Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Bauer Sándorra és mártírtársaira emlékeztek

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Bauer Sándorra és mártírtársaira emlékeztek
Konkoly
  Válasz | 2003. január 20. 16:32 | Sorszám: 1
"1952. január 28-án született Pesten. Édesapja előző házasságából született féltestvére - akit az ostrom idején hurcoltak el az oroszok, s örökre eltűnt - után kapta a Sándor nevet. Négyéves gyerekként átélte, hogy a szovjet tankok szétlőtték Kacsóh Pongrácz úti lakásukat. A politikailag hátrányos helyzetű családból sikertelenül felvételizett a szegedi erdészeti szakközépiskolába, ehelyett autószerelő ipari tanuló lett az AFIT-nál.

Bauer Sanyi különcnek számít: főként történelmi könyveket olvas, az irodalom és a politika sokkal jobban érdekli a hétköznapi teendőinél. Baráti körében bátran beszél a diktatúráról, arról ábrándozik, hogy akár fegyverrel is megküzd az elnyomókkal. Edzi fizikumát, romantikus szervezkedésbe fog, felhívásvázlatokat vet papírra, guminyomdát készít röplapok sokszorosítására.

A reménytelenül szürke, alattomosan konszolidálódó hatvanas évek végén Jan Palach cselekedetének hírére szánja el magát a nagy tettre. Négy nappal a prágai önégetés után jut arra, hogy őneki is meg kell mutatnia ország-világ előtt: nem csak hazaáruló bérencek, megroppant gerincű lapulók és tehetetlenül önmagukat emésztő emberek élnek e dicsőséges múltú országban! 1969. január 20-án, hétfői napon benzint tölt egy kannába, gyufát készít a zsebébe, és Üllői úti lakásukról villamossal a Kálvin térre utazik. Onnan besétál a Múzeumkertbe - oda, ahol szegény Nemecsek Ernő üveggolyóit rabolták el a vörösingesek - odamegy az épülethez, végiglocsolja a ruháját benzinnel, és meggyújtja. Miközben eleven fáklyaként lángol, mindkét kezében piros-fehér-zöld lobogót tart.

A BRFK politikai vizsgálati alosztálya gőzerővel dolgozott a roppant kínos ügyön. Négy napon belül két önégetés a békésen épülő szocialista táborban...

A "Fáklyás" fedőnevű dossziéba gyűlnek a házkutatásokon összeszedett "bizonyítékok", papírok, feljegyzések, jelentéktelen tárgyak. Az odahaza megtalált búcsúlevelét is elkobozzák. "Szeretnék élni, de most szénné égett holttestemre van szüksége a nemzetnek" - ez olvasható rajta.

Három napig haldoklott a Honvéd Kórház égési osztályán. - Tizenhét évet sem élt."
http://www.geocities.com/hfkhunsor/hunsor/1956/mement
o1956.htm

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola