Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Költészet.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Költészet.
bojtár
  Válasz | 2007. június 13. 13:57 | Sorszám: 41
SINKA ESTÉLYE

38 éve 1969 junius 17.-én halt meg Sinka István költő, a
Fekete Bojtár.

II.

A szerelem időlegesen elborítani és elnyomni látszik az alaphangot.Ám a szerelem impulzusára diadalmaskodó életnek csak protuberanciái vannak; mint napfolt tér vissza Eroos és Thantos sötét árnyékkal ekborító összefonódása, mint hitem szerint a magyar irodalom egyik
kiemelkedő versében("És visszatér a hó"):

"Tavaszi domboldalon fehér
virágok nyilnak... Óh, üde domb!
Illatuk jó, mint számban a jó kenyér.
Egy mozdulatlan rigó hallgat a lombban ott;
a bodzabokrok közt édeskés szél bolyong,
s én számolom, mi lehet, amit még itt hagyok:
jövendő nyaraknak szép uj mindensége?
az ég? a föld? a nagy gyémánt csillagok?
a dallam és az élet? ó, és te,
Éna, estémnek végső nagy mosolya?
... Elmúlik, lám, el, de visszatér a hó.
Ám elment ember elmult örökre, óh!
S mint dér bíborának, annyi se a nyoma."

Miint dér bíborának, annyi se a nyoma...Hányszor látta vaj életében a puszták fia, a "benszülött" - kinek már neve hallatára orrát fintorítja a szív- és agyrabló gyarmatosító jövevény - amit emez a nagyvárosi bérlakásban soha: csípős októberi hajnalokon a felkelő
Nap bíbora-festette hóharmatot, azt a rövidke néhány percet, melynek varázsa nyomtalanul eltünt, akár nem sokkal később a dér maga! Mit mond ez az álmodenkedő költőknek? Mit mond rádiós és TV-s kufároknak, szadista és szodomita zsurnalisztáknak ez akép? Mit is mondhatna: hiszen nincsen valuta árfolyama.

Azok közül való volt a hetvenedik éve felé közeledő Sinka István, akik a magyar sorsot személyes keresztként hordozták és legsajátabb egyéni létükben is gyötrődtek a
magyarságot akkor is, ma is fojtogató undorító difftéria
lepedék alatt. Magyar volt. A történelem bűnbakja. Sors-
verte Jób, a fordulat, a jutalmazás reménye nélkül. Ele-
inte káromolva kiáltott Istenéhez, kit a Biblia és természet kitéphetetlenűl és kiolthatatlanul tett szíve
lakójává:

"Téged itt gyűlölnek, engemet megcsalnak.
Mért jöttem hát ide, szegény én, mivégre?
Azoktól majd, Uram, akik meg nem halnak,
üzend meg ezt sírom roppant éjelébe."
(Mért is választottam gyűrűket...)

Az életösztön mégis arra készteti, hogy szabadulást keressen "sírja roppant éjeléből".Mint mikor Jézus száját elhagyta a Getsemáné-kertben: "Atyám, ha lehet,
múljék el tőlem ez a keserű pohár!" Hát hogyne kelt volna Sinka Istvánban, az elevenen sírba-zárt halál-váróban a vágy, hogy az érdemtelen kárhozattól menekül-
jön. S ha ez a kárhozat a magyarság, a magyarnak születés
maga, hogy ebből más létbe átlényegűljön?
Igazi táltos: nem idegen tőle a lélekvándorlás, kész
eljátszadozni a gondolattal. Ezt "Viola-madár"című verse
villíntja föl.
Nos, megöregedvén, maga készíti önmagának az "új rámát":
táltos elragadtatásban muzulmánná, majd ókori zsidó pásztorrá lényegül át, hogy megszűlje méltatlanul feledésre ítélt két ciklusát:a"Magyar vesszőn muzulmán virágok"-at és az "Ézsau éjszakája" címűt.
Ezt az átlényegűlést azonban véletlenül se értsük úgy, hogy Sinka valamiféle "médiummá válik, aki eltűnik, hogy szájával más szellem szóljon. "Én vagyok az úr, a vers csak cifra szolga" - írta Ady, s valóban: ha "beleélve" is, de Muhammad al Karani is Sinka, Ézsau, Jákób és Mózes is Sinka: szegény kicsi Szelimbökben is a korpafüves Csóklapos és Barmód bojtárjára ismerünk,akár
csak a Moáb hegye alatt istenmámorba és álomba zuhant
Ézsauban. S ki más volna Dávid, az óriást leperittyázó
pásztorfiú.Hallgassuk csak, hogyan énekel Muhammad "Az
útról, hol nem járnak karavánok:

"Elhiheted: nincsennek virágok
útamon.Por van azon, sár-göröngyök
és tövis.S a tövis alatt ki tudja, milyen álmok
alusznak!? Álom, óh, álmok, összetörött göröngyök!
Hogyan is nőhetne rajta virág, mondd?
Az én utamon nem járnak karavánok.
Nem ismerős ott sem a szél, sem a lomb."

Előzmény: 24

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola