gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: Az Y terv
Doki bácsi
2007. szeptember 18. 15:46 | Sorszám: 114
Van még bőven betű az ABC-ben.
Doki bácsi
2007. szeptember 18. 13:36 | Sorszám: 112
"És akkor még kevesebbet adnak kórháznak, iskolának, s a kormány helyett a demonstrálókra haragudna a roppant egyszerű..."

Biztos vagyok benne, hogy a kormány rögtön kihasználná ezt a lehetőséget és az ország minden kínját-baját a "szélsőjobboldali" vállalkozókra hárítaná.
Szerintem is ostobaság lenne.


Téma: SPORT, minden, ami számít / Ferencváros / VII.
20-100. blank . 00:00 | Sorszám: 1564

Téma: Olvastátok? ( 8.)
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 18:59 | Sorszám: 573
"Kettős énje van."

Bocsánat, hogy "szakmázok" egy kicsit, de Gyurcsánynak nincs kettős énje, legalábbis klasszikus orvosi értelemben, ugyanis a saját maga által kialakított imázst, ami felvett szerepekből áll, nem tekinteném "én"-nek. Gyurcsány a valódi énjét már nagyon régen lenézi, elutasítja, az épített énjét viszont az "átlagemberek" felett állónak gondolja. Éppen ezért a saját szempontjából természetesnek veszi, hogy míg ő bármit megtehet, mások "bűneit" bőszen ostorozhatja.

Egyébként ez egyfajta projekció is, a bűn hárításának gyakori formája, enyhébb formában mindannyian alkalmazzuk időnként gyerekkorunkban és felnőttként is. Gyurcsány esetében azonban nem csupán arról van szó, hogy szemérmetlenül kivetíti a saját bűneit másokra. Az ő stratégiája ennél sokkal "kifinomultabb", ugyanis nem elégszik meg a kivetítéssel, hanem egyidejűleg hasonló szemérmetlenséggel ellopja az ellenfelei érdemeit, jó ötleteit, retorikai fogásait, ezáltal egy sajátos szerepcsere elhitetésére törekszik. Minden rosszat, amit ő követ el, rárakja az ellenfélre, míg minden jót, amit az ellenfél tesz vagy kitalál, a magáévá teszi. Ezzel nem csupán a saját lelki terhét próbálja enyhíteni, hanem politikai előnyt is kíván szerezni.

Már a 2006-os választási kampányban is megfigyelhető volt ez a gyurcsányi stratégia, de akkor még profibban és hihetőbben csinálta. Manapság néha már megmosolyogtató eredményt szül ez a törekvés. Legutóbb ilyen trükk volt, hogy Orbánt Gyurcsány-fóbiával vádolta, de még jobban tetszett, amikor "ripacsnak" titulálta az ellenfeleit. :-)


Téma: Mit vársz el az államtól?
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 18:32 | Sorszám: 2
"az államtól elvárom, hogy minden olyan dologba fektessen be, ami a nemzet hosszútávú stratégiai céljait szolgálja ugyanakkor a magántőke nem lát semmi fantáziát benne, vagy ha mégis, akkor csak a kifosztására gondol."

Jól megfogalmaztad a probléma lényegét. A jelenlegi kormányzat szerintem gazdasági szempontból is teljesen ésszerűtlenül osztja el az erőforrásokat, mert a humántőkébe nem hajlandó fektetni. Az egészségügy, az oktatás, a kultúra mind ilyen hosszú távú befektetés.

Gyurcsány és Kóka annyiban legalább nem hazudtak, hogy valóban úgy kezelik az országot és annak humántőkéjét, mint egy multinacionális részvénytársaság. Mert mi a multik stratégiája? Gyorsan kiszedni mindent az anyagi és a humán erőforrásokból, amit lehet, azután a kifosztott, lepusztított terepet otthagyva odébb állni oda, ahol jobbak a feltételek. Itt a bibi. A nemzet és annak anyagi és humán erőforrásai helyhez kötöttek. Ha tönkreteszik azok, akik a megőrzésért és a gyarapításért lennének felelősök, akkor nem lesz helyette más, az állam pedig nem költözhet el. Az anyagi eszközök idővel pótolhatók, de a humán erőforrásokban véghezvitt rombolás helyrehozatalához több generációnyi idő kell, ha helyrehozható egyáltalán. Sajnos az országunk humán erőforrásai a népesedési mutatókat, a lakosság demokráciával kapcsolatos ismereteit, védelmi képességét illetően már a mostani rablókormány előtt sem voltak valami jó állapotban, de legalább volt - bátran merem állítani - világszínvonalú oktatásunk és egészségügyünk. Ha így haladunk, akkor már az sem lesz. Ennek a rombolásnak a hatása nem jelentkezik most rögtön, de később drasztikus formában fog jelentkezni.

Vegyük például az egészségügyet. Megőrülök, amikor azt hallom, hogy az egészségügyi miniszter diadalmasan közli, hogy jelentősen csökkent az orvoshoz fordulók száma. Arra nem gondol ez a magát orvosnak tartó nőszemély, hogy a preventív ellátás visszaszorulása miatt mennyi beteg fog krónikus állapotban kórházba kerülni és ezeknek a betegeknek az ellátása mennyibe fog kerülni?! Vagy arra számít, hogy hátha minél többen meghalnak közülük és akkor megspórolta az állam nemcsak az egészségügyi költségeket, hanem esetleg még a munkanélküli ellátásukat vagy nyugdíjukat is?

Ha ezt a logikát nézzük, akkor a "hatékonyság" csúcsa az lenne, ha mindenki meghalna gyorsan, aki nem munkaképes és nem adó- és járulékfizető.

Mi más ez, ha nem színtiszta fasizmus?????
(A különbség a hitleri fasizmussal összevetve legfeljebb az, hogy itt nem a zsidók a kiirtandó célcsoport, hanem a lélektelen kufárok által "haszontalannak" tekintett emberek.)


Téma: Gyurcsány pszichiátriai kórképe :)
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 18:10 | Sorszám: 2044
Köszönöm.
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 18:06 | Sorszám: 2042
Több oka van annak kedves barátom. 1.) Meggyógyultam. 2.) Elegem van abból, hogy csak magamban dünnyögjek. 3.) Most egy ideig van internetezési lehetőségem.

Téma: Magyar Gárda
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 18:01 | Sorszám: 2777
Szerintem ezen a téren is működik az emberi természet egyik legáltalánosabb tulajdonsága, a megszokás. Először még meghökkenést, sőt egyesekben félelmet váltott ki a Kussuth téren folyó állandósult tüntetés és a kormányfő mozgását kísérő fütyülés, mert a magyarok már nagyon-nagyon régen nem tapasztaltak hasonlót és könnyen elhitték, hogy ebből valami veszélyes dolog alakulhat ki.

Mára a helyzet megfordult. A tüntetőket - többnyire néhány tucat zászlólengető, legjobb esetben sem jön össze ezer ember - a többség megszokta és látják az emberek, hogy nem veszélyesek.

A magam részéről sokkal jobban tartok attól, hogy a hatalom - látva ezt a megszokási folyamatot - megint kitalál egy tv-ostromhoz hasonló, vagy annál még durvább provokációt, hogy ébren tartsa a szélsőjobboldali veszély mítoszát.


Téma: Gyurcsány pszichiátriai kórképe :)
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 17:52 | Sorszám: 2040
Gyurcsány miniszterelnökként a végjáték szakaszában van, emberként pedig szerintem teljesen elveszítette azt a kevés kapcsolatát is a valósággal, ami korábban megvolt.

Számára már nem létezik más, csak a kétségbeesett hatalmi játszma, minden gondolata ekörül forog. Teljesen kiszámíthatatlan, hogy mit tesz holnap vagy holnapután. Elszigetelődött, néhány bizalmason kívül nem osztja meg a gondolatait senkivel. Napi szinten zsarol és éppen ezért maga is egyre jobban zsarolható. Teljesen belebonyolódik a manipulációs, többnyire titkosan űzött hatalmi játszmák egyre átláthatatlanabb szövevényébe. Támogatókat keres és ezeket kijátsza az ellenfelei ellen, sőt egymás ellen is. Félelmet, feszültséget, gyűlöletet szít, ami a politika felső köreiből lesugárzik az kisebb közösségek és az egyes emberek szintjére. Ezzel az emberek egy részében - többnyire passzív, de igen határozott - ellenállást vált ki, ami szép lassan aktívvá válik, mások úgy védekeznek, hogy teljesen elfordulnak a politikától. Bizonyos szint után az emberek egyszerűen immunissá válnak a hisztériakeltéssel szemben, ezért már egyre kevésbé működik az antiszemitázás, fasisztázás és a szélésőjoboldali veszéllyel fenyegetés, mint baloldali-bizonytalan szavazótábort mozgósító eszköz.

Amíg ez az ember van hatalmon teljesen kizárt, hogy a kormányzat a minimálisan elvárható szinten működjön.

Gyurcsány regnálásának azonban - bármilyen furcsán is hangzik - van pozitív hozadéka is. Talán éppen Gyurcsányra van szüksége ennek a langyos magyar társadalomnak ahhoz, hogy észhez térjen és szerveződni kezdjen a saját érdekében. Talán éppen Gyurcsány lesz az, aki érzékelhető, sőt tartós repedést idéz elő a baloldal eddig igen masszív tömbjében úgy a baloldali pártok, mint a holdudvar és a szavazótábor körében.

Nem tulajdonítok túl nagy jelentőséget a közvéleménykutatásoknak, de az a tény, hogy az MSZP támogatottsága egy éve 20 % körül van és az SZDSZ tartósan a parlamenti küszöb alatt vegetál, némi reményre ad okot. Az Orbán iránti olthatatlan ellenszenv baloldali táborban való elültetése sok évet vett igénybe, amelyhez bevetették a teljes baloldali média teljes eszköztárát, amivel a jobboldal ma sem tud versenyezni. Ha minden így megy tovább, akkor a jelenlegi kormánykoalíció tartós és széles körű megutáltatását Gyurcsány a jobboldal közreműködése nélkül is elvégzi. Minden rosszban van valami jó.


Téma: Mit vársz el az államtól?
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 17:22 | Sorszám: 0
Ez az első és legfontosabb kérdés, amit tisztázni kellene. Az állam tulajdonképpen csak egy fikció, hiszen az állam mi vagyunk - illetve mi kellene, hogy legyünk. Az államnak nem lehet önálló érdeke, ezért is bántja a fülemet, amikor arról hallok nap, mint nap, hogy az állam az évek óta tartó sanyargatással mennyit spórolt meg rajtam, rajtunk.

Az én szerény véleményem szerint minden szervezet esetében fordítottan működik a logika. Először eldöntjük, hogy mit akarunk, majd ehhez létrehozunk valami szervezetet, ami a közös céljainak, érdekeinek szolgálja. Megfelelő, rátermett és hozzértő embereket bízunk meg azzal, hogy irányítsák a mi kis tízmilliós közösségünket.

A szakemberek felmérik a helyzetet, majd elénk tárják az eldöntendő kérdéseket, megfelelő választási alternatívákat kínálva, ismertetve természetesen a lehetséges döntések lehetséges következményeit. Utána pedig megvitatjuk a kérdéseket - az sem baj, ha az asztalt csapkodjuk a vita közben -, majd meghozzuk a döntést és mindenki ehhez zartja magát.

Ugye milyen egyszerűen hangzik?

Én mindjárt össze is szedem fésületlen kis gondolataimat arról, hogy mit várok el az államtól, nagyjából fontossági sorrendbe szedve az elvárásaimat.

1. Őszinteséget, korlátlan nyilvánosságot. Ne nézzenek gyereknek, közöljék a valós helyzetet, hogy ki tudjam alakítani a saját véleményemet.

2. Demokratikus úton kialakított, egyértelmű, hosszú távra irányadó szabályokat és azok következetes betartását, jogbiztonságot és rendet.

3. Jó értelemben vett profizmust, kizárólag a nemzet közösségét, annak jelenét és jövőjét szolgáló független és tárgyilagos szakértelem uralmát az állami szervezet minden szintjén.

4. Szolidaritást és igazságosságot. Szívesen hozok áldozatot, ha kell, de az állam is legyen szolidáris a rászorulókkal, akár velem, akár mással.


Téma: Magyar Gárda
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 17:02 | Sorszám: 2775
"De azt komolyan gondolom, hogy a manifesztek fogják kikaparni a gesztenyét a finnyás Fidesznek."

Én pedig komolyan gondolom, hogy a "manifesztek" nem kaparnak ki semmit. Egy darabig - egyre kevesebben - még tüntetgetnek, lassan hozzá fognak tartozni Budapest városképéhez, mint Londonéhoz a Hyde park.

A komolyabb civil szervezetek nem kérnek a társaságukból (ld. a Nagycsaládosok Egyesületének demonstrációját), az átlagemberek úgyszintén. A forróbb fejű fiatalok pedig megunják, hogy a tüntetgetésen kívül nem történik semmi. Ezek majd időnként felgyújtanak néhány autót vagy kukákat borogatnak. Legalább lesz a Híradónak és Gyurcsánynak egy-két napi muníciója, addig sem a gazdasági nehézségekről és a korrupciós ügyekről szól a közbeszéd.


Téma: A virtuális valóságok csatája balra és jobbra is zsákutca
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 16:53 | Sorszám: 5
"Végül is a 10 millió szarka országa vagyunk, aki ezt-azt elhozott a "gyárból", bliccel a villamoson, stb. Hogy fenn még többet? Naná. A magyar azt mondja ő is ezt csinálná, ha fenn lenne."

Kb. erre gondoltam, amikor azt mondtam, hogy ez a társadalom már (és még) nincs olyan szellemi-mentális állapotban, hogy változtasson a saját sorsán.

"Egy nemzetet morálisan megújítani nem lehet, vagy valami katasztrófa miatt tér magához vagy ezt kell elfogadni mint alapállapotot."

Teljes mértékben egyetértek. Ezért nem ér semmit önmagában az, ha kisebb társadalmi csoportok tüntetgetnek. Egy olyan országban, ahol az emberekben a demokráciával kapcsolatos érzékenység és az ismeretek is hiányoznak, nem lehet a többséget akarata ellenére "megváltani". Az állapotoknak el kell jutnia egy olyan szintre, amikor már a többség mindennapi egzisztenciális léte van veszélyben. Ha eddig eljut az ország, akkor is az általad említett két megoldás lehetséges. Az egyik, hogy zavargások törnek ki és a hatalom a diktatúrákban megszokott cukorka+korbács+néphülyítés eszköztárat alkalmazva lecsitítja a kedélyeket és úgymond "rendet tesz". Az állampolgárok passzív többsége pedig még valami hálafélét is érez ezért, miután megtapasztalta az utcai zavargásokkal vagy netán egy-két éhséglázadással együttjáró félelmet.
A másik lehetőség, hogy bekövetkezik egy morális megújulás úgy, hogy az értelmiség eddig passzív része is aktivizálódik és a megerősödő civil mozgalmak élére áll.

Doki bácsi
2007. szeptember 17. 16:34 | Sorszám: 3
"Ezért örülök immár mindenféle zavargásnak (bár lenne sok....), botránynak: hátha ezek generálnak egy drasztikus változást.
demokratikus eszközökkel ezen a helyzeten már nem lehet változtatni."

A zavargás és a botrány sokféle lehet és nem biztos, hogy mind előre visz. Nem hiszek benne, hogy az, amit klasszikusan "zavargásnak" nevezünk jót tenne az országnak, sőt inkább még jobban elmérgesíti a helyzetet, mert félelmet kelt. Márpedig a félelem légköre kedvez leginkább a hatalomnak, különösen ha az annyira diktatórikus hajlamú, mint a mostani.

A "botrány" lehet jó, ha az aktuális hatalom visszaélései kerülnek napirendre. Csakhogy nálunk ez sajnos nem így működik. A jobboldali újságok számtalan fajsúlyos visszaélésről írnak, de ezekről csak azok hallanak többnyire, akik már amúgy is elkötelezett jobboldaliak és azt az újságot olvassák. A baloldali és a közszolgálatinak csúfolt ezekről médiumok hallgatnak, mint a csuka. Ki tud például arról, hogy a honvédelmi tárca 67 millió forintot költ szeszes italokra? Vagy például ki tud arról, hogy 300 millió forintot kell visszafizetni az EU-nak a három Izraelből beszerzett vízágyú beszerzése miatt? Mennyit tudnak arról az emberek, hogy Veres János üzlettársa a mai napig nem vonult be a börtönbe? Mi a helyzet a váci, soproni stb. mélygarázsok építése körüli visszaélésekkel?

Nem értek egyet azzal, hogy demokratikus eszközökkel ezen már nem lehet változtatni. Szerintem a helyzet éppen fordított: csak demokratikus eszközökkel lehet változtatni. Nem csak azért mondom ezt, mert tisztelem a demokratikus rend alapszabályait, hanem éppen azért, amiről a nyitó hozzászólásban írtam.
Először meg kell születnie a fejekben az új rendnek, mert önmagában a régi rend elsöprése nem hoz mást csak káoszt és félelmet. Ezt a nehéz szülést sajnos nem lehet megspórolni semmiféle "forradalommal". Olyan alapvető kérdéseket kellene például tisztázni és társadalmi konszenzussal alátámasztani, hogy mit is jelentenek konkrétan a mai világban az alkotmányos jogok? Mit jelent például a munkához, az egészséghez, a tanuláshoz való jog? Mit tartalmaznak ezek a jogok az összes állampolgár esetében és hol van az a határ, amitől csak bizonyos feltételekkel lehet élni ezekkel a jogokkal?

Az úgynevezett politikai elit ezekről a kérdésekről nem beszél. A kormány állandóan ötletel, az ellenzék pedig elmondja, hogy miért rosszak az ötletek. A kormány erővel keresztül viszi azt, amit négy-öt ember kitalál, az ellenzék erőtlenül tiltakozik, végül nagyjából az történik, amit a kormány akar (elvégre ott van a parlamenti szavazógép). Aztán néha az alkotmánybíróság szétrugja a kormány döntését és kezdődik az egész előlről.

A nagy baj az, hogy nincs az egészben semmi rendszer, vagy amiben mégis van némi rendszer, az a többségnek elfogadhatatlan.

Mind ekörben a többség helyzete folyamatosan romlik. Most még hitelekkel felszínen tartja magát a középosztály, de a leszakadók, a mélyszegénységben élők száma egyre nő. Most már ott tartunk, hogy egy keményebb tél nemzeti katasztrófával érne fel, mert millióknak kellene választani, hogy egyenek vagy fűtsenek. Akkor még annyira sem fogja érdekelni az embereket, hogy a politkusok mit csacsognak a parlamentben vagy van-e "fasiszta veszély" vagy nincs. Gyűlik a feszültség és egyszer csak robban. Nem ám úgy, hogy kimennek az emberek zászlót lengetve a Kossuth térre, hanem teljesen kiszámíthatatlan válságjelenségek robbannak majd hol itt, hol ott. Ha ez általánossá válik - vagyis valódi, általános társadalmi válság bontakozik ki -, akkor nem lesz olyan párt vagy politikus, aki egyhamar rendet tud tenni. Egy elhúzódó válság végén - amiben mindannyian legatyásodunk - talán majd megszületik valami új konszenzus, de ez nagyon sokba fog kerülni mindannyiunknak.


Téma: Magyar Gárda = tökéletes MSZP-s kampányeszköz
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 15:42 | Sorszám: 220
"Szerintem meg nem a Magyar Gárda lélegezteti mesterségesen gyurcsányékat, hanem a ballib+média nyújt hatalmas ingyenreklámot a Magyar Gárdának."

Nyilván nem véletlenül.


Téma: Semjén felszólalása, amely miatt hőbörögnek az antiszemitázók
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 15:41 | Sorszám: 240
"Az ilyen hőfokú indulatok megszűnéséhez általában katarzis szükséges, nem elég az értelmesebb emberek belátása!"

Ez igaz. Nem mindegy azonban, hogy az a bizonyos katarzis milyen természetű. Elvileg lehetne egy hit-remény-szeretet alapú megvilágosodás, de ehhez a magyar társadalom már (és még) túl rossz szellemi-mentális állapotban van.
Gyakorlatilag csak egy olyan katarzis képzelhető el, amit hosszas zuhanás után csak a szakadék alján érhetünk el, de félő, hogy akkor már nem sokra megyünk vele.


Téma: Gyurcsány kilövése
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 15:37 | Sorszám: 92
Ha a franciákkal fogtunk volna össze, akkor a németeknek nem tetszett volna.

A magyarság számára az egyetlen jó út egy Svájchoz hasonló státusz elérése lehetett volna, de sajnos tudom, hogy a geopolitikai helyzezetünk miatt ez gyakorlatilag lehetetlen volt.


Téma: A virtuális valóságok csatája balra és jobbra is zsákutca
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 15:34 | Sorszám: 0
Engedtessék meg nekem, egyszerű, ép elméjét és unokái jövőjét féltő magyar állampolgárnak, hogy protestáljak a valóságtól egyre messzebb kerülő és egyre őrültebb politikai ámokfutás ellen.

Nézem, ami történik, és azt látom, hogy omlik ösze körülöttem minden és velem, egyszerű polgárral senki sem törődik.
A politikusok (ide értve a parlamenten kívüli politikai csoportokat is) a saját játszóterük színfalai között háborúsdit játszanak és szemmel láthatóan egyre inkább el is hiszik, hogy ez a játszótér a valóság.

A baloldali pártok kormányzás helyett egyre rémesebb vízióikkal szórakoztatják egymást az utcákon grasszáló fasisztákról, miközben mindenki tudja, hogy fasiszták gyakorlatilag nincsenek.
A Fidesz pocsékabbnál pocsékabb retorikai képességekkel rendelkező szóvivői minden nap megteszik a maguk semmitmondó észrevételeit a kormányzás hibáiról, de már erre sem figyel oda senki.
A valójában már régen nem létező MDF időnként ötpárti egyeztetést kezdeményez a nagysemmiről, hogy elhitessék a néppel, hogy ők is léteznek.
A magukat radikálisnak mondó pártok és csoportok szintén kiépítették a saját kis virtuális játszóterüket. ahol azt játszák, hogy nagyon akarnak valamit, amit csak ők képesek megcsinálni, de ha valaki megkérdezné, hogy mit (és főleg hogyan), akkor nem tudnának válaszolni.

A médiumok szépen besorakozva - ki ide, ki oda - szajkózzák a saját támogatottjuk álláspontját.

Az állampolgárok már régen nem tudják, hogy mi történik körülöttük, mi az igazság és mi a hazugság. Ezért jobb híján vagy felsorakoznak a "csapatuk" mellett vagy homokba dugják a fejüket, hogy ne is hallják a háborúskodás zaját. Féktelen indulatok, lassan mindenki utál mindenkit, még a saját "csapatának" tagjait is.

Átjárás, kompromisszumra való készség a háborúzó felek között nem nagyon van.
Igazából állam sincs, öt-tíz ember dönt el mindent. Rendvédelem és igazságszolgáltatás sincs. Hovatovább már állami vagyon sem lesz. Semmi sincs, csak a káosz.

Közben emberek születnek, küszködnek egyre nehezebb körülmények között a létért és meghalnak (egyre korábban). Velük nem törődik senki.


Téma: Semjén felszólalása, amely miatt hőbörögnek az antiszemitázók
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 14:54 | Sorszám: 234
Nem tudom mikor jönnek már rá az értelmesebb emberek arra, hogy nem a "gyűlöletbeszédet" kell megszüntetni, hanem a gyűlöletet?

Téma: Gyurcsány kilövése
Doki bácsi
2007. szeptember 17. 14:49 | Sorszám: 86
"Az az igazság, hogy részben valóban az akkori magyar vezetésnek köszönhetjük Trianont."

Ideje lenne már észrevenni az évezredes igazságot: mi magyarok mindig idegenek voltunk Európában és mindig azok is maradunk akár nyelvünket, akár kultúránkat nézzük. Egy olyan sziget vagyunk a latin-germán és szláv tömbök közé szorulva*, amit mind a két tömb felhasznált (hol a "művelt" nyugat, amikor a tatárokat, törököket kellett hatalmas áldozatok árán feltartóztatni, hol az oroszok, amikor ütközőzóna voltunk a két ellenséges katonai tömb között.) Használtak bennünket, de sohasem fogadtak be és bármikor túl erősnek látszott a magyar állam, akkor mindig gondoskodtak a nagyhatalmak arról, hogy meggyengüljünk, mert az erős magyar állam léte egyik nagyhatalomnak, tömbnek sem állt soha érdekében, sőt azt kifejezetten veszélyesnek tekintették.
Trianon is ennek a történelmi folyamatnak az egyik - talán legsúlyosabb - állomása.

Kétségtelen, hogy a magyar vezetés is elkövetett súlyos hibákat, de ha jól megnézzük, más államok még súlyosabb hibákat követhettek el gyakorlatilag következmény nélkül. A magyar vezetés hibái legfeljebb apropóul szolgáltak a nagyhatalmak számára ahhoz, amit amúgy is meg kívántak tenni.


Mi valóban nem tartozunk sehova, ezért csak a saját utunkat járhatjuk úgy, hogy konokul őrizve az identitásunkat, csak és kizárólag a saját érdekeinket követve, ügyesen lavírozunk a nagyhatalmak erőterében.

(*A magyarok nem tették meg (és nem is tehették meg) azt, amit a románok vagy a szerbek, hogy - akár a saját történelmüket is meghamisítva - a "latin" illetve "szláv" tömbhöz való tartozásukat hangsúlyozzák.)


Téma: Választási csalás-mszp
Doki bácsi
2006. április 03. 19:39 | Sorszám: 320
Hát persze, hogy csalni akartak. Mindig is ezt tették.

Avar pedig félelmet akar kelteni a Fidesszel szemben. Már csak ez az eszközük maradt. Helyes, hogy a Fidesz ezt nem gahyja szó nélkül, de amúgy nem kell foglalkozni vele, már nincs sok jelentősége.


Téma: GRATULÁLOK ORBÁN VIKTORNAK, ÉS MINDENKINEK!
Doki bácsi
2006. április 03. 19:37 | Sorszám: 55
Ott voltam a gyűlésen és öreg fejemmel én is együtt lengettem a zászlót a fiatalokkal. Köszönöm ezt az élményt! Győzni fogunk!

Téma: Az MSZP-SZDSZ törzsszavazó természetrajza
Doki bácsi
2006. február 06. 12:07 | Sorszám: 162
(Folytatom. Kértem egy kis technikai segítséget a szerkesztéshez, így ha minden igaz, a szövegeim egy kicsit tagoltabbak, csinosabbak lesznek).

Az 1956-os forradalom leverését követő bosszúállás viszonylag rövid időszakát követő konszolidációval indult meg az a hosszú időszak, amit Kádár-korszaknak nevezünk és ami nagyon sok tekintetben nem hasonlítható egyetlen szocialista ország fejlődéséhez sem.

Kádár és rendszere is követett el súlyos és megbocsáthatatlan bűnöket 1956 után és futni hagyta a Rákosi-korszak bűnöseit (Péter Gábor ÁVH főnök például haláláig háborítatlanul éldegélhetett összerabolt vagyonából.)

Kádár igyekezett megtenni mindent, hogy ezeket a bűnöket a társadalom minél előbb elfeledje és ez nagyrészt sikerült is.

Kádár politikusi tehetségét nem lehet elvitatni. Sikerében nagy szerepe volt annak, hogy maga is ült Rákosi börtönében, ez a személyét sokak szemében hitelessé tette, a másik tényező pedig Kádár sajátos személyisége, amiben az egyszerűség és a puritanizmus erősen dominált, ami sokak szemében kifejezetten szimpatikussá tette Kádár személyét és rajta keresztül a rendszert is.
Kádár nem azon az úton indult el, mint sok más kommunista pártfőtitkár, formálisan nem koncentrált minden hatalmat a saját kezében és nem törekedett olyan személyi kultusz kialakítására, mint Ceaucescu vagy Tito.
Kádár népszerűsége tette lehetővé azt is, hogy a magyar kommunista titkosrendőrség sokkal észrevétlenebbül, kevésbé irritáló módon működhetett, mint a Securitate vagy a Stasi és a rendszer a "puhaságot" (valójában inkább annak látszatát) is megengedhette magának.

Kádárék a 60-as években egy minél szélesebb konszenzusra épített erőteljes építőmunkát valósítottak meg, ami az 1968-as gazdasági reformmal új lendületet is kapott. Ipari üzemek, lakótelepek, iskolák, bölcsődék, szolgáltató létesítmények épültek, a mezőgazdaság különösen fellendült. Tartós és teljes foglalkoztatást és teljes körű ingyenes egészségügyet működtettek, javult a lakosság ellátása, a gyerekek csaknem ingyen kaptak ebédet, úttörő táborokba vitték őket, a családok jelképes összegért üdülhettek.
Magyarország a szocialista országok viszonylatában egyre jobb helynek számított. Kádárék erre rájátszva egyfajta nacionalizus-pótlékot is nyújtottak a népnek. Kádár a néppel összekacsintva ügyesen használta ki a szovjet birodalom árnyékában rendelkezésre álló mozgásteret. Népszerűségének egyik oka az is volt, hogy a nép úgy látta, hogy Kádár időnként bátran szembeszegül a nagy orosz medvével és Nyugat felé kacsintgat.
A magyar népben kialakult egy sajátos nemzeti büszkeség is, amikor a többi szocialista ország hozzánk képest diktatórikusabb, elmaradottabb viszonyaira tekintett (pl. Románia). Ma már tudjuk, hogy ezek a lépések, a Nyugat felé nyitás jórészt a szovjetek áldásával történt, akik Magyarországot egyfajta titkos diplomáciai-pénzügyi műveleti terepnek használták. Magyarország a titkosszolgálatok és titkos diplomaták találkozóhelyévé vált, magyar közvetítéssel tartotta a SZU a nem hivatalos kapcsolatot a Vatikánnal és a nyugati országokkal, továbbá magyar közvetítéssel zajlottak le olyan pénzügyi műveletek is, amiket nem lehetett nyilvánosságra hozni. Másrészt az oroszok egyfajta kísérleti laboratóriumnak tekintették Magyarországot annak felmérése érdekében, hogy a piacgazdaság egyes elemeinek és a polgári szabadságjogoknak tett engedmények milyen hatással vannak egy szocialista társadalomra. Ma már naivitás azt hinni, hogy Kádár Nyugat felé nyitogató „legvidámabb barakkja” szovjet jóváhagyás nélkül tett volna bármit, ezt igazolja az is, hogy Apró Antal, aki a Szovjetúnió (illetve a szovjet KGB) helytartója volt, végig megtartotta a helyét Kádár mellett (1980-ig a PB-ben, 1984-ig országgyűlés elnökeként és a KB-ban 1988-ig tagként.
Persze erről a köznép nem sokat tudott, bennük az a kép élt, hogy a magyar pártvezetés mindent megtesz a nép szabadságáért és jólétéért, amit a Szovjetúnió felügyelete alatt megtehet, sőt még annál többet is.

Azok, akik ma elítélik az idős korosztályt, akik nosztalgiával gondolnak vissza erre a korszakra, próbáljanak meg egy kicsit azok fejével gondolkodni, akik az életük részeként élték meg ezt a korszakot. A mai 60-70 év feletti korosztály többsége a háborús évek, a romokban álló ország, a nélkülözések és a Rákosi-korszak diktatúrája és a szovjet katonai intervenció után joggal érezhette jónak a Kádár-rendszert és a kádári pártállami gépezet működését. Ezeket a emlékeket és érzéseket nem lehet erőszakkal kitörölni.

A ma élő legidősebb generáció hozzáállása természetesen kihatott az általuk felnevelt következő generációkra is. A félelem éveiben joggal számíthatott arra mindenki, hogy a szovjet megszállás és a kemény diktatúra sokáig, akár sok-sok évtizedig is tarthat. A szülők – még ha élt is bennük a lázadás szelleme – gyermekeiket saját érdekükben nem nevelték a rendszer ellen, inkább igyekezték elősegíteni, hogy a beilleszkedésük és életpályájuk minél simább legyen. Nem hiszem, hogy ezért bárkit is meg lehetne róni. Magam is óvakodtam a gyermekeimből lázadót nevelni, ismerve őszinte és becsületes természetüket is, nem akartam, hogy fejjel menjenek a falnak. Nem meséltem ezért nekik részletesen a családunkat és ismeretségi körünket ért jogtalanságokról és igazságtalanságokról, csak finoman utalgattam a rendszer nagy hazugságaira és igazságtalanságaira. Felelős szülőként csak annyit tehettem, hogy a szüleiemtől örökölt polgári értékrendet, nemzeti kultúrát és érzést, emberi tartást és gondolkodási képességet megpróbáltam tovább adni nekik. Nem tiltottam el őket az úttörő mozgalomtól, a KISZ-től, nem romboltam az álmaikat és hitüket a saját fenntartásaimmal.
Néha megsajdult a szívem, amikor a gyerekeim az iskolai ünnepségeken a szovjet himnuszt és az Internacionalet énekelték és fejcsóválva néztem azt az ideológiai káoszt, ami kamasz korukban a fejükben uralkodott. Che Guevara képe mellett amerikai zászló és atomháború ellenes jelkép a szoba falán, az amerikai lázadó beat-nemzedék irodalma a könyvespolcon, de március 15-én kokárda a szív fölött.

Jól csináltam vagy sem? Ma sem tudom. A gyerekeim nem lettek mozgalmárok és Gyurcsány-féle karrieristák, de a nyolcvanas években még őszintén hittek a rendszer megreformálásában. A rendszerváltás után is csak fokozatosan nyílt ki a szemük, hála Istennek ma már mindannyian meggyőződéses és elkötelezett jobboldaliak.

Saját tapasztalataimból kiindulva felteszem a kérdést, hogy ha én, akinek megadatott a magas színvonalú polgári nevelés és oktatás és az ebből eredő szellemi önvédelem eszköztára a kommunista propaganda ellen tulajdonképpen kollaboráns voltam, vagy legalábbis nem tettem semmi érdemlegeset a rendszer ellen, akkor milyen alapon ítélném el azokat, akiket falvakból vagy szegény munkás környezetből kikerülve bedarált a kommunista oktatási rendszer és propaganda?

Elnéztem a rendszerváltáskor a melldöngetők hadát, akik büszkén kijelentették, hogy ők aztán mindig is kommunizmus-ellenesek voltak és mélyen lenézték, leprolizták „Kádár népét”. Eltekintve attól, hogy megnézném azért, hogy a sok büszke „rendszerváltó” mivel is töltötte az elmúlt évtizedeket, csak annyit kérdeznék: A tudatlan, félrevezetett nép-e a hibás abban, hogy Jézus helyett Barabást kiáltott?

Meg lehet-e, meg kell-e tagadni a nemzet egy részét csak azért, mert nem láttak (látnak) olyan világosan, mint mások?

Ezzel el is jutunk a „ki a felelős” és a „mit kellene tenni” kérdéséhez.

Legközelebb a magyar értelmiség Kádár-korszakban elfoglalt helyzetéről, szerepéről és felelősségéről fogok írni, ami nagyban megmagyarázza a "volt is nem is" rendszerváltást.
(Ha untatnak benneteket a hosszú írásaim, nyugodtan szóljatok).

Doki bácsi
2006. február 05. 17:03 | Sorszám: 160
Sok érdekes véleményt olvastam itt, engedjétak meg, hogy a sajátomat is hozzátegyem.

Elősször is én nem kezelném egy kategóriaként az MSZP és az SZDSZ szavazóit. Vegyük először az MSZP törzsszavazóit.

Valóban embert próbáló feladat megérteni ennek a szavazói rétegnek a gondolkodását, de szerintem nem lehetetlen, ha megfelelő részekre bontjuk ezt a csoportot. Azt ugyanis nem hinném, hogy egy ekkora, kor, képzettség, egzisztencia és sok más szempont szerint differenciált embercsoportot egy jellemző-sorral le lehetne írni.

Nem is teszek kísérletet valami "szakmai" elemzésre már csak azért sem, mert éppen a szakmai elveimmel ellenkezik az, hogy egy sommás, kollektív ítéletet mondjak. Amikor egy emberrel állok szemben, akinek téveszméi vannak, negatív indulatok fűtik, akkor az első reakcióm soha nem az elítélés, hanem megpróbálom megérteni, hogy hogyan lett olyanná, amilyenné és megpróbálok rajta segíteni.

Koromnál fogva abban a helyzetben vagyok, hogy a múlt történéseit, az átlagember viselkedését saját tapasztalataim alapján tudom értékelni, ideértve az 1956-os eseményeket is. Így azt is sejtem, hogy a ma élő egyes generációk nézeteit, érzelmeit milyen események, befolyások alakították.

Nézzük először a 60 év feletti korosztályt, az MSZP leghűségesebb szavazói bázisát.

Ez a korosztály átélte 1956-ot (vagy annak utóhatásait), élt a kádári konszolidáció, a gulyáskommunizmusnak nevezett időszak alatt, átélte a rendszerváltoztatást és az azt követő éveket.

Kezdjük ott, hogy a Rákosi-rendszer hatalmas pusztítást végzett a Nemzet gerincét adó középosztály és értelmisége valamint vidéken a középparasztság soraiban, ami azzal járt, hogy a nemzetnek védelmet, felvilágosítást és egészséges fejlődést biztosító, egy esetleges nemzeti ellenállásban irány mutatásra képes része egyszeriben eltűnt. Ezt a réteget a vagyonától és társadalmi státustól megfosztották, aíki nem hódolt be, azt ellehetlenítették, sőt fizikailag megsemmisítették. Ezt a veszteséget a mai napig nem hevertük ki.

Az 1956-os forradalmat a többség úgy élte meg, mint egy lázas álmot. Felszabadultság érzés, remények, majd jött a félelem, a kijózanodás, a "jaj, de jó, hogy megúsztam" érzése. Romantikus dolog lenne azt mondani, hogy '56 emléke ébren tartotta az emberekben a szabadságát vágyát, csakhogy ez nem igaz, vagy csak nagyon szűk, értelmiségi körre igaz. A legtöb embernek '56 azt a tanulságot jelentette, hogy ez ellen a hatalom ellen nem érdemes lázadni, be kell rendezkedni a hoszú távú alkalmazkodásra. Akkor ugyanis nem egy kormány megdöntéséről volt szó, hanem egy világrendéről, aminek az élén a nagy Szovjetúnió állt, ami gondoskodott róla, hogy az orosz katonák jelenléte erre folyamatosan emlékeztesse is a magyarokat.

Mit tehetett az átlagpolgár? Meghúzta magát és megpróbált megélni. A hatalom a hiánygazdálkodással gondoskodott arról is, hogy a megélhetés alapjainak napi megteremtésével kellően el legyenek foglalva az emberek, ne legyen idejük szervekedni, sőt gondolkodni se nagyon. Akkoriban a munka mellett megmaradó idő nagy részében állandóan sorban álltunk valamiért, kerestünk valamit, különböző trükkökkel, "cserekereskedelemmel" próbáltunk hozzájutni dolgokhoz. (Te szerzel vagy lopsz nekem ezt, nekem ezt, én meg cserébe lopok neked amazt, vagy elintézek neked valamit). Az egész rendszer ilyen cseréken és "kijárásos" alapon működött. Az emberek nem pénzt gyűjtöttek (nem is tudtak volna miből), hanem kapcsolatokat és lehetőségeket. Ez tette lehetővé, hogy megéljenek valahogy és ez tette őket tekintélyes személyekké a közösségekben. Ha valakinek mondjuk csempe kellett, akkor szétnézett a "kapcsolat-bankjában" és keresett valakit, akinek párt- vagy állami vonalon kapcsolata volt. Szólt a sógorának, akinek iskolatársa volt a téesz párttitkára, akinek jó ismerőse volt a tanácsnál egy osztályvezető, akinek haverja volt a gyárigazgató. Persze ezeket a szívességeket vissza is kellett adni, ha arra került a sor.

A magyar társadalomba ekkor épült be bocsánatos bűnként máig kiirthatatlanul a közvagyon lenyúlása, a korrupció és a kapcsolati hálózatok tudomásulvétele és elfogadása. A hatalom CINKOSÁVÁ tette az egész társadalmat és abszurd módon HÁLÁRA kötelezte azokat, akik valamihez így hozzájutottak.
Ez áttételesen hozzájárult ahhoz is, hogy az emberek többsége tudomásul vette egy KASZTRENDSZER kialakulását és a saját helyét ebben a rendszerben. Mindenki tudomásul vette, hogy a kiváltságos elitnek többet szabad, mint az egyszerű halandónak. Ha párt- és állami vezetők loptak, dőzsöltek, az rendben van. De ha a szomszéd csinálta ugyanazt, azt felháborító, dögöljön meg (a tehenével együtt.)

Ez a magyarázata annak, hogy egy olyan rendszerváltásnak nevezett valami után, ahol ugyanazok vannak hatalmon, akik akkor, az idősebb korosztályt nem lehet a hatalom ellen hangolni akármilyen korrupciós üggyel, Gyurcsány meggazdagodásávál és hasonlókkal. A szocialistákat egyszerűen így szokták meg. Ha azonban a lenyúlás más párt képviselője részéről történik, vagy annak a halvány gyanúja fennáll, akkor erős az ellenreakció.
Gyurcsány lophat milliárdokat, az nem baj. Ha Orbán összegyűjt nettó 80 milliós vagyont, akkor az felháborító és gyanús.

Horn, Medgyess, Gyurcsány és társai hazudhatnak annyit, amennyi a szájukon kifér, az idősebbek megszokták. Ha Orbán vagy a Fidesz a legkisebb dologban lódít, sumákol, az megbocsáthatatlan.

(Később folytatom.)

Email a webmesternek | Gondola