Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Viviszekció TWA-módra - gondola kommentár

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Viviszekció TWA-módra - gondola kommentár
terra
  Válasz | 2005. április 05. 15:40 | Sorszám: 6
"Tóta W. tökéletesen megfogalmazta azt, mit lát ebből az egész cirkuszból egy "ateista", nem hívő ember. (Megjegyzem én sem vagyok hívő a szó klasszikus értelmében, és számomra is inkább visszatetsző, mintsem megható volt ez az egész...)
Vásári látványosság szintjére degradálta le a világ ezt a mindenképpen szomorú, és az emberiség számára kritikus pillanatot.
Sokszor az volt az érzésem (az elkapott félmondatok, műsormorzsák alapján), hogy alig-alig tudják visszatartani, hogy ne kiabálják: "csak itt, csak most, csak önöknek..."
Egyszóval szerencsétlenül "reagálta le" a média ezt az egész ügyet.
Kevesebb felhajtás, több kegyelet és tárgyilagosság sokkal jobb lett volna..."

Óvatosan bánnék azért a kritikákkal. A pápai életút ilyen befejezése és annak kommentálása véleményem szerint hozzátartozik ennek a nem mindennapi életútnak a befejezéséhez. Meggyőződésem, hogy a pápa helyeselte volna ezt. Nem azért mert hiú lett volna, hanem a katarzis kiváltásához illetve beteljesítéséhez ez is hozzátartozott. II. János Pál életében is mesterien használta a média adta lehetőségeket és sosem a saját, hanem az egyház, illetve a terjeszteni kívánt eszmék és célok érdekében. Nagyon nehéz lenne röviden összefoglalni, hogy a betegség, az agónia és a halál teljes nyilvánosságának vállalásával a pápa mit akart a világ tudtára adni. Ritkán fordul elő velem, hogy tökéletesen értek valamit, de nem tudom kellően kifejezni, most ez az eset áll fenn. Ebből is látszik, hogy egy kifejezetten intuitív-érzelmi úton sugárzott mondanivaló ez, amit van, aki tudott "fogni" és van, aki nem. Én "fogtam az adást" és szerintem hozzám hasonlóan sok millióan, méghozzá olyanok is, akik nem hívők.

Paradox módon a média harsányságával közvetített üzenet fő tartalma éppen az, hogy a mai elanyagiasodott, mindent pénzzel és gazdasági hasznossággal mérő, külsőségek alapján ítélő világunk figyelmét felhívja arra, hogy vannak más értékek is. A rokkant, hivatását szenvedések árán is ellátó, öreg pápa saját példájával igazolta ezt. A haldoklása és a halála pedig millióknak adott lehetőséget arra, hogy - talán életükben először - döbbenten észleljék, megérezzék a szeretet egy magasrendű formájának létezését, népeket, vallásokat, egymás számára ismeretlen embereket összetartó, szolidaritásra ösztönző erejét.

Nem az volt a lényeg, hogy mi (kinek a halála) váltotta ki ezt az érzést, hanem maga az érzés létezésének érzése és ereje. Ha úgy tetszik - hangozzák bármilyen furcsán -, a pápa a saját ismertségét, szenvedését és halálát "használta fel" arra, hogy ezt az érzést kiváltsa és ennek erejét megismertesse hívőkkel és nemhívőkkel egyaránt. Nem egy idős, beteg ember halála volt az, ami a pápa személyével és a vallással eddig nem sokat törődőkben mély és őszinte megrendülést váltott ki és ami miatt harcedzett, profi politikusok, médiaszemélyiségek hangja is elcsuklott. Ennél sokkal, de sokkal többről van szó.

Nem csoda, ha a Tóta W-félékből elemi dühöt vált ki ez a jelenség. A dühük egyik alapja az irígység, hogy ők nem képesek ilyen érzést nemhogy kiváltani, de még átérezni sem. A düh másik alapja pedig a félelem ennek az általuk fel nem fogható erőnek a létezésétől és erejétől.

Előzmény: 2
onogur
  Válasz | 2005. április 05. 14:44 | Sorszám: 3
Hogy a médiának ez business, és vásári látványosságot kreált a pápa halálából?
Ez is igaz.
Meg az is, hogy a felfokozott érdeklődésből és médianyilvánosságból származó hasznot a római katolikus egyház fogja besöpörni.
Erre nem gondoltál?
Próbálj meg belegondolni, vagy csak nézz körül a neten, mi történik Brazíliában, Nigériában, Vietnámban, Palesztínában, hogyan nyilatkozik az USA elnöke, vagy hogy Egyiptomban háromnapos gyászt rendeltek el, stb.
Előzmény: 2

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola