Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak!

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak!
kaleb
  Válasz | 2005. augusztus 07. 15:21 | Sorszám: 19
Én 1973-ban érettségiztem, de ennyit még ma is tudok. Meg még azt is, hogy Csernowitzban volt egyetemi tanár, ami azért érdekes.

Martinovicsról én nem beszélnék ilyen foghéjról, minden hibája ellenére sem. Ne felejtsük, hogy abban az összeeskövésben benne volt azért egy Hajnóczy is, egy Batsányi is, egy Kazinczy is. Meg még sokan mások. Talán ha Lipót nem robban fel egy vegyészeti kisérletben 92-ben éd a 90-92-es országgyülés munkálatai tovább folynak, akkor nem kerül sor erre az összeesküvésre. Aminek lényege mégiscsak az volt, hogy miként lehet az ország reformálásán gondolkodni, amikor éppen legálisan nem lehet.

Általánosan elismert, hogy a reformkorszak gyökerei idáig vezetnek. Tudta ezt Kossuthtól kezdve, Kautzon át mindenki. Nem véletlen, hogy a II. reformkorszak is ide nyúlt vissza. Nagyon nehéz ezeket az embereket, minden hibájuk és gyengeségük ellenére, kihalyózni a magyar történelemből, ugyanakkor a reformkort, Széchenyit, Kossuthot megtartani.

Lehet persze azt mondani, hogy Ferencnek volt igaza, és már a reformkor nagyjai is tévedtek, de ez azért egy sajátos álláspont.

Előzmény: 10
szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 07. 11:52 | Sorszám: 13
Mégegyszer végigolvastam a cikket - badarságok és klisék keverednek benn, messzire van Fejthő eddigi cikkeitől. Még a Horty-rendszer vissaállítása is felmerül egy félmondatban... Vagy tényleg időskori szellemi gyengülés, vagy hamisítvány.

Tévedés ne essék: Fejthő többnyire eddig is élesen és empátia nélkül vitázott ellenfeleivel, de ilyen durva hibákat nemigen vétett. A mondatok némelyikében van szellemi él, de a megfogalmazások már pontatlanok.

Megjegyzem, hogy néhány éve Fejthő kifejezetten szépen nyhilatkozott a 30-as, 40-es évek népies urbánus ellentétéről. Valahogy úgy nyilatkozott, hogy az írók egymásközt mindig jól megértették egymást, a politika volt a hibás. Ezt én akkor nagylelkű és békülékeny nyilatkozatnak gondoltam.

Előzmény: 10
onogur
  Válasz | 2005. augusztus 07. 10:19 | Sorszám: 12
Egyelőre megelégszem azzal, hogy Fejtő tudja.
Elvégre történész, a szabadkőművesség és az európai baloldal történelmének "elismert" kutatója.
Előzmény: 10

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola