Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » 56-os mártírjaink

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: 56-os mártírjaink
iszalag
  Válasz | 2003. november 17. 13:12 | Sorszám: 15
A szabadságharc még ma is tart
2003. november 10., hétfő 11:34

Az ötvenhatos forradalom az orosz csapatok megjelenése után szabadságharccá változott, amely még ma sem ért véget – mondja Győrffy László író, aki nehezen tudja palástolni érzelmeit, ha eszébe jutnak a negyvenhét évvel ezelőtti események.

Az 1956-os forradalmat november negyedikén, az immár másodszor behívott szovjet hadsereg összehangolt támadása szabadságharccá változtatta. Persze tudjuk, ennek tragikus előzménye nem közvetlenül az ötvenes évek iszonyata volt, hanem már az 1946 márciusáig letartóztatott harmincötezer emberrel, az 1947. február 10-én Párizsban aláírt békeszerződéssel, majd az 1948. június 12-én kommunistákból és szociáldemokratákból erőszakkal egyesített és megalakult Magyar Dolgozók Pártja létrejöttével kezdődött.

Az 1956-os győztes forradalom utáni szabadságharc november negyedikétől a szovjet hadsereg, páncélosok és elsősorban a korábbi terrorisztikus gyilkos hatalom ellen küzdött. Attól a negyvenhét évvel ezelőtti vasárnapi hajnaltól kezdve. És az elkövetkezendő napokban több száz harcoló halt meg, mint akikről tanúbizonyságot tett később a Kerepesi temető 22-es parcellája, amikor még két évtizeddel ezelőtt ott rogyadoztak a megmaradt sírok, és a kopott fejfákról le tudtuk olvasni, hogy a hazáért, a szabadságért, örök fájdalomként november 5-én, 6-án, 7-én halt meg a tizenhárom éves kislány és a tizenöt éves kisfiú, az öreg munkás és a forradalom oldalára átállt honvéd.

Ma már, a rendszerfordulás utáni egyenlő-lapok csak a dátumokat jelzik. De így is örök mementó lett az a negyvenhét évvel ezelőtti hétfő, kedd, szerda. Mint egy szabadságát kivívni, függetlenségét visszaszerezni akaró nemzet ellen indított gyilkos támadás. Amelyik semmivel sem volt különb a németek által elpusztított francia Oradur, vagy a cseh Lidice ellen indított vérengzéseknél, a II. világháború alatt. A vérengző terror egyforma. Embereket gyilkol, épületeket pusztít. Kiváltképpen, ha ehhez még belső segítséget is kap. Mert azon a november 7-i szerdai napon, talán a történelmileg hamisan feltupírozott szovjet nagy októberi szocialista forradalom emlékére, Moszkvából visszatért Kádár Csermanek János, az immár megalakított Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány vezetője, aki negyvenhét évvel ezelőtt megkezdte a mai MSZP elődpártjának, az MSZP-nek az irányítását.

A forradalom elbukott, az MSZMP alig százezres létszámmal működött a csukaszürkébe öltözött pufajkás karhatalmisták diadalittasan és sokszor valóban ittasan, a szovjet tankok fedezetében, és segédletével iszonyú megtorlással mászkáltak az utcákon, részt vettek a későbbi, országszerte zajló sortüzekben. Mert a szabadságharc folytatódott. Bár akkor, a forradalom előtti rendszer emblematikus figurái, Gerő Zinger Ernő, Rákosi Rosenberg Mátyás, vagy az ÁVH-s vezető Péter Gábor alias Eisenberg Benő, szabósegédből lett tábornok, és Lukács Lövinger György filozófus, a 19-es vörös terror gyilkosa elkergetett csikaszként menekültek oda, ahonnan 1945-ben jöttek, Moszkvába.

A negyvenhét évvel ezelőtt megkezdett szabadságharc a rendszerfordulással nem ért véget. Tombol a privatizációnak csúfolt szabadrablás, az államkassza kiüresítése, a földtulajdon külföldi kézre való átjátszása, a brókerbotrányoktól hangos bankvilágunk korrupciós élete, a szétzüllesztett egészségügy vezetőinek ügyködése, a hihetetlenül gyorsan romló életminőségből következő népességcsökkenés. Annak a negyvenhét évvel ezelőtti megtorlás tevőleges vagy csak szellemi utódainak bűnsegédi bűnrészességével. Bekövetkezett, amire negyvenhét évvel ezelőtt senki nem gondolhatott, azokban a novemberi-decemberi hónapokban. Az emlékezethasadás. A tisztességes, jogosan bűnbocsánatot kérő emlékezés szabadságát felváltotta az emlékezés szabadossága. Látszatdemokráciában élünk, és a már 1956-ban bennünket cserbenhagyó nyugat jelenlegi teljes közömbössége mellett menetelünk az Európai Unióba.

És a mi, 1956-os forradalmunk célkitűzéseit követő Kádár korszak és a rendszerfordulás utáni vad kapitalista állapotok, ezek jelenthetik az ellenforradalmat. Eszerint pedig jó lenne, ha a mai elvtársak nem felejtenék el József Attila, proletár származású költő szavait. "Hajnal suhint, forgácsfény röppen, amott is vág egy, s dörmög közben. Tövit töröm, s a gallya jut". http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=62251&rid=PWd6TQ==

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola