Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A gyanú árnyékában: Medgyessy Péter (II.)

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A gyanú árnyékában: Medgyessy Péter (II.)
Turul
  Válasz | 2003. szeptember 11. 13:28 | Sorszám: 12
Inter-Európa Bank: buktafesztivál
2003-09-11 11:43


Tavasszal az Inter-Európa Bank (IEB) által támogatott Bukta-fesztivál (Budapesti Középiskolások Találkozója) tőzsde- és puzzle játékát Horváth Anna nyerte. Nyáron viszont a "buktafesztivál" legjobb gyakorlatát már a bank vezérigazgatója, Salvai úr mutatta be, aki a csalások kipattanásakor rendkívüli közgyűlést összerántva - (őr)angyali türelmű hatóságainknak talán üdvözletét is küldve - lelépett posztjáról, majd az országból is. Ősszel a "buktafesztiválra" pedig már Medgyessy Péter, a bank igazgatóságának volt elnöke nevezett be a "Meddig voltam bankigazgató?" kérdésre adott válaszával.


E magán-, munka-, polgári és büntetőjogi kérdésben elvileg nem lehet tévedni, de Medgyessynek ez is sikerülhet, hiszen állítása szerint a különösen jelentős értékű pénzmosáskor már nem volt pozícióban. Medgyessy ezzel kiváló útvonalat verekedett ki magának a "buktafesztivál" döntőjére.


A fesztivál még hátra-, a fess lóláb már elöl van


Az ORFK szerint a több milliárd forint illegális utalására és kifizetésére 2001. szeptember 14-től került sor. Medgyessy Péter pedig azt állítja, hogy két héttel később, szeptember 30-án távozott a bankelnöki pozícióból, valamint hogy a bíróság késlekedése miatt az ettől eltérő cégbírósági adat hibás. Lapunk ezzel szemben kiderítette, hogy a kijelentés elhangzása utáni órákban a bank vezető jogtanácsosa lóhalálában fordult a cégbírósághoz egy 2001. július 30-án keltezett igazgatósági jegyzőkönyvvel, amelyben Medgyessy Péter a 2001. szeptember 30-i közgyűlésen közli, hogy már "nem kezdeményezi igazgatósági elnöki, illetve igazgatósági tagsági pozíciójának megújítását". A jogász tehát utólag kérte a bíróságon a távozás dátumának kijavítását.


Csakhogy ilyen közgyűlésre nem került sor, sem hamarabb, sem később. Senki nem hirdette meg, nem hívta össze. Medgyessynek tehát nem járhatott le a mandátuma csak a rendes évzáró közgyűlésen. Ugyanis ha komolyan akarta volna, akkor rendkívüli közgyűlést hirdethetett volna meg. De nem tette - s talán az elnöki fizetés is jól jött -, a bank jogtanácsosa tehát egy jámbor óhajt kíván tényként elfogadtatni a bírósággal. (Tegyük hozzá, hogy ha ez sikerül, akkor még sok különb dolog is sikerülhet ebben az országban, de az egy külön írás tárgya.)


A szeptember 30-i lemondás valótlanságát éppen az igazolja leginkább, hogy az előzetes javaslatnál nincs jobb okirat az igazolásra. A tény dokumentálása lehetetlen, és ha lenne határozat a távozásról, akkor ezzel igazolnák, no nemcsak a bíróságnak, hanem a részvényeseknek is. A reggeli miniszterelnöki interjú rögtönzést váltott ki a bankban, nem volt idő gondolkodni, és a hiba becsúszott. Nem csoda, hiszen nem lehet könynyű számba venni azt a sok dokumentumot, amely mind a 2002. április 29-i távozás tényét tartalmazza, ahogy az a közhitelű nyilvántartásban is szerepel.


Medgyessy valamiért nagyon szükségesnek érzi a cégadatok megváltozását. A félelem jogos: külföldre távozott Ezio Salvai, a másik belső igazgatósági tag és a vezető tisztségviselők egyetemlegesen felelnek a bank ügyeiért. Egy miniszterelnöknek azonban nincs ilyen egyszerű választási lehetősége. Ugyanakkor azt is hallottuk a kormányfő ünnep előtti esti beszédében, hogy "nem szabad hazudni", és most a reggeli interjúban "az embereknek a szavukért vállalniuk kell a felelősséget". Hát itt az alkalom!


A "tévedtem" sokat ér, a "megtévedtem" éveket


Medgyessy és az általa korábban vezetett bank nem először állít valótlant a pénzmosási ügyben. A miniszterelnök nemrég úgy nyilatkozott, hogy a sikkasztásban nem volt közpénz. Ma már biztosan nem tenné. Az IEB pedig július 27-én közleményben tudatta a nyilvánossággal, hogy nincs köze a csalásokhoz, a pénzmosáshoz, és megígérte, hogy jogi úton kér elégtételt a jó hírneve védelmében. Az ORFK-tól azonban máig sem kért "helyreigazítást". Lehetséges lenne, hogy a kormányfő csak Szent István ünnepére és másoknak szánta a hazugság tilalmát? A parlamentben Esterházytól vett idézettel már azt sóhajtotta: "nehéz úgy hazudni, hogy az ember nem ismeri az igazságot". Valóban. Így hát ezért és önmagában az igazságért is ismerjük meg a valóságot! Talán még a bűnüldözőket is érdekli a dolog. Talán a jövőben nem mondják ki előre, kategorikusan, hogy politikust nem érint az ügy.


A választási kampány előtti, alatti hónapokban 9,3 milliárd forintot utaltak részben külföldre, és fizettek ki részben készpénzben, illegálisan ott, ahol a választásokon befutó párt kormányának pénzügyminisztere és a miniszterelnöke volt vezető tisztségviselő. E figyelemre méltó körülmény politikai és nemzetközi súlyt ad ennek a bűnügynek, ami a politikusokat mély hallgatásra vagy olyan védekezésre készteti, hogy ott sem voltak. Maradjunk annál a politikusnál, aki a "nincs, aki megállít az igazság kiderítésében" kijelentéssel mutatta a tények tiszteletét! Sőt segítsünk neki!


1. Az Inter-Európa Bank Rt. nyilvános részvénykibocsátó társaság, igazgatóságát a harminc nappal előbb meghirdetett rendkívüli vagy rendes közgyűlésen választja meg. Medgyessy 2001. június 30-án jelentette be távozási szándékát úgy, hogy a szeptember 30-i közgyűlésen majd nem jelölteti magát. Ezzel elismerte, hogy a legközelebbi közgyűlésig még hivatalban marad. A legközelebbi közgyűlés az éves rendes, mérlegzáró közgyűlés volt a következő tavaszon, 2002. április 29-én. Erre - mint minden közgyűlésre az előzetesen meghirdetett napirend szerint - jelentés is készült a társaság működéséről a törvényben megszabott tartalommal, s hogy azt a részvényesek megtárgyalják. Ennek az Éves jelentés 2001 című beszámolónak az "Elnöki bevezetőjén" az aláírás: "Dr. Medgyessy Péter az igazgatóság elnöke". 2002. április 29-én! Ezek után vagy az aláírás, vagy a mostani állítás hamis. Mellébeszélésre nincs lehetőség. Medgyessy Péternek számot kell adnia a valóságról a részvényeseknek, a közvéleménynek, az őt befogadó pártnak, a közhitelű információk kezelésével megbízott bíróságnak.


2. Sem az elnöki bevezetőben, sem a teljes dokumentumban egyetlen mondatot sem találunk arról, hogy az igazgatóság elnöke - vagyis a jelentést tevő - már előző év szeptember 30-án megvált volna tisztségétől. A bevezetőben az elnök Medgyessy például év végi eseményként számol be a bank brókercégének beolvasztásáról mint a fejlődés fontos állomásáról, természetesnek véve, hogy az ő irányításával történt. Az igazgatóság elnöke nemcsak a fejlődésért, a fejleményekért is felelős, ez akkor nem is volt kérdéses. Nem is lehetett, mert az elnök a lemondását a következő közgyűlésre datálta, és ez a napirend csak később következett....

Előzmény: 11

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola