Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Tüntettek a gazdák

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Tüntettek a gazdák
K.Pista
  Válasz | 2002. július 15. 19:34 | Sorszám: 0
A MAGOSZ elnöke sikeresnek minősítette az agrárdemonstrációt


Budapest, 2002. július 15. (MTI) - Sikeresnek minősítette az országos figyelmeztető gazdademonstrációt Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke a tüntetés befejezését követően az MTI-nek nyilatkozva.

Elmondta: az ország 14 megyéjében 27 helyszínen tartották meg a gazdák figyelemfelhívó tüntetésüket. A félpályás útlezárásokban a demonstrációs helyszíneken 790 gép és gépjármű vett részt, a demonstrálók száma pedig megközelítette az 1400-at.

Jakab István szerint a demonstráció azért volt sikeres, mert ráirányította a közvélemény figyelmét arra, hogy a magyar mezőgazdaság fejlődése egyik alappillérének az emberi léptékű birtoknagyságú agrárgazdaságnak kell lennie, amely egyben EU-konform.

Azért is sikeres volt az agrárdemonstráció, vélekedett a MAGOSZ elnöke, mert szerinte a gazdák rádöbbentek arra, hogy csak annyi értéket tudnak megőrizni, amit kiharcolnak maguknak. A MAGOSZ vezetője sikerként könyvelte el azt is, hogy a tüntetést sikerült megőrizni szakmai keretek között és nem került rá politikai címke.

A tüntetés oka az volt, hogy a mezőgazdasági érdekképviselet nem tudott tagjai nevében megállapodni az agrártárcával folytatott pénteki tárgyalásokon az előhaszonbérlet és az elővásárlás ügyében. A tiltakozó gazdák sérelmezték az Országgyűlés előtt lévő földügyekkel kapcsolatos törvénymódosításokat és az országgyűlési határozati javaslat egyes paragrafusait, mondván, azok elsősorban a földbérlőknek, a nagygazdaságoknak és a tőkebefektetőknek kedveznek, háttérbe szorítva a családi gazdaságokat.


HAJDÚ-BIHARBAN A VÁRTNÁL KORÁBBAN FEJEZŐDÖTT BE A TILTAKOZÓ AKCIÓ


Hajdú-Bihar megyében 16 óra helyett 12.30-kor fejeződött be a két helyszínre meghirdetett agrárdemonstráció - tájékoztatta az MTI-t Örvendi László, a térségi gazdakörök szövetségének elnöke.

- Elsősorban azért fejezték be a tervezettnél korábban a demonstrációt, hogy mindenki folytathassa az időszerű munkákat a földeken - tette hozzá.

Örvendi László elmondta: Hajdúböszörményben mintegy 40-45 gazda 30 erőgéppel, személy- és tehergépkocsikkal, Püspökladányban pedig 30-40 gazda 20 mezőgazdasági géppel, illetve kisteherautóval vonult az útra.

Atrocitás sehol nem történt, a rendőrök a tüntetőkkel együttműködve biztosították a közlekedés rendjét a demonstráció idején.

A szövetség elnöke reményét fejezte ki, hogy a figyelemfelkeltő demonstráció eredményre vezet, és véleményüket a képviselők is figyelembe veszik a földtörvény módosításakor.


SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG: NINCS DEMONSTRÁCIÓ


A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségéhez tartozó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei családi gazdaságok is követelik, hogy a kormány vonja vissza a földtörvény módosítását, de a sürgető nyári munkákra tekintettel nem vesznek részt a hétfői agrárdemonstráción - közölte Jakab Ferenc, a MAGOSZ nyírségi szervezetének elnöke az MTI-vel.

A térségi gazdaköri vezető elmondta: a szabolcsi termelők egyet értenek a demonstráció céljával a tüntetésben azonban nem vesznek részt, mert a nagy nyári meleg miatt felgyorsult a kalászosok érése, pereg a szem, így minden idejüket az aratásra fordítják.

FEJÉR MEGYÉBEN BEFEJEZŐDÖTT A DEMONSTRÁCIÓ


Befejeződött a gazdák demonstrációja Fejér megyében; a két helyszínről délben, egyről 13 órakor kezdték meg az elvonulást - tájékoztatta az MTI-t a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.

R. Szabó Ágnes elmondta: a legtöbben a 64-es út lajoskomáromi elágazásánál vettek részt a demonstráción, ahol reggel nyolc órától délig 120 gazda demonstrált és 64 erőgép zárta le az út félpályáját.

Bicskénél 13 traktorral és egy kombájnnal 25 gazda vonult ki az M1-esre és zárta le a forgalom elől a félpályát délig. Cecénél, a 61-es úton 5 munkagép és néhány gazda demonstrált 13 óráig.

A demonstrálók nem okoztak fennakadást a forgalomban, az adott szakaszokon némileg lassabban, de folyamatosan haladtak az autók.

SOMOGYBAN NEM VESZNEK RÉSZT A DEMONSTRÁCIÓBAN


A somogyi gazdakörök nem vesznek részt a demonstrációban - közölte hétfőn reggel az MTI-vel Androsovits Jenő, a megyei szövetség elnöke.

Tájékoztatása szerint az ország egyik legerősebb, 68 tagszervezettel rendelkező gazdaszövetségének megyei elnöksége múlt heti ülésén azért döntött így, mert látnak reményt a kormánnyal való megegyezésre.

A megyei elnök hangsúlyozta: ez nem jelenti azt, hogy Somogy megyében a mezőgazdasági gazdálkodók ne szenvedtek volna hátrányokat, de most fontosabbnak gondolják a stabilitás megőrzését. Hozzátette: gondjaikat, s az ezekre kidolgozott megoldási javaslataikat hamarosan írásban fogják benyújtani a szakminisztériumhoz.


HEVES MEGYÉBEN 16 ÓRÁIG KITARTOTTAK A GAZDÁK


Heves megyében az eredetileg meghirdetett 16 órás időpontig kitartottak az utakon a demonstráló gazdák. A gazdakörök tájékoztatása szerint a félpályás útlezárást türelemmel viselték az autósok, mind a 3-as számú főúton a detki körforgalomnál, mind a 21-es számú főúton Hatvan határában.

A demonstráció végeztével a gazdák rendben hazaindultak a munkagépekkel.

A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletesének tájékoztatása szerint semmilyen incidens nem zavarta meg az előre bejelentett körülmények között zajlott forgalomlassító demonstrációt.

PEST MEGYÉBEN EGY ÓRAKOR BEFEJEZŐDÖTT A DEMONSTRÁCIÓ

Zökkenőmentesen befejeződött déli egy órakor a Pest megye két helyszínén megtartott agrárdemonstráció.

A reggeli óráktól Nagykáta közelében az 50-es úton és Tatárszentgyörgy belterületén összesen 92 munkagép, teherjármű, személyautó zárta le a fél utat, hogy a forgalom lassításával hívják fel követeléseikre a figyelmet a résztvevő gazdák.

Oprecán Ferenc, a Pest Megyei Gazdakörök vezetője az MTI-nek elmondta: a lelassult közlekedésnél az autósok reakcióiból lemérhető volt, hogy a többség rokonszenvezett a tüntetőkkel, de néhányan szidalmaikkal ellenérzésüknek adtak kifejezést.

A rendzavarás nélkül véget ért demonstráció Oprecán Ferenc szerint elérte célját, sikerült a Pest megyei gazdáknak felhívniuk a jogalkotók figyelmét, hogy a földtörvény 10-es passzusa módosításra szorul, mivel lehetővé teszi, hogy a társulások tagjai is részt vegyenek a földvásárlásban, ezzel tőkeerejük miatt előnyt élvezhetnek a földjeikből ténylegesen megélő gazdákkal szemben.

Ugyanakkor a demonstráció arra is ráirányítja a figyelmet, hogy a tavaszi fagykár és az aszály miatt a gazdák többsége nehéz anyagi helyzetbe került, a gyatra terméseredmények miatt kérdéses a jövő évi mezőgazdasági tevékenység, a gazdálkodók állami segítségre szorulnak - mondta Oprecán Ferenc.

JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK: 16 ÓRAKOR VÉGET ÉRT A TÜNTETÉS


Jász-Nagykun-Szolnok megyében 16 órakor fejezték be a hétfői agrárdemonstrációt; a 3 helyszínen összesen 150-200-an vettek részt mintegy 110 járművel - tájékoztatta Bathó János, jászberényi gazdakörök elnöke az MTI-t.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság sajtófőnöke arról tájékoztatott: Szolnok megyében - Karcagon, Jászberényben és Kunszentmártonban - rendzavarás nélkül, békés körülmények között zajlott az agrárdemonstráció.

Jászberény határában a 32-es főút egyik sávját eltorlaszoló járművek miatt a Hatvan, illetve Jászberény felől érkező gépkocsik minimális, egy-két perces várakozás után 8-10 járműből álló konvojokban juthattak át rendőrségi segítséggel a kritikus útszakaszon.

Bathó János hangsúlyozta: ahogy 1995-ben tettük, most is szeretnénk a kormány szándékát a tervezett földtörvény-módosítással kapcsolatban megváltoztatni. - Amennyiben ez nem sikerül, szerdán elindítjuk az aláírásgyűjtést a népszavazáshoz - tette hozzá.

A Karcagi Nagykun Gazdakör MTI-hez eljuttatott közleményben hívja fel a figyelmet arra, hogy csaknem 2 millió hektár területen hozza hátrányos helyzetbe a vidéken élő lakosságot a tervezett földtörvény-módosítás. A közleményben leszögezik: a törvénytervezet a mezőgazdaságot és a vidéket kultúrsivataggá alakítaná, megnyitná az utat a külföldi befektetők földszerzése előtt.


CSONGRÁD: KÉT FÉLPÁLYÁS ÚTLEZÁRÉS


Csongrád megyében két helyszínen, Makó és Csanádpalota között, a 43-as út 84-es kilométerszelvényénél, valamint Szentes és Csongrád között, a 451-es út 34-es kilométerszelvényénél gyülekeznek hétfőn reggel 8 órától járműveikkel a gazdák, s zárják el a fél útpályát.

Kocsis Miklós, a gazdakörök Csongrád megyei szóvivője az MTI-nek elmondta: Makónál a demonstráció kezdetére 15-20 személygépkocsival és haszonjárművel mintegy 40-50 gazda jelent meg a helyszínen.

Simon Tamás, a Szentesi Gazdakör elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Szentes és Csongrád között 70-80 mezőgazdasági dolgozó vonult fel 30 járművel.


BÁCS-KISKUN: DÉLBEN BEFEJEZŐDÖTT A DEMONSTRÁCIÓ


Bács-Kiskunban hétfőn 12 órakor befejeződött az agrárdemonstráció - tájékoztatta az MTI-t Bagi Béla, a MAGOSZ megyei elnöke, a szövetség országos alelnöke.

Elmondta: a megyében 4 helyszínen - Tompa, Tass, Kecel határában, illetve Kecskemét és Városföld között - zárták le, általában néhányszáz méteres szakaszon a főutak egyik sávját a gazdák.

A Bács-Kiskunban - bejegyzetten - működő 56, egyenként 15-150 tagú gazdakör képviseletében mintegy kétszázan demonstráltak, a becslések szerint mintegy 120 járművel, mezőgazdasági géppel. A félpályán elfoglalt úttestet mindenütt egyszerre szabadították fel.

A Duna-Tisza közén a demonstráció miatt különösebb forgalmi dugó nem alakult ki és rendzavarásra sem került sor.

A Bács-Kiskun megyei gazdák a bejelentett 16-17 óra helyett azért hagyták abba korábban a demonstrációt, mert azzal nem a közlekedést akarták megbénítani, hanem a figyelmet felhívni a földtörvény tervezett módosítása kapcsán a magyar családi gazdaságok létét, fejlődését fenyegető veszélyekre, és ezt a néhány óra alatt is elérték - jelentette ki Bagi Béla.


VAS MEGYÉBEN A VÁRTNÁL KEVESEBBEN DEMONSTRÁLNAK


A vártnál kevesebb gazdálkodó kezdte meg a tiltakozó demonstrációt Vas megyében, reggel 9 óráig mindössze tíz jármű, traktorok és személyautók gyűltek össze a 86-os főúton Szombathely határában.

A megyében más helyszínen nem tervez akciót a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetségek Vas Megyei Szervezete.

Bíró József, a Magosz megyei elnöke az MTI-nek elmondta: a nap folyamán 100 gazdára és mintegy 30 járműre számítanak, ám lehet, hogy az aratás miatt ennél kevesebben tudnak részt venni a demonstrációban. A közlekedésben eddig nem okozott fennakadást a félpályás útlezárással járó gazdademonstráció.


GYŐR-MOSON-SOPRON: BEFEJEZŐDÖTT A DEMONSTRÁCIÓ


Atrocitások nélkül lezajlott, és hétfőn dél körül be is fejeződött a gazdademonstráció Csorna térségében, a Győrt Sopronnal összekötő 85-ös úton és Vámosszabadinál a 14-es úton, a magyar-szlovák határ közelében.

Fenyőházi Tibor, a gazdakörök megyei elnöke az MTI-nek elmondta: a félpályás útlezárást a tervezettnél korábban szüntették meg, mert aratási idő van, és a gazdák visszamentek a földekre dolgozni.

Csornánál hozzávetőleg félszáz járművel, döntően erő- és munkagépekkel, továbbá néhány teherautóval és személygépkocsikkal vonultak fel a rábaközi gazdák.

A forgalmat rendőrök irányították, így nagyobb dugók nem alakultak ki a 85-ös főúton.

Mészáros Mihály, a vámosszabadi demonstráció szervezője közölte: a magyar-szlovák határ közelében jóval kevesebben gyűltek össze, mint amennyien ígérték.

A szervező szerint ez is azt bizonyítja, hogy az aratást minden másnál előbbre valónak tartják a gazdák.

Fenyőházi Tibor kijelentette: a föld-előhaszonbérletnél és az -elővásárlásnál szektorsemlegességet szeretnének elérni. Hozzátette: nem kívánják, hogy a kormány kiemelten kezelje a gazdákat, de azt se akarják, hogy a családi és magángazdák hátrányba kerüljenek.


TOLNA MEGYÉBEN NEM TÜNTETNEK


A Tolna megyei gazdák szolidárisak az ország több pontján demonstráló társaikkal, de nem vesznek részt a tüntetésekben - közölte Nagy Ferenc, a Tolna Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke az MTI-vel hétfőn.

Elmondta: a Tolna megyei gazdák távolmaradásának oka a halaszthatatlan aratási munkák elvégzése, valamint az, hogy a termelőknek nincs elég információjuk a földügyekkel kapcsolatban tervezett törvénymódosításokról.

- Amennyiben az Országgyűlés megszavazza a családi gazdaságokat hátrányosan érintő rendelkezéseket, akkor mi is kiállunk az utakra - szögezte le Nagy Ferenc.


BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉNBEN 12 ÓRA UTÁN FEJEZŐDÖTT BE A DEMONSTRÁCIÓ


Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 12 óra után befejeződött a gazdák reggel 8 óra óta tartó demonstrációja; attrocitás nem történt, az autósok megértően vették tudomásul a tüntetést, a részleges útlezárást - tájékoztatta Görcsös Ferenc, a gazdakörök megyei elnöke az MTI-nek. Elmondta: a demonstrációhoz a megye 54 gazdaköre csatlakozott.

A 3-as számú fő út miskolci bevezető szakaszán, a felsőzsolcai csomópont térségében mintegy másfélszáz gazda tiltakozott traktorokkal, munkagépekkel, személygépkocsikkal.

Görcsös Ferenc tájékoztatása szerint a borsodi, abaúji és zempléni gazdák az eredetileg meghirdetett, délután négy óráig tervezett demonstrációt azért hagyták abba idő előtt, mert a meteorológiai szolgálat jelentése szerint esős idő várható.

- Az aratás még tart, éppen azért az elsődleges most az, hogy a terményt minél hamarabb biztonságban tudjuk - mondta az elnök.

KOMÁROM-ESZTERGOM MEGYÉBEN ARATNAK A GAZDÁK


Az aratás miatt nem vesz részt a hétfői agrárdemonstrációban a 18 Komárom-Esztergom megyei gazdakör mintegy háromszáz tagja, bár a megmozdulás céljával egyetértenek - közölte Balogh Zoltán, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének megyei elnöke az MTI-vel. Hozzátette: remélik, hogy az új kormány számukra kedvezően módosítja a földügyekkel kapcsolatos törvényeket, s ígéretéhez híven segíti a családi gazdálkodókat.


ZALÁBAN ELMARADT A KIVONULÁS


A gazdaköri demonstráció egyetlen bejelentett Zala megyei helyszínén, a 7-es főút zalakomári szakaszánál délelőtt fél tizenegyig senki nem mutatkozott néhány kíváncsi újságírón kívül.

A Zala megyei Rendőr-főkapitányságra beadott előzetes értesítés alapján hétfőn 8 és 16 óra között Zalakomárnál, a 7-es főút fél sávját sem vették volna igénybe a demonstrálók, csak 1,5 méternyi szélességben tervezték mezőgazdasági járműveik leállítását. Ezzel szemben délelőtt fél tizenegyig egyetlen jármű, tüntető sem mutatkozott a bejelentett útszakaszon.

Az agrármegmozdulás zalai gazdakörös főszervezőjét, Bódi Miklóst többszöri kísérletre sem lehetett elérni letenyei munkahelyén, a megadott számon pedig nem működött a maroktelefonja.


HAJDÚ-BIHARBAN NEM OKOZ FENNAKADÁSOKAT A DEMONSTRÁCIÓ


Hajdú-Bihar megye közlekedésében nem okoz fennakadást az agrárdemonstráció - tájékoztatta az MTI-t Gyulai József rendőr főhadnagy. A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta: mindkét helyszínen, Hajdúböszörmény határában a 35-ös számú és Püspökladány mellett a 42-es számú főközlekedési úton is forgalomirányító járőrök segítik a közlekedést.

- Egy-egy irányban szakaszosan engedik a forgalmat, torlódás eddig a délelőtt folyamán nem volt az érintett utakon - fűzte hozzá.

Örvendi László, a Hajdú-Bihar Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy mindkét helyszínen húsz-húsz mezőgazdasági nagygéppel és több személy-, illetve kis tehergépkocsival vonultak fel a demonstráló gazdák.


BÉKÉSBEN CSAK KÉT HELYEN DEMONSTRÁLNAK


Az előzetesen bejelentett helyszínekkel ellentétben már csak két helyen demonstrálnak a Békés megyei gazdák. Az egyik félpályás útlezárás megszüntetését Kulcsár László, a Békés Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke, a Magosz alelnöke azzal indokolta, hogy a betakarítási munkák miatt a gazdáknak vissza kellett menniük a földekre dolgozni.
Békés megyében három helyszínre: a 44-es számú főút Gyula és Békéscsaba közötti szakaszára, a 47-es főút Békés és Békéscsaba, valamint Békés és Mezőberény közötti részére kértek engedélyt a demonstrációhoz.

Kulcsár László szervező az MTI-nek elmondta, hogy az első helyszínre 17 erőgép vonult ki reggel 8 órakor, de délelőtt 11 órára befejezték a tiltakozást a betakarítási munkák miatt. A másik két helyszínre 22, illetve 14 erőgéppel vonultak ki, és itt a megadott határidőig, tehát 16 óráig tartanak demonstrációt.

A 47-es számú főút mindkét szakaszán lassabban halad a forgalom, de nem alakult ki fennakadás, vagy forgalmi dugó.


A VÁRTNÁL KEVESEBB DEMONSTRÁLÓ VESZPRÉM MEGYÉBEN


A vártnál kevesebb gazda jelent meg hétfőn erőgéppel és kombájnnal a 8-as főútvonal devecseri szakaszánál, hogy lezárják az útpálya felét - közölte az MTI-vel Novák Imre, a gazdakörök Veszprém megyei elnöke.

A főútvonalnak a nyugati határ felé vezető oldalát mintegy 40-45 géppel, 200 méter hosszan zárták le.

Az elnök szerint a megye 600 családi gazdálkodója közül körülbelül nyolcvanan jelentek meg a demonstráción.

Novák Imre a demonstráció helyszínén jelentette be a jelenlévő gazdatársainak, hogy egészségügyi okok miatt lemond az elnöki tisztségről.

A 8-as főút forgalmát a rendőrség irányítja, különösebb fennakadás nem történt.

BARANYÁBAN IS BEFEJEZŐDÖTT A TÜNTETÉS


Baranyában is demonstráltak hétfőn a gazdák; Siklós és Villány között félsáv szélességben zárták le az 57-es utat. Székely Gábor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége megyei elnöke az MTI-nek elmondta: 25-30 gazda érkezett a környező településekről kombájnokkal, traktorokkal, gépkocsikkal.

A demonstrációt az aratás miatt a tervezett 16 óra helyett már 12 órakor befejezték.

Az elsődleges cél a figyelemfelkeltés volt - hangsúlyozta - az, hogy az érintettek érdekeiket is vegyék figyelembe az Országgyűlésben a képviselők, amikor a földügyekkel foglalkozó törvények módosításáról döntenek.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola