Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Mûhely   » Lelki jelenségek, elváltozások

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Lelki jelenségek, elváltozások
honfi
  Válasz | 2009. december 04. 01:59 | Sorszám: 612
Van benne valami, de:
A világ folytonos modellje tképpen egyszerübb, mint a quantált.
Az viszont való, hogy csinál az agy olyan modelleket, amik nincsenek meg egyébként a valóságban.
Számítógépek is tudnak azonban pl. magasabb dimenziós problémákat kezelni, tehát a fizikai térnél általánosabb dolgokat. NEm tudnak azonban folytonos modelleket. ( Persze a számítógép is az agyunk nyúlványa, de akkor is "benne van" egy modell, még ha mi is tettük bele.
Quantum ide, vagy oda, szerintem a világ mégiscsak folytonos, ha nem is úgy, ahogy látjuk. Például mint a tengerfenék, amiböl csak a szigeteket észleljük.
Tegyük fel, hogy a világ véges sok részecskéböl áll. Az ismereteink szerinti alkotórészek száma is jelentös. Csak becslés, de úgy néz ki, hogy pl. a lehetséges vegyület száma sokkal nagyobb, mint amennyi atom van. Tehát sokféle vegyület egyáltalán nem létezik. Ez kökemény probléma az anyagkutatásban. Jó lenne találni egy formulát, amely adott virtuálisan összerakott vegyülethez megmondja az elméleti tulajdonságait. Ilyen formulát - függvényt - lehet pl. megbecsülni neurális hálóval. Meg kell neki mutatni a mintákat, amiböl az alkotóelemek+szerkezet <-> tulajdonságok összefüggést becsüli. De ha olyan sok a lehetöség, akkor annyira bizonytalan a - rendkívül bonyolult - összefüggés, hogy semmire se lehet jutni.
Ezt csak azért mesélem, hogy a világ maga valószínüleg nem tartalmazza az összes rá vonatkozó információt, példa formájában. Nem olyan nagy csoda ezért - szerintem - ha az agy olyan dolgokat is csinál, amiket nem tapasztalt.
Előzmény: 608
Modi Anti
  Válasz | 2009. december 03. 21:23 | Sorszám: 611
Jbatky!

Néha úgy beleéled magad egy-egy témába, hogy el is felejtkezel rólunk.
Mintha az Istennel beszélgetnétek.

És akkor én úgy érzem magam, mint kicsi sráckoromban, amikor füleltem, hogy mit dumálnak a nagyok. ))))))))))))))))))

Előzmény: 608

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola