Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
szalonna
  Válasz | 2005. május 06. 20:46 | Sorszám: 448
Értem, hogy mit mondasz, de különböző termnológiát használunk. A terror szó az én szememben kegyetlenkedést jelent, amelyet Lenin nyomán a magyar kommunisták megfélemlitési céllal alkalmaztak. Az 1794-es év terrorja örjöngés volt, talán nem volt mögötte annyi tudatos elem, mint Lenin esetében.

A rendcsinálás maga az én szememben nem volt fehérterror. A terror elemei a túlkapásokban érhetők tetten. A vörös kegyetlenkedésekről érkező hirek bosszúvágyat ébresztettek: míg mi a harctéren voltunk, voltak, akik odahaza dekkoltak. A lógósok ellen óriási volt az ellenszenv, és a frontról hazatámolygók közül sokan úgy tudták, a lógósok csinálták a forradalmat. Annak is hire ment, hogy a vörösök kegyetlenkednek. Sok esetben (ld. Francia Kis Mihály) az volt a bosszú motívuma, hogy a családjukat a vörösök elkergették, esetleg letartóztatták. Nehéz megmondani, miből születik a terror, de Szamuellyék ténykedésének a fele elég lett volna, hogy bárkit bármiért üldözzenek utána, joggal, jogtalanul. És hogy a bosszú áldozatai nem a bűnösök voltak, az - ismerve, hogy a rendcsinálást végző katonák ugyanazokon a harctereken töltötték a háborút, mint a vörösök - sajnos törvényszerű. Véleményem szerint ez a terror-elem, ez sokkal kisebb lett volna, ha előzőleg nincs a magyar történelemben példátlan Szamuelly-féle terrorhullám.

Előzmény: 447

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola