Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A kereszténység, mint áruvédjegy (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A kereszténység, mint áruvédjegy
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2003. december 31. 10:43 | Sorszám: 42
De fontosabb, hogy ne a párt neve legyen keresztény, hanem a tagjai.

Bizonyhogy!

vadnyul
  Válasz | 2003. december 29. 15:07 | Sorszám: 41
A kereszténység, mint védjegy, megkülönböztető jelzés, csak a modern kor találmánya. Egy nem keresztény társadalomban próbál meg ilyen értékekre hivatkozni. De feszültség van az elvárások, és a valóság között - a magát kereszténynek valló párttól a kereszténység komolyan vételét várják el, a "hibátlanságot" (kissé leegyszerűsítve). Az ún. keresztény társadalmakban sem volt a hitüket komolyan vevők aránya sokkal nagyobb, mint manapság (egyesek szerint). De ott mindenki elfogadta valamilyen szinten a ker. értékeit. Voltak ebből feszültségek is, de nem vagyok biztos benne, hogy ne lettek volna határozott előnyei is.
vadnyul
  Válasz | 2003. december 29. 14:59 | Sorszám: 40
A saját érdekvédelmünket püpöki felügyelet nélkül is el tudnánk látni. Erre valók lennének a keresztények civil szervezetei, hozzájuk közel álló pártok. Egyes esetekben pedig a püspöki kar is megszólalhat, de ehhez nem kellene változtatni (szerintem).

A hiteltelen keresztény pártoktól nehéz megszabadulni. De fontosabb, hogy ne a párt neve legyen keresztény, hanem a tagjai.
A kereszténységből nem vezethető le konkrét politikai program, de csaknem minden rendszerben lehet keresztény módon politizálni, hatalmat gyakorolni.

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2003. december 29. 07:45 | Sorszám: 39
Saulus ugyanis tényleg őszintén Paulussá vált.

Igen. De Saulként őszinte farizeus (pörúsím) volt.

(Az szóbanforgó 'műsorvezetők' sosem voltak őszinték. Nekik nem köpönyegük van, hanem csak érdekeik.)

erdeimano
  Válasz | 2003. december 28. 15:59 | Sorszám: 38
Tudom hogy jelenleg az egyház nem érdekvédelmi szervezet, de amit fölvetettem, azt éppen azért vetettem fel, mert szükség lenne valamilyen érdekvédelemre a keresztény közösségeknek, és ezt szvsz a közösség vezetői tudnák a leghitelesebben ellátni. Ez a topic ugye arról indult, hogy a keresztények érdekvédelmét felvállaló pártok nem mindig hitelesek. Erre írtam amit írtam.

Idézet:
Szóval az egyházkormányzatban elképzelhető a "demokratizálás", de a lényeges kérdésekben, a hitben nem. Azt még a pápa sem változtathatja meg.

Én sem hitbeli dolgokról beszéltem, ez a struktúra kizárólag csak a világi érdekvédelemre vonatkozna, hitkérdésekben maradna ami van. Ezesetben persze például egy püspöknek minden hivatalos megnyilatkozásakor jeleznie kéne, hogy az adott nyilatkozatban hitelvi, vagy világi érdekvédelmi szempontból nyilatkozik.

vadnyul
  Válasz | 2003. december 28. 15:32 | Sorszám: 37
Az Egyház nem érdekvédelmi szervezet, nem pressure group, nem klub.
A papság feladata nem a világ ügyeiben való intézkedés, fellépés, bár nem lehet teljesen elkerülni azt. Ennek elsősorban történelmi okai vannak.
A világi hívek feladata, hogy képviseljék egyházuk érdekeit. (Mellesleg a papok közhatalmi funkciót nem is vállalhatnak ma már.) Az Egyház nem csak a papság. Mi vagyunk az, mind katolikusok (stb).
És szerintem képesek vagyunk rá, hogy kiálljunk és megvédjük az érdekeinket.

Az általad felvetett kérdésekben vannak "technikai" problémák - pl. a püspökválasztás. A hittel végül is nem ellenkezik, de szerintem célszerűtlen. A kiterjesztett választási rendszer ("demokrácia") nem biztos, hogy jó. Amúgy a püspököknek 75 évesen le kell mondaniuk (az egyházkormányzati funkcióikról, mivel a szentelésről nem lehet). A kinevezésnek is vannak vitathatatlan előnyei (többek között nehezebb bármivel is "megvenni" Rómát, mint a helyi híveket).

Szóval az egyházkormányzatban elképzelhető a "demokratizálás", de a lényeges kérdésekben, a hitben nem. Azt még a pápa sem változtathatja meg.

A hívő viszony nem demokratikus. Nem megállapodok Istennel, hogy pl. naponta ötször imádkozom, és akkor rabolhatok, amennyit bírok.

szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 21:20 | Sorszám: 36
... Sajnos, nem tudom támogatni az ötletedet, mert az Egyház NEM demokratikus intézmény, és

... nem is válhat azzá, mert:

... a per-koponya szavazás - ezt a politikai választásoknál is éreztük - igazságtalan (Hogyhogy az egyetemi tanár éppúgy egy szavazattal rendelkezik, mint az alkoholista naplopó ?)

... tehát "talentum"-arányos cenzust kellene bevezetni. Azt viszont ki állapítja meg ? Szerintem nekem 10 talentumom van. Szerinted én beképzelt vagyok, nincs többem 2-nél - akkor most hány szavazatom legyen ? ...

... Az "érdek"-védelemről hadd ajánljam figyelmedbe Czakó Gábor cikkét: http://web.axelero.hu/remekm/hamvas_intezet/A_pelyva.htm

erdeimano
  Válasz | 2003. december 27. 20:43 | Sorszám: 35
na mi a véleményed a felvetésről?

Ezesetben persze az egyháznak nyíltan deklarálnia kéne, hogy innentől érdekvédelmi szervezetként működik.

szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 20:35 | Sorszám: 34
Nem előírom,csupán elmondom a véleményemet.Hogy szvsz mit kellene tenniük.

Ez így O.K. ... Én is nagy örömmel és megnyugvással láttam, hogy Erdő Péter tökéletesen az elvárásom szerint reagált a TR-ügyre:

Az elvárás ...: http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=z_get_topic&f=2&t=003238&m=000006

A reagálás ...: http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=z_get_topic&f=2&t=003238&m=000016

szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 20:19 | Sorszám: 33
"Mert a mai műsorvezető Saulusokból nem lesznek Paulusok"

Ezzel a benyögéssel nem az a baj, hogy "sokan" csak magamutogatásból járnak-kelnek Damaszkusz felé.

Hanem hogy "konkrétan" ennek a műsorvezetőnek (sőt, egyetlen műsorvezetőnek) a megtérésében nem hisz (vagyis mintegy kárhozatra ítélné őt, őket !)

k.o.
  Válasz | 2003. december 27. 20:12 | Sorszám: 32
"elő akarod írni, hogy hol, mikor és hogyan képviselje ..."

Nem előírom,csupán elmondom a véleményemet.Hogy szvsz mit kellene tenniük.

erdeimano
  Válasz | 2003. december 27. 20:11 | Sorszám: 31
Szóval mit szólsz a felvetéshez? Mondjuk a katolikus egyháznál választójoggal rendelkezne minden olyan nagykorú ember, akinek megvolt a keresztelkedés, elsőáldozás, és bérmálkozás. Így egy adott egyházmegye lakói maguk választanák meg a püspöküket. A püspököket ugyanúgy meghatározott időközönként választanák, mint bármely más demokratikusan választott vezetőt. A bíborosokat pedig a püspökök konferenciája választaná, (ugyancsak meghatározott ciklusra) melyet szabályos időközönként hívnának össze.

Világi kérdésekben a bíborosi kar lenne a legfőbb döntéshozó szerv.

Mivel a világnak vannak olyan részei (diktatúrák és háborúsúlytotta övezetek) ahol demokratikus püspökválasztás megtartása lehetetlen, ezt a problémát úgy lehetne kivédeni, hogy minden választás előtt összehívnák a püspöki konferenciát, mely döntene arról, hogy melyek azok az egyházmegyék, ahol a körülmények nem teszik lehetővé a választások megrendezését. Ezeknek az egyházmegyéknek az élére vagy az előző választásokkor megválasztott bíborosi kar, vagy a pápa nevezhetne ki püspököt.

szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 20:03 | Sorszám: 30
(Sajnos, nincs olyan gomb, hogy "válasz erre meg erre", pedig most a #26-ra és #27-re együtt kéne válaszolnom ... )

Az Egyház NEM demokratikus (hanem teokratikus) intézmény.

A bajom nem az, hogy elvárod, hogy az Egyház képviselje a közösségünket, hanem, hogy elő akarod írni, hogy hol, mikor és hogyan képviselje ...

k.o.
  Válasz | 2003. december 27. 19:58 | Sorszám: 29
"A védjegy problémát viszont csak azzal lehetne megszűntetni, ha az egyház nyilatkozna arról, hogy melyik keresztény pártot tartja hitelesnek, és melyiket nem."

A jó Isten óvja attól az Egyházat,hogy a pártpolitika hínárjába süllyedjen!
Az egyháznak szvsz társadalompolitikát kéne folytatnia:
Nemcsak segítenie kéne az elesetteket,de fel is kéne emelnie szavát a kizsákmányolás ellen.
Nemcsak tanítania kéne a szeretet,hanem fel is lépni a gyűlölködőkkel szemben.(Azt már csak tényleg halkan jegyzem meg,hogy,ha a Ref. Egyh. fontosnak tartotta elhatárolódni Hegedűstől,akkor talán ez setben is lehettek volna legalább ilyen kategorikusak)

k.o.
  Válasz | 2003. december 27. 19:54 | Sorszám: 28
"Mert a mai műsorvezető Saulusokból nem lesznek Paulusok"

Nem,ezzel a párhuzammal tényleg nem szabadott volna élni.Saulus ugyanis tényleg őszintén Paulussá vált.A mai köpönyegforgatóknak semmi köze nincs hozzá.
Ezért is utálom,amikor a köpönyegforgatás kapcsán "damaszkuszi útról beszélnek".

k.o.
  Válasz | 2003. december 27. 19:51 | Sorszám: 27
"Ha jól emléxem, 2002. április 13-án, a Március 15. téri naggyűlésen mondta Osztie Zoltán, a KÉSZ elnöke, hogy a papoknak politizálniuk kell."

Na,most,ha jól értem,akkor Te ezzel egyetértesz.
Akkor miért baj,ha ennek szellemében elvárom-mint a közösség tagja,hogy a közösséget képviseő és egyben tartó intézmény,az Egyház véleményt nyilvánítson legalább a vallás gayalázásának,vagy hívők fizkiai megsemmisítésének felvetése esetén?

erdeimano
  Válasz | 2003. december 27. 19:50 | Sorszám: 26
Végülis nem rossz ötlet, de akkor ahoz, hogy az egyház érdekvédelmi szervezetként működjön, szvsz demokratizálni kellene. Pl. minden püspököt az egyházmegye keresztény lakosságának kéne demokratikus választásokkal megválasztania, a bíborosokat pedig a püspököknek. És így nagyobb jogkörhöz kéne hogy jusson pl. a bíborosi kar.
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 19:43 | Sorszám: 25
Ezt az "egyház ne politizáljon" alapelvet megpróbálták ránk erőltetni, de hál'Istennek sikertelenül.

Ha jól emléxem, 2002. április 13-án, a Március 15. téri naggyűlésen mondta Osztie Zoltán, a KÉSZ elnöke, hogy a papoknak politizálniuk kell.

szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 19:33 | Sorszám: 24
Egy példa a nem-keresztényi hozzáállásra a mai MN-ből:


Éteri hang
Magyar Nemzet „…a dolgot őt magát nézzük…”
2003. december 27. 7:00

Ugró Miklós

Idézet:
... Megtörténhetett volna más „liberális” beállítottságú csatornákon, az év bármely napján, így csak a véletlen számlájára írható, hogy pont a Tilos Rádióban és pont szenteste közölte egy öntudattól duzzadó műsorvezető, miszerint kiirtaná az összes keresztényt. A nagy mellényű ifjú a végrehajtás módozatait nem részletezte, így nem tudjuk, hogy megkövezné, avagy oroszlánok elé vetné a keresztényeket, netán valamely iparosodottabb eszközhöz nyúlna, mindenesetre Nérótól Sztálinig nagy elődöktől vehet példát. Sőt, maga Szent Pál is hasonló indulatoktól felajzva lépett a történelem színpadára, s lehet, másként alakul a sorsa, ha már akkoriban lett volna Tilos Rádió. Mert a mai műsorvezető Saulusokból nem lesznek Paulusok ...
(Kiemelés tőlem - sz.i.j.)
erdeimano
  Válasz | 2003. december 27. 19:32 | Sorszám: 23
Amiről a topic szól, az azért nehéz ügy, mert a kereszténységnek mint közösségnek szüksége van közéleti érdekvédelemre. Ezt a jelenlegi "az egyház ne politizáljon" helyzetben maga az egyház nem teheti (pedig különösen a katolikusnak megvolna a szükséges szervezettsége), tehát akkor politikai pártoknak kell teni. Itt jön a védjegy probléma, amelyről beszélsz. A védjegy problémát viszont csak azzal lehetne megszűntetni, ha az egyház nyilatkozna arról, hogy melyik keresztény pártot tartja hitelesnek, és melyiket nem.
Ezt viszont ugye "az egyházak ne politizáljanak" alapelv miatt viszont a jelenlegi helyzetben nem teheti meg.
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 19:22 | Sorszám: 22
... Itt vagyok !

... Szóval, kicsit furcsán érzem magam ... Nem szoktam hozzá a "győztes" pozíciójához ... Aszem nem is áll jól ... Valahol azt olvastam, hogy egyedül a vesztes pozíció vállalható ...

... Kíváncsi vagyok, ha pl. tényleg sikerül elvenni a frekvenciát a Tilos Rádiótól, vajon milyen "keresztény szellemiségű" kezekbe adják ? ...

erdeimano
  Válasz | 2003. december 27. 19:05 | Sorszám: 21
szentistvánjobb ajánlottad ezt a topicot, gondoltam benézek. itt vagy?
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 15:18 | Sorszám: 20
Mondom én, hogy imádkozzunk egy kis üldöztetésért ...

... Akkor a száj- és trikó-keresztények lefalcolnának mellőlünk ! ...

akottyabot
  Válasz | 2003. december 27. 15:13 | Sorszám: 19
Azok kötnének belém, akik most épp keresztények.
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 15:11 | Sorszám: 18
Nem egészen értem (... ööö egyáltalán nem értem), hogy ezt mért írod (... s főleg hogy ki és miért kötne beléd ...) ?

A kereszténységet egyesek védjegyként rá akarják mázolni a szellemi/politikai árujukra.

Ez tökéletesen megfelel a Szabadalmi Hivatal definíciójának: a politikai "piacon" akarnak ezzel előnyt szerezni.

Mi itt a gond ?

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola