Ez nem mostani és főleg nem újkeletü. A németek már probálkoztak egy centrális europai erőtérrel. Akkor lengyelországért lobbizott, hogy vegyék fel az euroövezetbe, és meghivták a korábbi találkozóra. A lengyek akkor nemet mondtak. Ez a görög válság kirobbanásakor volt.Ami feltünő most, hogy a spanyolok és portugálok valamint az osztrákokokat be akarják integrálni a centrális europai országokhoz, holott a terv az volt, hogy az erős gazdasággal rendelkező központi hatalmakat terelik egy ernyő alá.
Gondolom, hogy Merkelék rájőttek, hogy valóban a középkeleteuropai térség a balkánnal kiegészitve nagyobb potenciál, mint mivel fejletségi szintje elmaradottabb. Rájőttek, hogy a V4 egy a potenciális fejlődése és a termelő beruházások lehetősége, valamint a kinai beruházásoknak is tág terepet nyít, mellyel konkurenciája lehet a kinában kitelepülő német cégeknek, melyek eddig pörgették a német gazdaságot, mivel németországban átrendezödött a gazdaságuk és észre se vették, hogy a termelő kapacitásuk nem is a német területen történik, hanem a visegrádi országokban és ázsiában, ezáltal a közeljövőben németország is sebezhetővé válik a kinai gazdaságtól függő viszonyba kerülhet. Mivel a déli periféria országokban találhatnak nemcsak piacot, hanem munkaeröt is és megprobálják ők és a franciák is visszatelepitettni a cégeiket az anyaországba és a déli 17-20% os munkanélküliséggel rendelkező déli országokba és a feltörekvő afrikai kontinensen terjeszkedve kereskedelmi és befektetői kapacitásaikat nővelni.
Az, hogy ebből hogyan jőnnek ki a déli szegényebb országok azt nem lehet tudni, de nekünk már van tapasztalatunk. Felismerték, hogy Orbán a keletközépeuropai országok erös vezetője lehet és a balkánon is előnye van a centrál europával szemben. Szerintem felmérték, hogy Orbán "szabadságharca" a gazdasági függőségek lazitásában nyílvánúl meg, mely a többi keletközépeuropai országok is előbb utobb követnek, sőt a V! ek közös fejlesztési és beruházái stratégiája ezt nagymértékben elő is segiti, ami azt fogja jelenteni, hogy ez a térség felértékelődik, mig a vén europai stagnál, vagy lassú növekedéssel a szociális feszültségek felerösödéséhez vezet, mivel nem tartható fenn az eddigi "jőléti" állam és ennek már vannak jelei.
Én még mindig azt gondolom, hogy jobbanjárna az eu, ha rugalmas visszavonulot fújna magyarország ekkézésében és kiegyezne Orbánnal, mert nemcsak Orbánnak, hanem a keletközépeuropai országoknak a vezetői sokkal rugalmasabbak, innovativak, mert a történelem megtanitotta őket a túlélésre, s a felszin felett maradni. Ezért a társadalom is, ha értelmét látja akkor hamarabb magára talál és csodákra képes, pont a történelme, kulturája ami keresztény értékeken alapszik ma is, ami nem egyenlő a vallásosággal, annal több és kevesebb is egyszere.
Nagyon kiváncsian várom a fejleményeket. Orbán ma a bajoroknál van, gondolom azért nem lesz szégyenlős, ha kérdezik Őt az euról és europa jövőjéről meg a válságról, és magyarország helyzetéről, valamint az országot ért támadás sorozatról.