Szándékos volt a kormányválság?
2008-04-07 19:54 Barikád.huA kormányválság Gyurcsány és Kóka politikai túlélésének az eszköze – állapítja meg a Budapest Analyses legújabb elemzése. Emlékeztetnek arra is, a krízis gyújtópontja Horváth Ágnes kirúgása volt a kormányból. Az intézet megjegyzi: a kisebbségi szocialista kormányzás semmilyen érdemi változással nem kecsegtetheti Magyarországot.
2008. március 29-én Magyarország kormányválságba került, aminek végeredményeként várhatóan a Magyar Szocialista Párt (MSZP) kisebbségi kormányzásra kényszerül, a liberális Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) pedig kilép a kormányból – áll a Budapest Analyses hétfőn közzétett elemzésében. A válság közvetlen kiváltó oka a szabad demokrata egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes leváltása volt. Ám valójában a korábbi kormánykoalíció mozgásterét a 2008. március 9-ei népszavazás szűkítette le, ugyanis a kabinet néhány egészségügyi és oktatási intézkedését a lakosság nem várt mértékben utasította el. Ennek következtében egyértelművé vált – írja az elemzés –, hogy Gyurcsány Ferenc intézkedéseit a magyar társadalom nem reformként éli meg, a megszorítások értelmét nem látja.
Magyarország várhatóan egy újabb népszavazás elé nézett volna, melyen a kormány egy másik sarkalatos intézkedését törölték volna el. A társadalombiztosítás átalakításáról van szó. A tervek szerint 49 százalékig beengedték volna a magántőkét az alapellátás biztosításába. A kormány népszerűtlensége miatt azonban a társadalom ezt a módosítást is elutasítja, ráadásul mind a szakma, mind a szakszervezetek az eltörlés mellett kampányoltak volna.
Az újabb politikai kudarcot elkerülendő döntött az MSZP a korábban általa kétszer is megszavazott törvény módosítása mellett. Ez azonban a kormánykoalíció eredeti felállásában komoly presztízsveszteséggel járt volna. Ezek után felmerül a gyanú, hogy a most kialakult válság és a kisebbségi kormányzás ötlete valójában egy olyan egyeztetett forgatókönyv alapján zajlik, melyben a két kormányzó párt új politikai felállásban, külön-külön, és arculatot változtatva próbálja megszólítani saját valamikori szavazóbázisát.
Az egyszázalékos SZDSZ betartana
Az új helyzetben a Magyar Szocialista Párt miniszterelnökének, Gyurcsány Ferencnek, továbbra sem kell tartania előrehozott választásoktól, ugyanis a kormányon kívülre kerülő SZDSZ a parlament feloszlatását megakadályozná. Ennek oka, hogy a jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a kisebbik kormányzópárt nem jutna be a parlamentbe. Ugyanakkor Gyurcsány Ferenc és az MSZP volt szavazóbázisa felé ezek után azt kommunikálhatja, hogy a kormányzati kudarcokról és a népszerűtlen intézkedésekről egyedül az SZDSZ tehet, és ezentúl már nem kell cipelniük a koalíció terhét.
Az SZDSZ kormányválságban való érdekeltségének talán legfontosabb eleme, hogy a politikai vihar ideiglenesen megmentette a Szabad Demokraták Szövetségének elnökét, Kóka Jánost is a bukástól. A kisebbik párt vezetője az ország legnépszerűtlenebb politikusai közé tartozik, pártja támogatottsága egyes közvélemény-kutatások szerint 1 százalékra csökkent. Ráadásul az ellenzéki média kiderítette, hogy Kóka János elnökké választása során csalásokra került sor (erről a hírTV számolt be először – a szerk.), ami számára rendkívül kínos helyzetet teremtett. Ebben a helyzetben már csak idő kérdése volt, hogy a párt belső ellenzéke Fodor Gábor vezetésével mikor fogja leváltani őt.
A jelenlegi helyzetben azonban Kóka fel tudja mutatni: ő vezette ki a pártot a koalícióból, az ő elnöksége alatt bizonyosodott be, hogy a reformok számukra fontosabbak, mint a hatalom. Ezzel Kóka János, aki vélhetően a kormányon kívül is Gyurcsány Ferenc egyik legfontosabb támogatója lesz, valójában Fodor Gábor számításait próbálja keresztülhúzni azzal, hogy megszólítja a párt életébe fontos szerepet játszó értelmiségi holdudvart.
Végképp elveszett a koalíció hitele?
A nyilvánvalóan végképp hiteltelenné lett koalíció felváltásának természetes módja a parlament feloszlatása vagy a kormány lemondása lenne. A parlament köztársasági elnök által történő feloszlatása csak kivételes esetben történhet meg. A kormány lemondása pedig – ami az EU régebbi tagállamaiban hasonló esetekben természetes lenne - olyan politikai kultúrát és kvalitásokat feltételez, amelyek ez esetben hiányoznak. Sőt, úgy tűnik, hogy – paradox módon – Gyurcsány Ferenc és Kóka János ideiglenes politikai túlélését éppen a kormányválság fogja biztosítani.
Az új helyzet azonban komoly kockázatokkal is jár, ugyanis csupán taktikai manőverről van szó, ami az alapvető gondokat nem oldja meg. A kormánykoalíció válságának és népszerűtlenségének igazi oka ugyanis a kormányzási kudarcok sorozata, a valós reformok elmaradása és a kormányzati szereplők hiteltelensége volt. A magyar államapparátus állapota, a drámaian megnövekedett államadóság, a vártnál magasabb infláció és a „legalacsonyabb gazdasági növekedésű EU-tagállam” problémái továbbra is fennállnak. Ráadásul az új mostani kormánynak azzal is szembe kell majd néznie, hogy a külföldi befektetők kockázatosnak tartják a kisebbségi kabinetet. Ennek következtében nem zárható ki, hogy átmeneti elfogadottság-növekedés után a két párt népszerűsége ismét csökkenni fog.
A kisebbségi kormányzás nem gyógyír a bajokra
Várhatóan hamarosan kiderül ugyanis, hogy Magyarország ügyeinek vitelében a kisebbségi szocialista kormányzás semmilyen érdemi változást nem jelent. Az MSZP és az SZDSZ problémáit továbbá növelheti, ha az ellenzéki konzervatív Fidesz megmarad annál a visszafogott stratégiánál, mely egyrészt zár a magyarországi radikális jobboldali jelenségek előtt, másrészt szinte minden témában konkrét szakmai javaslatokat és programokat fogalmaz meg, egyre inkább sugallva kormányképességét.
A válság Gyurcsány és Kóka túlélésének az eszköze
A mai magyarországi kormányválság leginkább Gyurcsány Ferenc és Kóka János politikai túlélésének eszköze. A konfliktus látszata mögött összehangolt politikai lépéssorozat zajlik, melynek során mindkét politikai erő próbálja karakteresebbé tenni saját arculatát, ezáltal visszanyerni elveszett szavazóinak százezreit. Szoros és összehangolt együttműködésük továbbra is fennmarad. Ugyanakkor az új politikai helyzetben egyáltalán nem látszik, hogyan akarják orvosolni a valós gazdasági és társadalmi problémákat. A két vezetőnek a politikai számonkérést minden bizonnyal csak ideiglenesen sikerül elhárítania.
(MNO)
http://barikad.hu/node/13169