Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » versek - csak úgy - rohanás közben

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: versek - csak úgy - rohanás közben
bojtár
  Válasz | 2007. március 30. 17:09 | Sorszám: 443
Kedves Nereus!

A hozzám küldött kedves sorainak őszinte szívvel örültem.
Remélem, hogy több időm lesz, ha édesapám levelezéseit már összeállítottam, s akkor majd többet jelentkezem a gondolán.
Az Anyám balladát táncol című Sinka vershez most bővebben nem szólok hozzá.A Sinka balladákról én egy tanulmányt is írtam. Igaz, hogy még csk piszkozatban, kézíratként van.Majd alkalom adtán erről bővebben is írok.
Most csak annyit jegyeznék meg, hogy a tánc kiváltó oka Sinka apjának kedves bojtárja, Ács Lajinak a halála,tiltakozás kifejezése. innen a vers sűrű, fojtott atmoszférája.
Erről a balladáról az Új Írás 1978novemberi számában László Gyula professzor a következőket írta:
"Amikor annak idején ezt a sinka verset olvastam, hitetlenkedtem, mert azt gondoltam, hogy Sinka valamiféle ősmagyart erőltet, hiszen ki hallott már arról, hogy a balladát valaha is táncolták volna. Később aztán megszégyenültem, mert olvasván szakkönyveket bebizonyosodott, hogy régente a balladát igen is, hogy nem csak énekelték, hanem táncolták is. A középkorban, de még jóval később is Európa szerte ez volt a szokás, s így nálunk magyaroknál is.A bihari pusztákon még a XX.század első éveiben is lehetett ezzel találkozni.
Ekként Sinka István verse nemcsak, hogy magas költészet, hanem a magyar régiség páratlanul becses emléke is"

Előzmény: 442

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola