Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
kaleb
  Válasz | 2005. május 06. 16:48 | Sorszám: 443
"valahogy ennél a témánál (fehér és vörös terror) egyszerűen nem lehet hatni rá. "

Nem látok tisztán. Sokkal többet kellene tudnom a dologról, a mindkét oldali szándékokról, ideológiákról, tettekről, benne a terrorról. Többet tudni lehet, tanulás kell hozzá. Ami ebben segít, szívesen veszem.

Szélsőjobb propagandára azonban nincs szükségem. Ismerem milyen, eleget láttam, hallottam. Majd ha érdekel, foglalkozom vele. De a vörös terrorról nem ebből szeretnék tájékozódni, ez max. az egyik forrás lehet. A fehérterror elfogult apológiára sem vagyok kiváncsi. Megértem, ha Prónay Pál unokaöccse így látja, el is fogadom, de azért ennél egy kicsit szélesebb perspektívájú képre vágyom, több szempontú megközelítésre.

Előzmény: 439
szalonna
  Válasz | 2005. május 06. 10:44 | Sorszám: 440
Mindnyájan különbözők vagyunk. A mai világra sajnos jellemző, hogy bármilyen kérdés identitás-kérdéssé válik. Ez persze nem a művelt rétegek sajátja, de be kell látnunk: nincsenek már univerzálisan művelt emberek, mindnyájan csak részleges információk birtokában vagyunk. Ha valaki nem ismeri a vörös terrort, akkor érzelmi okokból még mentegetheti is azt, és mondhat olyanokat, hogy vitassuk meg a válaszul keletkezett fehérterrorral együtt. Ami persze történelmi nonszensz, éppúgy, mint a fehérterrort megvitatni az azt megelőző vörösterror nélkül.

Ez egyébként mutatis mutandis a Benes-dekrétumokra is vonatkozik, melyek nem érthetők meg a csehországi német megszállás eseményei nélkül. Amiről vitatkozhatunk, az az, hogy ma mit gondolunk minderről. Epiktétosz mondja: "Hát mi a tied tulajdonképpen? – A saját képzeteid használata: ha a képzeteidet a természet elveinek megfelelõen használod, büszke lehetsz." Ha már gondolkozásra adjuk a fejünket, jobb, ha nem differenciálatlan félelmeink hatására tesszük mindezt.

Előzmény: 439

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola