Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak!

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak!
szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 07. 07:52 | Sorszám: 7
Én kissé elgondolkoztam, hogy vajon nem egy újabb hamisított levéllel állunk-e szemben. De tegyük fel, hogy nem.

Szerény véleményem szerint Fejtő Ferenc elsősorban egy igen idős ember, aki jó hetven éve külföldn élvén már nehezen őrízhette meg tárgyilagos és pártatlan gondolkodását. Az emigráns természetesen érintkezik magyarországi és külföldi rokonaival, barátaival, és ennek során többnyire kialakul benne az a téveszme, hogy ennek a kis, nagyon megszűrt körnek a véleménye maga a valóság. De ennél is lényegesebb maga az életkkor, amely összemossa a nüanszokat, és sokszor sommás kijelentések, periferiális gondolati hibák felé ragadtathatja az idős embert. Miért vannak az idős emberek többségben a szélsőséges pártokban?

„Ha értesüléseim helyesek, a baloldal viselkedésére példának hozta föl a kommunista zsidó Kun Bélát, Rákosit, ámde Nagy Imrét nem említette név szerint, s Kádárt is kifelejtette a szerfölött önkényes névsorból – talán csak nem azért, mert az illetők keresztény népinemzeti származásúak?”

Ha állítok valamit, ez a logika szabályai szerint nem jelenti azt, hogy az ellenkezőjét tagadom. Tehát ha Kún Bélát és Rákosit megemlítem, nem jelenti azt, hogy mást nem említek. A származással való maszatolás pedig gusztustalan. A kommunista felső vezetésből Nagy Imrét, Kádárt és Rajk Lászlót valóban meg lehetne különböztetni azzal, hogy nem voltak zsidó származásúak, de természetesen elfogultság lenne azt állítani, hogy ezért és csak ezért leet olyan a sorsuk, amilyen... A „keresztény népnemzeti származás” pedig gondolkodóhoz méltatlan bulvár-képzavar.

„a magyar jobboldal, amely a nemzeti függetlenség olyan bajnokait, mint az ugyancsak franciabarát Rákóczi Ferenc, elárulta”

Ez ismét képzavar. Nem nevezhetünk ki baloldalivá történelmi személyeket, csak azért, mert a baloldali propaganda egy időben éppen zászlójukra tűzte őket. Hol volt jobb és baloldal Rákóczi korában? Hiszen magát a fogalmat is csak jó nyolcvan évvel később kezdték használni, nem is Magyarországon… Lehet, hogy Rákóczit vállalta a baloldali mozgalom, de én nem vagyok meggy[z[dve, hogy Rákóczi vállalta volna Kádár Jánost vagy Rákosi Mátyást.

„Emlékeztessem-e Orbán Viktort arra, az egyébként tiszteletre méltó Bethlen István gróf azzal magyarázta, hogy nem lépteti életbe hazánkban az általános és titkos választójogot, mert a magyar nép, amely fölött gyámkodott, nem érett meg a demokráciára?”

Igen, Bethlen István már jobboldali, Fejthő Ferencnek idősebb kortársa és politikai ellenfele, itt már helyes a besorolás. Kétségtelen, hogy Bethlen ellenezte az áltlános és titkos választójogot. Mindenkinek szíve joga itélni erről a sokévvel ezelőtti eseményről, de megemlíteném, hogy abban a korban az Isten adta nép – a frontokon megtizedelt, agitátoroktól megvadított nép – megválasztott olyan diktátorokat is, akiknek nevét ma is borzadva említjük.

A cikk többi részlete is hemzseg az elfogultságtól. Fejthő benyomásaim szerint eddig sem volt pártatlanságáról híres, de nyocvan év előtti emigrációs elfogultság, és az akkori szélsőséges vitanyelv feltámasztása nem tesz jót a mai politikai kultúrának.

Tényleg el tudom képzelni, hogy nem egészen az ő kezétől származik ez a szerencsétlen hangú cikk.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola