Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Magyarázatot várok Mudura nyilatkozatára.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Magyarázatot várok Mudura nyilatkozatára.
iszalag
  Válasz | 2003. szeptember 16. 10:36 | Sorszám: 8
Mudura

Megáldva és kiátkozva


Politikai viharok kísérték a múlt héten megnyílt, nagyváradi Lotus Market építését. A 25 millió dolláros befektetés nyomán létrejött, 22 ezer négyzetméter felületû bevásárló- és szórakoztató-központ fõberuházóját, Mudura Sándort egyesek kiátkozták a becsületes emberek sorából, Tempfli József megyés püspök viszont megáldotta a létesítményt.



A múlt héten megnyílt Lotus Market huszonkétezer négyzetméter felületén
számos üzlet és szórakozási lehetőség várja a látogatókat


Már javában épült Nagyvárad elsõ, igazi bevásárló- és szórakoztató-központja, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök nagyváradi látogatása során felkereste fõberuházóját, Mudura Sándort is, akivel elõtte közel húsz éve személyes kapcsolatban állt. A látogatás során a miniszterelnök többek között megtekintette az építkezést is, mivel kivitelezõje egy magyarországi cég, a Betonút Szolgáltató és Építõ Rt. és egyik finanszírozója a szintén magyarországi Eximbank volt.
Addig senki sem cikkezett a készülõ hatalmas beruházásról. Senki sem tudta, ki az a Mudura. Pedig lett volna mirõl beszélni, hiszen Nagyváradon nem mindennapos esemény egy 25 millió dolláros vállalkozás elindítása. Mudura Sándor sem az ismeretlenség homályából lépett elõ, õ ugyanis a „Kinder-király”, a népszerû csokitojások kizárólagos importõre, aki már a ’90-es évek elején befektetõként visszatért Romániába és jelentõs vagyon birtokosa.
A miniszterelnöki látogatástól kezdve került a magyarországi ellenzéki sajtó érdeklõdésének középpontjába a nagyváradi plaza. Nem nehéz kitalálni, miért: az esemény jó alkalmat kínált arra, hogy a miniszterelnök politikai ellenfelei kétes ügynek tüntessék fel Medgyessy és Mudura kapcsolatát, melynek köszönhetõen a beruházás 10,6 millió eurós hitelhez jutott a budapesti Eximbanktól, anélkül, hogy megfelelõ garanciákkal rendelkezett volna. Egyesek egyenesen támogatásnak állították be a bankkölcsönt, egy kategóriába sorolva például a Sapientia Egyetemnek nyújtott magyar állami finanszírozással. A lejárató kampány célpontja természetesen Medgyessy Péter, tehát magyar belpolitikai ügy, de mint ahogy az lenni szokott, az elvbarátok áthozták hozzánk is a „botrányos kapcsolat” hírét és kiátkozták a becsületes emberek sorából a „maffiózó” Mudurát.
Közben a karaván haladt és a plaza felépült. Mudurának a bevásárló- és szórakoztató-központ megnyitóján Petru Filip, Nagyvárad polgármestere átadta a díszpolgári címet jelentõ oklevelet. Tempfli József római katolikus megyés püspök pedig megáldotta a létesítményt.
Eddig tartana a történet rövid összefoglalója, ha nem kísérték volna olyan jelenségek, amelyekre talán érdemes odafigyelni.

A legnagyobb beruházás Nagyváradon

A Lotus Market 25 millió dolláros beruházásból készült, az elmúlt évtized legnagyobb nagyváradi beruházása. A plazát Mudura Sándor álmodta és valósította meg. Megmozgatta a helyi tõkét, betett a maga pénzébõl és létrehozta a 2,6 millió dolláros tõkével rendelkezõ Plaza Invest-et. Majd a magyar-amerikai BR Immobilia kft. 1,75 millió dolláros befektetésével megalakította a Lotus Market Rt-t. Utóbbi 10,6 millió eurós hitelt szerzett a magyarországi Eximbanktól. A hitel visszafizetésére a Magyar Export Hitelbiztosító Rt. (Mehib) vállalt garanciát. Mudura fedezetként öt hektárnyi telket is elzálogosított. A hitel kamatai egy magyarországi bankot gazdagítanak, következtetésképpen a magyar költségvetést gyarapítják.
A beruházás fõvállalkozója a Betonút Szolgáltató és Építõ Rt. volt. A cég 11,1 millió euró értékben végzett munkát a plazanál, tehát a magyarországi hitelbõl származó pénz jó része visszatért Magyarországra, ott került adózásra. Mint ahogy arról Garamszegi Gábor, a fõvállalkozó cég gazdasági vezérigazgató-helyettese és Lazri Noureddine magasépítési fõmérnök tájékoztatott, az építkezés számos nagyváradi cégnek biztosított megrendelést, munkavállalónak fizetést. A mûszaki irányításon és a technológiai kivitelezésen túl mindent a helyiek végeztek.
Ami hasznot hajtott a váradiaknak, nem okozott örömet a Magyar Nemzetnek, a polgári napilap augusztus 7-i számában ez áll egy kommentárban: „Úgy látszik, négycsillagos szállodára, fedett jégpályára, olimpiai méretû medencére, üzletekre és gyorséttermekre van a legnagyobb szüksége a számában erõteljesen megfogyatkozott erdélyi magyarságnak. Termelés híján fogyasztásra, munkahelyteremtés helyett a kiskereskedõk tönkretételére, az unalmas hagyományápolás után multikulturális csecsebecsére. Az Orbán-kormány magyar egyetemet hozott létre kétmilliárd forintból, a Medgyessy-kabinet plazához segíti a haverokat hatszázmillióval többért”.
A magyar Országgyûlésben és a sajtóban az ellenzék azt állította, hogy Mudura azután jutott hitelhez, hogy hatalomra kerültek a szocialisták és Medgyessy lett a kormányfõ. Bánki Frigyes, az Eximbank vezérigazgatója viszont a Népszabadságnak kifejtette, hogy az építkezést szervezõ BR Immobilia Kft. januárban kereste meg hitelkérelmi pályázatával a bankot. A beruházó mellékelte a nemzetközileg is elismert Ernst & Young Tanácsadó Kft. magvalósítási tanulmányát, amit Bánki profi munkának értékelt. A pozitív elbírálást az is elõmozdította, hogy a cég 36 százalékos saját erõvel rendelkezett, és az építést akkorára már el is kezdték. A hitelszerzõdés aláírásának idõpontjában a beruházás készültségi foka megközelítette a 40 százalékot. A hitel biztosítékául szolgál az ingatlan 100 százalékos jelzálogjoga, s a bérletidíj-bevételek is az Eximbank számlájára futnak be.
Mudura Sándor elmondta, hogy a bank már márciusban jóváhagyta a hitelt, és csak a romániai helyzetbõl adódó többletgaranciák elintézése miatt húzódott az ügy a választások utáni idõszakra. Azt is kifejtette, hogy a magyar fél is jól jár az üzlettel, hiszen a visszafizetés biztosított. A vállalkozó nem gyõzi hangsúlyozni, hogy Medgyessynek nem volt szerepe a hitel odaítélésében. A kormányfõ addig nem tudott a vállalkozásról, míg nem jött el a városba. Azért nézte meg az építkezést, mert magyarországi vállalatok szakemberei dolgoztak rajta.

A fejlõdés lehetõsége

Tõkés László a Transindex internetes újságban így fogalmazott a bankhitelrõl: „Amennyiben Mudura úr beilleszkedne egy gazdasági támogatási koncepcióba, akkor elvben semmi kifogásom nem lehetne ellene, azonban kétségeim vannak afelõl, hogy az erdélyi magyar magánegyetem támogatási összegét hatszázmillióval meghaladó óriási támogatás kiutalása kapcsán bárki is kikérte volna a magyarság illetékes szervezeteinek véleményét”.
Mudura Sándor minden alkalommal hangsúlyozza, semmilyen politikai vonzata nincs és nem is volt a beruházásnak. Szó sincs támogatásról. Minden a szigorú üzleti szabályok szerint történt. Annál nagyobb lehet gazdasági jelentõsége. Az üzletember országos áruházláncot szeretne kialakítani. Reméli, a következõ plaza Kolozsváron épül. Ezt követné Nagybánya, Arad, Temesvár. Szeretne eljutni Brassóig és ha lehet, még tovább. Azt mondja, hogy ezek a centralizált piacok magukba szippantják az árut, amit itthon is meg lehet termelni. Tíz bevásárlóközpont már gazdasági katalizátort jelent. Egy plazára nem lehet élelmiszeripari és könnyûipari gyárakat építeni, de tízre már igen. A vállalkozó tervei hosszú távúak. A cél: termelés, munkahelyteremtés, jobb élet itt, Romániában.
Zárjuk ezt a botrányosan szomorú történetet egy anekdotába illõ történettel, amit Mudura mondott el egy interjúban és amely talán jellemzõ az egész Lotus Market-ügyre. Kiss Sándor váradi nagyvállalkozóról, a Bihar megyei RMDSZ választmányának elnökérõl írták valahol, hogy a két fia is részvényes a Lotusban. A felesége azóta sem érti, hol a másik gyerek, mert õ eddig csak egyrõl tudott, aki 15 éves, és természetesen nem részvényese a plazának.
Ahogy a jereváni rádióban mondani szokták, a többi stimmel! http://www.erdelyiriport.com/mod.php?mod=userpage&page_id=24&menu=

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola