


Téma: orgia az adófizetők pénzéből
suppi2
2003. november 05. 14:48 | Sorszám: 74
Söjtörre még a szakácsokat is a Rózsadombról vitték

2003. nov. 05., 14:09

Egy söjtöri olvasónk arról értesítette szerkesztőségünket, hogy Deák Ferenc szülőfalujában bizony mégiscsak "lett volna kapacitás" a kormány megvendégelésére. Sőt, korábban, Áder Jánosnak megfelelt a söjtöri konyha. A levélből kiderül az is, hogy a kormányülésre még a szakácsokat is a Mágnáskertből hozták.

Az alábbiakban olvasónk levelét közöljük. (Név és cím a szerkesztőségben)

Csak adalékként szeretném közölni Önnel, hogy Söjtörön igenis van olyan konyha (étterem), ahol van kapacitás ennyi ember ellátására. Mégpedig pontosan az a hely,ahol a "Tisztelt Urak" elfogyasztották a "söjtöri lakomát". Ez a hely a söjtöri óvoda konyhája, s egyben étterme is, ahol a milleniumi zászló átadásakor Áder János jóízűen ette meg a helyben főzött vadpörköltet, sőt, kifejezett kívánsága volt, hogy ne a szokványos menüt kapja, hanem valami helyi, tájjellegű ételt készítsenek neki.

Egyébként ugyanitt készítették el a Budapestről - mint utólag kiderült, a Mágnáskert étteremből- hozott szakácsok a "Tisztelt Uraknak" felszolgált jóféle étkeket. Ha a hely maga jó volt, akkor miért nem volt jó a helyiek által készített étel? Vagy az "Uraknak" derogál leereszkedni a köznéphez, akiktől elloptak már mindent, most meg már az egyenlőség puszta illúzióját sem hagyják meg?!

Vagy ennyire fél Medgyessy elvtárs valamiféle merénylettől? Talán alkalmaznia kellene főkostolót, mint a királyoknak.

Ja, merénylettől való félelem! Jut eszembe, holnap, azaz ma, Mádl Ferenc köztársasági elnök fog Söjtörre érkezni, hogy lerója tiszteletét a "legnagyobb magyar" szülőházánál. Érdekes módon, míg a kormányülés előtt már hetekkel, s tartama alatt több száz rendőrt, kormányőrt, egyéb biztonságist lehetett látni, addig a mostani előkészületek vagy nincsenek, vagy láthatatlanok. ...
http://www.hirtv.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=11536


Téma: Fejezetek Attila noteszából
suppi2
2003. október 30. 14:07 | Sorszám: 23
http://hvg.hu/folio_cikk.xhtml?cmd=get&host=192.168.19.41/lpbin20/lpext.dll/Infobase37/1/a6/a7%3Fc%3Dcurr

MILLIÁRDOS SIKKASZTÁS A K&H BRÓKERCÉGÉNÉL •
Kettõs könyvelés
A K&H Equities Rt.-nél - a banki és a felügyeleti ellenõrzéshiányosságait is kihasználva - éveken át sikkasztás történt. A feltételezettbûncselekmény-sorozatot megkönnyítette, hogy a mindenkori kormányok ígéretei ellenére állami pénzek kontroll nélkül foroghattak.

...

Senki sem vette észre, hogy több büntetõeljárásban is jogerõsen elítélték, igaz, jogilag nem számít büntetett elõéletûnek (lásd Elõítéletek címû írásunkat). Kulcsár igen kiterjedt politikai és gazdasági kapcsolatrendszerrel bír, ügyfelei, barátai között a jobb- és a baloldal prominensei egyaránt fellelhetõk. Az exképviselõ, jelenleg MDNP-s politikus Kónya Imre, a szocialista exképviselõ Karl Imre, a bevásárlóközpontokat építõ nagyvállalkozó Demján Sándor és üzlettársa, Nyúl Sándor, Forró Tamás médiasztár-galériatulajdonos, Pintér Dezsõ, a TV2 elnöke, Bleuer István, a Népszava korábbi, Börcsök Dezsõ rendszerváltás elõtti képviselõ, a lap jelenlegi tulajdonosa, volt Sláger rádiósok és cégük, egykori Szerencsejáték Rt.-sek vagy az utazási piacon hajdan egyeduralkodó IBUSZ-hoz kötõdõ vállalkozói kör csakúgy, mint a tõzsdén is jegyzett Synergon s egyes volt vezetõi. A bank idei évnyitó buliján például egy asztalnál ült Kulcsár a szocialista Puch László pártpénztárnokkal vagy Baja Ferenc miniszterelnöki hivatali politikai államtitkárral.


Téma: Az első fecske? MN-ben Westel reklám
suppi2
2003. szeptember 19. 15:26 | Sorszám: 0
A mai MaNem 11. oldalán egy féloldalas Westel hírdetés található!

Téma: Lex Szász
suppi2
2004. március 23. 10:37 | Sorszám: 4
[http://hvg.hu/frisshirek_cikk.asp?oID=17742482-CAFF-4BDA-B4A9-529E062C565AgAlkotmányellenes rendelkezések a PSZÁF-törvényben[/url]

2004. március 23. 10:26

Mádl Ferenc köztársasági elnök különösen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetőire vonatkozó rendelkezéseket ítélte aggályosnak a múlt évben elfogadott, úgynevezett PSZÁF-törvény ügyében.

Az Alkotmánybíróság kedden született határozatában alkotmányellenesnek minősítette a befektetők és a betétesek fokozott védelmével kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló, ki nem hirdetett jogszabály azon rendelkezéseit, amelyek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnöke és helyettesei megbízatásának megszűnésével kapcsolatban állapítottak meg szabályokat - tudatta az Alkotmánybíróság közleményben. (MTI)


Téma: Megveszi-e Gyurcsány az MSZP-t ?
suppi2
2004. január 14. 14:47 | Sorszám: 8
A Management Buy Out-ra gondolsz? (MBO)

Téma: Werber feletén ad tanácsot?
suppi2
2004. május 11. 16:43 | Sorszám: 55
Ron Werber és Britney Spears: ugyanaz vagy mégis egészen más?


Répássy Róbert fideszes képviselő azt vetette fel a parlamentben, hogy Ron Werber, az MSZP kampánytanácsadója is csak munkavállalási engedéllyel dolgozhat Magyarországon, még akkor is, ha egy külföldi cég munkatársaként osztja az éceszeket a szocialistáknak. Burány Sándor munkaügyi miniszter erre azzal replikázott, hogy Britney Spearsnek sem kell majd munkavállalási engedélyt kérni, amikor fellép Budapesten.

Egy biztos, hogy Ron Werberből szép lassan médiasztárt farag a bulvárpolitika, bár nem oly csábos, nem táncol, s még csak nem is énekel olyan jól, mint Spears kisasszony, de bármibe fogadnék, hogy egy róla készült jól sikerült paparazzo fotóért legalább annyit fizetnek a hazai útszéli lapok, mint az amerikai popsztár képeiért. Magyarán az a furcsa helyzet állt elő, hogy Werber – nyilván akarata ellenére – lassan fontosabb médiaszemélyiséggé válik, mint a közfigyelem megragadására lényegesen kevésbé alkalmas Kovács pártelnök vagy Medgyessy miniszterelnök.

A mai általános gyakorlat szerint a külföldi állampolgárnak munkavállalási engedélyre van szüksége. E tekintetben mindenki egyenlő, s csak néha vannak egyenlőbbek. A munkajogászok szerint ha egy magyar cég külföldi vállalattal köt szerződést, és utóbbi Magyarországra küldi munkatársát tartósan dolgozni, az engedélyt a magyar megrendelőnek kell beszereznie. Ha például Werber önmaga külföldi cégének dolgozik, az MSZP pedig e céget bízza meg, akkor az engedélyt az MSZP-nek kell beszereznie. Tekintve, hogy az MSZP kormánytényező, az engedély megszerzése a jelenlegi magyar viszonyok között nem jelenthet gondot. Meg nem szerzése is legfeljebb gondatlanságot jelez.

A Fidesztől igazán szép, hogy felhívta a figyelmet erre a munkajogi szabálytalanságra. Mivel pedig a kormány éppen most hirdette meg az amnesztiát a feketén foglalkoztatottakat bejelentő cégek számára, ha az MSZP pótolja a hiányt, Werber is feketéből rögvest fehér lesz. Ezzel Burány Sándor abba is hagyhatja a szerecsenmosdatást, hiszen a fent említett (a parlamenti öblögetésnél sokkal hatékonyabb) technológia copy right-ja is a munkaügyi tárcát illeti.

Vannak azonban itt további elgondolkodtató jogi tényezők is. A jogszabály szerint nem kell külföldi állampolgárnak munkavállalási engedély, ha évente legfeljebb öt napon át végez Magyarországon munkát, amennyiben az oktatási, tudományos, vagy művészeti jellegű. Ez vonatkozhat például Britney Spearsre is, ha Magyarországon koncertezik. Ugyancsak nem kell a külföldinek munkavállalási engedély, ha jótállási, szervizelési, beüzemelési munkát végez legfeljebb 15 napon át.

S bár Werber minden szavát isszák a hallgatói (ebben különösen hasonlít Britney Spearsre) sajnos alighanem öt napnál többet tartózkodott már Magyarországon ebben az esztendőben, azaz munkavállalási engedélyre van szüksége. Meglehet azonban, hogy valóban jótállási, szervizelési, beüzemelési munkát végez. Az MSZP – amelynek Werber (cége) korábban is dolgozott – saját jelenlegi mélyrepülését látva erre joggal kérhette fel. Az új módon való működést pedig be kell üzemelni. Ez utóbbihoz (Tóbiás úrral közös elhíresült pártkatonás szemináriuma után) kétség sem férhet. Azaz Werbernek joga van engedély nélkül legalább 15 napot dolgozni Magyarországon. Hogy ezt is kitöltötte-e, azt pedig – Répássy képviselő is bizonyosan bólogat – tisztázni kell.

Mert ha nem vesszük komolyan a jog által felállított gátakat (az MTI-nek az üggyel kapcsolatban nyilatkozó Pál Lajos munkajogász szavaival egyetértve) „korlátlanul megnyílhat a magyar munkaerőpiac”, miáltal „nagyon olcsón lehetne például betakarításra ukrán mezőgazdasági munkásokat behozni az országba”, arról nem is beszélve (tessék csak elképzelni, mert nem nehéz!), hogy soraik között megbújva eláraszthatnák hazánkat például az olcsó ukrán politikai tanácsadók is. S vajon mit kezdenénk ezernyi Ronya Werberenkóval?!

Meixner Zoltán


Téma: T. HÁZ
suppi2
2004. március 30. 11:07 | Sorszám: 33
Idézet:
Örülünk, hogy most már a szocialisták is egyetértenek velünk, abban, hogy az ez évi áremelések drámai következményekkel járnak a nyugdíjasokra nézve. Hogy ezeket a drámai következményeket enyhítsük, hogy a nyugdíjasok minél előbb megkapják a tizenötezer forintot, a Fidesz-frakció azt indítványozza, hogy a javaslatot a jövő héten, sürgősséggel, a házszabálytól eltérve tárgyalja meg az Országgyűlés, és olyan döntést hozzunk, hogy a 15 ezer forintot már az áprilisi nyugdíjjal együtt kapják meg a nyugdíjasok.

Téma: Megverték a PSZÁF elnökét
suppi2
2003. augusztus 15. 11:44 | Sorszám: 1135
Azaz minden valószínűség szerint az MSZP-hez gyaníthatóan közel álló ügyvéd egy öblöset hazudott, csakhogy belerughasson egyet Szászba.
suppi2
2003. augusztus 15. 11:41 | Sorszám: 1134
Azóta kiderült, hogy az ügyvéd igencsak elfogult, sőt gyanúm szerint összeférhetetlen lehet az ügy képviseletében.

De cáfol a K@H is:

K&H Equities reakció Muskovszky ügyvéd vádjaira
2003.08.15 09:16

A K&H Equities szerkesztőségünkhez eljuttatott közleményében az alábbiakban részletezetten a leghatározottabban cáfolta a brókercég egyes ügyfeleit képviselő Muskovszky Gábor ügyvédnek a brókercégnél folyamatban lévő ügyfélegyeztetések menetéről megjelent K&H szerint valótlan állításait:

- az Equities sohasem közölt ügyfeleivel olyan tartalmú állítást, miszerint a brókercég az általa jogosnak elismert ügyfélköveteléseket a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének határozatára hivatkozva csak abban az esetben fizeti ki, ha az ügyfelek minden más, az Equities-zel szemben támasztott követelésükről lemondanak,

- az ügyfélértesítő levelek sem tartalmaztak soha olyan rendelkezést, mely szerint az ügyfelek részére történő kifizetés feltétele az, hogy "minden más igényükről lemondanak",

- a kiküldött értesítőkben az ügyfél arról nyilatkozhat, hogy az Equities elszámolásában foglaltak a valóságnak megfelelően tükrözik a Társasággal folytatott ügyleteit és az azok alapján fennálló követelését; továbbá az elszámolásban foglaltakon felül a Társasággal szemben semmilyen követelése nem áll fenn, vagy - amennyiben az egyenlegben szereplő adatokkal nem ért egyet - személyes egyeztetések keretében az ügyfélnek lehetősége van arra, hogy a brókercéggel teljes körű számlatörténet egyeztetést folytasson.

Amennyiben a személyes egyeztetések során a felek álláspontja csak részben egyezik meg, akkor az Equities az egyező rész vonatkozásában - és csak abban - lehetőséget biztosít az ügyfelek részére történő transzfer, valamint átutalási megbízás teljesítésére.
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=32628

suppi2
2003. augusztus 15. 11:35 | Sorszám: 1133
Tegnap erre még így válaszoltam:

Re: A PSZÁF-t támadja és felelősségét firtatja a K&H Equities ügyfeleinek ügyvédje Elözmény válasz erre 08.14
A felügyeleti határozat egyáltalán nem jogellenes, bárhogy is igyekszik az ügyvéd ilyen módon beállítani az ügyet.
Felfüggesztés esetén az ügyfelek papírja, ill. pénze csak felügyeleti jóváhagyás esetén mehet ki, amihez vagy féltucat dokumentumot be kell nyújtani az ügyfél keretszerződésétől a letéti igazolásig gyakorlatilag mindent. Feltétlenül tartalmaznia kell egy kölcsönös nyilatkozatot, amely szerint se az ügyfélnek, se a brókercégnek további követelése ill. kötelezettsége egymással szemben nem áll fenn. Ennek az oka az, hogy a Felügyelet nem akar úgy kiengedni ügyfélvagyont, amely későbbi pereskedés tárgyát képezheti. Felhívom a figyelmet az utóbbi nyilatkozat kölcsönösségére. (Mindezt elég jól ismerem, kb 6 éve ugyanilyen ügyeket intéztem egy azóta megszűnt kisebb brókercégnél)
Azaz az ügyvéd állítása nem felel meg a valóságnak:
-vagy nem ismeri az ilyen esetekben teendőket,
-vagy tudatosan csúsztat
-vagy a K@H csúsztat.
(vagy egy újabb PSZÁF lejárató akciónak vagyunk szemtanúi)
Egyébként javaslom felkeresni a PSZÁF-ot az üggyel kapcsolatban.
suppi
http://www.portfolio.hu/forum/topic.tdp?t=1222


Téma: Medgyessy bukik - új választások?
suppi2
2004. február 10. 12:03 | Sorszám: 191
Az ebroker.hu rakta fel, kicsit hoszzú:


Goldman Sachs: gyorsuló infláció várható az idén
2004-02-09 13:20



London,(MTI-ECO) - A kormány új államháztartási hiány célja realistább ugyan a korábbinál, de kétségtelenül kevésbé ambiciózus. Az idén várhatóan erősödik az inflációs nyomás, ami csekély teret ad a jegybanknak egy esetleges kamatcsökkentésre. A kedvezőtlen inflációs hírek nehéz helyzetbe hozzák a kötvénypiacokat - áll a Goldman Sachs(GS)befektetési bank elemzésében.

A kijelölt pénzügyminiszter által bejelentett 120 milliárd forintos takarékossági csomag a GS szerint a helyes irányba tett lépés ugyan, de azt célszerű a tavalyi költségvetési hiányra vonatkozó kormányzati célkitűzés túllépése tükrében vizsgálni. A hivatalos közlés szerint a hiány a várható GDP 5,6 százaléka volt. A GS elemzőinek becslése alapján viszont ha az egyszeri, a 2002-es büdzsé hiányát jelentősen megdobó tételektől eltekintünk, akkor a költségvetés elsődleges hiánya tavaly gyakorlatilag az egy évvel korábbi 1,3 százalékon maradt.

Az idei évre tervezett költségvetési kiigazítás az elsődleges egyenlegen mérve a GDP egy százaléka körüli megszorítást jelent. Ez jelentős mértékűnek mondható, de nem elegendő arra, hogy kompenzálja a laza 2002-es fiskális politikát - áll az elemzésben. A 4,6 százalékos költségvetési hiányra vonatkozó kormányzati cél teljesítéséhez a GS elemzői 200 milliárd forint megtakarítást tartanak szükségesnek. A GS várakozásai szerint az idei költségvetési hiány eléri majd a GDP öt százalékát.

Az idei takarékossági intézkedésekben a fiskus jelentős súllyal tervezte be a lakástámogatások szigorítását. Az idei kifizetéseket azonban determinálják a tavaly év végi rohamban, a régi feltételek mellett megkötött hitelszerződések, így a GS szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy az e körben számított megtakarítások teljesíthetők-e.

Nem ad okot az optimizmusra az első idei államháztartási hiányra vonatkozó adat sem. A januári deficit 219 milliárd forint volt, amely ha megtisztítjuk a pénzügyi tárca által említett egyszeri tényezőktől - autópálya építési kiadások, harci repülőgép-törlesztőrészlet, agrártámogatások - még mindig 90 milliárd forint marad, ami messze meghaladja az elmúlt évek átlagában számolt 40 milliárd forint januári deficitet.

KÉTSÉGES AZ ERM-2 ÉS AZ EURÓZÓNA CSATLAKOZÁS IDŐPONTJA

A GS elemzői szerint annak ellenére, hogy a forint euróhoz viszonyított árfolyama marad továbbra is a monetáris kondíciók fő meghatározója, a jegybank a jövőben várhatóan nem reagál mechanikusan kamatlépésekkel az árfolyam nem kívánt változásaira. Az elemzés úgy véli, hogy az erős forint melletti elkötelezettség csökkenése - amely a kormány mellett a jegybank részéről is megnyilvánul - kétségessé teszi az eurózóna csatlakozás 2008-ra tervezett időpontjának megvalósulását.

Kétségek vetődnek fel azonban az eurózóna előszobájának tekintett ERM-2 árfolyam mechanizmushoz való csatlakozással kapcsolatban is. A kormány és a jegybank hangsúlyozza elkötelezettségét a lehető legkorábbi - idén májusi - belépés mellett, az EU és az Európai Központi Bank azonban egyre inkább azon az állásponton van, hogy mind a nominális-, mind pedig a reálkonvergencia fejeződjön be az ERM-2 csatlakozás előtt.

A gazdaságpolitika hitelességének kétséges volta, a romló inflációs kilátások, a deviza- és a kötvénypiacok elmúlt időszakban mutatott volatilitása nagyon nehézzé teheti a nemzetközi és a magyar felek számára is elfogadható megegyezést az ERM-2 csatlakozás feltételeiről, különösen a belépéskori euró/forint árfolyamról.

ERŐSÖDIK AZ INFLÁCIÓS NYOMÁS AZ IDÉN

Az erős forint politikájától való távolodás, valamint a kevésbé ambiciózus fiskális stratégia nem fest túl rózsás képet az inflációs kilátásokról - állapítja meg az elemzés. A GS szerint a várhatóan gyengülő forint, a magánszektor gyors bérnövekedése, valamint az élelmiszerárak várható emelkedése egyaránt az infláció növekedése irányába hat. Az egyetlen pozitív tényező az olajárak mérséklődése lehet - fogalmaz az elemzés. A GS becslése szerint a fogyasztási adó emelkedése és az áfa-változások hatása az év első néhány hónapjában 160 bázispont körüli inflációemelkedést okoz. A GS várakozásai szerint az idén decemberben év/év alapon számolva 7,5 százalékra gyorsulhat a fogyasztói árak növekedési üteme. A befektetési bank számára nem lenne meglepetés, ha a nyár folyamán a nyolc százalékot is elérné az infláció. A GS év végére vonatkozó becslése jelentősen meghaladja mind a jegybank 5,9 százalékos, mind pedig a piaci konszenzus hat százalékos várakozását. A befektetési bank elemzői szerint azonban a jegybank február 23-ikán publikálandó inflációs jelentésében megemeli az év végére vonatkozó becslését.


Téma: Hírek, amelyek eljutnak a baloldali szavazókhoz
suppi2
2003. augusztus 28. 13:49 | Sorszám: 12
Akár a piaci érték 2%-a is lehet az új, évente kivetett ingatlanadó
2003.08.28 09:59

A jövő évtől az ingatlan piaci értékének a 2%-át is elérheti az önkormányzatok által évente beszedett ingatlan adó - írja a Világgazdaság a PM adótörvényeket módosító tervezetére hivatkozva.

A lap szerint az adó mértékét és bevezetését is a helyi önkormányzat határozza majd el, és az a 2%-ot is elérheti. A piaci érték meghatározásához a PM egy táblázatot is melléket, így az adó kivetése jelentősen egyszerűsödne a jelenlegihez képest, melyet a számítás bonyolultsága miatt nem nagyon alkalmaznak.

A PM szóvivője szerint csupán a jelenlegi adónem egyszerűsítéséről van szó, és a tárca szerint az önkormányzatok nem fogják szükségtelenül "sanyargatni" a polgárokat. Az adó beszedésének az egyszerűsítésével azonban megvalósulhat az, hogy az ingatlanok értékének növekedését okozó beruházásokat a helyi lakosok fizessék meg.

Az adót ott kellene megfizetni, ahol a jogosult életvitelszerűen él, és csak egy helyen.

Az adófizetés alól halasztást kaphatnak a 65 évet betöltöttek és a legalább 67%-ban rokkant személyek, akik egyedül, vagy ugyanezen feltételekkel rendelkező hozzátartozójukkal élnek.

Az adót azonban mindenképpen meg kellene fizetni jegybanki alapkamatokkal növelt értékben akkor, amikor az ingatlant eladják, az adózó meghal, vagy kéri a halasztás megszüntetését.

Az ingatlantulajdonosok adóterhe tehát akár jelentősen is növekedhet 2004-től, hiszen ha az adott önkormányzat kiveti a maximális 2%-os ingatlan adót, és megszűnik a jelenlegi, maximum 240 ezer Ft-os laksácélú hitel utáni adókedvezmény is, akkor például egy 15 millió Ft értékű, hitelből vásárolt lakás után 540 ezer Ft-tal kell többet fizetni, mint az idei évben (300 ezer Ft adó + 240 ezer Ft elveszített adókedvezmény).
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=32894


Téma: A hiteltelen kormány
suppi2
2004. április 21. 16:26 | Sorszám: 83
Nem emelnek - Álom marad a hat százalékos bérrendezés a közszférában

2004. ápr. 21., 14:53


A Felsõoktatási Dolgozók Szakszervezete követeli, hogy tárgyalja újra a kormány a béremelést megfelelõ garanciákkal. 2002 szeptember óta nem emelték a béreket a fõiskolákon és az egyetemeken - tudhattuk meg a Felsõoktatási Dolgozók Szakszervezete tájékoztatóján.
Az idei, januári hivatalos adatok szerint a tavalyról áthúzódó hatásokat is figyelembe véve sem érte el a keresetnövekedés a három százalékot - mondta Kiss-Papp László, a szervezet elnöke. Ez az alacsony keresetnövekedés is csak a béren kívüli juttatásoknak köszönhetõ egyébként - értesülhettünk. Nem teljesült tehát a kormány, és a közszféra sztrájkbizottsága tavalyi megállapodásában rögzített inflációkövetõ hatszázalékos béremelés. A szerzõdést egyébként a Felsõoktatási Dolgozók Szakszervezete annak idején nem írta alá, mert hiányolta a folyósítást biztosító jogi, és forrásgaranciákat.

A szervezet számításai szerint a februári és a márciusi keresetnövekedés még a három százalékot sem éri el, ezért Kiss-Papp László leszögezte: Mindenképpen indokolt annak a követelésnek a megerõsítése, hogy a felsõoktatásban dolgozó oktató-kutatók és szakalkalmazottak legalább az inflációt követõ béremelést központi forrásból és jogi garanciával megkapják január elsejétõl visszamenõleg.

A felsõoktatási és a közalkalmazott a bértábla hatszázalékos emelésével mintegy hárommilliárd forintos költséggel lehetne biztosítani az inflációkövetõ keresetnövekedést egyébként. Kiss-Papp László azt is elmondta: követelik, hogy tárgyalja újra a kormány a béremelést megfelelõ garanciákkal. Április 29-én ismertetik elvárásaikat a pénzügyminiszterrel és várják a kormány javaslatát.

- A felméréseink azt bizonyítják, hogy nem teljesült az alku, a kormány ajánlotta a munkáltatóknak, az önkormányzatoknak, hogy a saját költségvetésüket úgy fogadják el, hogy ebben a hatszázalékos közalkalmazotti béremelés biztosítva legyen. A reprezentatív jellegû felmérésünk 217 település költségvetése alapján készült, és csupán 14 önkormányzat döntött úgy, hogy január elsejétõl az azon a településen dolgozó közalkalmazottak, pedagógusok hatszázalékos béremelésben részesülnek. Az összes többi vagy nemleges döntést hozott, tehát egyáltalán nem kapnak ezen a településen béremelést a pedagógusok, csak a kötelezõ soros elõlépés, ami jelentéktelen, összességében a pótlékok emelésével együtt mintegy kétszázalékos növekedést jelent országos átlagban, illetve néhány önkormányzat olyan, számunkra egyáltalán nem elfogadható döntést hozott, példádul Gyõr, vagy Pécs városa, amely szerint akkor emelheti a bért három százalékkal az intézmény, ha háromszázalékos létszámleépítést hajtott végre – mondta Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezete alelnöke.

- Mennyire teljesült a közszféra sztrájkbizottsága által kiharcolt hatszázalékos bérmegállapodás?

- Jelenleg folyik egy széles körû felmérés, hogy a legkülönbözõbb közszolgálati szektorokban történt-e béremelés. Elõzetes benyomások alakultak ki, amelyek nem túlságosan kedvezõek. Igaz, hogy vannak helyek, ahol történt megállapodás – vélekedett Szabó Endre, a SZEF elnöke. Nagyjából ilyen mértékû béremelésre, például a Közmûvelõdési Közgyûjteményi Szakszervezet megállapodott a miniszterrel a központi intézmények területén egy ilyen mértékû béremelésben, vagy a vízügy területén történt ilyen. Másutt pedig nem bért adnak, hanem más juttatások formájában próbálják valamilyen módon a kereseteket karbantartani, de a jellemzõ úgy tûnik az - és ez különösen érvényes az egészségügy területén, a szociális szférában, és a közoktatás egy igen jelentõs részében is -, hogy igazából nem történt még béremelés ebben az évben, amit természetesen mi nem tudunk elfogadni, és amire vonatkozóan van egy érvényes megállapodásunk is a kormánnyal, hogy a közszférában dolgozók bérének a reálértékét 2004-ben meg kell õrizni.

(radio.hu)

suppi2
2004. január 30. 10:42 | Sorszám: 64
Belföld
A miniszterek megkapták a 120 milliárdos takarékossági csomagot

Draskovics: nehéz év lesz az idei

[2004-01-30]


Megkapták a miniszterek a 120 milliárdos takarékossági csomag fejezetekre lebontott javaslatait. Ha az idei megtakarítás következetes lesz és tartható, a kormánynak 2005–2006-ra nőhet meg a mozgástere – mondta a Világgazdaság információi szerint Draskovics Tibor a szerdai kormányülésen.


Összességében 190 milliárd forintos a Draskovics-csomag – legalábbis ennyi lesz, ha a minisztériumoktól tervezett elvonások egyes tételei összeadódnak, ugyanis a 120 milliárd forintot nettóban kell érteni, s a kijelölt pénzügyminiszter „ráhagyással számolta” ki idei takarékossági javaslatát. Nem a kiadások, hanem a tervezett bevételek elmaradása miatt van szükség a költségvetési megszorításra – értesült pénzügyminisztériumi forrásból a Világgazdaság. Úgy tudjuk, hogy legkevésbé az általános forgalmi adóból tervezett 1904,9 milliárd forint beérkezéséért tennék tűzbe a kezüket a szakemberek. Az előirányzat ugyanis 12 százalékkal magasabb a tavaly teljesültnél, és figyelembe kell venni azt is, hogy az uniós csatlakozás miatt is nagy kockázatot tartalmaz ezen költségvetési sor pénzforgalmának alakulása.

A miniszterek már megkapták a tárcáiknál ajánlott lefaragások összegeit, a belső tartalomról az egyes tárcáknak maguknak kell dönteniük. Mindenesetre a Világgazdaság információi szerint Draskovics Tibor a kormány szerdai informális ülésén – ahol főként a gazdasági helyzetről beszéltek – azt mondta: a minisztériumok dologi kiadásaiból összességében 5 százalékot, mint ismert, a költségvetési beruházásokból 10 százalékot s az egyéb fejezeti kezelésű előirányzatokból közel 30 százalékot kell lefaragni. Úgy tudni, a kijelölt pénzügyminiszter a kabinet ülésén azt hangsúlyozta, hogy azonnali visszafogást tud elfogadni, így nem lehet szó következő éveket terhelő javaslatokról. A kabinet egyébként február 25-én véglegesíti a megszorító csomagot.

Helyzetértékelésében többek között azt mondta: a belső fogyasztás meghaladja a gazdaság teljesítményét, a cél az, hogy ezt összhangba hozzák. Ha sikerül elhárítani a növekedés korlátait, s visszaszerezni az elfogyott bizalmat, 2005–2006-ra 4-4,5 százalékos növekedésre lehet számítani. Így tehát, ha az idei megtakarítás következetes lesz és tartható, a kormány mozgástere a következő évekre nőhet, a 2004-es év azonban „nehéz év lesz”. Bár ennek a kabinetnek „öt választás is kijutott” a ciklus alatt, 2006-ra kell koncentrálni.

A 155 milliárdos kiadáscsökkentés (amely a 120 milliárd forinton felül tavaly zárolt 35 milliárd forintot is tartalmazza) egyébként az államháztartás teljes kiadásainak 1 százaléka, amely kevesebb, mint az MSZP és az SZDSZ által a 2004-es költségvetésbe beszavazott módosítók „pluszterhei” – mondta még értesülésünk szerint a kijelölt miniszter. A kabinet nem nyújt be pótköltségvetést, a kormány saját hatáskörén belül oldja meg a megszorításokat, a jövő évi büdzsé ugyanis nem a takarékosságról és a hiányról, hanem továbbra is az „építkezésről” szól.

suppi2
2004. január 08. 12:03 | Sorszám: 61
Vélemény
Temetni jöttem cézárt...

[2004-01-08]


Szakmai értékelést írni egy pénzügyminiszterről gazdaságtörténészek „munkakörébe” tartozik, egy kijelentést mégis megkockáztatnánk: a rendszerváltás óta valószínűleg nem volt olyan pénzügyminiszter, akinek teljesítménye és szakmai kvalitásai között akkora különbség lett volna, mint László Csaba esetében. Regnálása alatt a látszatát is kerülte annak, hogy megálljt kívánna parancsolni a pártpolitikusok költekezési kényszerének, és a sáveltolással az elmúlt 15 év legdilettánsabb döntéséhez asszisztált, volt kénytelen asszisztálni. (Mindig van másik döntés...) A fenti megállapítás igazságtalanságát (a körülmények, az öszszehasonlíthatatlanság) majd az elkövetkező hónapok, évek cizellálhatják.

A miniszterelnök hivatalos indoklása a gyenge költségvetési eredmény és az ebből származó hitelességvesztésre utalt. Kétségtelen, ha lenne „hogyan veszítsük el maradék hitelünket?” című játék, a Pénzügyminisztérium fölényesen nyerné. A rutinosabbak persze csak legyintgettek a tegnapi 5,6 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány hírére. A 4,5, majd a 4,8 százalékos, később az „5 százalék alatti ” prognózisait a PM rendre csak akkor módosította, amikor azok az abszurditás határait feszegették, s közben magabiztosan hangoztatta a piaci szakértők magas előrejelzéseinek megalapozatlanságát. Végül a mindössze néhány hetes előéletű 5,2 százalékos becslést sodorták el a tények. Erre szokták azt mondani: ha ekkorát tévedtek, az a baj, ha meg nem tévedésről van szó, akkor az. És erre szokták azt is mondani: ha egy miniszterelnök egy évig úgy csinál, mintha elhinné miniszterének rossz jóslatait, majd erre hivatkozva kirúgja, akkor ez vagy nagyon nagy cinizmus, vagy felveti az ő felelősségét is. Vagy mindkettő.

A mostani szám tükrében természetesen nem hihető az idei 3,8 százalékos hiányterv sem. Biztosra vehető: ha a kormány nem szánja el magát a szemlátomást szent tehénként kezelt kiadási oldal lefaragására, akkor még az alultervezett infláció sem menti meg a költségvetést. A gazdaságpolitikai célok és a tények közötti ellentmondás enyhítésének szándéka feldereng az euróövezeti csatlakozás dátumának felülvizsgálatára vonatkozó célzással. De mindaddig, amíg konkrét döntések nem történnek, a pénzügyminiszter-csere sem minősíthető másnak, mint egy lobbiknak kitett, sodródó kormány sokadik erőtlen pótcselekvésének


Madár István
http://www.vg.hu/index3.php?app=cikk&datum=2004-01-08&d=2004-01-08&r=22&c=34


Téma: Megy a Juhász ??
suppi2
2004. április 28. 15:38 | Sorszám: 9
Ciprusi off-shore cég a honvédségi beszerzésben

április 28. 14:40
[Havaria]

Ciprusi off-shore cégen keresztül vásárolta a tavasszal hazánkba érkezett AN 26-os szállító repülőgépet a honvédség. Erről Csampa Zsolt MDF-es országgyűlési képviselő szerdai sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint a Honvédelmi Minisztérium eddigi állításaival ellentétben a gépet a tárca nem Ukrajnából szerezte be. Azt ugyanis a ciprusi adóparadicsom egyik off-shore cége számlázta le, s keleti szomszédunkban csak kisebb átalakításokat végeztek el rajta. A nemzetbiztonsági kabinet tavaly év végén hozott döntést arról, hogy közbeszerzési eljárás nélkül engedélyezik egy ilyen gép beszerzését. Úgy tudni azonban, hogy a gépet megvásárló Specimpex Kft. már napokkal a döntés előtt megvásárolta a repülőgépet. A képviselő szerint ez komoly aggályokat vet fel az eljárás tisztaságát illetően. Aggályosnak minősítette a honatya azt is, hogy nem lehet tudni, ki fogja a garanciát vállalni a Ciprustól vásárolt repülőgépre, és kinek a költségét terhelik az ilyen javítások.


Téma: Fogytán a demokácia
suppi2
2003. október 10. 11:49 | Sorszám: 26
Aczéli propaganda közpénzen
2003-10-10 08:08


A XIII. kerületi Fidesz, MDF, MIÉP, valamint az MKDSZ helyi szervezetei nyilatkozatban szólítják fel az önkormányzat koalíciós pártjait: haladéktalanul tegyenek lépéseket, hogy a helyi sajtó átfogó, hiteles és pontos tájékoztatást adjon, mint független és kiegyensúlyozott forrás, sokoldalú és megfelelő támpontokat nyújtson a szabad véleményformáláshoz, töltse be egy olyan fórum szerepét is, ahol valamennyi releváns vélemény megjelenik.

NYILATKOZAT

A rendszerváltozás után tizennégy évvel, aggodalommal kell megállapítanunk, hogy ma is vannak olyan politikai csoportok, amelyeknek a társadalom megosztása és a megosztottság fenntartása az érdekük. Ezek a csoportok önös politikai érdekeik előtérbe helyezésével, gátolják környezetük demokratikus működését, a polgári átalakulás kiteljesedését. Leleplezésükben, nemkülönben a demokratikus intézményrendszer működésének ellenőrzés alatt tartásában a sajtónak aktív szerepet kellene betöltenie. A jelek szerint mélyülő erkölcsi leépülése és fokozódó belső válsága okán ezt a funkcióját vagy nem, vagy egyre kevésbé tölti be. Ezáltal akarva, vagy akaratlanul, ma is hozzájárul a megosztottság fokozásához.
Elfogadhatatlan, hogy a közpénzen eltartott helyi sajtó, évek óta folyamatosan egy politikai csoport érdekeit szolgálja. A sajtószabadság, valamint a véleménynyilvánosság egyoldalú értelmezésével, illetve kisajátításával megfosztják a polgárokat az Alkotmányban biztosított szabad véleményalkotásukhoz elengedhetetlenül szükséges információktól.
Felszólítjuk az önkormányzatunk koalíciós pártjait, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel haladéktalanul tegyenek lépéseket e helyzet megszüntetésére. Támogassák, hogy a helyi sajtó

1. átfogó, hiteles és pontos tájékoztatást adjon;
2. mint független és kiegyensúlyozott forrás, sokoldalú és megfelelő támpontokat nyújtson a szabad véleményformáláshoz;
3. töltse be egy olyan fórum szerepét is, ahol valamennyi releváns vélemény megjelenik;
4. tevékenységével járuljon hozzá a helyi társadalomban az összetartozás tudatának erősítéséhez.

Budapest, 2003. október 9.

Dr. Weszelovszky Zoltán, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség XIII. kerületi elnöke
Klem László, az MDF XIII. kerületi elnöke
Dancsecs György, a MIÉP XIII. kerületi elnöke
Dr. Horváth Antal, az MKDSZ XIII. kerületi elnöke

fidesz.hu


Téma: Kende magánnyomozó lesz
suppi2
2004. február 12. 17:12 | Sorszám: 8
Az S-Komplex alapításáról pedig:

Csatári ugyanakkor kisrészvényese az 1991. április 25-én alakult 17,2 millió forintos alaptőkéjű S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt.-nek, amely cégben az elmúlt 8 évben - úgy tűnik - a hazai nemzetbiztonságiak színe-java megfordult, például a 30 évig a titkosszolgálatnál dolgozó Nagy Lajos, az említett Nagy Károly, valamint Vajda József dandártábornok, aki 1994-től az NBH második embere volt. Az S-Komplex alapítója volt 1991-ben Apró Piroska, aki 1994-től egy ideig Horn Gyula kabinetfőnökeként működött, valamint a Holland Antillákon bejegyzett ICTS, amelyet a cégbírósági iratok szerint négy izraeli társaság jegyzett azért, hogy „tanácsadást és további szolgáltatást végezzen személyek és áruk biztonsága érdekében, bűncselekmények, terrortámadások leküzdésére”

suppi2
2004. február 12. 17:08 | Sorszám: 7
Ki is ez a nagy Lajos?

Itt egy cikk:

Folytatódó leszámolások •
Ítéletek napja

A páncélozott Bentley gépkocsi sem tudta megvédeni hétfő délután a géppisztolylövésektől Seres Zoltán vállalkozót, akinek a neve korábban több nagy jelentőségű bűnügy kapcsán is felmerült, például annál a kézigránátos robbantásnál is, amelynek a megrendelésével Tanyi Györgyöt vádolják. Őt jogerősen felmentették abban az ügyben, amelyben első fokon négy év börtönre ítélték Gál Antal volt rendőr főhadnagyot a Fővárosi Bíróságon azért, mert a robbantásokkal kapcsolatos nyomozások államtitoknak minősülő irataiból megrendelésre másolatokat készített.
Seres Zoltánt április 12-én ugyanolyan hidegvérű precizitással lőtték agyon, mint februárban Döcher Györgyöt, korábban Prisztás Józsefet vagy Fenyő Jánost. Az egyetlen különbség, hogy immár nemcsak a főváros utcáin, hanem a csendes, békés Szentendrei-szigeten is megjelentek a géppisztolyos merénylők. Szemtanúktól származó információk szerint a Tahitótfaluról Kisoroszi felé vezető út legelején, egy meglehetősen szűk részen két bukósisakos férfi állt lesben, s a bekanyarodó - és emiatt feltehetőleg alaposan lelassító - zöld Bentley gépkocsit gyilkos géppisztolytűz fogadta.
Noha a járműnek biztonsági üvege volt, a katonai fegyverből származó acélmagvas lövedékeknek nem tudott ellenállni, Seres azonnal, a társaságában lévő olasz üzletember pedig a kórházban meghalt. A súlyos kocsi egy derékvastagságú vasbeton kapuoszlopot is kidöntött, és csak méterekkel arrébb, házfalnak ütközve állt meg. A támadók motorkerékpárral menekültek el, egy géppisztolyt és egy bukósisakot a helyszínen hagytak. Seres valószínűleg egy, a kisoroszi golfpálya közelében lévő lovardához tartott, ahol a tulajdonosnő szerint mintegy másfél hónapja bértartásban hátaslova volt. Lovagolni főként hétvégén járt, nem rendszeres időpontokban, így „napirendje” alapján nem lehetett előre számítani felbukkanására a csapda helyszínén.
A 45 éves Seres Zoltán az éjszakai élet tekintélyes és jól informált szereplőjének számított, akit a jelek szerint az elmúlt években háromszor is megpróbáltak eltenni láb alól. Először az M0-ás autópályán tisztázatlan körülmények között gyulladt ki a BMW-je, majd a mostani Bentley gépkocsijára erősítettek pokolgépet, ám az menet közben leesett, ezt követően pedig állítólag egy neki szánt Molotov-koktél tévesztett célt. A pesti Aranykéz utcában tavaly július 2-án felrobbantott Boross József Károly - maga inkább a Boros Tamás nevet használta - egy mindmáig nyomozati szakban lévő olajhamisítási ügy kapcsán azt vallotta: azért kellett tízfős őrséget biztosítania az Energol Rt. szőregi telephelyére, mivel tartottak „Seres Zolitól”. Pontosabban attól, hogy a tulajdonosokon próbálná behajtani azt az állítólag több tízmillió forintos összeget, amit elmondása szerint az alvilág egykori bankárának tartott Lakatos András, becenevén Kis Bandika lopott el tőle.
A Döcher Györggyel és társaival szemben hozott váci büntetőítéletben (HVG, 1999. február 13.) is felmerült Seres neve, a bíró szerint jó ismerőse volt a negyedrendű vádlott Csobolya Attilának, akinek enyhített végrehajtási szabályok alá helyezése - és az, hogy felügyelet nélkül lakóhelye közvetlen közelébe kiengedték munkavégzésre - a tököli börtönparancsnok állásába került (mindez jócskán hozzájárult a büntetés-végrehajtás nagy szakmai tekintélynek örvendő országos parancsnokának, Tari Ferencnek a menesztéséhez is).
Tanyi György állítólagos kézigránátos ügyével kapcsolatban (HVG, 1999. április 10.) tanúként hallgatta ki Serest a rendőrség, amikor is elmondta, hogy az Erzsébet téren felrobbantott Mercedes tulajdonosát tíz-tizenöt éve ismeri, nem tud róla, hogy bárkivel olyan problémája lenne, ami a „figyelmeztetést” indokolta volna. Seres akkor azt is elmondta, hogy egy korábbi, Kiss József utcai robbantás esetleg az Energol-ügy vádlottjai közt szereplő „Portik Tomi” ellen irányult (HVG, 1998. július 1.).
Csobolya Attila és Seres Zoltán kapcsolata a jelek szerint több volt egyszerű jó viszonynál, és közös üzleti érdekeltségük személyek áttételén keresztül meglehetősen messzire vezet. Csobolya és Seres 1991-ben együtt alapították a Fantom Személy- és Vagyonvédelmi Kft.-t, ahol mások mellett Barabás Gábor is alapító résztulajdonos volt. Barabás 1995-ben napra azonos ideig birtokolt tulajdonrészt a Poliscope Információ-ellenőrzési és Adatszolgáltató Kft.-ben azzal a Nagy Sándorral, aki az S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt. igazgatótanácsi tagja. Az S-Komplex Rt. pedig a jelek szerint nem hétköznapi vagyonvédelmi cég; elnök-vezérigazgatója, Nagy Lajos több évtizedes titkosszolgálati múlttal dicsekedhet (HVG, 1998. szeptember 5.).


Téma: Botrányos rajzfilm sorozat
suppi2
2004. április 27. 11:40 | Sorszám: 82
Szerencsi, fel! - letiltott utolsó részek

[2004-04-27]


A Magyar Hírlap információi szerint a csatlakozás napjáig már nem láthatják a tévénézők az uniós ismeretterjesztő sorozat, a Szerencsi, fel! valamennyi epizódját. A külügyi és a belügyi tárca 174 millió forntos pályázatát elnyerő Gát György vezette konzorcium ugyanis tartozik a 30 részes széria több készítőjének. A gyártás egy részét végző Kecskemétfilm Kft. 7,8 millió forintra vár, ezért a sorozat még vetítetlen nyolc részét nem engedik adásba a Magyar Televíziónál.

Az Esély meséje alcímű animáció producere és a jogok tulajdonosa, Gát György ugyanis több forgatókönyvírónak nem fizette ki teljes jussát, továbbá nem fizette ki a szerződésben rögzített teljes összeget a dramaturgnak és az uniós szakértőnek sem, emellett a gyártási munkálatok nagy részét végző Kecskemétfilm Kft.-nek is tartozik. A Kecskemétfilm ügyvezető igazgatója, Mikulás Ferenc a Magyar Hírlapnak elmondta, hogy Gát a szerződésükben rögzített összeg nagy részét ugyan már törlesztette, azonban a késedelmi kamatokkal együtt – többszörös fizetési felkérésük ellenére – még 7,8 millió forinttal tartozik a cégnek. "Amíg az összeget nem rendezi, a sorozat nyolc epizódját visszatartjuk, nem engedjük adásba az MTV-nél" – jelentette ki Mikulás.

Gát György a Magyar Hírlap munkatársának azt közölte, egyetlen írónak sem tartozik, adminisztrációs hiba folytán Rigónak valóban nem utaltak át 70 ezer forintot, amit azonnal pótolnak. Gát közölte: "Csak azok nem kapták meg a teljes pénzüket – dramaturg, vezető író, szakértő –, akiknek a munkája még nem ért véget. A Kecskemétfilmnek csupán három részt nem fizettünk ki, azonban ők nyolc epizódot tartanak vissza. De a megegyezés és az elszámolás velük is folyamatban van. A két minisztérium még mindig tartozik a teljes összeg egyharmadával. Ahogy a pénzek megérkeznek, mindenkinek kifizetem az elmaradt összegeket."(MH)


Téma: Már a magyar tőke is külföldre menekül
suppi2
2004. február 18. 14:20 | Sorszám: 3
Idézet:
Így viszont az történik, hogy a saját "tőkéseink" nem itthon valósítanának meg beruházásokat, teremtenek munkahelyeket. A folyamat évek óta tart (ld. OTP, MOL, stb.) és ha nem tesz semmit a kormány, akkor ez fel is gyorsul

Szerintem nincs azzal semmi baj, hogy a legnagyobb cégeink külfölkdön terjeszkednek. Egyrészt ezek már kinőtték hazánkat (a saját területükön már nincs sok beruháznivaló), ezért stratégiájuk szerves része a regionális multivá válás - nagyon helyesen. Ráadásul ezzel megvalósítják a magyar gazdasági élettét Kárpát-medencére való kiterjesztését (lásd:OTP Szlovákiában, most akar bankot venni Romániában, Szerbiában, Horvátországban, MOL: Szlovákiában, Horvátországban, tervek Romániában, Szerbiában stb)
Majd osztalékként később hazzahozzák az ottani profitot.
A Matáv ettől a növekedési korláttól szenved, mivel anyacége (Deutsche Telekom) az eladósodottsága miatt nem engedi a Matávnak a terjeszkedést.

A baj csak a bejövő tőke hiányával van.


Téma: A MEDGYESSY-KLÁN
suppi2
2004. április 09. 10:39 | Sorszám: 705
Idézet:
30 százalékos tulajdonrészt szerzett a Forrásban az Arago
2003. július 31. 9:23


Magyar Nemzet
Több mint 30 százalékos tulajdonrészt szerzett a kilencmilliárd forintos állami vagyonnal rendelkező Forrás Rt.-ben Medgyessy Péter miniszterelnök tanácsadójának, Leisztinger Tamásnak az érdekeltségébe tartozó Arago Rt. Mint ismert: a Forrás Rt.-be tömörítette az állam huszonhárom, tulajdonában lévő társasági érdekeltségét.

A Forrás Rt. részvényeit kárpótlási jegyekért lehetett megszerezni, így juthatott újabb állami vagyonhoz Leisztinger Tamás, az ország negyedik leggazdagabb embere – közölte tegnap a Hír TV. Kisbefektetők szerint MSZP-s szálak sarkallták az ÁPV Rt.-t arra, hogy a kárpótlási jegyeket Forrás-részvényekre váltsák be.
Az Arago és Leisztinger Tamás vezérigazgató az elmúlt évek során többször került reflektorfénybe. A szocialista kötődésű céget összefüggésbe hozták a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány milliárdos vagyonvesztésével is. A cég hosszabb-rövidebb ideig tulajdonolta a BÁV Rt.-t, a Zalakerámiát, a Pick szalámigyárat.



Vélemény
90 millió

[2004-04-09]


Vannak dolgok, amelyeket nem lehet egy „no comment”-tel elintézni. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. tegnap nem kívánta kommentálni lapunknak azt a hírt, hogy a szervezet 90 millió forintos ráfizetéssel vásárolta vissza a Forrás Rt.-től a Tokaj Kereskedőház 23 százalékos csomagját, amelyet alig több mint egy éve apportált a társaságba.

Lehetett volna azzal magyarázni a döntést, hogy időközben megnőtt a piaci értéke a hányatott sorsú agrárcégnek, vagy hogy az új privatizációs stratégia – merthogy a vállalatot hamarosan értékesítik – a 100 százalékos állami tulajdonrész visszaszerzését indokolja. Lehetett volna az ÁPV és a Forrás tavaly októberi szerződésmódosítására hivatkozni, amely az Élet és Irodalom cikke szerint „az érintett társaságokban lévő részesedéseik értékesítési szándéka esetén egymással szembeni értékesítési kötelezettséget ír elő”. Lehetett volna azt mondani, hogy a kárpótlási jegyek bevonása – ami miatt a Forrásba apportálták számos állami cég kisebbségi részvénycsomagját – olyan fontos cél volt, amely megérte ezt a ráfizetést.

Egyet nem lehet: elhárítani a választ. Nem lehet, mert az ügyletbe akarva-akaratlanul belefolyik a politika. A Tokaj Kereskedőház eddigi története azt mutatja, hogy a mindenkori kormányok enyhén szólva megkérdőjelezhető célokra használták fel a társaságot, s kérdés, hogy a tervezett eladáskor ki és milyen formában jut majd most szerephez. De politikai gyanú vetődhet a Forrás Rt.-re is, amelynek legnagyobb tulajdonosa az MSZP közelinek tartott Arago Rt.

Az a kormány, amely az állami kiadások rendszerének átláthatóvá tételét ígérte, nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy hallgat, amikor ezt számon kérik rajta. Még ha „csak” 90 millió forintról van is szó.


Téma: Tovább nőtt a FIDESZ előnye
suppi2
2004. március 04. 12:40 | Sorszám: 319
A gazdasági elit véleménye a politikáról és a pártokról, három hónappal az európai parlamenti választások előtt

A gazdasági elit elégedetlen a kormánnyal

[2004-03-04]


A gazdasági elit pártpreferenciáit tekintve jelentős előnyre tett szert az utóbbi hónapokban a Fidesz. A jelenség azért is figyelemre méltó, mert e kör többsége baloldalinak és liberálisnak vallja magát. A gazdasági vezetők összességében kedvező várakozásokkal tekintenek az európai uniós csatlakozás elé.


Gazdaság. A mindenkori köz- és magánbeszéd egyik vezető témája. Az előbbiben sok szó esik az ország költségvetéséről, az utóbbiban még több háztartásunk pénzügyi állapotáról. Az év eleje egyébként is a számvetés időszaka, hát még, ha pénzügyminisztert is cserél a kormány. A hírekből főképpen az eltévesztett hiánybecslésről, a közszférát érintő kiadások lefaragásáról, állami megtakarításokról, áremelkedésekről, bértárgyalásokról, egyeztetésekről szóló mondatokat jegyezték meg az emberek. A tömegtájékoztatás és a saját tapasztalatok által kialakult gazdasági közhangulat nem valami rózsás ezekben a hetekben, s a lakosság kedvezőtlen érzéseit a kormányoldal szenvedi meg.

Abba az irányba mutogat a gazdasági elit is. Meglehetősen elégedetlenek a jelenlegi kormánnyal, de nem maradt meg szép emlékeik között az Orbán-kabinet tevékenysége sem. A Medgyessy-kormány munkáját – százfokú skálán – 40 pontra értékelik, az Orbán Viktor vezette testületét – utólag – ugyanekkora mutatóval minősítették. A kormánnyal való elégedetlenségüknek elsősorban a gazdasággal összefüggő okai vannak: 88 százalékuk a fogyasztói árak feletti kontrollfunkciót hiányolja, 82 százalékuk a mezőgazdaság problémáinak hatékonyabb kezelését várná el. Ugyanennyien a foglalkoztatáspolitikában, a munkahelyteremtésben tartják gyengének a kormány teljesítményét, 74 százaléknyian pedig általában véve a gazdaságirányítással elégedetlenek. Nagyon sokan (88 százaléknyian) felróják a kormánynak azt is, hogy nem sikerült az egészségügyet rendbe tennie.

Bármennyire is kritikusak a Medgyessy-kabinettel kapcsolatban, magát a miniszterelnököt kevésbé marasztalják el. Megítélése kedvezőbb, mint kormányáé: 7-tel többre, 47 pontra értékelték eddigi tevékenységét. Ugyanakkor a gazdasággal foglalkozó tárcák vezetőit nem érzik helyzetük magaslatán lévőnek. Különösen Németh Imrével és az azóta már távozott László Csabával szemben kritikusak: 34-34 pontra értékelték őket. A többiek sem jártak sokkal jobban, Burány Sándor 41, Csillag István 44 pontot kapott a gazdasági elittől. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a miniszterek kedvezőbb megítélés alá esnek, mint az általuk vezetett intézmény. A pénzügyi tárca tevékenységét 27 pontra minősítik, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 29, a gazdasági tárca 39, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium 34 pontot kapott a vállalatirányítás reprezentánsaitól.

A pártok megítélése erősen függ a kormányzati munka értékelésétől. Így volt ez korábban is. Például a 2002-es választások előtt a gazdasági elit inkább már az MSZP felé kacsingatott, mert problémája volt a Fidesz-kormánnyal. Nagyot fordultak mostanra, igaz, a véleményváltozás alapját megint csak a kormányzati tevékenység értékelése adja. Körükben jelenleg jóval többen preferálják a Fideszt, mint az MSZP-t. Az ellenzék vezető pártjának 42, a kormányzó erőnek 23 százalékos a támogatottsága. A harmadik helyen – az elmúlt években megszokott módon – az SZDSZ áll a gazdasági elit tagjai körében, 6 százalékos támogatottságot élvezve. A többi pártnak nincs számottevő híve a gazdaság irányítói körében, mindösszesen 4 százalékukra számíthatnának. A tavalyi esztendő első felében az MSZP stabil előnyt élvezett a gazdasági elit körében, a változás első jele a nyárra tehető. Az év első negyedében 38 százalékon álltak a szocialisták, 25 százalékon a fiatal demokraták, a második negyedévben szinte ugyanekkora, 37 és 26 százalék volt a két párt szavazótáborának mérete. Ezután lefelé indult az MSZP, de 32 százalékos táborával még a harmadik negyedévben is tartotta előnyét. Ekkoriban a Fidesz még nem tudott újabb szavazókat öszszeszedni – 28 százalékon állt. A vállalatvezetői rétegen is úrrá lett a tanácstalanság, sokan elbizonytalanodtak pártpreferenciájukat illetően. Az év utolsó negyedében lényegében döntetlen volt az MSZP és a Fidesz párharca a gazdasági elit körében; előbbinek 31, utóbbinak 32 százalék támogatója volt. Ebben a rétegben a két párt erőviszonyai később fordultak meg, mint a lakosság körében, de nagyobb lett a változás mértéke. A választókorú népesség körében ősz óta a Fidesznél az előny, itt viszont csak az idei év elején vette át a vezetést. A fór azonban nagyobbá vált; amíg a népesség körében 10 százalékpont körüli az ellenzéki párt előnye, addig itt 19 százalékpont. Történik ez annak ellenére, hogy a vállalatvezetői réteg tagjai közül többen vallják magukat bal-, mint jobboldalinak (47, illetve 41 százalék). Ennél még érdekesebb talán, hogy liberálisnak 53, konzervatívnak 35 százalék tekinti magát. Egy dominánsan baloldali és még inkább liberális társadalmi csoportban jelenleg elsőbbséget élvez egy jobboldali és konzervatív párt. Ebből is látszik, hogy pragmatikus rétegről van szó, amelyben sokan nem ideológiai alapon, hanem aktuálpolitikai bázison fogalmazzák meg pártpreferenciájukat.

A következő éveket a gazdasági elit tagjai az európai uniós csatlakozás szemüvegén keresztül látják. Jelenleg az országot még nem igazán érzik felvértezettnek az európai uniós tagságra: egy 1-től 5-ig terjedő skálán felkészültségünk 2,4-es átlagértéket kapott tőlük. Kedvezőbbek viszont a várakozások: 56 százalékuk inkább előnyöket, 34 százalékuk inkább hátrányokat vár. Többségük a gazdaság élénkülésére, új technológiák elterjedésére és a piac bővülésére számít. A félelmek sorában az árak emelkedése, a mezőgazdaság leépülése kerül elő leginkább. Amely párt az EU-ban erősebb érdekképviselőként tűnik fel, annak nyert ügye lesz 2006-ban Magyarországon. A gazdasági elit biztosan mögé áll.


Téma: MSZP-kampányfogások
suppi2
2004. április 21. 14:55 | Sorszám: 85

Arató Gergely és Szitka Péter szocialista képviselők

Herczog Edit szocialista országgyűlési képviselő és az óvodások kampány közben


Téma: Mágnás a mezőg-ban: Bige László
suppi2
2004. március 18. 10:22 | Sorszám: 18
A BIGE-CÉGCSOPORT FELFUTÁSA

Vadász-társfinanszírozás

A nyilvánosságot lehetőleg kerülő nagyvállalkozók közé tartozik Bige László, aki a parlamenti képviselők lónyai „disznólövetése" révén került politikai reflektorfénybe.

A gazdagságra utaló egyetlen státusszimbólum a Bige Holding (BH) nyíregyházi, egyszintes szocreál irodaháza előtt egy feltűnően szép Range Rover, de a család lakóháza is viszonylag szerénynek tűnik az elit kertvárosban. A gépkocsik mindig is fontosak voltak Bige László számára, aki a családi hagyományoktól igencsak „elfajzott" kereskedővérétől hajtva 110-120 ezer kilométert autózik évente. Akár az erdélyi nemesség pusztulásának irodalmi jelképévé is lehetett volna a családfát a 16. századig visszavezetni tudó, 1945 után a nagyvilágban szétszóródott Bige família; Bige László azonban nem követte testvéreit és távolabbi rokonait Nyugat-Európába vagy a tengerentúlra, „csak" Magyarországra települt át kétévi kilincselést követően, 1984-ben Ceausescu Romániájából. „Akinek van egy kis szerencséje is a tehetsége mellett, és szeret dolgozni, itt is meg tud élni" - vallja.

A mai „műtrágyakirályságig" vezető út meglehetősen messziről indult a gyógyszervegyész végzettségű Bige László számára. Kezdetben a fától a betonacélig sok mindent importált, főleg Romániából, és csak az 1990-es években kezdett a vegyi áruk kereskedelmére szakosodni. Magát a BH Kft.-t 1991-ben alapította a nyíregyházi Heringh Attilával közösen, aki négy évvel később kiszállt a cégből. Az első nagy ugrás 1997-re tehető, amikor harmadik nekifutásra sikerült megvennie az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-től a szolnoki Tiszamenti Vegyi Művek Rt.-t (TVM). Ehhez 400 millió forintnyi saját forrást tudott felmutatni az rt-vé alakult BH, amihez a Postabank hitelígérvényét mellékelte, ám végül az OTP Bank Rt. folyósította a kölcsönt. A TVM igazgatóságába (it) azonos napon, 1998. február 27-én ült be a két szenvedélyes vadász, Bige László és Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. A TVM-ügylet szerzett egy másik befolyásos vadász barátot is a vállalkozónak, Herbály Imre szocialista képviselő, a Parlamenti Vadász Klub jelenlegi elnöke személyében (HVG, 2004. március 6.). Csányi egészen 1999. május 26-áig személyesen is részt vett a TVM stratégiai irányítótestületének munkájában, miközben Bige újabb komoly szerzeményt, egy, a romániai Kovászna megyében működő sütő- és malomipari vállalatot tudott cégcsoportjához kapcsolni 1998-ban. A román kapcsolat azonban csapdát is rejtett: egyik ottani üzleti partnere - akit a magyar adóhatóság megszorongatott - vallomásaira alapozva büntetőeljárás indult ellene, 38 napra előzetes letartóztatásba is került, és csak évekkel később, a bírói szakban sikerült tisztáznia magát.

A Bige Holding Invest Kft. 2002. november 15-én 20 millió dollárért megvette az addig a Mol Rt. 60 és a holland Hydro Central Europe B.V. 40 százalékos tulajdonában lévő péti Nitrogénművek Vegyipari Rt.-t (NV). Ebben az üzletben szintén Csányi a kulcsszereplő, aki 2000. október 20-án tagja, majd alelnöke lett a Mol Rt. it-jének, így befolyásolhatta az olajvállalat eladási szándékát; ugyanakkor bankvezéri székéből lehetővé tehette az ügylet finanszírozását. Bige - mint állítja - a péti vásárlási lehetőségről nem vadásztársától, hanem a PricewaterhouseCoopers tanácsadó cégtől értesült, és az üzlet lebonyolítója is ez a társaság volt. Más kérdés, hogy a vételár 50 százalékát az OTP Bank hiteléből fizették ki (HVG, 2002. szeptember 7.); több mint harmadát a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. adta, s csak a maradékot kellett saját forrásból előteremteni. Az OTP Bank Rt. végül majdnem lehetőségei határáig ment el, hiszen 2002 őszére már mintegy 12 milliárd forinttal hitelezte Bige László cégeit - a TVM Rt.-t, az NV Rt.-t, a BH Kft.-t és a Bige Holding Invest Kft.-t -, miközben akkori szavatolótőkéje egyetlen adós számára nagyjából maximum 13 milliárd forintos kockázatvállalást tett lehetővé. Az NV új vezetésében Csányi személyesen már nem vett részt, de a felügyelőbizottságba (fb) egyik helyettesét és bizalmasát, Lenk Gézát delegálta. Az fb-nek folyamatosan figyelnie kellett a cég likviditási helyzetét, hiszen a Mol-Hydro tulajdonosi páros 2,56 milliárd forintos osztalékkivétele és a tartósan magas készlet- és vevőállomány miatt az NV Rt. jelentős rövid lejáratú hitelállományt görgetett maga előtt. A péti üzem a cégiratok szerint 2002-ben 63 millió forintos, tavaly Bige közlése szerint a részletek megfizetése után 37 millió forintos nyereséget ért el.

A péti műtrágyagyártás profitját döntő mértékben befolyásolja a fő alapanyag, a földgáz ára, valamint az esetleges állami piacvédelem az orosz, ukrán, román versenytársakkal szemben. A védővám mértéke 1999-től 2002 őszéig tonnánként 5200 forint volt, ekkor néhány hónapra teljesen eltörölték, majd 11 600 forintra emelték. Ez az átmeneti időszak Bige szerint 4 milliárd forintos veszteséget jelentett Pét számára. Idén májustól a magyar ammónium-nitrátot valószínűleg 47 eurós közösségi vám védi az olcsó gázt használó orosz-ukrán versenytársaktól, addig pedig Bige reményei - és a műtrágyát indokolatlanul drágának tartó agrárgazdálkodók félelmei - szerint marad a 11 600 forintos hazai védővám.

A domináns piaci helyzetben lévő Bige-cégcsoport egyszerre két versenyhivatali eljárásnak is alanya: egy finn vegyipari csoport, a Kemira Bigéékkel szemben kezdeményezte a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés megállapítását, míg a márkakereskedői kapcsolatok még szorosabbra fűzése érdekében az NV Rt. felmentést kér a kartelltilalom alól. Az eljárások lényege: a beadványt tevő szerint egyes márkakereskedők csak akkor vásárolhatnak péti ammónium-nitrát műtrágyát, ha vállalják, hogy egy más hatóanyagú termékből, az úgynevezett NPK-ból szükségleteik legalább négyötödét ugyancsak Bige-érdekeltségektől szerzik be. A kartelltilalom alóli felmentés kezdeményezése főleg e törekvés kivédésére irányul.

A Bige-cégcsoport pontos pénzügyi helyzetét már az NV vásárlásakor is nehéz volt felmérni, mára pedig jelentősen eltérő információkat lehet hallani az egymást keresztben is finanszírozó vállalatokról. Nem hivatalos banki források szerint a teljes hitelállomány akár a 20 milliárd forintot is megközelítheti, ami azt jelentené, hogy Bige cégbirodalmának a sorsa szinte teljes mértékben a hitelező bankok, jövedelmezősége pedig a magyar kormány, illetve májustól az EU kereskedelempolitikai döntésein múlik.

A vállalkozó azonban a HVG kérdésére határozottan azt állította: a cégei által március közepén igénybe vett összes hitel, beleértve a rövid lejáratú, a beruházási és a privatizációs kölcsönöket is, mindössze 7,2 milliárd forint, ami a vállalatok értékéhez képest - Bige állítása szerint Pét egymaga 87 milliárd forintra van biztosítva - nem túl nagy összeg.

FAHIDI GERGELY


Téma: H. Kovács hazugságai
suppi2
2004. június 04. 10:21 | Sorszám: 2
Kovács László válogatott hazugságai

Téma: A szoci gazdaságpolitika vesztesei
suppi2
2003. október 15. 17:11 | Sorszám: 10
Csökken a táppénz?

2003. okt. 15., 16:53


A táppénz 5 százalékos mérséklése szerepel a jövő évi költségvetés tervezetében - erősítette meg a pénzügyminisztérium szóvivője, Csák Csongor. Hozzátette: az április elsejétől tervezett változtatást a rendszer igazságosabbá tétele és finanszírozhatóságának biztosítása indokolja. A mostani szabályok a legalább kétéves járulékfizetés esetén a kereset 70 százalékát vették figyelembe a táppénz kiszámításakor. A javaslat ezt a mértéket 65 százalékra csökkenti, miközben a rövidebb idejű biztosításra érvényes 60 százalékon nem változtat.

suppi2
2003. október 15. 17:09 | Sorszám: 9
Szocialista önkormányzati üreszseb-program
Leépülés éve az önkormányzatokban is
2003-10-15 11:10


Több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak, avagy milyen is a szocialista üreszseb-program címmel szerdán politikai vitanapot kezdeményezett Áder János, a Fidesz frakcióvezetője, valamint a képviselőcsoport tagjai.

Az önkormányzatok a szocialista kormányzás alatt súlyos helyzetbe kerültek, mára elmondható, hogy a létük is veszélyben forog. A kormány mindezt nem az önkormányzati jogokat tartalmazó törvény módosításával, hanem sokkal sunyibb módon forrásainak elvonásával, vagyonának kiárusításra kényszerítésével, fejlesztési lehetőségeik megkurtításával érték el eddig, és tovább kívánják korlátozni a jövő évre benyújtott költségvetési törvényjavaslattal - jelentette ki Kovács Zoltán a Fidesz- frakció vezérszónoka.
Amennyiben az ez évi gyakorlat a törvény elfogadásával tovább folytatódik, akkor gyakorlatilag visszatér a tanácsrendszer, az önkormányzatok egyszerű végrehajtó szervekké, bérkifizető helyekké degradálódnak - mutatott rá a politikus.
Kovács Zoltán emlékeztetett a szocialisták kampányígéretére: "megerősítjük az önkormányzatok pénzügyi, gazdasági önállóságát, a jövőben új vagy többletfeladat előírásakor a teljes fedezetet biztosítani fogjuk".

Arcul csapták az önkormányzatokat

Arcul csapták az önkormányzatokat, hiszen az adósságuk a duplájára nőtt, vagyonukat felélték, fejlesztési lehetőségük az állami támogatások csökkenése következtében erősen szűkült. Soha ennyi iskolát, óvodát nem kellett bezárni, mint az eltelt másfél év alatt. Ez nem csak a gyermeklétszám csökkenése miatt a történt - mondta Kovács Zoltán, majd hozzá tette: a központi költségvetés elfogadásával sok intézménynek az utolsó szöget verték a koporsójába.
A 2003-as év az önkormányzatok fekete éve, ezt a tényt még a baloldalnak sem lehet kézlegyintéssel elintéznie - hívta fel a figyelmet.

- Milyen lesz az önkormányzatok helyzete 2004-ben?- tette fel a kérdést a Fidesz önkormányzati kabinetjének vezetője.

Tiltakoznak a polgármesterek, fenyegetőznek az önkormányzati szövetségek

Tiltakoznak a polgármesterek, fenyegetőznek az önkormányzati szövetségek mert nem értenek egyet a jövő évi költségvetéssel. Miközben Lamperth Mónika közigazgatási reformról beszél, aközben a napi problémák megoldására sem nyújt javaslatot a jövő év költségvetési javaslata - mondta Kovács Zoltán.
A politikus elmondta: 13 éve nem fordult elő, hogy normatíva csökkenjen. A normatív hozzájárulások most 13,5 milliárddal csökkenek, ami minden önkormányzatot érint. Nem emelkedik a leghátrányosabb kistelepüléseket támogató alap, a jóléti rendszerváltás következtében újabb "ünnepnap" köszönt az önkormányzatokra: október 15., a 40 százalékos gázáremelés napja. Januártól tízezrével építik le a közszolgálatban dolgozókat. Ezáltal csökken a közszolgáltatások színvonala, nő az ügyintézés határideje, többet kell majd várni az okmányirodákban.
Az uniós csatlakozás előtt fél évvel nem az építés, hanem a leépülés évéről beszélhetnek az önkormányzatok - jelentette ki a Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka.

- Az önkormányzatok az Európai Unió hátsó udvarába érkeznek ezekkel a kondíciókkal, s mint tudjuk, a portákon a virágoskert elől van, a hátsó udvar a tyúkudvar, ahol csak a trágyadombon való kapirgálás marad, megörülve egy-egy félkrajcárnak is. Nő viszont a szennyvíz, a buszbérlet, a fűtés díja.

Kovács Zoltán kijelentette: elfogyott a türelmük, nem hisznek a szocialista ígéreteknek, akárcsak az emberek, akiket becsaptak.

Jóságos kormány, galád önkormányzat?

Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere felszólalásában elmondta: az önkormányzatok számára a gazdálkodásukhoz szükséges pénzügyi lehetőségek a kormány politikájának köszönhetően átláthatatlanná, kiszámíthatatlanná váltak. Az önkormányzatok egyre szorosabban függnek a központi akarattól, annak ellenére, hogy a szocialista - szabad demokrata kormány azt ígérte, hogy a legfőbb cél a községi, városi önkormányzatok autonómiájának a megerősítése. Az önkormányzati érdekszövetségek 200-250 milliárd forintot hiányolnak az önkormányzati kasszából - szögezte le a polgármester.
Ideje lenne átírni a szocialisták "több pénzt az önkormányzatoknak, több pénzt az embereknek" szlogent, mert az élet és a szocialista törvénykezés is átírta: több pénzt az emberektől, több pénzt az önkormányzatoktól - javasolta Gyimesi Endre.

Kormányadta történet: "Több pénzt az emberektől, több pénzt az önkormányzatoktól"

Kovács Zoltán kétperces felszólalásában rámutatott: ma több mint 500 önkormányzat nem tudta kifizetni dolgozói bérét, ezért arra szorult, hogy a bérhikiből kiegészítést kérjen.

Szakács Imre, Győr - Moson - Sopron megye elnöke rámutatott: komoly problémákkal küszködnek az önkormányzatok. Eddig a megyéjükben még soha nem kellett hiánnyal terveznie a költségvetését, azonban a 2003-as évben 170 millió forintos hiánnyal kellett szembenézniük.

Babák Mihály, Szarvas polgármestere elmondta: az önkormányzatok többségének működése ellehetetlenült. A képviselő felhívta a kormány figyelmét: ne a beruházási költségekkel manipuláljanak, hanem az 1500 működésileg ellehetetlenült önkormányzattal, amelyek jövőjüket felélik vagyonuk eladásával.
A közoktatás, a bölcsődei és óvodai ellátás, az idősekről való gondoskodás, a szociális ellátás, a közigazgatás, mint az önkormányzatok kötelező feladatainak tisztességes finanszírozásáról a parlamentnek kell gondoskodni. Babák Mihály ezzel kapcsolatban elmondta: az ehhez szükséges fedezet nem biztosított. A szocialistáknak be kellene már látniuk, hogy az állami kötelező feladatokhoz nem tudják biztosítani a költségvetést és ezért a probléma felvetésekor másról beszélnek.

Mikes Éva Pécs képviselő-testületének fideszes frakcióvezetője rámutatott: az eddigi felszólalásokból úgy tűnik, mintha a kormánypárti képviselők nem akarnának tudomást venni az önkormányzatok alapvető problémáikról. Olyan ez, mint amikor valaki nagyon fél a sötétben és ezért fütyül vagy énekel. A képviselő elmondta, hogy a kormány erőltetett folyamatos sikerpropagandája ellenére, az önkormányzatok problémáival minden magyar állampolgár szembesül. Szabó Zoltán szocialista képviselő felszólalására reagálva, aki az Orbán-kormány szörnyűséges hagyatékáról beszélt a képviselő hozzá tette: ez az ének az esőben kategória, vajon a kampányidőszakban hogyan érvelt az ellen Szabó Zoltán, hogy a szocialista párt teljesíthetetlen ígéreteket tegyen.
Az önkormányzati régiók megalakításával kapcsolatban elmondta: az uniós tagországok többségében nincs önkormányzati régiós követelmény.

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere elmondta: az Állami Számvevőszék véleménye eddig mindig tekintélynek örvendett, ezért most sem lehet elmenni mellette. Az ÁSZ jelentése alapján az önkormányzatok 47,6 százalékánál nincs összhangban a finanszírozás és a kötelezően ellátandó feladatok. Az önkormányzatok visszaszorító, minőségcsökkentő intézkedések végrehajtására kényszerülnek - mutatott rá a képviselő, majd hozzá tette: az önkormányzatiság lényege forog veszélyben.

Tóth Imre, Sarkad polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzatokat nagyon érzékenyen érintette a villamos energia árának és áfájának emelése. A kisvárosok esetében ez 20 és 30 millió forint többletkiadást jelent.

Kontrát Károly a belügyminiszter azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint a múltra nem kíván visszatérni, csupán a jövővel akar foglalkozni elmondta: nem haszontalan az elmúlt 1998-2002 időszakkal foglalkozni, de mindezt a valóságnak megfelelően kellene megtenni. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2000-re sikerült a Bokros-csomag által okozott károkat az önkormányzati világban kiküszöbölni, majd egy évvel később 13,4 százalékkal nőtt a központi támogatások összege, az akkori inflációt figyelembe véve ez több mint 8 százalékos reálérték-növekedést jelentett, ez 2002-ben 9,5 lett. Lamperth Mónika kistérségekkel kapcsolatos felvetésére miszerint helyes lenne, ha állást foglalna az ellenzék elmondta, hogy a kormánynak kellene állást foglalni, hiszen eddig nem nyilatkoztak ebben a kérdésben világosan. Ennek ismerete nélkül az ellenzék nem tehet felelős nyilatkozatot.

Búsi Lajos, Jász-Nagykun-Szolnok megyei országgyűlési képviselő az önkormányzatok EU-támogatási elérhetőségéről beszélt. Ezek csak lehetőségek mindaddig, amíg megfelelő minőségű, szakmailag alátámasztott pályázatokkal, megfelelő pénzügyi háttérrel ezeket nem nyerik el - mondta a képviselő. Rámutatott: nincsenek megfelelő számban olyan kidolgozott pályázatok, amelyekkel le tudnák hívni azt a pénzösszeget, amire például a 2004-2006 időszakban szükség lenne. Hiányoznak azok a saját források is, amiket az önkormányzatoknak kell biztosítani a pályázatok elnyeréséhez - szögezte le.

Szalay Ferenc, országgyűlési képviselő, Szolnok volt polgármestere elmondta: a szocialisták nem tudnak elszámolni az önkormányzatok jelenlegi helyzetével. Ez annak a következménye, hogy a választások során olyan felelőtlen ígéreteket tettek, amiket képtelenek betartani. Most sem beszélnek arról az ígéretükről, hogy minden plusz önkormányzati feladatot állami forrásból fognak finanszírozni. Az Orbán-kormány idején az önkormányzatok ennyit nem panaszkodtak, mint most - hívta fel a figyelmet a képviselő. Másfél év alatt az önkormányzatok felgyülemlett gondjait a szocialisták egyszerűen nem akarják meghallani. Öt önkormányzati szövetség arról beszél, hogy az önkormányzati autonómia megszűnhet. Még Demszky Gábor is így nyilatkozott - tette hozzá Szalay Ferenc.

Szocialista önlejáratás: önkormányzatok kenyéren és vízen

Hadházy Sándor, Visegrád polgármestere Balog József MSZP-s képviselő kijelentésére reagált, miszerint az ellenzék le akarja járatni a kormányt.
- Önök saját maguk járatják le a kormányt, a kormány pedig lejáratja önöket, amikor nem tartja be ígéreteit, amikor a miniszterelnök azt mondja, hogy nem állította, hanem kérdezte, hogy hány évre ígérje meg, hogy nem lesz gázáremelés - mondta a képviselő. A jövő évi költségvetés megosztja az önkormányzatokat is, ez a megosztó politika oda fog vezetni, hogy nem fognak tudni az önkormányzatok az uniós pályázati lehetőségekkel élni sem - szögezte le Hadházy Sándor.

Dorkota Lajos, Fejér megyei országgyűlési képviselő elmondta, hogy megyéjében a polgármesterek éhségsztrájkra készülnek, mert valamennyi ígéretüket megszegték a szocialisták, annak ellenére, hogy egy évvel ezelőtt megállapodást kötöttek több önkormányzat polgármesterével. Dunaújváros szocialista polgármestere nem jött el a vitanapra, mert éppen azon dolgozik otthon, hogy a jövő héten beterjessze kicsi Medgyessy-csomagját, hiszen az idei 1,3 milliárd hiány helyett, jövőre 3,5 milliárd forinttal hiánnyal kell számolni. Mindennek következménye az új adók bevezetése, megszorító intézkedések foganatosítása, a város vagyonának eladása.

Deutsch Tamás, a Fidesz budapesti elnöke felhívta a figyelmet a Heti Világgazdaság néhány héttel ezelőtt megjelent cikkére, amely úgy fogalmazott, hogy az a beszédmód, amit a szocialista és szabad demokrata politikusok a közéletben meghonosítanak, az nem más mint a pótszocialista hagymáz. A politikus kérdést intézett a kormánypárti képviselőkhöz: Miért nem próbálnak tenni annak érdekében, ha az elmúlt négy év rossz volt, akkor most ne érezzék úgy az önkormányzati vezetők, hogy rosszabb helyzetben vannak? Márpedig a főváros önkormányzati vezetői a főpolgármestertől kezdve a kerületi polgármesterekig, azt érzik, rosszabb a helyzetük, mint négy évvel ezelőtt - tette hozzá a politikus.

Nógrádi László országgyűlési képviselő, Lenti polgármestere az SZDSZ vezérszónoki felszólalására utalva rámutatott: ideje lenne kilépni annak a tévhitnek a fedezéke mögül, hogy minden bajok forrása az előző kormányzati ciklusból fakad. Karnyújtásnyira vagyunk az uniós csatlakozástól és sok kistelepülésen még az árokban folyik a szennyvíz, ugyanakkor szabályozási gondok miatt, anyagi források hiányában nincs lehetőség a megoldásra, hiszen a 2000 lélekszám alatti települések nem is pályázhatnak, ha pedig néhányan társulnak, akkor nem férnek bele a címzett- vagy céltámogatás keretbe - mondta.

Potápi Árpád Bonyhád polgármestere felszólalásában elmondta: 1998-ban a város önkormányzatát 120 millió forintos működési hiánnyal vették át, amit 2002-ben nullára dolgoztak le. Ebben az évben azonban a városnak 100 millió forintos a működési hiánnyal kell küszködnie. A bonyhádiakat csapásként érte a Salamander üzemének bezárása is. A tegnap jelentette be a megmaradt gyáregység vezetősége, hogy a megmaradt 300 dolgozót is elküldi - mondta a polgármester. A munkanélküliség 8 százalékról 16-ra emelkedett, hívta fel a figyelmet a politikus.

Kátyúban a főváros

Kosztolányi Dénes országgyűlési képviselő emlékeztetett arra, hogy a budapestiek csalódottsága tovább fokozódhat. A vita kapcsán csupán egyetlen győzelmi jelentést hallhattak Gy.Németh Erzsébettől, mondta az országgyűlési képviselő. Hozzá tette: a főváros azonban 23 kerületből áll, a kormány még mindig adós a forrásmegosztási törvényjavaslattal. Felhívta a figyelmet arra, hogy Lamperth Mónikát kétszer hallgatta meg az önkormányzati bizottság, amikor a 22 Budapestet érintő feltett kérdésből egyre sem válaszolt.

- Budapest főpolgármesterétől még azt sem várhatjuk el, hogy legalább ott kátyúz, ahol a miniszterelnök úr a kutyáját sétáltatja - mondta Kosztolányi Dénes.

A napirend után felszólaló fideszes Balogh József a Duna-Tisza közi homokhátság mezőgazdasági fejlesztéséről beszélt.

***
A kormány ugyan több pénzt juttatott az önkormányzatoknak, de a jóval több feladat miatt a források a legtöbb helyen nem fedezték a kiadásokat. Különösen a kistelepülések jártak rosszul - jelentette ki Kovács Zoltán fideszes képviselő a szerdai parlamenti vitanapot követő sajtótájékoztatóján, Budapesten.

Kovács Zoltán a Fidesz által kezdeményezett vitanapról elmondta, hogy az önkormányzatok helyzetére szerették volna felhívni a figyelmet, számon kérve a kormányon az önkormányzatoknak tett választási ígéreteit.
A politikus emlékeztetett arra, hogy a kormánypártok a választási kampányban az önkormányzatok autonómiájának növelését ígérték, valamint azt, hogy több pénz jut a helyhatóságoknak.

fidesz.hu

suppi2
2003. október 15. 17:07 | Sorszám: 8
Esélyegyenlőség szocialista módra 1.
A kormány nem kíméli a világtalan embereket sem
2003-10-15 16:07


A jövő évi költségvetés tervezete szerint több mint 22 százalékkal csökkentenék a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének támogatását - mondta el Erhartné Molnár Katalin, a szervezet főtitkára szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. Ilyenre sem a rendszerváltás óta, sem az azt megelőző időkben nem volt példa - tette hozzá a főtitkár a Fehér bot napján.A kormány nemrég életre hívott egy tárca nélküli minisztériumot az esélyegyenlőség védelmében, vajon mit szól ehhez Lévay Katalin?

A kormányzati célkitűzések szerint megvalósítandó, regionális, jogi személyiséggel bíró szervezetek kialakítása is csak megfelelő költségvetés mellett lehetséges - mondta Erhartné Molnár Katalin. Hozzáfűzte: ezek a szervezetek pályázhatnának a jövőben a Nemzeti Civil Alapprogram pénzeire is. Elmondta: az idei 204 millió forint helyett mintegy 159 millió forintra számíthat a szövetség jövőre, holott eddig évente átlagosan 10-15 százalékkal nőtt az állami támogatás. Mint mondta: a költségeket csak úgy tudnák csökkenteni, ha lemondanának a megyei szervezetek működtetéséről és a szövetség szolgáltató centrumként üzemelne. Erhartné Molnár Katalin szólt arról is: a múlt héten levelet küldött Medgyessy Péter miniszterelnökhöz és Kökény Mihályhoz, az egészségügyi tárca vezetőjéhez és találkozót kért, hogy tárgyalhassanak, de eddig nem kapott visszajelzést. "Nem hiszem, hogy a spórolást nálunk kéne elkezdeni, hanem megfontoltabban kellene pályázati pénzeket költeni" - szögezte le a főtitkár.

MTI - fidesz.hu

***

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Szociális Kabinetje megdöbbenéssel vette tudomásul, hogy a Fehérbot napján vált világossá az érintettek számára, hogy a Medgyessy-kormány a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének támogatását 46 millió Ft-tal, vagyis mintegy 30%-kal csökkenti.
Érthetetlen és felháborító továbbá, hogy bár az Országgyűlés nemzeti egyetértésben fogadta el az Országos Fogyatékosügyi Programot, a szocialista kormány 2002-höz képest 35%-kal csökkentette a végrehajtásra szánt forrásokat. A jövő évi költségvetésben további drasztikus megszorítások várhatók: A mozgássérültek, a vakok, a siketek és az értelmi fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteitől egyenként mintegy 30%-os reálértékű elvonást tervez a jóléti rendszerváltással hitegető szocialista kormány. Az elvonásra kerülő mintegy 150 millió Ft lehetetlen helyzetbe hozza a számos közfeladatot és szolgáltatást ellátó érdekvédelmi szervezeteket egyaránt.
Választ várunk az idén az akadálymentesítésre töredéket költő szocialista kormány és Lévai Katalin, esélyegyenlőséget mímelő minisztertől arra, hogy ilyen megszorító intézkedések és forrásmegvonások mellett hogyan kívánja a miniszterelnök személyes vállalásait teljesíteni, mely szerint költségvetési eszközökkel támogatják, hogy a fogyatékos gyerekek a társadalom egyenrangú tagjává válhassanak.

Szociális Kabinet
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség

2003. október 15._

fidesz.hu


Téma: Egymásnak esnek
suppi2
2003. szeptember 08. 13:29 | Sorszám: 5
Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke az [origo]-nak elmondta László Csaba pénzügyminiszter úgy tájékoztatta őt, hogy leváltotta szóvivőjét. A Pénzügyminisztérium (PM) kommunikációját az MSZP és a kormány részéről is több bírálat érte az utóbbi időben. László Csaba és Gál J. Zoltán kormányszóvivő is úgy nyilatkozott korábban, hogy Máté Dániel marad a helyén.

A kommunikáció ismét sikeres volt, múlt héten még az lehetett tudni, hogy LaCsa ragaszkodik hozzá. Helyette HKovács bejelenti egy interjúban, hogy MD már mégsem szóvivő.

Röhej.


Téma: FORRÓ Tamásnak annyi...:)))
suppi2
2003. október 07. 16:03 | Sorszám: 17
Gyönyörű ezt látni:

Múlt héten repült Bolgár az ATV-ből, most Forró.
Közben a Britton menekül a Pannonplastból...


Téma: Eladó az MSZP
suppi2
2004. február 19. 11:44 | Sorszám: 137
Fokzódik a harc a párton belül:

Belháborúvá fajult a fantomtag-botrány az MSZP-ben

Spirk József
2004. február 19., csütörtök 11:04


Kizárta a pártból az MSZP Vas megyei etikai bizottsága Tóth Csabát, a párt megyei alelnökét és két társát, miután a testület bizonyítva látta számos új párttag "nem megfelelő" beszervezését. A szocialisták megyei belháborúja akkor robbant ki, amikor a Vas megyei cigány kisebbségi önkormányzat elnöke azt állította, hogy az MSZP kőszegi szervezete pénzért vásárolja meg a romákat. A két táborra szakadt szervezetben az ország egyik leggazdagabb vállalkozójának embereként emlegették a felduzzasztott szervezet szavazataival gyors karriert befutó alelnököt.

Az Index információi szerint az MSZP Vas megyei szervezetének "a párt belső demokráciáját vizsgáló etikai bizottsága" szerdán kizárta a párt soraiból a megyei szervezet alelnökét, a kőszegi MSZP elnökét, és a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták, a Fibisz hivatalosan elismert elnökét.

Nem megfelelő beszervezés

A tavaly megkezdődött vizsgálat eredményeként a kilenctagú testület bizonyítva látta, hogy Tóth Csaba, Táncsics Péter és Szabó Bálint érintett a kőszegi alapszervezet tagságának "nem megfelelő" módon történt felduzzasztásában. A belső vizsgálat akkor kezdődött, amikor Horváth Csaba, a Vas megyei cigány kisebbségi önkormányzat elnöke decemberben azt állította, az MSZP egyes aktivistái pénzt kínáltak a Kőszeg környéki romáknak a belépési nyilatkozatok aláírásáért. Horváth akkor azt mondta, hogy a nyár óta folyó pártduzzasztás során 400-500 romát kíséreltek meg beléptetni fejenként 500-1000 forintért. A roma önkormányzat vezetőjének állításait később tagadta a vasi MSZP elnök és az alelnök is, ám Horváth a cáfolatok ellenére kitartott állításai mellett.

Nem ismerték meg álláspontját

A bizottság több százoldalnyi dokumentum alapján meghozott nem jogerős döntésével most a kisebbségi önkormányzat elnökének adott igazat. A végleges döntést az MSZP országos fórumának kell meghoznia. Tóth Csaba az Index kérdésére azt mondta, meglepte, hogy a sajtóból kell értesülnie az etikai bizottság határozatáról. A kizárt alelnök szerint ugyanis egyetlen meghallgatáson sem vett részt, így a döntést álláspontja megismerése nélkül hozták meg.

A jaguáros vállalkozó

A fantomtag-botrány rávilágított arra, hogy az MSZP több megyei szervezetében feszültségek alakultak ki a régi párttagság és az állításuk szerint azonos recept alapján gyors pártkarriert befutó "újak" között. Szombathelyen viszont belháborúvá vált az egy év alatt megyei alelnökségig emelkedő "jaguáros" vállalkozó, Tóth Csaba és csapatának ügye. A régiek szerint Tóth, több megye új vezetőjéhez hasonlóan Leisztinger Tamás embere. A vasi szervezet tagjai nyomozásba is kezdtek, hogy kiderítsék, milyen kapcsolatban áll Tóth az ország harmadik leggazdagabb emberével. A kizárt alelnök korábban az Index kérdésére "baromságnak" minősítette a feltételezést, igaz azt is állította, hogy a roma szavazatok pénzért való bevásárlásáról szóló ügy már megszűnt, mert a botrány kirobbantója, a megyei roma önkormányzat embere visszavonta állításait.

suppi2
2004. február 17. 13:27 | Sorszám: 136
A Keler Rt. a tőzsdeegyesülésre spekulálók célpontja?

Index
2004. február 17., kedd 2:22


Február 19-én a Budapesti Értéktőzsde Rt. rendkívüli közgyűlése dönthet arról, miképpen vásárolja föl a társaság a Budapesti Árutőzsdét. A két börze egyesítése teljesen logikus és régóta tervezett lépés, a két társaság tulajdonosi szerkezetének furcsa alakulása azonban sokakat aggaszt. Különösen érdekes a szocialista párthoz közelállónak tartott tőzsdecápa, Leisztinger Tamás cégeinek aktivitása. Egyesek szerint az üzleti manőverek végső célpontja a "készpénzgyár" nemzeti elszámolóház, a Keler Rt. lehet.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Budapesti Árutőzsde (BÁT) régóta tervezett egyesülésével még az idén újjászülethet a Budapesti Áru- és Értéktőzsde. (A két börze a száznegyven évvel ezelőtti alapítástól a kommunista hatalomátvételt követő bezárásig egy szervezetben működött.) A Budapesti Értéktőzsde Rt. részvényesei tehát akár emelkedett hangulatban is várhatnák a február 19-re, csütörtökre összehívott rendkívüli közgyűlést, amelynek fő napirendi pontjai az integráció kérdéseit tisztáznák.

Az utóbbi hónapok eseményei és egy készülő nagyszabású spekulációról szóló pletykák azonban megviselik a tulajdonosok idegeit. Az idegesség fő oka pedig az, hogy sokak szerint a háttérből a sakkszenvedélyéről és merész spekulációiról ismert milliárdos, Leisztinger Tamás mozgatja a bábukat. Márpedig Leisztinger könyörtelen tőzsdecápa hírében áll, elég csak eddigi viharos üzleteire, a Hunguest, az Eravis, a Bizományi Áruház Vállalat, a Pick vagy a Forrás Rt. megszerzésére gondolni.

Kétmilliárdos üzlet az integráció mögött

A jelenlegi tervek szerint a két tőzsde integrációjának részeként a BÉT megvásárolja a veszteséges és gazdaságtalanul működő BÁT legnagyobb értékét, a Központi Elszámolóház és Értéktár Rt.-ben (Keler) birtokolt 25 százalékos részesedését.

A Keler valóságos készpénzgyár, jogszabályokkal garantált monopólium: mindenkinek itt kell tartania értékpapírjait, minden értékpapír-művelet után ide fizetnek jutalékot. A Keler természetesen nyereséges, 2002-ben több mint 1 milliárdos profitot könyvelhetett el, készpénzállománya tízmilliárdos nagyságrendű. A Keler 50 százalékos tulajdonosa - számtalan jogosítvánnyal - a Magyar Nemzeti Bank, 25-25 százaléka pedig a BÉT-é, illetve a BÁT-é.

Az árutőzsde tavaly szeptemberben, részvénytársasággá alakulásakor az átalakulási mérlegben 2,5 milliárd forintra értékelte a maga Keler-tulajdonrészét.

A BÉT Rt. és a nagy nyertesek
A Budapesti Értéktőzsde 2003. június 30-án alakult részvénytársasággá; prosperáló, nyereséges társaságként gyorsan megsokszorozta saját értékét, és természetesen fölkeltette a pénzügyi befektetők érdeklődését is. A legnagyobb nyertesek azok lehetnek, akik/amelyek még a részvénytársaság megalakulása előtt vásárolgattak össze nagyobb tulajdoni hányadokat. Ezek a tulajdoni hányadok ma (alig másfél év után) körülbelül tízszeresét érik akkori áruknak.

Az árutőzsde tavaly december 9-i közgyűlésen a részvényesek döntő többsége megszavazta a két tőzsde integrációs folymatának elindítását, és megbízták a menedzsmentet, kezdje meg a tárgyalásokat az értéktőzsdével.

Az integráció kérdésének napirendre tűzését Korányi G. Tamás, a Napi gazdaság tőzsderovatának vezetője javasolta, akit a közgyűlésen a felügyelőbizottság tagjává is választottak Gránicz János, az Arago Holding (Leisztinger legnagyobb befektetőcége) vezérigazgatójának társaságában.

Azt is meg kell jegyezni, hogy a Budapesti Értéktőzsde Rt. menedzsmentje már a részvénytársaság megalakulásakor stratégiai céljának nevezte a két börze egyesítését.

Mindenki későn ébredt

A BÁT és a BÉT részvénytársasággá alakulása és tervezett egyesülése az elmúlt egy évben megdobta mindkét tőzsde részvényeinek forgalmát a tőzsdén kívüli (OTC) piacon, különösen az árutőzsde papírjai kínálhattak vonzó befektetési lehetőséget az egyesülésre spekulálóknak.

A BÁT jelenlegi legnagyobb tulajdonosa az Econorg Ingatlanforgalmazó Kft. (22,4%); a Leisztinger Tamás tulajdonában álló Arago Befektetési Holding (12,9); a Cashline Értékpapír Rt (6,7%) és a mögötte álló Tardex Kft. (14,4%), valamint a Korányi G. Tamás résztulajdonában lévő Baál Vagyonkezelő Kft. (12,8%).

Az árutőzsde részvényeinek legnagyobb részét felvásároló pénzügyi befektetők azonban az elmúlt két évben jelentős részesedést gyűjtögettek össze a BÉT-ben is. A tőzsdevezetés és a banki részvényesek pedig későn ébredtek.

Információink szerint a BÁT 75 százalékát birtokló befektetői kör, amelynek az az érdeke, hogy a BÉT minél jobb áron vegye meg az árutőzsde Keler-részét, 51 százalékos részesedést gyűjtött össze a BÉT-ben is.

"Ha létrejön az üzlet, a pénz az árutőzsdéé lesz. De később a részvényesek dönthetnek a tőkeleszállítás mellett is, azaz kifizethetik ezt az összeget a részvényeseknek" - magyarázta az Indexnek a tranzakciót Korányi G. Tamás.

"A helyzet igen különös, sőt szinte példátlan ilyen volumenű üzleteknél - fogalmazott az Indexnek egy piaci elemző -. A vásárló társaságban jelentős részesedéssel bírnak azok a tulajdonosok, akik a megvásárlandó társaság döntő többségét birtokolják."

Valakiknek nagyon sürgős?

Korányi G. Tamás érdeklődésünre elmondta, ő kezdeményezte a BÉT rendkívüli közgyűlésének összehívását ugyanazokkal a napirendi pontokkal, mint a BÁT december 9-ei közgyűlését. Korányi még csak azt javasolta, a közgyűlés hatalmazza fel az igazgatóságot az árutőzsdei tevékenység átvételéről és a Keler-tulajdonrész megvásárlásáról szóló szerződés előkészítésére, alapelveinek meghatározására. Leisztinger Tamás
Harminchat éves matematikus, Magyarország egyik leggazdagabbnak tartott embere, magánvagyonát legalább harmincmilliárdosra becsülik. A nyilvánosságot kerüli, a legkevesebbet szereplő üzletemberek közé tartozik, talán még Várszegi Gábornál is rejtőzködőbb. Szenvedélyes sakkozó, a sakkszövetség elnöke.
Üzleti karrierjét kárpótlásijegy-felvásárlással és -befektetéssel kezdte. Nagyszabású üzleti manővereit többnyire zajos sajtóbotrányok kísérték: kisemmizett kisbefektetők, a törvényesség határán billegő tranzakciók, rejtélyes részvénygyűjtögetés, gyanús felvásárlások. Sikerült megszereznie a jórészt önkormányzatok tulajdonában lévő, hatalmas ingatlanvagyonnal bíró Eravis Rt.-t, majd a hasonló profilú (a szállodaipar alsó szegmense), ám szakszervezeti tulajdonú lévő Hunguestet. A Bizományi Áruház Vállalat (BÁV) felvásárlása miatt a szocialistákhoz közel álló Leisztinger összetűzésbe került a Fideszes irányítású Magyar Fejlesztési Bankkal. Cége, az Arago ellen nagyszabású adóellenőrzések indultak, maga a vezér pedig egy időre külföldre költözött, állítólag "Princz-szerű" eljárástól tartva.

Az Arago viszont még zavarosabb üzleti manőverbe kezdett: 1999-től szinte titokban fölvásárolgatott egy csomó Pick-részvényt, majd váratlan fordulattal átvette az iránytást, és a nyereséges, stabil tőzsdei cég eredményei drámaian romlani kezdtek. A romló eredmények mögött sokan Leisztinger nem túl rokonszenves taktikáját sejtették: az egyre zuhanó árú részvényekből az Arago rendesen bevásárolt. Hasonlóan botrányos volt az állami pénzekből felhízlalt Forrás Rt. egy részének felvásárlása is: 2003-ben az Arago alig másfélmilliárd forintos befektetéssel szerezte meg a több mint tízmilliárdos készpénzállománnyal és hatalmas ingatlanvagyonnal rendelkező társaság feletti ellenőrzést.

Leisztinger nevét egyre gyakrabban emlegetik a szocialista párton belül, sokak szerint ő áll a Vas és Hajdú-Bihar megyében megjelent új pártkádergarnitúra, valamint az állítólag szerveződő baloldali üzletemberek csoportja mögött.


De, mint az új közgyűlési hirdetményből kiderül, azóta valakiknek nagyon sürgős lett a dolog, és új napirendi pontokkal egészíttette ki a közgyűlés napirendjét: már most döntsenek az árutőzsdei tevékenység átvételéről és a Keler-tulajdonrész megvásárlásáról, illetve a két szerződés feltételeiről, továbbá hatalmazzák fel az igazgatóságot a szerződések aláírására.

Elvileg a BÉT másik nagy tulajdonosi körének, a bankoknak és nagy brókercégeknek is érdekükben áll az integráció.

"De nem mindegy, milyen áron, hogy milyen összegért vásárolja meg a BÉT a BÁT Keler-részét." - válaszolta kérdésünkre Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT legnagyobb tulajdonosa, a HVB Bank értékpapír-letétkezelési üzletágának igazgatója.

A tulajdoni korlát eddig sem ért semmit?

Felkerült a napirendi pontok közé a BÉT alapító okiratának módosítása is. Jelenleg egyetlen befektető sem rendelkezhet 10 százaléknál nagyobb tulajdoni és szavazati hányaddal, a tisztségviselők visszahívására pedig a közgyűlésen jelen lévők 75 százalékának szavazatára van szükség.

Az alapító okirat módosításához azonban a közgyűlés kétharmados többségre van szükség.

Korányi G. Tamás szerint a tulajdoni és szavazati korlát eltörlése a legnagyobb tulajdonosnak is érdekében áll.

Szalay-Berzeviczy Attila kérdésünkre elmondta, egyetért a 10 százalékos korlátozás eltörlésével. Eddig sem biztosított semmilyen védelmet, így eltörlése átláthatóbb tulajdonosi viszonyokat eredményezne, amit sokan régóta hiányolnak az értéktőzsdétől. Ráadásul a jogszabályok nem tiltják a 10 százaléknál nagyobb részesedést, csak a tőzsde belső szabályzata.

A HVB Bank értékpapírpiaci igazgatója a visszahívási szabályok módosításával viszont nem ért egyet.

(A súlyosan paranoid piaci megfigyelőket és tőzsdei kisrészvényeseket azonban ideges rángás fogja el a "tulajdoni és szavazati korlát eltörlése" kifejezés és Leisztinger Tamás nevének együttes említése hallatán. Az emlékezetes Pick-bizniszben ugyanis a Leisztinger-féle Arago Rt. úgy tudta átvenni az az addig nyereségesen, stabilan működő cég irányítását , hogy valamilyen úton-módon elérte a közgyűlésnél a kisbefektetőket védő ötszázalékos szavazati korlát eltörlését. Utána jött az úthenger.)

A jegybank nem siet

A Központi Elszámolóház és Értéktár azonban megmozgatja a befektetők hosszabb távú fantáziáját is, sokan talán már a jegybank nélküli Kelerre spekulálnak. Ez a játszma - eltérően a BÁT Keler-részének megvásárlásától - azonban még nincs lejátszva.

Az elszámolóház főrészvényese jelenleg a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank azonban egy EU-ajánlást követve a közeljövőben megválhat 50 százalékos részesedésétől. Eddig két elképzelés körvonalazódott, kinek a tulajdonába kerüljön a jegybank részesedése. Az értékpapírpiacból élő kereskedelmi bankok azt szeretnék, ha ők vásárolhatnák meg. A BÉT elnöke, Jaksity György viszont azt tartaná ésszerűnek, ha az egyesült tőzsdéhez kerülne, amely így a Kelerrel együtt akár maga is tőzsdére is mehetne.

"Egyet tudunk érteni a tőzsde elnökével, de csak abban az esetben, ha a tőzsde tulajdonosi között döntő többségbe kerülnek a bankok" - mondta kérdésünkre Szalay-Berzeviczy Attila.

Természetesen megkerestük a jegybankot, milyen szándékai vannak a Keler-részesedéssel.

"A Magyar Nemzeti Bank stratégiai (hosszú távú) célja a Keler-beli részesedésének csökkentése. Erre a jegybankot semmi nem kötelezi és semmi nem sietteti." - írta kérdésünkre válaszolva Missura Gábor, az MNB szóvivője, és felhívta figyelmünket a jegybanktörvény 69. paragrafusának 3. pontjára, mely szerint "Az MNB részt vehet _ a.) a hitelintézetek között országos elszámolásforgalom lebonyolítására, továbbá b.) az értékpapír- és tőzsdeügyletek elszámolására, illetőleg az értékpapírok tárolására, kezelésére és nyilvántartására, valamint tőzsdetevékenységre létrehozott gazdasági társaságban."

"A jegybanktörvénynek ebben a paragrafusában EU-tagságunk után sem lesz változás" - mondta a szóvivő.

A tőzsde védtelen az ellenséges vásárlással szemben

Természetesen a BÉT és a BÁT menedzsmentjét is próbáltuk megszólaltatni, de akiket megkerestünk, nem voltak hajlandók névvel nyilatkozni, talán azért, mert - mint egyik informátorunk fogalmazott - "most minden mondattól milliók függenek".

Információink szerint a BÁT-on érzékelték, hogy egy befektetői kör lépéseket tett a tőzsde feletti ellenőrzés átvételére. A BÉT-en pedig még az is borzolja a kedélyeket, hogy a tőzsde jelenleg nem védett az ellenséges vásárlással szemben, pedig hatalmas kárt okozna az országnak, ha valaki nagyobb részesedést összevásárolgatna a BÉT-ben, és megpróbálná külföldi befektetőnek, mondjuk egy tőzsdének értékesíteni. Az új tulajdonos akár be is zárthatná a börzét.

A BÉT tavaly májusi rendes éves közgyűlésén elbuktak azok a javaslatok, amelyek átláthatóbbá tették volna a tőzsde tulajdonosi szerkezetét. A tőzsdevezetés azt szerette volna elérni, hogy a részvénytársaság alapító okiratában írja elő, a névre szóló részvények átruházásához az igazgatóság beleegyezésére van szükség, de ezt csak akkor tagadhatná meg, ha versenytárs akarna beszállni a tőzsdébe, vagy a befektető nem lenne képes a piac stabil, versenysemleges működését garantálni. Értesülésünk szerint ezzel a megoldással a szakmai befektetők sem értettek egyet.


Kapcsolódó anyagok:
Egy milliárdos kapcsolatai után nyomoznak a szocialisták
Elégedetlenek a baloldali tőkések

suppi2
2004. február 13. 11:14 | Sorszám: 135
Kicsit off, de hozzátartozik a Leisztingerbirodalom növekedéséhez a tőzsde megvásárlása is:

Arago, Econorg BÉT tulajdonrészek - CA-IB vásárlás- Arago a BÁT-ban
2004.02.13 10:29

Az Arago mai belejentése szerint 8.49%-os tulajdonrésszel rendelkezik a BÉT-ben. Az Econorg részesedése 5.55%.

A CA-IB Alapkezelő 3.02%-nyi BÉT részvényt vásárolt a HVB-tól. A HVB befolyását a tranzakció nem érintette.

A közben a BÁT bejelentése szerint az árutőzsdében a Cashline részesedése 5.088%-kal csökkent, az Aragoé 13.51%-kal nőtt.

suppi2
2004. február 04. 10:16 | Sorszám: 91
Kicsit off, de Leisztinger terjeszkedési terveiben a tőzsde felvásárlása is benne van. (milyen röhej, hogy egyszerre veszi a "baloldalt" és a tőzsdét):

Aragós vezérigazgató került a Budapesti Árutőzsde élére

Célegyenesben a tőzsdeintegráció

[2004-02-04]


Mindkét hazai börze rendkívüli közgyűléssel gyorsítja a BÁT és a BÉT integrációját, ám a részvényesek által olyannyira áhított jegybanki Keler-pakett egyelőre nem eladó.


Talán egy közgazdász többet tehet a két hazai börze egyesítéséért – kommentálja kinevezését Bugár Csaba, aki a jogi végzettségű Bánhidi Ferencet váltotta fel február elsejével a Budapesti Árutőzsde vezérigazgatói székében. Az ABN Amro Bankot és a Magyar Követeléskezelő Rt.-t is megjárt szakember kiválasztásánál minden bizonynyal nyomós érv volt az is, hogy az elmúlt év novemberétől már az egyik legnagyobb BÁT-részvényes, az Arago Rt. színeiben tűnt fel, amely a Budapesti Értéktőzsde tulajdonosai között is meghatározó szereplő. Az előző vezető – saját bevallása szerint – harag és sértődöttség nélkül vette tudomásul a közgyűlési döntést. Mint Bánhidi elmondta: vezetése alatt a vagyonnevesítés és a részvénytársasággá alakulás elegendő szakmai kihívást és sikerélményt hozott, az integráció levezénylésére pedig Bugár is minden bizonnyal alkalmas személy.

A 140 évvel ezelőtti Budapesti Áru- és Értéktőzsde mielőbbi visszaállítása elkerülhetetlen, Magyarország kis ország, és nem képes eltartani két börzét – indokolta a két tőzsde összevonására irányuló szándékot Albrecht Ottó, a mindkét tőzsdében meghatározó tulajdonos Cashline Rt. vezérigazgatója. A befektetési társaság a BÉT-ben és a BÁT-ban is komoly részesedéssel rendelkező Arago Holdinggal és a Korányi G. Tamás újságíróhoz kapcsolható Baál Kft.-vel hasonló elveket vallva arra vállalkozott, hogy véghezvigye azt az egyesítést, amely az elmúlt 14 évben sokszor csak presztízsokok miatt hiúsult meg.

A jelenleg havi tízmilliós veszteséget termelő BÁT Al-

brecht szerint másfél év alatt felélné tartalékait, 80-100 milliós éves bevétele azonban 90 százalékban profittá válhat a közös parketten. A BÉT 800 milliós EBITDA mutatójával és a két börze 25-25 százalékos Keler-tulajdonrészével együtt 11-12 milliárdos lehet az integrált budapesti tőzsde értéke.

Sokan kizárólag az elszámolóház megszerzésével magyarázzák a tőzsderészvény-vásárlásokat, a 2002-ben 11 milliárdos saját tőkéjű Keler Rt. feletti ellenőrzés megszerzéséhez pedig a börzéken keresztül vezet az út. Nem csoda, hogy egy 1 százalékos BÁT-részesedés megszerzése most már 25 millió körüli összegbe kerül, szemben a néhány évvel ezelőtti 10 millióval, míg a BÉT-részvények már névértékük tízszeresét érik. A Kelerért folytatott harc – amelyben a 11,56 százalékos BÉT-pakettel rendelkező és szakmai tulajdonosokat hiányoló HVB Bank a legaktívabb – kimenetele a jegybanktól is függ. Az MNB-t a törvény ugyan nem kötelezi az 50 százalékos részesedés eladására, ám stratégiai céljaik közt szerepel az értékesítés – árulta el Misura Gábor szóvivő. Ennek az időpontja azonban egyelőre kérdéses.

Email a webmesternek | Gondola