Halálos áldozatokkal járó robbanássorozat Londonban
2005. július 7. 12:05Halálos áldozatokkal járó, összehangolt terrorcselekménynek tűnő robbanássorozat történt csütörtök délelőtt a londoni metróban és több londoni városi buszon. Az eddigi legsúlyosabb, ilyen jellegű londoni incidens után teljesen leállt a forgalom a 400 kilométeres metróhálózat egészén; a parlamentet rendkívüli ülésre hívták össze. A Scotland Yard csütörtök délelőtt megerősítette, hogy a londoni metróból jelentett robbanások után több városi buszon is detonációk történtek. Az autóbuszrobbantások nyomán a város hatóságai leállították London teljes buszforgalmát.
Több földalatti állomásról korommal borított, vérző utasokat menekítettek ki, a metróállomásokhoz rendkívüli erőkkel vonultak ki a mentők és a tűzoltók. A mentőegységek több tagja narancssárga vegyvédelmi ruhában dolgozott. Az egyik közlekedési cég részletek nélkül csütörtökön annyit közölt, hogy "néhány halálos áldozatról" tud. A londoni rendőrség tudomása szerint két ember vesztette életét az egyik metróállomáson történt robbantásban.
Charles Clarke belügyminiszter késő délelőtt rövid közleményben kérte a londoniakat, hogy ha nem feltétlenül szükséges, ne menjenek ki az utcára. Hozzátette: értesülései szerint a robbanások több esetben "rettenetes sérüléseket okoztak", nem bocsátkozott ugyanakkor találgatásokba arról, hogy mi okozhatta a detonációkat. Clarke közölte, hogy a parlament rendkívüli ülésén, még aznap beszámol a kialakult helyzetről.
A londoni közlekedési hatóság először "hatalmas méretű áramkimaradásról" beszélt, de ez az
állítás hamar megdőlt, miután kiderült, hogy nemcsak a metróban, hanem több buszon is robbanás történt. Az egyik busz a British Museumhoz közeli Russel Square-en haladt, amikor felső szintjének tetejét letépte a detonáció.
Az első kommentárok a robbantássorozatot egyértelműen összefüggésbe hozták a nyolc vezető ipari hatalom (G8) Skóciában folyó csúcstalálkozójával.
Az első detonáció a pénzügyi központ, a City keleti részén lévő Liverpool Street metróállomáson történt. Az állomás London egyik legnagyobb vasúti és metrócsomópontja; közvetlenül mellette van a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Nem sokkal utána hasonló detonáció miatt kiürítették a Stratford állomást is. A kelet-londoni Stratfordban lesz a London által éppen előző nap elnyert 2012-es nyári olimpiai játékok olimpiai központja.
Hasonló robbanások történtek az északnyugati városrészben lévő Edgware Road, az északi King's Cross és a Cityben lévő Aldgate állomásokon is. Ez utóbbiban nem megerősített beszámolók szerint mintegy kilencvenen sérültek meg. Ezután érkeztek a hírek a buszokon történt detonációkról. A London Underground, a metrót üzemeltető cég délelőtt bejelentette, hogy teljesen leállította a forgalmat a hálózat egészén. Erre a II. világháború óta nem volt példa.
Skóciában, a Nyolcak csúcsértekezletének helyszínén maradt Tony Blair brit kormányfő a londoni robbantások által kiváltott zavar ellenére. Pénzpiaci hírek voltak forgalomban arról, hogy Blair Londonba távozott Gleneaglesből, de a Downing Street szóvivője közölte: Blair skóciai szállodájában van, és rövidesen bejelentést tesz.
(MTI)
[url=http://www.mti.hu/cikk/77348/[/url]