Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Kárpát-medencei panoráma II. rész

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Kárpát-medencei panoráma II. rész
bihari_panorama
  Válasz | 2005. augusztus 05. 01:09 | Sorszám: 6
*

Hároszék címere
2005.08. 03.


A megyei tanács tegnapi rendkívüli ülésén elfogadták Kovászna megye címertervét, mely a korábbi Háromszék megye, az azelőtti Háromszék vármegye és a még régebbi szék címerének elemeit tartalmazza. A román tanácstagok a határozattervezet ellen szavaztak.

Varga Zoltán megyei főjegyző bemutatta a közgyűlésnek azt a két címertervet, mely tavaly augusztusban a beérkezett címertervek közül a zsűri által megfelelőnek ítélt két tervet a lakosság véleményezése céljából kifüggesztették a polgármesteri hivatalokban.

Sabin Calinic tanácstag kifejtette, jelképek tekintetében a két címerterv között nincs különbség, mindkettő a régi Háromszék-címer elemeit tartalmazza. Hozzátette, kilenc éve folyik a huzavona, végig ezt akarták elfogadtatni.

Tavaly a közvélemény-kutatás kapcsán a román civil szervezetek és a román polgármesterek is tiltakoztak, mert a címer nem tartalmaz a román nemzetiségre, kultúrára utaló jelképet. A román közösség nem érzi magáénak a címert. Semmi sem utal a jelenre vagy az európai jövőre — mondotta. Kérte, hogy vegyék figyelembe a román lakosság véleményét is. Valeriu Şerban is hangoztatta, hogy nemzetiségtől függetlenül a jelen realitásait is bele kellene foglalni a címerbe.

Demeter János, a megyei tanács elnöke válaszában kifejtette, alapvetően hibás a felszólalók hozzáállása, s ez tíz éve változatlan. Nagy hiba politikai vagy nemzetiségi hovatartozás szemszögéből közelíteni a címerhez, mert az nem etnikai csoportokat képvisel, hanem hagyományokon alapuló jelkép.

Bármerre megyünk Európában, mindenütt tisztelik a hagyományokon, ősi kultúrán alapuló címereket. A bemutatott címertevek nem a magyarságot, hanem nemes emberi tulajdonságokat jelképeznek. Ezt 1928-ban elfogadták a román közösség képviselői is.

Nagyrománia idején az akkori Háromszék megyének az 1928. október 6-án kiadott, 222-es számú Hivatalos Közlönyben megjelent, királyi rendelettel elfogadott címere volt.

Calinic ismét szót kért, és elmondta, nagyszerű lenne, ha belefoglalnának egy, a románokra utaló jelképet is. Példaként a dák farkast említette. Akkor a címer tökéletes lenne, s mindenki számára elfogadható.

Bagoly Miklós visszavágott: a térségre nem jellemző a dák elem. Ilyen alapon akár a Hunyadiak hollóját is beszerkeszthetnék a címerbe — tette hozzá. Henning László, az RMDSZ-frakció vezetője hangsúlyozta, a címeralkotás szakemberek feladata, a mostani közgyűlés dolga elfogadni vagy visszautasítani a határozattervezetet, nem hogy a címerképeken változtasson.

Végül a tavalyi közvélemény-kutatáson 21:6 arányban elfogadott változatot megszavazták.

Amennyiben a tanácshatározatot nem támadja meg a prefektus, a címerterv a megyei, majd az övezeti és országos heraldikai bizottság elé kerül elbírálásra, kormányhatározattal kell elfogadni, s a Hivatalos Közlönyben való megjelenés után használható.

Szekeres Attila, Háromszék

*

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola