Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Ajánlott linkek

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Ajánlott linkek
SenKyse
  Válasz | 2010. május 12. 21:07 | Sorszám: 50
Hát ez az! Mert ott az örök vágy bennünk, hogy indiánok lehessünk! Mi történt?
Miért kellett a bolygatni ezt a ragyogó kultúrát? A földjük kellett a hódítóknak, az aranyuk.
És vallás terjesztés címén tönkretették és kirabolták őket. Ennek semmi köze az evangéliumi
tanításhoz, hol van olyan bármely szentiratban, halálra kell kínozni a másik ember lelkét?
Egyikben sincs. Ez becsapás. Ez hazugság. Hogy lelküket letapossák. És evvel meg is ölték
őket. Maguktól ráébredtek volna az emberáldozatok, miket hoztak, nem kellenek már.
De becsapták őket: „jót akarunk” jöttek– és megnyomorították lelküket,
hogy kifogytak a világból..

Ez nem fordulhat többet elő, soha. Nem fogják hagyni az emberek, hogy hitüket, vallásukat
anyanyelvüket elvegyék. A politikai és gazdasági manővereket szigorúan el kell különíteni
a szív és a lélek mozgásától. Itt nincs helye az összemosásnak, az elkenésnek.
Mert ez a legmélyebb halálos emberi szenvedés gyökere.
Ami rettenetes politika, ami küzdelmes gazdaság, az nem hit, és nem anyanyelv.

Szabadlelkű, boldog emberek, szeretetben, egymásra figyelve. – ki az, aki nem ezt akarná?
Nem ismerek olyat. Akkor nem halnának éhen, mint most… míg ezt itt írjuk.
A testvérek akkor alkothatnak egy felelősségteljes közösséget, ha lelkükben szabadok.
Ha saját útjukon kibontakozhatnak. Ha világképének megfelelő szakrális szertartáson,
vehetnek részt, ha azt érzik jónak, hálaadáson, ha annak jó hatását érzik.
Ha édes anyanyelvén örülhet a műalkotásoknak, a párbeszédeknek, kedvese szavának.
Ha tudhatja, őrizheti múltját, szeretheti, ahol él
,
„itthon vagyok./ s ha lábamhoz térdepel egy-egy bokor,/ nevét is, virágát is tudom” *

Minden ember hordozza a mindenség fényét, a teljességet, potenciálisan, de az aktuálisan
megvalósuló saját színét - részvilágát adja az egészhez, és a kép rajzolata így lesz teljes és szép.

Teréz anya- Calcuttában látta: az emberek az utcán embertelen módon élnek és halnak
Vett egy pajtát, ráírta: Haldoklók háza. És a kis törékeny nő, bevitte az utcáról
a súlyos betegeket, ápolta, vigasztalta őket. Évekig csinálta, ezt, majdnem egyedül. Kevesen
gyógyultak meg. És ragaszkodott, mindenkit a saját vallásának megfelelő szertartással
búcsúztassanak el. És mert ő látta Isten országát- értette az Evangéliumokat. Másképp honnan
is lett volna ereje? „Azokkal foglalkozunk, akiket senki sem szeret” „nem kérdezünk senkitől
semmit. – mondta . Nem kérdez, nem erőltet – figyel: és abból lehet tudni, hogy kell segíteni.
A jóra kell figyelni, nem a rosszra, Schweitzer, Saint-Exupery ... és környezetünkben a sok
névtelen hős. A jó valósítja meg jól az absztrakt teóriát, ami attól és csak attól jó, ha jól
teremti meg az ember az adott helyzetben, térben és időben. Ezt mindig újra és újra meg kell
teremteni. Anélkül nincs, ez nincs kész, ezt meg kell teremteni. Ami kész van: az holt.
Az elevenséget, teremtő erővel, mindig magunk visszük bele.
---
Hát, hogy gazdasági megfontolásokból kell – e, és hogyan, miként a globalizmus- nem tudom,
nem is értem.
De a hitét, létszemléletét az ember maga alakítja, az anyanyelvét, becéző, dúdoló, szerető
édesanyjától az édes tejjel együtt issza magába. Ezeket nem lehet bántani, ez a sajátút,
a svadharma, ez a föld, a víz, a levegő: ezekben és ezek által tud kinyílni a lélek virága
.
„Virág az ember, csak virág” - szól az ének.**
---
De add a kezed, leteszem a kardot én is. Mert össze kell fogni, hogy az emberek
szenvedésein enyhíteni lehessen. Hogy élhessenek, szabadlelkűen, szeretetben.
Hogy egymásra tudjanak figyelni, az emberek, mi az, ami a másiknak jó?
Csak akkor lesz nekem is jó. Ez a felelősség, ez a kötelék, ez a közjó.
És hogy senki ne haljon bele nélkülözéseibe, hogy legyen ereje, ideje azt betölteni,
amiért a földre született. Mit akarunk
?

„Ehess, ihass, ölelhess, alhass!
A mindenséggel mérd magad!
Sziszegve se szolgálok aljas,
Nyomorító hatalmakat.
[…]
Én mondom, még nem nagy az ember,
De képzeli, hát szertelen.
Kísérje két szülője szemmel:
A szellem és a szerelem”***

Kérlek, gondold át egy kicsit, nem feltétlen kell felelni sem, ez más.
Ölellek, Klaus, békével búcsúzva:
Joanna S Kyse
.

- - -
* Radnóti
** Bornemissza P.
***József A.
.

Előzmény: 49

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola