Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Magyar Gulág! Hol a kárpótlás???

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Magyar Gulág! Hol a kárpótlás???
kutato
  Válasz | 2009. november 15. 10:03 | Sorszám: 46
Rózsás János : Emlékezés a vörös pokolra
/részletek/
/ megjelent a JEL 1998.novemberi számában /

A szovjet kényszermunkatáborok rendszerének kialakulása

Az 1917-es októberi bolsevista puccsot követően kitört polgárháború viharában az orosz birodalom politikai életében akkor még nagyon is kisebbségben lévő bolsevik párt a hatalom megszerzése, megtartása érdekében 1917 decemberében létrehozta terrorista, megfélemlítő osztagait (Összoroszországi) Rendkívüli Bizottság néven. Ennek orosz nyelvű betűrövidítése a (V)CSEKA, és ezen a néven lett hírhedt és félelmetes kivégző, majd politikai rendőri, később állambiztonsági szervezet a vérben és lángban vergődő hatalmas országban...http://www.gulag.hu/rozsas/r01.htm

Előzmény: 44
kutato
  Válasz | 2009. november 15. 10:02 | Sorszám: 45
"Lehet, hogy felfedeztem valakit, aki mindenki számára ismert, de nekem új volt, meglepően új. Olyannyira tiszteletre méltó ember és író, hogy nem nagyon tudnék hozzá hasonlót említeni.

Karácsonykor apósom nyomta a kezembe Rózsás János: Keserű ifjúság című könyvét. Olvastam már több visszaemlékezét a Gulagról, de ez a könyv nem csak érdekes, hanem irodalmilag is kiemelkedő.

Azt mondják Rózsásról, hogy ő a magyar Szolzsenyicin, de szerintem bizonyos szempontból több nála. Nem dolgozott fel annyi adatot, mint Szolzsenyicin, ugyanakkor olyan érzékletesen fogalmaz, hogy az olvasás közben szinte hallottam a kiéhezett gyomor hangját, éreztem a mínusz negyven fokos telet, a jeges gödörben egy kis tűz melegét, a hitet, ami nem hagyta el, az alkalmi, de mély sorstársi barátságot és az ápolónő gondoskodását. Mindig attól féltem, hogy meg fog halni, pedig tudhattam, hogy nem, hiszen megírta ezt a könyvet."
http://reakcio.blog.hu/2008/01/26/keseru_ifjusag

Előzmény: 44

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola