Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » PARASZOLVENCIA(Hálapénz) (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: PARASZOLVENCIA(Hálapénz)
Mercurius
  Válasz | 2004. február 02. 13:26 | Sorszám: 32
Köszönöm a cikket, ez szép volt.
iszalag
  Válasz | 2004. február 02. 10:33 | Sorszám: 31
A hálapénzzel kapcsolatos bejelentések azt a célt szolgálják, hogy eltereljék a figyelmet a kórháztörvény Alkotmánybíróság általi megsemmisítéséről.
http://www.hetivalasz.hu/cikk.php?id=8993
iszalag
  Válasz | 2004. február 02. 10:33 | Sorszám: 30
Egy szívsebész fogadalma

A visszautasított hálapénz története

Egy szívsebész, aki nem fogad el hálapénzt. Döntésével a paraszolvencia elleni tiltakozását fejezte ki. Alotti Nasri, a zalaegerszegi kórház osztályvezető főorvosa ma azt mondja, naiv volt, a hálapénz nélkül nem működne a magyar egészségügy.



Alotti Nasri: Nem tiltottam meg senkinek, hogy hálapénzt fogadjon el

- Főorvos úr, ön öt éve úgy döntött, többé nem fogad el hálapénzt. Tartotta magát az elhatározásához?

- Tartottam.

- Milyen autója van?

- Nincs autóm.

- Hány szobás a lakása?

- Nincs saját lakásom. Egy 79 négyzetméteres önkormányzati lakásban élek.

- Vagyis szívsebészként és osztályvezető főorvosként nem tud olyan egzisztenciát teremteni a családjának, amely méltó lenne a társadalmi helyzetéhez.

- Jól mondja.


- Mennyibe kerül ma egy nyitott szívműtét?

- A kórház kalkulációi alapján 1,5- 2,5 millió forint, a műtét típusától és nehézségétől függően.

- Mennyi a hálapénzes tarifa?

- Erre nem tudok válaszolni, ugyan keringenek számok a médiában, de sosem lehet tudni, mennyi valójában. Biztos, hogy széles határok között mozog, mértékét több tényező befolyásolja.

- A keringő összeg kevesebb vagy több, mint az ön havi nettó keresete?

- Feltételezésem szerint kevesebb, de nem firtatom, mások mennyit kapnak.

- Már gyakorló szívsebészként váltott, korábban elfogadott hálapénzt. Mi volt az az élmény, amelynek hatására ilyen súlyos döntést hozott?

- Egy élménysorozat hatására döntöttem így. A legtöbb beteg a műtét előtt vagy után igényt tart rá, hogy találkozzon velem, és mindig igyekszem erre időt szakítani. Sorozatban jöttek hozzám idős emberek, akiknek hullott a könnyük, mert nem volt lehetőségük rá, hogy hálapénzt adjanak.

- Az utóbbi időben sok szó esik a szüléskor fizetett összegekről, de az mégis más, hiszen szülésben ritkán halnak meg. A szívműtéteknél viszont a legnagyobb gondosság mellett is elveszítenek betegeket.

- Ma Magyarországon 3,5 százalék körüli a műtéti halálozási arány. A veszély ott leselkedik, ha nem halál, akkor szövődmény formájában. A szívsebészet veszélyes üzem, de nem mondhatom, hogy a többi nem az.

- A beteg nyilván mérlegeli, hogyha nem ad, esetleg meghal, míg ha fizet, nagyobb esélye lehet, hogy egészségesen távozzon. Itt a hálapénznek jóval nagyobb a tétje.

- Én is így gondolom, de csak az előre elfogadott vagy kialkudott "hálapénz" tesz különbséget beteg és beteg között. Magyarországon a hálapénz furcsa helyzeteket teremt immár ötven éve. Nem szívesen beszélek csak az orvosokról, nem szabad elfelejteni, hogy a beteg gyógyítása során számára láthatatlan kezek működnek közre: altatóorvos, nővérek, radiológus, laborosok.

- A hálapénz nem éri el őket?

- Nem olyan mértékben, és ez súrlódást okoz a kórházon belül, de a szakmák között is.

- Tehát megérkeznek az osztályára a betegek, megbeszélik az árfolyamokat, és azt mondják: a főorvos furcsa szerzet, nem fogad el hálapénzt. A többiek viszont igen.

- Én nem tiltottam meg senkinek. Egyetlen kikötésem: aki előre kér, ezzel a műtétet alku tárgyává teszi, attól el kell búcsúznunk. Erre még nem volt példa.

- Tehát a beteg megtudja, hogy a többi orvosnak pénzt illik adni, míg a főorvosnak nem. Mi történik ilyenkor, megpróbálnak önhöz kéredzkedni?

- Előfordul, hogy a beteg átpártol.

- Anyagi okokból?

- Soha nem fejezték ki, miért. A kardiológus kolléga az értekezleten - ahol a műtétekről döntünk - bemutatja az eseteket. Az első kérdés: van-e a betegnek kötöttsége, választott-e magának sebészt? Amennyiben igen, megkapja, kivéve, ha a műtét nehézsége az illető orvos képességeit jelentősen meghaladja.

- Kapcsolatban áll ez a hálapénzzel?

- Nem. Számunkra a beteg lelki nyugalma a fontos. Ha ő megbízik valamelyik munkatársamban, ezt teljesítenem kell. Amennyiben a beteg nem választott orvost, akkor én döntök, manipulációra nincs lehetőség.

- Mégis, mi a benyomása, a személye vonzóbbá vált-e, mert nem fogad el hálapénzt?

- Megítélésem szerint igen.

- Mi a helyzet a kollégáival? Ők hogy fogadták a döntését?

- Velük ezt soha nem vitattam meg, soha nem szaglásztam utánuk, ki milyen paraszolvenciára tesz szert. Etikailag magas szinten állnak, sok esetben ők sem fogadnak el semmit a betegtől.

- Nem okoz ez önök között feszültséget?

- Nem.

- A láthatatlan kezek még az orvosoknál is kisebb összeget visznek haza. Más szívsebészeteken úgy próbálnak ezen enyhíteni, hogy az orvosok a hálapénzből juttatnak a dolgozóknak.

- Hasonló gyakorlatot kollégáim is folytatnak.

- Mekkora részét osztják szét ennek az összegnek?

- Érzésem szerint legalább harminc százalékát. Ebben nem tudok részt vállalni, támogatóktól próbálok erre lehetőséget teremteni.

- A beosztott orvosaitól kapnak pénzt a szakdolgozók, öntől nem. Rombolja ez a tekintélyét?

- Ha a tekintélyem csak ezen múlik, nem kérek belőle.

- Említette, hogy az öt évvel ezelőtti döntése kísérlet volt.

- Ez oda vezetett, hogy igazat kell adnom azoknak, akik furcsállták az elhatározásomat.

- Élő bizonyítékává vált, hogy hálapénz nélkül nem működik az egészségügy?

- Abszolút. Naiv voltam. Azt hittem, elindíthatok valamit, hamar meglesz a megoldás. Tévedtem. Be kellett látnom, hogy ma Magyarországon a hálapénz élteti az egészségügyi rendszert. Minden ösztönző hiányzik, hogy valaki tisztességesen, kiemelkedően tegyen valamit. Senki ne mondja, hogy ma a hippokratészi eskü elegendő lehetne.

- Az nem elég, hogy a betege meggyógyul?

- Nagyon nagy öröm. Ám mindenkinek meg kell élnie. Ha egyedül lennék, más volna, de a gyermekeimet nem áldozhatom fel.

- Rengeteg értelmiségi van, aki úgy vagy rosszabbul keres, mint ön. Számukra sincs más ösztönző, mint a tisztességes munka öröme.

- Teljesen egyetértek. Minden tiszteletem a pedagógusoké, nélkülük nem lettem volna olyan, amilyen ma vagyok, de az a pedagógusok története.

- Ez pedig az öné.

- A magyar egészségügyé, amelyhez tartozom. A jelenlegi körülmények között, ha megtiltanák a hálapénzt, a kollégáim tömegesen hagynák el a pályát.

- Azt mondta, tarthatatlanná vált a helyzete. Feladja a fogadalmát?

- Nem, de komolyan gondolkozom, hogy esetleg máshol vagy más pályán keressek munkalehetőséget.

- Akár az orvosi pályát is elhagyná?

- Ha muszáj, igen.

- Minden orvosnak az az álma, hogy szívsebész legyen.

- Ez nem biztos - az viszont igen, hogy nincs olyan orvos, aki arról álmodik, hogy nyomorogjon.

- Azt mondta, 3-3,5 a magyar műtéti halálozási átlag. Alotti Nasri főorvos neve mellett milyen adat szerepel?

- 2,2 százalék.

- Ezzel a világ minden vezető szívcentrumában örömmel fogadnák.

- Büszkén mutathatom bárkinek.

- Miért nem megy el? Összehasonlíthatatlanul többet keresne.

A mester és a tanítvány
"Alotti Nasri főorvos úr a jelenlegi társadalmi konvenciókat félredobva, a legszentebb elhatározásból egy fillért sem fogad el. Én nem vagyok ilyen nemes lélek" - így jellemezte korábban lapunknak Papp Lajos professzor egykori tanítványát. A palesztin származású, jordán állampolgárságú 45 éves főorvos egyetemi ösztöndíjasként került hazánkba. Kiemelkedő képességeit jelzi, hogy 39 évesen osztályvezető főorvosa lett a zalaegerszegi kórház szívsebészetének. 1998-ban, Gógl Árpád egészségügyi miniszter paraszolvenciaellenes bizottságának megalakulása idején fogadalmat tett: többé nem fogad el hálapénzt. A négygyermekes családapa osztályvezető főorvosként - számos ügyelettel és készenléti szolgálattal együtt - havi nettó 150 ezer forintot keres, egyetemi feladataiért ezt ötvenezer forinttal egészítik ki.

- Sok orvos el fogja hagyni az országot. Már az is igazolja a gondokat, hogy számos, orvosi diplomával rendelkező személy nem dolgozik az egészségügyben, hanem vigéc lett belőle, üzletel.

- Megoldást hozhat az egészségügyi minisztérium hatpontos terve?

- Csak egy pontból kellene álljon: tisztességes viszonyokat kell teremteni, hogy az orvosokat megbecsüljék, biztosítva legyen az egzisztenciájuk.

- A terv lényege, hogy a beteg, ha önnel szeretné operáltatni magát, legálisan befizethessen egy összeget.

- Ez nem old meg semmit. Mi lesz a többi dolgozóval? A beteg válasszon altatóorvost, radiológust, kardiológust? És mindegyikért fizessen? Egy ember gyógyulása sokunk közös munkájának eredménye. Mi lesz a nővérrel és a szakasszisztensekkel? Ugyanazoknak lenne megkülönböztetett bánásmódban részük, akik ma is kivételezett helyzetben vannak. A pályájuk elején vagy félúton levő orvosok továbbra is hátrányban lennének.

- A kórházon keresztül elfogadna pénzt? Az ön etikai dilemmáját megoldaná?

- Személyes dilemmámat igen.

- Mi a különbség? A beteg vívódik: ha ad, jobban odafigyelnek rá, ha nem, esetleg meghal. Nem mindegy neki, hogy a köpenyzsebbe csúsztatja, vagy a kórház kasszájába fizeti be?

- A beteg szempontjából nincs különbség, az ő kiszolgáltatott helyzetét nem oldaná meg. Ám az első verzióban én a kórház, vagyis a társadalom eszközeivel, államilag megszabott tarifa alapján operálok, s ezenfelül a betegtől pluszjuttatást kapok. Ehhez nincs jogom. A második esetben viszont azok a betegek, akik jó lélekkel adják a hálapénzt, a kórház kasszájába fizetnek be, így az intézmény az én nevemen keresztül jutna bevételhez.

- Vagyis legalább az olyan eseteknek véget vetne, hogy háromszázezret kér a betegétől a szívsebész, és amikor a páciens azt mondja, kisnyugdíjasként honnan vegyen ennyi pénzt, azt a választ kapta: nem baj, majd részletekben törleszti?

- Ha egyetlen fillért kér, akkor is émelyítő, mert nincs hozzá joga.

- Az 1998-as Alotti Nasri is elfogadhatónak tartaná ezt a főorvosi kasszarendszert?

- Azt hiszem, igen. A miniszter úr arról beszél, hogy lépcsőzetesen kell fellépni a hálapénz ellen. Egyetértek, egyik napról a másikra nem lehet megoldani a problémát. A nagy baj, hogy óriási késésben vagyunk, pedig ha az egészségügyiek bérét rendeznék, a szakma megtisztulna, amputálná magáról az erkölcsileg kétes személyeket. De azzal is tisztában vagyok, lényegi intézkedés most sem várható, változatlanul szó sem esik arról, hogyan lehet az egészségügyiek biztonságát megteremteni. A hálapénzzel kapcsolatos bejelentések azt a célt szolgálják, hogy eltereljék a figyelmet a kórháztörvény Alkotmánybíróság általi megsemmisítéséről.
http://www.hetivalasz.hu/cikk.php?id=8993

SilentSierra
  Válasz | 2004. január 21. 12:18 | Sorszám: 29
Valami azt súgja nekem, hogy te az egészségügyben dolgozol...
terra
  Válasz | 2004. január 21. 07:59 | Sorszám: 28
A paraszolvencia nem csak méltánytalan, hanem igazságtalan is. Az egészségügyben nagyon sok olyan orvos dolgozik, aki a beteggel nem kerül közvetlen kapcsolatba - tehát nincs is lehetősége hálapénz szerzésére -, ugyanakkor nélkülük nem működne az egészségügy. Vajon ki ad hálapénzt pl. a kórboncnokoknak, akik nagyon fontos munkát végeznek és többségükben igen nagy tudású szakemberek?
Mercurius
  Válasz | 2004. január 21. 07:51 | Sorszám: 27
Ritter én USA magánkórházakról beszélek. Az ilyen. Meg a magánbiztosítások.
mews
  Válasz | 2004. január 21. 07:13 | Sorszám: 26
Kökény, a kétszínű erkölcsbíró
2004-01-19 12:02

Kökény Mihálynak, a kommunista diktatúra utolsó egészségügyi miniszterhelyettesének nincsen morális alapja arra, hogy az erkölcsbíró szerepében lépjen fel a paraszolvencia kérdésében, hiszen a hálapénz intézménye és annak tarifarendszerré alakított változata a szocialista társadalom öröksége, és éppen az ő személye garantálja a folytonosságot - mutat rá az APÜSZ közleményében hétfőn.

Az APEH Üldözötteinek Szövetsége (APÜSZ) furcsállja, hogy éppen Kökény Mihály egészségügyi, szociális és családügyi miniszter fordult az úgynevezett "hálapénz botrány" ügyében az APEH elnökéhez, a legfőbb ügyészhez, valamint a Magyar Orvosi Kamara elnökéhez. Az APÜSZ szerint Kökény Mihálynak nincsen morális alapja arra, hogy az erkölcsbíró szerepében lépjen fel, hiszen a hálapénz intézménye és annak tarifarendszerré alakított változata a szocialista társadalom öröksége, és éppen az ő személye garantálja a folytonosságot. Kökény Mihály ugyanis egészségügyi miniszterhelyettes volt a rendszerváltás előtti utolsó kormányban, majd miniszter a Horn-kormányban, és semmit nem tett a már akkor is meglévő torzulások ellen. Csupán most, a botrány kirobbanása után döbbent rá, hogy határozottan fel kell lépnie.
Az APÜSZ mélységesen elítéli azt a színjátékot, amely hálapénzügyben folyik, és úgy véli, hogy a megoldás nem a láthatatlan jövedelmek adóval való üldözése, hanem a sokat hangoztatott, ám a mai napig meg nem valósított államháztartási - és azon belül az egészségügyi - reform, amely megszüntetné az orvos és a beteg számára is egyaránt méltatlan helyzetet.

Szerdahelyi Szabolcs,
az APÜSZ elnöke

(OS)

fidesz.hu

Mallow
  Válasz | 2004. január 13. 19:46 | Sorszám: 25
A félreértések elkerülése végett: valóban vannak olyan kórházak, ahol előre kérik a szülésért a pénzt. Ez nem kitaláció.
Ritter
  Válasz | 2004. január 13. 14:22 | Sorszám: 24
Herr Mercurius Egessegesen kell elni sok bort kell inni es nem jarni orvoshoz!!!Es akkor nem koll a kateter...Jart maga mar orvosnal ugy hogy jo biztositasa volt az USA-ban???Mert az onok alltal leirtak valoban jellemzok ,azokra akok a Public korhazakba kell hogy jarjanak,ahol az ellatas megyegyezik az on alltal leirtakkal..
Mercurius
  Válasz | 2004. január 13. 13:04 | Sorszám: 23
Az egészségügyet azért rohasztották lem mert a rendszerváltás elött (Csehák) már a privatizációjára készültek.

Az semmi, de ha ennyi szülést levezet havonat,akkor népesedési boom van .

Mercurius
  Válasz | 2004. január 13. 13:01 | Sorszám: 22
Az egészségügyet azért rohasztották lem mert a rendszerváltás elött (Csehák) már a privatizációjára készültek.

Az semmi, de ha ennyi szülést levezet havonat,akkor népesedési boom van .

stella
  Válasz | 2004. január 13. 12:39 | Sorszám: 21
Mármint egy évben...
akottyabot
  Válasz | 2004. január 13. 12:39 | Sorszám: 20
KI
menjetek a kávéházba gratulálni!
BE
stella
  Válasz | 2004. január 13. 12:38 | Sorszám: 19
Ide szerettem volna eljutni.Nagyon keveset keresnek az orvosok(ezért hunynak szemet a kormányok a hálapénz felett),azonkívül 50-60 órát dolgoznak(vagy még többet)egyhuzamban.Az EU-ban ez tilos.Nem tudom akkor mi lesz?Ezenkellene változtatni.Lehet,hogy a Kende könyvben hazugságok is vannak,de hallottam már számtalan műhibáról az életben.Biztos előfordúl(minden ember hibázhat-CSAK ISMERJE EL!).Én is adtam hálapénzt az orvosomnak,amennyit én jónak láttam(nem kért előre!),mivel megkértem,legyen a szülészem,hozzá jártam magánrendelésre,az is pénzbe került,De senki nem kényszerített,hogy orvost fogadjak.Ez az én szabad választásom volt.Én tökéletesen meg vagyok az orvosommal elégedve.Az a gáz,amikor(ismerek ilyet)előre közli,hogy ő bizony 30,40,...100 ezerért vállal egy szülést...Csak 4,50000-es szülést vezessen le egy hónapban,az már durván 2 millió ft.Adómentesen...
iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:28 | Sorszám: 18
de lagalább, úgy, mint az átlagot (l a garfikont 10%kal az átlag alatt, folyamatosan

szégyen h az állam bekalkulálja a hálapénzt, majd úszit ellene

iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:27 | Sorszám: 17
sajnos nem igy van..
egy rokonom Németo.ban orvos..
van hálapénz!!! De ő is csak évek múlva rött rá, h a kollegái elfogadnak ((
SilentSierra
  Válasz | 2004. január 13. 12:27 | Sorszám: 16
A hálapénz ugyanúgy, mint a borravaló nem probléma, mint azt alább valamely kartács kifejtette. Ha az orvos a legnagyobb kincsemet, az életemet, egészségemet óvja, menti meg, akkor teljesen ésszerű, hogy hálámat én személy szerint is ki akarom fejezni neki, nem csak az állami fizetés által.

De hogy bármit is kikövetel magának ugyanezen legnagyobb kincsem védéséért, neaggyisten előre közli az árfolyamát, vagy fenyegetőzik, hátbasszameg, ezt nem veszi be a gyomrom. Drákói intézkedésekkel kéne véget vetni az ilyeneknek.

Családalapítási, megélhetési gondjaik meg nem csak az orvosoknak vannak, ez nem hivatkozási alap. Valóban nagyon jól kéne megfizetni őket, azzal egyetértek.

iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:24 | Sorszám: 15
ezt a görbét kellene nagy nyilvánosság előtt állandóan idézni (szégyen)
iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:21 | Sorszám: 14
mégis sokkal kevesebbek keresnek..az eü-ben 10%kal kevesebb az átlagfizetés (szégyen)
iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:21 | Sorszám: 13
sok család nem engedheti meg a biztosítást az USAban
a gyerekek (még egyetemen dolgozó asszisztens gyermeke is) felnőhet anélkül hh orvos látná, gyógyszerekt csak a supermarketben kaphatót kap..(a receptfelírás is drága: a vizit dijat mindenképpen fizetni kell)

a következmény (tapasztalatom szerint) az orvosok gyakorlatlanok, kevés esettet látnak el, összahsonlitav a rossz körülmények között dolgozó, de nagyon gyakorlott, tapasztalt, általában lelkiismeretes, keményen dolgozó magyar orvosokkal

SilentSierra
  Válasz | 2004. január 13. 12:21 | Sorszám: 12
A vigyor inkább a kettőspont-nagydé kombináció eredménye lehetett.
Mercurius
  Válasz | 2004. január 13. 12:20 | Sorszám: 11
ERl;g sok hazugságot tartalmaz a Kende könyv. Nagyon egyszerü lenne megoldani a hálapénz kérdését. Rendes fizetést kell adni. A legtöbb orvos kezdetben egyáltalán nem fogad el hálapénzt. Akkor változik a helyzet, amikor csakádot alapítanak és felllép az egzisztenciális kényszer. Az un. feudális visoznyok olyan demagógia,amit még az 5O-esévekben találtak ki.
iszalag
  Válasz | 2004. január 13. 12:17 | Sorszám: 10
nekem inkáb az volt az érzésem h Kökény bosszúja, az Orvosi Kamara akcióiért..

1. a honlap nagyon profi módon megszerkeszett: biztosan nem öntevékeny kismamák voltak akezdeményezők

2. nem is sikerült az akció: csupa jót irtak az orvosokról, s ráadásul csupán 2-3% orvos kért előre..ez megengedhetetlen, valóban..

3. a média figyelme nélkül semmi nem lett volna belőle..

szóval nagyon átlátszó: az orvossokkal szembeni irigységet, bizalmatlanságot akartak kelteni egy honlap beinditsával, majd nagy sajtónyílvánosság biztosításával..

stella
  Válasz | 2004. január 13. 12:11 | Sorszám: 9
Elnézést ezért a csíííz ikonért,nem szántam oda,a kislányom belekalamolt a billentyűzetbe...
stella
  Válasz | 2004. január 13. 12:10 | Sorszám: 8
Ajánlom elolvasásra r.Kende Péter-Mik vagytok ti,istenek?Orvosi műhibák-című könyvét.Ott nem csak hálapénzről van szó,hanem műhibákról,hiábavaló pereskedésekről.Az orvosi társadalom igen-igen be van bástyázva.Rendőrségi embereket is megszólaltat.Semmit sem tehetsz...a baj az,hogy egyik kormány sem mer a hálapénz dolgához komolyan hozzányúlni,a reformnak nevezett újabb és újabb tétova lépések mind suta toldozgatások-foltozgatások.ameddig a paraszolvencia határozza meg az orvosok működését,addig sem a klinikák,sem a feudális viszonyok,sem a műhiba ügyek nem kerülhetnek a helyükre...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola