Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Kallós Zoltán

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Kallós Zoltán
iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 21. 15:43 | Sorszám: 29
Új iskola indult

Házról házra jártunk a környező falvakban, hogy gyermekeket keressünk az iskolának – folytatta, majd a pirosban pompázó, zsúfolt kalotaszegi szobában ültünk le. – Négy gyermekkel indult el az oktatás 1999-ben. Az egyik gyermek harmadikos korában tanult meg írni-olvasni magyarul. Nemrég bejutott a kolozsvári Református Kollégiumba. Mára negyven iskolásnak és húsz óvodásnak biztosítjuk a taníttatását és az ehhez szükséges körülményeket.

A Borsa, a Lozsárd és a Lóna völgyéből összegyűlt gyermekek szállását eddig, a szűkös hely ellenére, a régi épületben oldották meg. Az alapítvány a Kallós-telken nyolcvan férőhelyes bentlakás építésébe fogott. A több mint 17 milliárd lejes beruházás költségeit az Apáczai és az Illyés Közalapítvány támogatásaiból fizetik. Balla Ferencet, a Kallós Alapítvány igazgatóját kérdeztük.

– Milyen szakaszába jutott az építkezés?

– A főépületnek mintegy 70 százaléka készen áll. Egyik szárnyába tavasszal be szeretnénk költözni. A régi épületben nincs már elég hely a gyermekek számára. Az újban majd korszerű körülmények között élhetnek, ott lesz a bentlakás és az ebédlő is.

– Mi lesz a régi ház sorsa, ha elkészültek az újjal?

– Kallós családi házában múzeumot, könyvtárat és kézműves műhelyeket fogunk berendezni. Az egyedülálló népviseleti és tárgyi gyűjteménynek ma csak a töredéke látható, mert egyelőre nincs hol kiállítanunk. Ennek is helye lesz, ha a gyermekek átkerülnek.

– A hatvan gyermek teljes ellátását is önök vállalták?

– Igen. Az ehhez szükséges pénz közalapítványi támogatásokból, illetve Kallós Zoltán ösztöndíjából, ami a Corvin-lánccal járó juttatásból és magánvagyonából származik, nos, ezekből áll össze. De a szülők is segítenek lehetőségeikhez mérten. Nem ritka, hogy a terményt hozzák be, aminek örülünk, mert amúgy azt is meg kellene venni.

Tanfolyamok – mentőövek?

A romániai oktatás mellőzi a népi gyermekjátékok megismertetését és a kézművesség alapfogalmainak megtanítását. Ezt a hiányosságot próbálja pótolni Balázs Gyöngyi és a Kallós Alapítvány azzal, hogy 1999-ben tanítónők számára játszóházvezetői tanfolyamot indítottak. – A kezdés óta több mint 70-en végeztek. Van, aki tovább szeretne tanulni, ezért szakosodni lehet szövésre, fazekasságra, fafaragásra és bőrözésre – foglalta össze az elnök. – Egyre többen jelentkeznek. Kis műhelyeket fogunk kialakítani a régi házban, csak mindenhez nagyon sok idő, munka és pénz kell. A híres gyűjtő, Martin György özvegye sokat segít a budapesti Hagyományok Házán keresztül. Kézműves mesterembereket küldött, hogy itt tanítsák meg a mesterségeket. Azóta már kineveltek az itteniekből egy oktatói csoportot, akiknek a munkáit Magyarországon is elismerik. Ez azért fontos, mert az oklevél onnan érkezik az itt végzetteknek.

Válaszúton felismerték, hogy a régió gazdáinak szakképzést és szaktanácsadást kell teremteni. A ’89-es változásokat követően a gyárakból hazatért emberek más lehetőség híján gazdálkodni kezdtek, viszont nem ismerték a földművelés technikáit. Új módszerekkel, vetőmagokkal, vegyszerekkel kellett őket megismertetni. A kolozsvári Állatorvosi és Agrártudományi Egyetem szakemberei ma már rendszeresen kijárnak Válaszútra. Igény szerint a legkülönbözőbb területekről tartanak előadásokat a gabonatermesztéstől, az állattartáson keresztül, a biogazdálkodásig. A gazdalapot is megrendelték nekik. Segítik őket modern eszközökhöz, vetőmagokhoz jutni, piacképesebbé válni.

Ahogyan Balázs Gyöngyi fogalmazott, ez szerteágazó és összefüggő munka. Ha a gazdák, az iskolába járó gyermekek szülei jobban keresnek, akkor több jut az oktatásra. Ha kinevelnek egy kézművességben jártas tanítónői csoportot, akkor már közösen hatékonyabban, több gyermekkel tudnak foglalkozni. Elhanyagolt szórványtérség kap lehetőséget az újraéledésre és az önmegtartásra.

Stanik Bence
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/index.php

Előzmény: 28

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola