Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Szekeres-dosszie (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Szekeres-dosszie
kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 08:28 | Sorszám: 9
Elnökjelölt pedig máris annyi van, mint szereplő az Iliászban, a valódi jelöltek mélyen hallgatnak szándékaikról, vagy nem bírálják egymást. Amikor nekünk nyilatkozó politikusokat kértük, jellemezzék társaikat, az MSZP-ben bevett szokás szerint dicséretekbe burkolt taposóaknák tucatjait helyezték a rivális lába alá.

Sziliről megtudhattuk, hogy ő a legnépszerűbb, ám bármit mond is, "szerintem nem döntötte el, mi is akar lenni, hiába ígéri, nem hajlandó majd elállni a házelnöki poszttól".

Hillernek mindenki azzal "kedveskedett", hogy "jó fiú a Pista, az értelmiség kedvence". "Értelmiségi." Ami komoly döfés a választási küzdelemben.

Szekeresről elmondják, hogy "jól szervezi magát", "nem lehet őt leírni" , "mindig bejátszsza az üres erőteret", ami magyarra fordítva annyit tesz, hogy éremesélyes, ennél többet nem is akar, a túllicittel mindenkor biztosítható egy jó kis alelnökség. A felszínen maradás. Ja, és nem felejtették megemlíteni, mi is történt 1998-ban. (Számláját most már örökké terhelni fogja az állítólag elhibázott kampány.) Lamperthet nem is hozzák szóba. http://www.168ora.hu/article.php?id=2419

kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 08:23 | Sorszám: 8
Dauphin2001 válasz | megnéz 2001.08.21 10:45:28 (topiknyitó)

`A BRFK megerositette az informaciot , miszerint
betorok jartak a II. kerulet, Rozsadomb, Urberes utcai csaladi hazban.
Az ingatlan Szekeres Imre Mszp-s orszaggyulesi kepviselo tulajdona.
A betorok a kepviselo laptopjat, ket mobiltelefont valamint 180 ezer forint keszpenzt
vittek el.
Eddig a hir.
A sajto honapokig tele volt a kozel 70 eves Torgyan Jozsef Talya utcaban epulo felkesz hazanak
tortenetevel es felveteleivel.
Ha most vetnenek egy pillantast az emlitett
Urberes utcai ingatlanra, konnyen eszrevennek
hogy emellett a Torgyane ha valaha is kesz lesz , maximum kukatarolo lehet. `
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9042344&la=20832215

kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 08:20 | Sorszám: 7
rezső válasz | megnéz 1999.01.21 23:13:00 (topiknyitó)
A törzsasztalból letűnt a Szekeres I. topic, amelyben az ügy eddigi dokumentumai voltak összegyűjtve. (Elmentettem, tehát rekonstruálható.) Ma az MTI jelentése szerint a Szekeresékkel szembeni házaspár győzött. Kénytelen vagyok én feltenni, mert MTI felelősünk GLászló erőől valami okból elfeledkezett...
Azért tetszik nekem a független magyar bíróság. Amíg szocialista kormány volt, minden fórumon Szekeresk győztek. Most meg...
A Pesti Központi Kerületi Bíróság Gazdasági Kollégiumának csütörtökön kihirdetett elsőfokú döntése nyomán az Univesum Youth Hostels Kft. ismét birtokba veheti a VII. kerület Nyár utca 6. szám alatti ingatlant, amelyet 1998. február 2-án kellett elhagynia.
Az ítélet akkor válik jogerőssé, ha a felek nem fellebbeznek. Ettől függetlenül azonban a bíróság kimondta az előzetes végrehajtást, amire már az ítélet kézhezvételétől számított harminc napon belül van lehetőség.
A bíróság határozata értelmében immár az Universum Kft. a kizárólagos birtokosa és használója a Nyár utca 6. számú ingatlannak, illetve berendezéseinek és felszereléseinek. Az ügy előzménye: a felperes Universum Kft.1997-ben hét évre szóló bérleti jogot szerzett a több mint 1000 négyzetméteres ingatlanra, s ott egész évben üzemelő ifjúsági szállót nyitott meg és működtetett Marco Polo néven. A szálló tulajdonosa a birtok-per alperese, az Ernitus Kft. Az Ernitus tulajdonosa egyébként a Dom Rt., amelyet a Postabank Invest Rt. alapított.
A birtokper felperese, az Universum Kft. és alperese, az Ernitus Ingatlan Kft. között több más polgári per is folyamatban van. Azok egyikében tanúként hallgatták meg Szekeresné Vásárhelyi Katalint, aki a felperesek vallomása szerint mindvégig közvetített köztük és az Ernitus Kft. között.
A felperesek - állításuk szerint megtévesztés hatására - 1997-ben a hétéves bérleti szerződés megkötése után aláírtak egy másik szerződést is, amelynek értelmében az év végén lejárt a bérleti joguk. Így az Ernitus kérelmére - birtokháborítás címén - a kerületi jegyző határozott az Universum Kft. szállójának kiköltöztetéséről. A két szerződés érvényességét egy másik polgári perben vizsgálják. Csütörtökön a PKKB Gazdasági Kollégiuma - elfogadva a felperesi kérelemben foglalt érvelést - úgy határozott, hogy jogszabálysértő volt a VII. kerületi jegyző közigazgatási határozata. A jegyző túllépte hatáskörét, hiszen csak a birtokháborítás ügyében dönthet.
Amennyiben viszont a birtokjog kérdése válik vitássá, azt már a bírósághoz kellett volna továbbítania. Ebből következően az alperes jogszabályellenesen került birtokba.
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=3000300&la=155210
kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 08:16 | Sorszám: 6
DegeneraBocsinka 2004.01.20 18:13:41 (topiknyitó)
`Ma jelentette be Szekeres Imre, hogy kiket jelöl az MSZP európai képviselőnek. A sajtótájékoztatót a következőképpen kezdte:
"A lista első helyére Kovács László elvtársat jelöli a párt."
Tudom, hogy semmi komoly, de nagyon tetszett. `
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=30&na_step=30&t=9105720&na_order=
kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 08:00 | Sorszám: 5
rezső válasz | megnéz 1998.04.03 00:55:00 (54)
Az ÉS cikk második fele:

A fiúk már jönnek is
December 12-én pénteken ? hat nappal az első számla módosított fizetési határidejének lejárta után ? késő délután Vásárhelyi Katalin távozásakor odaszól a Marco Polo ügyeletes recepciósának, hogy hamarosan érkezik egy fax, mindent tegyenek aszerint, ahogy az rendelkezik. A fax-üzenet tanúsága szerint az Ernitus ügyvezetője, Juhászné Fancsali Mária péntek este még szorgalmasan dolgozik, 18 óra 41 perckor maga helyezi a gépbe a Marco Polo ügyeletes recepciósainak nevére küldendő faxot, mely ?zálogjog érvényesítése" tárgyban íródott, s mely szerint 19 percmúlva, azaz 7 órakor a Marco Polo-ban megjelenik az Ernitus nevében eljáró Blaskovits László és a Három DOMŐR Kft. tagjai, akik érvényt kívánnak szerezni az Ernitus zálogjogának. Az eseményekről Molnárék a recepciósok telefonhívásából, majd faxából értesülnek. Az Ernitus megbízottai pontban 19 órakor valóban megjelennek a szállóban, és valóban igyekeznek érvényt szerezni a zálogjognak mind a készpénzre, mind az éttermi készletekre, mind a felszerelési tárgyakra, mind a használati eszközökre, mégpedig úgy, hogy az ingatlan recepciója elé biztonsági őr áll, aki minden mozgást figyel.
Szombat reggel Molnáréknál cseng a telefon. Szekeres Imre leverten közli: ?Sajnálom, ezt már nem tudtam leállítani, fizetni kell." Molnárék mint addig is többször, egyidejűséget ajánlanak: az Ernitus hozza a hosszú távú szerződést, ők pedig az aláírással egy időben fizetnek. Szekeres ehelyett úri becsületszavát adja: ha fizetnek, meglesz a hosszú távú szerződés. Nem jutnak dűlőre, így december 15-re, hétfőre egyeztető tárgyalásban állapodnak.
Molnárék Csankó János ügyvédhez fordunak ? ő ugye egyben az Ernitus felügyelő bizottságának tagja ?, aki értetlenül hallgatja végig a házaspár megmagyarázhatatlan lépéseiről szóló beszámolót. Évtizedes ismeretségük tükrében több óvatosságot és üzleti megfontolást feltételezett volna a házaspárról, semmint hogy jogi biztosítékok nélkül mennek bele mégoly csábos üzletekbe is. Tanácsára Molnárék ? minthogy egyelőre ők az Universum 100 százalékos tulajdonosai ? azonnali hatállyal visszahívják ügyvezetői tisztségéből Vásárhelyi Katalint. Ezzel ugyanis megakadályozhatják további, ellenük irányuló intézkedéseit. Az erről szóló határozattal indulnak a hétfői megbeszélésre.
Az egyeztető tárgyaláson az Ernitus Kft-t Juhász József, az ügyvezető férje és egyben a kft-t alapító DOM Rt. vezérigazgatója és a három nappal korábban a zálogjogot érvényesíteni igyekvő Blaskovits László képviseli. Jelen van még Vásárhelyi Katalin, valamint a Molnár házaspár, Csankó János ügyvéddel. Molnárék ismét előadják, hogy addig nem fizetnek, amíg az opciós jogról is rendelkező hosszú távú szerződést alá nem írják. Az Ernitust alapító DOM Rt.vezérigazgatója akkor hall először az épületre szóló vásárlási opcióról, és arról is, hogy Molnárék csak ennek ígéretében vállaltak a piacinál lényegesen magasabb éves bérleti díjat. Juhászt ekkortól már csak az érdekli, Molnárék vajon mekkora bérleti díjat fizetnének ? opció nélkül. A tárgyalás nem vezet sikerre, de arról még nem esik szó, amiről pedig másnap megérkezik a fax Juhászné aláírásával: az Ernitus ? tekintettel a bérleti díj kifizetésének megtagadására ? azonnali hatállyal felmondja a december 31-én amúgy is lejáró bérleti szerződést, intézkedik a közüzemeknél a szolgáltatások felmondásáról, és az épületet december 31-én víztelenítteti.
Az Ernitus képviselőinek távozása után Molnárék közlik Vásárhelyi Katalinnal, hogy visszahívják ügyvezetői tisztségéből. Katalin az erről szóló taggyűlési határozat átvételét nem hajlandó szignálni, azt Csankó János ügyvéd kénytelen postázni. Az így nyert egy-két nap haladék a későbbi események tükrében nyer jelentőséget. Másnap, december 16-án banki kivonatot kézbesít a posta az Universumnak, mely arról tanúskodik, hogy egy Argonat
nevezetű kft. 2,1 millió forintot utalt át az Universum számlájára, és a pénzt az érkezés napján valaki fel is vette. Molnárék a bankba sietnek. A készpénzt Vásárhelyi Katalin ügyvezető vette fel. Irány a cégbíróság. Ott újabb meglepetés várja őket: az Argonat Kft. ? melynek fő tevékenységi köre hajszálra egyezik az Universuméval ? november 30-án alakult (alapítói Gönczi János budapesti és Boros György sóskuti lakosok), ügyvezetője Vásárhelyi Katalin, székhelye pedig ? a szekszárdi Ernitus írásbeli hozzájárulásával ? a Marco Polo Yoush Hostel Nyár utcai épülete. Az aktus során a Marco Polo épületét az Universumnak kizárólagos használatra bérbe adó Ernitus a bérlő hozzájárulásának kikérésétől eltekintett (pedig megkapta volna, hiszen akkor még Vásárhelyi Katalin az Universum ügyvezetőjeként nyilván aláírta volna a saját új kft-jét befogadó nyilatkozatot). Az ügylet zökkenőmentes lebonyolításához Vásárhelyi Katalin személyes nagyvonalúságára is szükség volt. Mégpedig arra, hogy mint az azonosprofilú Universum Kft. ügyvezetője az őt megbízó tulajdonosok hozzájárulásának hiányában is aláírja a cégbírósághozbeadandó nyilatkozatot, miszerint ?személyemet illetően összeférhetetlenségi ok nem áll fenn".
A felismerések és információk birtokában Molnárék visszapörgetik az idő kerekét. Kiderül, hogy Vásárhelyi Katalin személyes használatában lévő (mint már tudjuk, otthonában található) tárgyak jó időben, már az Argonat megalakulása előtti napokban megindulnak tulajdoni vándorútjuk legújabb állomásai felé, nehogy a 97 januárjában életbe léptetett pénzügyi rendelkezések ? előrelátás híján ? akadályává legyenek az ÁFA visszaigénylésének.
Az újonnan szerzett tudással Molnárék sokra nem mennek már, a következő hetek folyamataiban legfeljebb a náluk 10-20 évvel idősebbek mozogtak volna otthonosan. A február 2-ig még hátralévő másfél hónap alatt ugyanis ? amikor Molnárék végül elhagyni kényszerültek a lezárandó épületet ? mintha visszafordult volna az idő kereke; mintha a sorok
ismét összezárnának; mintha mindegy lenne, hol ki a tulaj, hol ül választott és hol kinevezett képviselő; mintha a jó helyről érkező eligazító szavak nyomán mindenki hadrendbe állna; mintha minden ellenük esküdne össze, és az elképesztő ügyintézési sebesség és következetesség nyomán tankként gázolnának át rajtuk.
Vásárhelyi Katalin mindössze egyszer, december 16-án él azzal, hogy egy nappal előbb nem szignálta visszahívását, mégpedig amikor aláírja a MEVI (korábban Nolda) Rt-ből az Universumba vitt, és újabban az Ernitusnak és az Argonatnak értékesített műszaki és háztartási eszközei utolsó csomagjának adásvételét. A Renault Laguna sorsa addigra már rendeződött, a 16-án érkezett banki számlakivonat 2,1 milliós tétele jelezte, az Argonat ügyvezetője,
Vásárhelyi Katalin ? nyilván megtekintett állapotban ? megvásárolta a gépkocsit az Universum ügyvezetőjétől, Vásárhelyi Katalintól, és mivel a hitelt az adásvételhez ugyancsak Vásárhelyi Katalin nyújtotta az Universumnak, joggal vette fel ő maga készpénzben az átutalt összeget. Egyéb ügyeket személyesen már nem kell intéznie. A következő felvonás szereplői valamennyien kitűnően játsszák szerepüket, és valamennyien nagy hatékonysággal és szorgalommal dolgoznak, munkájukban pillanatnyi fennakadást sem okoznak a karácsonyi ünnepek, a közelgő újév, s ténykedésüket egyetlen esetben sem befolyásolja az, hogy intézkedésük tárgya egy újonnan bevezetett, egyre nagyobb számú külföldit vonzó szálloda.
A következő komikus közjátéktól eltekintve hamarosan véresen komolyra fordulnak a dolgok: Somogyi Imre Kisdorog Juhé-pusztai lakos december 23-án egy 50 (!) fős szekszárdi vadásztársaság számára szállást keres a Marco Poló-ban szilveszterre, majd mivel nem jár sikerrel, feljelentést tesz a tulajdonos Ernitusnál Szekszárdon (az nem késlekedik továbbküldeni a feljelentést a VII. Ker. Önkormányzat jegyzőjének), s egyben bejelenti 200 ezerforintos kártérítési igényét, mivel szállás híján nem tudta elfogyasztani 24 (!) főre előre kifizetett szilveszteri vacsoráját a közeli Orchidea étteremben. Végül kiderül, a Juhé-pusztai Somogyi Imre szilveszter éjszakáján 11 (!) fő társaságában jóízűen megvacsorázott az Orchideában 4.500 Ft/fő áron. Már csak azért is jól érezhette magát, mert az 54.000 forintos
számlát az Ernitus nevére állíttathatta ki. Idézet az Universum ügyvezetője által Majtényi László adatvédelmi biztoshoz írt leveléből: ?? számunkra ismeretlen személyek (?) parkoló személygépkocsikból (CZZ-103 frsz-ú Polski Fiat 126-os, illetve AST-978 frsz-ú Mazda) napi 24 órás megfigyelés alatt tartják a szálloda épületét, illetve a Hostel Marco Polo-ba érkező és onnan távozó személyeket".
Idézet az Universum ügyvezetője által a VI-VII. kerületi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán tett bejelentésből: ?? több alkalommal előfordult, hogy több főből álló csoport láthatóan nem fogyasztási céllal érkezett a szálló sörözőjébe (?) gyanúsan viselkedtek, jelenlétükkel félelmet keltve az alkalmazottakban és a vendégek körében?".
Az Ernitus ügyvezetője sem tétlenkedik Szekszárdon. Mindenekelőtt ? még az egyeztető tárgyalás napján, december 15-én ? kiadja az Universum használatában lévő eszközökre vonatkozó leltározási utasítást, és értesíti Molnárékat, hogy a zálogjog érvényesítésére a Nyár utcába rendelt és azóta is ott tartózkodó DOMŐR Kft. tagjainak megbízatása a birtokbavételre is kiterjed. Az Universum Kft-t képviselő Csankó János ügyvéd azonnali hatállyal lemond az Ernitus felügyelő bizottsági tagságáról, még mielőtt megkapná Juhászné Fancsali Mária levelét, miszerint: ?mint fb-tag betekinthet az Ernitus ügyeibe, és az onnan szerzett információkat megoszthatja az ellenérdekű féllel, az Universummal".
(Tegyük hozzá: az alakulás óta eltelt másfél évben sem Csankó János, sem más kinevezett Ernitus fb-tag nem kapott meghívót fb-ülésre, Szekszárdon egyszer sem jártak, jognyilatkozatot ebbéli minőségükben egyetlen alkalommal sem tettek.)
Csankó János segítségével Molnárék december 17-én jognyilatkozatot tesznek, miszerint az 1997. június 15-én kelt szerződést bíróságon megtámadják, és az 1997. január 3-án kötöttet kezelik érvényesnek, s ennek tükrében az Ernitus mindennemű, a bérleti szerződés megszüntetésére vonatkozó lépését törvénytelennek tekintik.
Ernitus ugyancsak még decemberben közli Universummal, hogy semmilyen formában nem kíván tárgyalni a bérleti szerződés meghosszabbításáról, és a VII. kerületi Polgármesteri Hivatalnál soron kívüli eljárást kért a szálloda működési és üzemeltetési engedélyének január 1-jével történő visszavonására, és kérik a dolgozókat értesíteni arról, hogy az épületet december 31-én éjfélkor hagyják el.
Idézet az Universum ügyvezetője által a VI-VII. kerületi Rendőrkapitányságon 97. december 30-án tett bejelentéséből: ?? mai napon több alkalommal telefonáltak ismeretlen személyek, akik megfenyegettek, ha 1997. december 31-én nem távozunk a fenti ingatlanból (?) akkor onnan akár erőszak alkalmazásával is kitesznek bennünket?".
És hamarosan a sötétség
Már az ünnepek utáni első munkanapon, január 5-én megszületik az erzsébetvárosi Polgármesteri Hivatal felszólítása, mely az Universumot szerződésszegőnek tekinti, ezt követi a MATÁV, a vízművek, a gázművek és az elektromosok ? néhány nap leforgása alatt több felelős vállalati szintet megjárt ? döntése, miszerint: ?szolgáltatásaik megszüntetését (az Ernitus által keletkeztetett) tartozásaik megfizetése sem akadályozhatja meg" (!). A kerületi Polgármesteri Hivatal Általános Hatósági Irodájának útvesztőjében eközben néhány napra elakad az Universum január 5-én érkeztetett birtokvédelmi folyamodványa, miközben azonnal a helyes útra talál az Ernitus január 6-án kelt és 13-án érkeztetett birtokháborítás miatt tett bejelentése, s ez utóbbi alapján ki is tűzik a tárgyalást január 26-ra. S bár a hivatal előrelátásának hála, az Ernitust képviselő öt embert, valamint az Universumot képviselő Csankó Jánost aláírásra kész jegyzőkönyv várja, Csankó nem ír alá. Mindez nem akadályozza Budapest VII. kerület Erzsébetváros jegyzőjét abban, hogy 1998. január 26-án ? élve azzal a jogával, miszerint bármely kereskedelmi egységet egy alkalommal 90 napra bezárathat ?, elrendelje a Nyár utca 6. szám alatt működő melegkonyhás vendéglátó-ipari üzlet és szálloda bezárását 1998. február 2-tól május 2-ig, valamint azonnali hatállyal visszaadja azt az Ernitus Kft. birtokába.
Molnárék tehát február 2-án elhagyják a szállodát ? zsebükben a húszmillió forint plusz ÁFA ki nem fizetett bérleti díjjal ?, amit azonnal átvesz a tulajdonos. A vendégek szép lassan elfelejthetik a Marco Poló-t. Annak ellenére is van erre esély, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság 1998. március 2-án felfüggeszti a Polgármesteri Hivatal Általános Hatáskörű Irodájának január 26-i, a bezárást elrendelő döntését. Az indoklás szerint ugyanis: ?a nem lakás céljául szolgáló helyiségek mögöttes jogszabályi rendelkezése, a lakásbérletre vonatkozó szabályozás, a Ptk. 64. paragrafusa szerint birtokvédelem mindaddig megilleti a bérlőt, illetve a volt bérlőt, amíg a jogerős kiürítési bírósági határozatot végre nem hajtják". A következő tárgyalási nap 1998. március 27-én lesz a PKKB-n, és az Universum által a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumához benyújtott bérleti szerződést támadó keresetet pedig április 9-én már érdemben tárgyalja a bíróság.
Molnárék addig sem unatkoznak. A jövő hétre teljes körű APEH vizsgálatra rendelték az Universum Youth Hostel Kft-t az APEH Petneházy utcai székházába. Volt munkatársaik egyébként várhatóan nem maradnak munka nélkül. Az Ernitus megbízottai jobbnál-jobb ajánlatokkal bombázzák őket. Talán a kilencven napot sem kell kivárniuk, kis szerencsével a szálloda már áprilisban megnyitja kapuit. Vajon Marco Polo lesz a neve?
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=90&na_step=30&t=1000267&na_order=

kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 07:59 | Sorszám: 4
rezső válasz | megnéz 1998.04.03 00:44:00 (53)
Na végre. Az És alapos késéssel feltette a Szekeres riportot a net-re. Sajnos egyhuzamban nem tudom ide másolni, mert egy topic egyszeri beírási terjedelme (tényleg mennyi?) nem teszi lehetővé. Érdemes elolvesni, mert alapos munka, és néhol egészen mást emel ki, mint a Magyar Demokrata cikkek.
Tervezem, hogy a többi (pl.Népszava) a neten megjelent cikket is idemásolom, hogy ey helyen úgy-ahogy együtt lehessen látni a reagálásokat. (Nem sok. ) De ehhez egy adlálék. Tegnap, csütörtökön Csapody Miklós (MDF) sajtótájékoztatót tartott a tervezett etikai kódexről, amelynek a végén kifejtette, hogy reméli ezt nem Szekeres Imre fogja aláírni az MSZP nevében. A déli krónikában, ez utóbbit már nem említették meg. Kíváncsi vagyok az írott sajtóban mi jelenik meg...
KOVÁCS ZOLTÁN ÉS TARNÓI GIZELLA RIPORTJA:
A fiúk még dolgoznak
Szálló a Séd partján
Molnár Gábor és Szekeres Imre ismeretsége még a rendszerváltás elôtt, 1988-ban
kezdôdik, amikor a Veszprém Városi Tanács elnökhelyettese, a népszerű, sokak által
nagyon kedvelt Szekeres Imre annak lehetôségét keresi, hogy a pénztelen város milyen
konstrukcióban juthatna egy évtizedek óta hiányzó szállodához. Molnár friss diplomás
közgazdászként az INART Mérnöki Iroda alkalmazottja, aki az iroda által tervezett
projektekhez befektetôk felkutatásával foglalkozik. Veszprém város egy Séd-parti telket
ajánl az építkezéshez, a terveket és a külföldi befektetôket a mérnöki iroda hozza. A
hamarosan meginduló, sikeresnek ígérkezô tárgyalásokat Grósz Károly Sportcsarnokban
elhangzott elhíresült, fehérterrort fölemlítô 1988 ôszi beszéde szakítja meg, amitôl számos
Magyarországon tárgyaló befektetô mondja vissza az üzletet ? így távoznak a veszprémi
szálloda finanszírozását fontolgatók is.
Két évvel késôbb, 90 elején Szekeres Imre már mint az MSZMP Veszprém megyei elsô
titkára keresi a mérnöki irodánál a szálloda felépítésének lehetôségét. Tárgyalásaik ezúttal
sem vezetnek eredményre, az INART munkatársai szerint amíg Grósz Károlyé és csapatáé
a hatalom, komoly befektetôk nem teszik lábukat az országba. Szekeres azonban nem adja
fel könnyen. Hirtelen ötlettôl hajtva K-vonalon hívatja fel a Veszprémi Egyetem rektori
székébôl idôközben az MSZMP KB Tudománypolitikai Osztályvezetôjévé avanzsált
Korcsog Andrást, s ami eztán következik, az évekig tartó hűséges kötôdést gerjeszt
Szekeres Imrében Molnár Gábor iránt. A titkárnô ugyanis, néhány perccel a hívás után
reszketve és sápadtan jelenti: ?Szekeres elvtárs baj van, a K-vonalakat kikapcsolták.?
Szekeresen a hír hallatán kitör a páni félelem. Gyöngyözô homlokkal, dadogva magyarázza
lelkiállapota vétlen tanúinak, hogy fél az esetleges ?boszorkányüldözéstôl?, hol kapna ô ?
aki már egyetemista korában KISZ-titkár volt, most pedig megyei elsô titkár ? menedéket
maga és családja számára. Molnár Gábor ? aki pedig Szekeres által is tudottan nem híve a
kommunista rendszernek ? megszánja az elsô titkárt, és zavarában felajánlja esetleges
segítségét.
1991-ben, egy évvel az elsô szabad választások után Szekeres Imre már mint a
profiltisztított MSZP ifjú reménysége kerül Pestre, és bár a mozgalom segítségével
hamarosan lakáshoz jut a Kárpát utca egyik tízemeletes házában, a család egy évig még
kényszerűségbôl Veszprémben marad, s a családfô minden hétvégén Lada Samarájával
rója a Budapest-Veszprém-Budapest utat.
A váltás
A rendszerváltás után kollégái Molnár Gábort is beveszik az alakuló ?Ungarn Immobilien
Projekt GmbH.? magyar-német mérnöki irodába, így továbbra is az iroda által tervezett
projektekhez keres külföldi befektetôket. Az üzlet remekül megy, és mivel a külföldön
végzett munkák ellenértékét az iroda nyugati autók vásárlására költheti, Molnár Gábor Opel
Vectrával közlekedik. Mindaddig nem gondol Szekeresre, amíg cége egyik német
tulajdonosa meglepô módon nagy mennyiségű juhbél beszerzéséhez kéri az iroda segítségét.
Molnár Gábornak hirtelen eszébe jut a veszprémi ex-elsôtitkár, hátha van neki kapcsolata a
megyeszékhely közelében fekvô Pápa húskombinátjához. Ötlete jónak bizonyul, Molnár,
Szekeressel az oldalán néhány nap múlva Pápára indul juhbélért. Szekeres útközben
irigykedve konstatálja Molnár Vectráját, miközben elôadja, hogy mellékesen Hollandiában
élô ismerôsének, Tatár Györgynek ? a magyar privatizáció mára közismert szereplôjének ?
keres további magyar befektetési lehetôségeket.
1993-ban, amikor Szekeresék eladják veszprémi sorház-lakásukat, élnek a Molnár Gábor
által évekkel azelôtt kínált lehetôséggel, holmijaikat Molnárék hűvösvölgyi házának
pincéjében helyezik el. Hétvégeken gyakran találkozik a két család, hiszen a veszprémi
lakásért kapott 7 millió csak egy városszéli telek vásárlására kínál esélyt Szekereséknek, s
útban a város Solymár felé esô határához vagy vissza, rendre becsengetnek Molnárékhoz.
Késôbb az építkezés felé menet is rendre útba ejtik Molnárékat. Barátságuk ? bár politikai
nézeteik alapvetôen eltérôek ? vidám és felhôtlen. Molnárék ismerik Szekeresék anyagi
korlátait, hisz a családi ház építéséhez el kell adniuk a kisebbik gyerekkel még otthon lévô
feleség, Vásárhelyi Katalin édesapjának veszprémi lakását is.
A 94-es választások félkész állapotban érik az építkezést. Az MSZP fölényes gyôzelme
után a barátok néhány hónapig nem találkoznak. Molnár ugyanis nem gratulál, Szekeresék
építkezése pedig átmenetileg leáll. Amikor újra nekilódulnak a munkák, bontással
kezdenek. Néhány falat kiszednek és átraknak, a ház némileg átalakul, az építkezést
Szekeres már egy Seat Toledóval látogatja.
A 95-ös évet a határozott, agilis, rámenôs és tehetséges Vásárhelyi Katalin részben a ház
igényes berendezésével tölti ? immáron pénztárcája is megengedi, hogy kényes ízlésének
eleget téve egyenként válogassa össze a bútorokat (Boris Sipek számozott székei, á:
350.000/db. stb.) ?, részben vállalkozásba fog.
Tízmillió forintos tôkével alapít egy kis céget, a Nolda Rt-t, amely többek között
üzemanyag, élelmiszer és ruházati áruk kis- és nagykereskedelmével, külkereskedelemmel,
üzletviteli, piaci és műszaki tanácsadással foglalkozik. A vezetést nem tervezi kiengedni a
kezébôl, a tíz darab egymillió forint névértékű részvény egyszemélyes tulajdonosa ô maga, s
kézenfekvô megoldásként a baráti Molnár-házaspárt kéri fel az általa elnökölt Rt. (díjazás
nélküli) igazgatósági tagságára. A kérésnek Molnárék gondolkodás nélkül eleget tesznek. A
felügyelô bizottság tagjai veszprémiek, a könyvvizsgáló szekszárdi lesz. A cég a Bég
utcában, a VICO Rt. székhelyén kezdi meg működését, az Úrbéres utcai családi ház csak
telephelyként kerül cégbírósági bejegyzésre.
1995 vége felé Molnárék is hivatalosak Szekeresék ünnepélyes házavatójára. A fôleg régi
KISZ- és pártvezetôkbôl bankárokká, nagyvállalkozókká avanzsált népes vendégseregben
ôk némiképp idegenül mozognak, nem véletlen, hogy csakis ôk nem értik az est legnagyobb
poénját: a veszprémi delegáció díszes ajándékcsomagjából elôkerülô literes üvegnyi
MOL-motorolajat.
Molnár Gábor a fentiek ellenére sem zárkózik el Szekeres Imre frakcióvezetô javaslata elôl:
írjon gyorsan egy önéletrajzot ? amit majd ô továbbít ?, a Debreceni Dohánygyár új
tulajdonosa ugyanis igazgatót keres a gyár élére. A szédítô havi fizetés végül mégsem
Molnár Gábor egzisztenciáját alapozza, önéletrajza nem kellôen attraktív, a megcsillanó
lehetôség hamar kútba esik.
A befektetô
Szekeresék következô, Molnárékkal kapcsolatos javaslata már egészen más jellegű. 96
kora tavaszán Vásárhelyi Katalin felveti, csináljanak közösen valami vállalkozást. Pénz
lenne, csak ötlet kell. Molnárék elôrukkolnak régi vágyukkal: csináljanak a fôvárosban egy
jól működô youth hostelt. Egyetemista korukban ugyanis ifjúsági szállodákban voltak
recepciósok, végzésük óta pedig nyaranta ? tekintve, hogy manapság ajánlatos több lábon
állni, így amellett, hogy Gábor közgazdászként, Molnárné Papp Judit pedig nyelvtanárként
dolgozik, és érdekeltek egy kis patika működtetésében is ? három műegyetemi kollégium
youth hostelkénti üzemeltetését vállalják. Szekereséknek tetszik az ötlet, egy ?feasibility
study?, azaz megvalósíthatósági tanulmány gyors elkészítésére bíztatják Molnárékat, ami
napokon belül el is készül. Tisztában vannak azzal, hogy vissza nem térô alkalom kínálkozik
számukra, hiszen ötletük elôl a bankok mindeddig elzárkóztak. Szekeresék ugyan elôször
néhány bankár-barátnál ?vizsgáztatják? a tervet, de nem titkolják, hogy befektetôként
mindenekelôtt közeli jó barátjukra, Tatár Györgyre gondolnak. A majdani hostel tulajdonát
háromszor egyharmad arányban tervezik felosztani a befektetô, Szekeresék és Molnárék
között.
Molnárék Szekerestôl tudják meg: Tatár Györgynek tetszik az ötlet, így Papp Judit és
Vásárhelyi Katalin azonnal ingatlan-keresésbe fognak. A megoldást egy lejárt újsághirdetés
hozza: a VII. kerületi Polgármesteri Hivatal 100 millió forintos kikiáltási árral licitet hirdetett
a Nyár utca 6. szám alatti ingatlanra, jelentkezô azonban nem akadt, így az önkormányzat
szívesen fogadja a vételi szándékot. A sikerrel kecsegtetô tárgyalásokat a Nolda Rt.
képviselôiként bejelentkezô asszonyok indítják. Molnárék hozzák a tervezôt, a statikust, a
pénzemberrel Katalin tartja a kapcsolatot. A rendkívül gördülékenyen induló vállalkozás
azonban a befektetô váratlan igényei nyomán néhány hét után megakad: Tatár György elvi
építési engedélyt szeretne látni (ilyet csak tulajdonos kaphat, ôk még nem azok), szeretné,
ha a kivitelezô a Bouygues Hungaria Kft. lenne, a terveket meg a kivitelezô álal hozott
Citinvest készítené stb. Hamarosan kiderül, Tatár Györgynek erre a vállalkozásra
momentán nincs pénze.
Az Ernitus színre lép
Néhány hét kényszerszünet után Molnárné nyugati típusú konstrukciót ajánl a
finanszírozásra: vegye meg az ingatlant egy bank, finanszírozza a felújítását is, majd a kész
épületet lízingelje az üzemeltetônek. Nem telik el három nap, és Vásárhelyi Katalin örömmel
közli, minden rendben, a bank a Postabank lesz, amely a komlói székhelyű DOM Rt.
közbeiktatásával létrehoz egy 100 millió forint alaptôkéjű kft-t, az megvásárolja a szóban
forgó épületet. A felújításhoz a Postabank nyújt majd hitelt, s a kész épületre szerzôdik
majd velük mint üzemeltetôvel.
Vásárhelyi Nolda Rt-je mindeközben működik még, és mivel nem hasznos a merôben
eltérô profilok keverése, Katalin új kft. létrehozását indítványozza Molnáréknak. 1996
áprilisában bejegyzik az egymillió forint alaptôkéjű Universum Youth Hostels Kft-t
(székhelye Molnárék hűvösvölgyi lakása), amelyben Vásárhelyi Katalin egyelôre nem kér
üzletrészt. Úgy állapodnak meg szóban, hogy majd amikor az idôpont erre alkalmas lesz,
Molnárék mellett 50 százalékos tulajdonrészt kap az Universum-ban.
Júniusban bejegyzik az épület megvásárlására alakuló kft-t is ? neve Ernitus lesz (Vásárhelyi
Katalin imádja az író Tolkien-t, minden cég-elnevezésre vonatkozó ötletét az ô könyveibôl
meríti) ?, székhelye Szekszárdon van, alaptôkéje a megállapodott 100 millió forint, vezetôje
pedig a DOM Rt. vezérigazgatójának felesége, Juhászné Fancsali Mária. Mivel a gyors
megalakuláshoz gyorsan kellenek megbízható emberek ? felügyelô bizottsági tagok,
könyvvizsgáló stb. ?, jól jönnek Molnárék barátai, közöttük Csankó János ügyvéd és
Takács Tamás könyvvizsgáló.
A VII. kerületi önkormányzatnál nem okoz fennakadást, hogy a Nolda helyébe az Ernitus
lép, sôt, az Ernitusnak sikerül az ingatlan árából 10 millió forintot lealkudnia, így az
alaptôkébôl az átírási költségekre is futja. Ahogy tervezték, a Nyár utcai ingatlan
felújításhoz szükséges 160 millió forintos hitelt az Ernitus kéri és kapja a Postabanktól, és az
üzemeltetô pedig eredeti terveknek megfelelôen az Universum Kft. lesz. Vásárhelyi Katalin
már jó elôre közvetíti, hogy az Universum által az Ernitusnak fizetendô éves bérleti díj
mindig azonos lesz a felújításra felvett hitel aktuális törlesztési összegével. Az eredetileg
tervezett épület-lízing helyett olyan konstrukció kidolgozását tervezik, amely alapján a hitel ?
várhatóan hét éves ? futamideje leteltével az Universumnak már csak a Nyár utcai épület
kamattal terhelt eredeti vételárát kell kifizetnie az Ernitusnak, hogy a szálloda tulajdonosa
lehessen. A fejtörést az okozza, hogy a vásárlási opció legfeljebb öt évre szólhat, tehát a hét
évre szóló bérleti szerzôdés hiába tartalmazná az opciós jogot. Márpedig valamennyien
félve gondolnak arra, hogy hét-nyolc év alatt változhat a politikai helyzet, benne a
Postabank pozíciója. Ezen bizonytalanságon azonban kénytelenek valamennyien
nagyvonalúan túltenni magukat, vigaszt keresve abban, hogy éppen ez a bizonytalanságokat
is magában hordozó felállás szüli számukra magát az áhított megoldást. A felek számára
nem marad más, mint a kölcsönös bizalom.
96 júniusában, amikor Vásárhelyi Katalin és Papp Judit irányításával már javában folyik a
Nyár utcai épület felújítása, Katalin hivatalossá kívánja tenni mind tulajdonrészét, mind
ügyvezetôi mivoltát az Universum Kft-ben. Molnár Gábor és felesége a megbeszéltek
szerint 25-25 százalékos üzletrészérôl mond le javára. A cégbírósághoz beadott taggyűlési
jegyzôkönyvet és változásbejegyzési kérelmet azonban Vásárhelyi Katalin kérésére néhány
napon belül visszavonják. (Éppen akkor, amikor a sajtó sokat ír Horn Gyula miniszterelnök
óbudai házának ügyérôl. A ház építôje az Ernitust alapító DOM Rt. volt. Ráadásul ekkor
kerül terítékre az országgyűlési képviselôk vagyonbevallása is a parlamentben.)
A közjáték nem befolyásolja a két asszony jó viszonyát, mindent együtt és nagy
körültekintéssel intéznek. Ám hiába keresik a legolcsóbb anyagokat és megoldásokat,
túlköltekeznek, az Ernitus kénytelen 30 millió forintos póthitelért folyamodni a
Postabankhoz: ez nem okoz gondot, az építkezés egy pillanatra sem áll le.
A fiúk még mindig dolgoznak
1997 januárjában megköttetik a hosszú távú, 1997. május 1-tôl 2004. december 31-ig
szóló bérleti szerzôdés az Ernitus és az Universum között. Az Universum vételi jogáról a
szerzôdésben nem esik szó, mert ? ahogy Szekeres Imre gyakran fogalmaz ? ?a fiúk még
dolgoznak a megoldáson?. És mintha az ezzel kapcsolatos bizonytalanságot volna hivatott
felerôsíteni: 97 februárjában kitör a Postabank-pánik. A félelmek azonban hamar elülnek,
látva részben a bank segítségére sietô államkasszát, részben pedig a ?fiúk? töprengésének
termékét, melynek eredményeképpen március végén a PB Invest Rt-tôl bianco tervezet
érkezik faxon ?Vételi jogot alapító szerzôdés? címmel.
Amikor a Nolda Rt. neve már nem is Nolda, hanem MEVI, és már székhelye sem
Budapesten, hanem Fonyódon van, és már a végelszámolása is folyik, halaszthatatlanná
válik a Nolda által vásárolt igényes iroda- és lakberendezési tárgyak, műszaki és háztartási
cikkek, valamint Vásárhelyi Katalin személyes használatú Renault Laguná-jának adásvétele.
Nem megy minden egyszerre. Márciusban a kocsi, júniusban a mintegy ötmillió forintnyi,
amúgy Szekeresék lakásán található ingóság ? köztük íróasztal (Misura Emme),
íróasztalszék (Martin Stoll), ülôgarnitúra (Dema Oblo), számítógép, műszaki cikkek:
rádiótelefon, fényképezôgép, videó stb., valamint háztartási eszközök: szájápoló, lábfürdô,
hajszárító, friteuse stb. ? cserél gazdát. Molnárék nem gördítenek akadályt Katalin akciója
elé, már csak azért sem, mert az adásvételhez szükséges összesen 7,1 millió forintot
Vásárhelyi Katalin bocsátja (hitelként) az Universum rendelkezésére. (Nem minden hasonló
ügylet talál nyitott kapukra az Universumnál, 97 márciusában például hiába szól a Szekeres
házaspár és a két cseperedô gyermek: Hanna és András Budapest-London-Budapest
repülôjegyének számlája az Univesum Kft. nevére, nem kapják meg ellenértékét.)
A Marco Polo névre keresztelt Youth Hostel 1997. május 1-re tervezett átadása
valamelyest késik, a műszaki átadásra június 27-én, a hivatalos megnyitóra pedig július 8-án
kerül sor. Mindenki elégedett mégis, hiszen az új, egyébként egyetlen belvárosi youth hostel
iránt már az elsô hetekben hatalmas az érdeklôdés.
Molnárék és Vásárhelyi Katalin napi együttműködése amúgy másfél éven át igazán
felhôtlennek mondható. Molnárék a szálló szakmai vezetésével, vendégek szervezésével és
a recepcióval foglalkoznak, míg Vásárhelyi Katalin ? aki végül csak 1997. július 28-tól
vállal hivatalosan is ügyvezetést az Universum Kft-ben, és akkortól is csak alkalmazottként
? intézi a pénzügyeket, vezeti az éttermet és tart kapcsolatot az Ernitus-szal.
Októberre mindenki elégedett a jelennel, a jövôvel, a szállodában alig akad üres szoba,
98-ra márciustól novemberig a szobák 90 százaléka elôre foglalt.
Egyetlen dolog késik hónapok óta: az opciót is tartalmazó szerzôdés véglegesítése és
aláírása. A szálló átadásának késedelme miatt nyár óta egyébként is sok szó esik a fizetési
határidôt ugyan meg nem jelölô, de évi 35 millió forint + ÁFA bérleti díjról szóló szerzôdés
módosításáról. Molnárék emiatti aggodalmuknak rendre hangot adnak, ám a válasz mindig
a korábban is titokzatosan hangzó: ?a fiúk már dolgoznak rajta, a fiúkkal majd
megbeszéljük?. Különösebb okuk persze nincs az idegeskedésre, hiszen minden a
megállapodások szerint alakul, akár van róla írás, akár nincs.
November 16-án, épp a NATO-népszavazás napján telefont kapnak Molnárék, ugorjanak
át Szekeresékhez, megbeszélendô néhány dolgot: Imre 11-ig ér rá, akkor találkozik a
sajtóval a szavazóhelyiségben.
Szekeresék az érkezés pillanatában teszik eléjük a bérleti szerzôdés módosítását, melyen
1997. június 15-e szerepel dátumként, s amelyben az Universum ? szemben az addigi 35
millióval ? 97-re csak 20 milliós bérleti díj + ÁFA megfizetését vállalja, ám a szerzôdés
határozott idôre, csak 1997. december 31-ig szól. Molnárék hamar leküzdik mind a
váratlanul sürgôs módosítás, mind a szerzôdés érvényessége miatti pillanatnyi
megütközésüket, belátják ugyanis, hogy közeledik az év vége, az Ernitusnak szüksége van
annak igazolására, hogy idôben megállapodott a bérleti díj csökkenésérôl, a rövid határidôt
pedig lényegében megnyugtatóan indokolják Szekeresék azzal, hogy hamarosan elkészül a
hosszú távú szerzôdés, és ?a fiúk már tudják, miként lehet érvényt szerezni az opciós
jognak?. Gyanakvás nélkül írják alá az alaposan módosított szerzôdést. (Meg se fordul
fejükben, hogy a módosítás nem átmeneti, hisz a szálló működési engedélyét a VII. kerületi
önkormányzat nemrég a hosszú távú szerzôdés csatolása után adta ki.)
Nem így a következôt, amit Szekeresék ugyancsak gyorsan eléjük tesznek, és ami az
Universum társasági szerzôdésének módosítását tartalmazza, írásba foglalva végre
Vásárhelyi Katalin tulajdonrészét. A leírt tulajdoni arányok azonban eltérnek attól, ami
addigi szóbeli megállapodásaikban szerepelt. Korábban úgy állapodtak meg ugyanis, hogy
az üzemeltetô kft-ben, az Universumban Vásárhelyi Katalin és Molnárék fele-fele részes
tulajdonosok lesznek, míg a szálloda majdani tulajdonosaiként 75-25 százalékos
részesedésben állapodtak meg ? Vásárhelyi Katalin javára, mondván, nélküle nem tudtak
volna tulajdonhoz jutni. A Molnárék elé kerülô szerzôdés azonban már az üzemeltetô
Universum Kft-ben is 75-25 százalékra módosította volna a tulajdoni arányokat, Vásárhelyi
Katalin javára. Molnárék azonnal hangot adnak megütközésüknek, hiszen az új tulajdoni
arányok Katalint mint többségi tulajdonost bármilyen döntés egyszemélyes meghozatalára
jogosítaná fel az Universumban. Nem írják alá a szerzôdést, mondván, elôbb megmutatják
ügyvédjüknek, Szekeresék azonban az irományt nem engedik kivinni a Budapest határán
álló házból. Vitára persze idô nincs, Imrét várja a sajtó.
Molnárék november 19-én Londonba repülnek egy nemzetközi turisztikai kiállításra.
Útközben igyekeznek elhessegetni rossz elôérzetüket.
Egy héttel késôbb Molnárné súlyos influenzával tér haza Londonból, ágynak esik, így csak
telefonon értesül Vásárhelyi Katalin távollétükben tett különös intézkedéseirôl: néhány
állandó megrendelônél jelzi, hogy a Marco Polo emeli a korábban kialkudott árakat, árat
emel az étteremben is stb.
December 5-én Molnárnét még mindig ágyban éri Vásárhelyi Katalin telefonja: küldjön
pénzt az alkalmazottak fizetésére, mert ô pillanatnyilag ? bár késôbb elismeri, hogy mintegy
2,7 millió forint volt nála ? a saját pénzébôl nem tud fizetni.
A következô napokban egyre gyakrabban esik szó a még el nem készült hosszú távú
szerzôdésrôl és az Ernitusnak fizetendô bérleti díjról. Az elsô részlet fizetési határideje
november 24. (amit az Ernitus késôbb december 6-ra módosít egy ?felmondás elôtti utolsó
figyelmeztetés? feliratú, december 12. elôtt csak Vásárhelyi Katalin által ismert tartalmú
levélben), a második részleté pedig december 20. Katalin rendre a bérleti díj azonnali
átutalását sürgeti, Molnárék pedig a szerzôdést, amin a ?fiúk még mindig dolgoznak?.
Molnárék addig nem akarnak utalni, amíg a hosszú távú szerzôdést alá nem írják.
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=90&na_step=30&t=1000267&na_order=
kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 07:58 | Sorszám: 3
rezső válasz | megnéz 1998.03.30 00:09:00 (42)

SZEKERES-SAGA III.
Amint megkezdődött az épületet szállodává átalakító építkezés, a két házaspár folytatta addigi tevékenységét. Molnárék végezték munkájukat a kollégiumokban, Szekeresék pedig jól megérdemelt pihenőre utaztak Egyiptomba. De előbb kértek Molnáréktől egy olyan IS Card-ot amely utazási kedvezményt ad az egyetemistáknak és a múzeumokat is a belépő töredékéért látogathatják vele.
Egy ilyen kártya természetesen némi pénzbe kerül, de Szekeresék ezt is ingyen kapták, sőt az a fura módon Szekrényesi névre állították ki. Működött is minden annak rendje, s módja szerint, mígnem az egyik piramis előtt egy éles szemű beduin ki nem szúrta, hogy ?Szekrényesi" úr már nem az egyetemista korosztályhoz tartozik. De egy jó politikus ennél nehezebb helyzetből is kivágja magát, és azt felelte, hogy posztgraduális képzésen vesz részt.
A közös üzletben viszont csak a következő évben történt érdemi dolog: 1997. január 3-án aláírták az Ernitus Kft. - a Marco Polonak elnevezett ifjúsági szálloda tulajdonosa -, és az üzemeltető Universum Youth Hostels Kft. között a hosszú távú szerződést. Olyan feltételekkel, ahogyan azt Molnárék kigondolták, és Szekeresék elintézték. A szerződés 1997. május 1-től 2004 december 31-ig szólt. A szerződés második pontja szerint az Ernitus üzemeltetésre kiadja a szállodát az Universum Y.H. Kft.-nek, az érintettek által elfogadott konstrukció harmadik pontja szerint pedig az üzemeltető társaság opciót szerez az Ernitus Kft. üzletrészére. (Vagyis fő vonalaiban megvalósult az előző részben említett, nyugati mintát követő konstrukció, hogy először ezzel a hiteltörlesztésnek megfelelő bérleti díjjal visszafizetik az Ernitus által felvett hitelt, majd a nyolcadik-kilencedik évben kifizetik a vételárat, és tulajdonukba kerül - az addigra éppen felújításra szoruló - hostel.) A szerződés szerint az első töredék évre - május elsejétől számítva - 35 milliót forintot + Áfát kellett volna Molnáréknak fizetniük, és megállapodtak, hogy rövidesen elkészül a végleges, a teljes konstrukciót tartalmazó hosszú távú szerződés.
Ennek az új szerződésnek a megkötése viszont az Ernitus miatt - amelynek vezetésével Molnárék még csak nem is találkoztak, mivel a ?kapcsolattartás" végig dr. Vásárhelyi Katalin kezében volt - elmaradt. Sőt, az építkezéssel is csúszott a Dóm Rt., ezért május elseje helyett csak július 8-án nyílt meg a szálloda. (Nagy veszteség volt ez a két hónap kiesés. Ezért szerették volna Molnárék, hogy erre az évre csökkentsék a 35 milliót.)
Időközben elmúlt a Horn Szekeres és a többi szocialista politikus lakásépítkezését firtató halovány sajtóérdeklődés, Vásárhelyi Katalin is lepasszolta vállalatát, a tavaszi képviselői vagyonbevallásban pedig egy szinte puritán családot mutatott ki Szekeres Imre, tehát semmi akadálya nem lehetett, hogy az eredeti terv szerint ötven százalékban tulajdonos legyen a politikus családja is, és neje ismét betöltse az ügyvezető igazgatói posztot. De a tőkebefektetést nem kapkodták el, és Katalin asszonyra is várni kellett, aki azt mondta: előbb még felveszi a végkielégítést előző munkahelyéről, tehát nem állhat gyorsan munkába. Végül július 28-án módosították a társasági szerződést, és Vásárhelyi Katalin alkalmazotti ügyvezető igazgató lett az Universum YH. Kft.-nél, majd október elsejétől átvette a pénzügyek kezelését. (Az év elejétől pedig a MEVI Rt.-től az Universum Y.H. Kft.-hez ?vándoroltak" azon eszközök, amelyekről a Magyar Demokrata 1998. március 19-i számában írtunk részletesen.)
Érdekes helyzet állott elő, hiszen néhány írásban rögzített megállapodás mellett, főleg az gentleman?s agreement biztosította a két család eredeti tervének - a hostel közös tulajdonlása - megvalósulását. Bár Molnárék eddig nem jutottak volna el a Szekeres-család kapcsolatai nélkül, de nem tudhatták meddig ragyog magasan partnerük politikai csillaga, tehát érdekük volt a végleges, hosszú távú szerződés megkötése. (Az eszükbe sem jutott, hogy ne bízzanak benne.) Szekereséknek is el kellett gondolkozniuk azon, hogy egy esetleges választási vereség után is tudnának-e majd szállodatulajdonosokká válni - és bízhatnak-e továbbra is Molnárék szavában, ugyanis az Universum Y.H. Kft-ben végül is nem voltak tulajdonosok. Ezért találkozásaik alkalmával Szekeres Imre nem is mulasztotta el a maga humoros módján emlegetni, hogy semmilyen szállodát sem örökölnek gyermekei, ha Molnárékat véletlenül elüti egy villamos.
A Marco Polo pedig beváltotta reményeiket, hiszen sok vendéget tudtak ide szervezni Molnárék. Az addigi helyzet váratlanul, november 16-án változott meg, amikor Szekeresék magukhoz hívták Molnárékat néhány percre, mert rohanniuk kellett a NATO népszavazás sajtótájékoztatójára. Ekkor tették Molnárék elé a rövid távú - a csak 1997-re vonatkozó - szerződést, amelyben figyelembe vették, hogy lerövidült számukra a szezon és csupán 20 millió Ft. + Áfa bérleti díjat kellett volna fizetniük. Azzal indokolták a sietséget, hogy az Ernitus Kft.-nek igazolnia kell a Postabanknál a bérleti díj csökkentését. Közölték, hogy most már becsszóra elkészül a végleges, a vásárlási opció részleteit is kifejtő hosszú távú szerződés, de addig is... Mivel az Ernitussal csak Vásárhelyi Katalin tartotta a kapcsolatot, valamint bíztak Szekeres Imrében - Molnárék elfogadták az indoklást.
Egy meglepő volt csupán a szerződésben, aminek a rendelkezésükre álló néhány percben Molnárék nem szenteltek elég figyelmet: az iratot antedatálták, hiszen 1997. június 15. dátumot írtak rá. A másik eléjük tett dokumentumon, az Universum YH. Kft. új társasági szerződésén azonban már igen megütköztek. A tulajdoni arányok ugyanis nem az egyszer időlegesen már megvalósult, és addigi megállapodásaik szerinti fele-fele arányban szerepeltek, hanem a cégben dr. Vásárhelyi Katalinnak ugyanúgy 75%-os részesedése lett volna, miként újabb szóbeli megállapodásuk értelmében az egyszer majd birtokolandó szállodában. (Időközben ugyanis Molnárék lemondtak a számukra kedvezőbb tulajdoni hányadról, mert - elmondásuk szerint - ezzel akarták elismerni Szekeresék kapcsolatrendszerének hasznosságát.) Azért nem írták alá, mert átvillant agyukon, hogy ez esetben a többségi tulajdonos akár ki is zárhatja őket az üzletből. Kérték, hogy aláírás előtt jogi szakértőjük átnézhesse. Ekkor érte őket a következő meglepetés: Szekeresék nem adták ki kezükből a szerződést. Tisztázó beszélgetésre nem maradt idő, a politikusnak jelenése volt.
Pedig már az antedatálás is elégnek bizonyult az elkövetkezendőkhöz. Ha ugyanis a valódi, a novemberi dátum szerepel rajta, akkor már az ügyvezetőnek, Vásárhelyi Katalinnak kellett volna aláírnia az egyértelműen előnytelen szerződést...
Mindenesetre a Szekeres-agytröszt továbbra is jól működött, és ha nem sikerült egy váratlan lépéssel megszerezni a kétharmadot, olyat találtak ki, amivel idővel az egészet birtokolhatják. Dr. Vásárhelyi Katalin hamarosan (november 30.) új céget alapított, az Argonat kft.-t, amelynek a székhelyeként a Marco Polo lett bejelentve, és tevékenysége megegyezett az Universuméval. (Ekkor dr. Vásárhelyi Katalin elkövetetett egy olyan hibát, ami egyesek szerint közokirat-hamisításnak minősül: aláírta ugyanis, hogy nem áll fenn összeférhetetlenség, ugyanakkor egy személy nem lehet egyszerre két azonos profilú cég vezetője.) Egyúttal azok az ?eszközök" - amelyek tavasszal bekerültek az Universumba - Katalin asszony intézkedései nyomán elkezdték vándorútjukat az Argonatba és az Ernitusba.
Természetesen Molnárék minderről mit sem tudtak, hiszen néhány nap múlva már külföldön vettek részt egy szakkiállításon, ahonnan Molnárné Papp Judit betegen érkezett haza és sokáig az ágyat nyomta. Közben az új szerződés értelmében az első részlet határideje november végén lejárt (amikor Molnárék még külföldön voltak), végül az Ernitus december 6-ra módosított. (Erről Vásárhelyi Katalin, csak egy hét késéssel értesíti Molnárékat.) Közben Molnárék a végleges hosszú távú szerződést sürgetik, Szekeresék pedig azt, hogy minél hamarabb fizessenek.
December elején Molnárék már több fenyegető telefont kaptak, később felfigyeltek arra is, hogy a szálloda bejáratával szemben egy gépkocsiból fényképeket készítenek az ott megforduló személyekről. Először december 16-én tesznek bejelentést a rendőrségnek, majd január közepéig még kétszer kényszerülnek erre a lépésre.
December 12-én viszont egy olyan alaposan előkészített ?akcióra" került sor, amelyet nem védhettek a még mindig gyanútlan Molnárék. Hazafelé menet dr. Vásárhelyi Katalin szólt a személyzetnek, hogy nemsokára kapnak egy faxot, ne lepődjenek meg, hanem csinálják azt, ami abban áll. Este néhány perccel hét óra előtt meg is érkezett a fax. Az Ernitus ügyvezetője, Juhászné Fancsali Mária küldte Szekszárdról, (ő pénteken ilyen sokáig szokott dolgozni) és az éppen bent tartózkodó két recepciósnak a nevére szólt. (Ebből az világos, hogy a hölgy kiváló távolbalátó képességgel is rendelkezett.) A fax arról szólt, hogy az elmaradt bérleti díj fejében az Ernitus érvényesíti zálogjogát a hotelben található ingóságokra és készpénzre. Pontosan hétkor meg is érkeztek egy őrző védő cég emberei, akik ettől kezdve szemmel tartották a szállodát, nehogy Molnárék elvigyék a berendezési tárgyakat...
Másnap reggel Szekeres Imre jelentkezett telefonon és sajnálkozva közölte, hogy nem tudta megakadályozni a történteket, tehát fizetni kell. Molnár azt válaszolta, hogy amíg nincs hosszú távú szerződés, addig nem fizetnek, különben is bérleti díj irreálisan magas, éppen kétszerese a szokásosnak, amit csak abban a konstrukcióban van értelme fizetni, aminek értelmében nyolc-kilenc év múlva megvehetik a szállodát. Szekeres először azt kérte bízzon benne, mert ha fizetnek, ő garantálja a hosszú távú szerződést. (Érdekes ez a bizalomra való apellálási hajlam. Még 1994. áprilisában készítettem Szekeres úrral interjút, amelyben választási programjuk megvalósulására garanciát ugyan nem tudott adni, de azért bizalmat várt el a társadalomtól.) Majd, miután Molnár ennek már nem dőlt be, a politikus kifejtette, hogy akkor is erkölcsi kötelessége lenne fizetnie, ha nem lesz hosszú távú szerződés. Molnár leszögezte, hogy utolsó ajánlata: a húsz millió és a szerződés egyidejű cseréje. Erre Szekeres lecsapta a telefont.
A Molnár-család ügyvédhez fordult, és a december 15-i eredménytelen egyeztető tárgyaláson (ahol az Ernitust a Dóm Rt. vezérigazgatója, Juhász József képviselte) Molnárék visszahívták Vásárhelyi Katalint az ügyvezetői igazgatói beosztásból. (Ennek ellenére a hölgy másnap még Universum ügyvezetőjeként ír alá, amikor saját tárgyi eszközeinek adásvételét intézi. Ekkor derült csak ki Molnárék számára hogy Vásárhelyi Katalinnak új cége van, ugyanis utána néztek a cégbíróságon, annak a számukra ismeretlen Argonat Kft.-nek, amelyik pénzt utalt nekik...)
Ezután úgy felgyorsultak és megszaporodtak az események, hogy részletes leírásukra hely hiányában nincs lehetőségem, de annak mindannyian örülhetünk, hogy egy szűk körben stílusváltás történt. Feltehetően a Szekeres név hatására, de felfüggesztetett az a régi szokás, hogy a decemberi ?két ünnep között" és közvetlen utána nemigen akaródzik dolgozni, különösen a hivatalokban. Az Ernitus kéri a VII. kerületi önkormányzattól, az Universum működési engedélyének visszavonását a szerződés (mármint az antedatáltatott) lejártára hivatkozva. És láss csodát, január első munkanapján már meg is érkezik a máskor igen komótos önkormányzat felszólítása, hogy szerződésszegőnek tekintik az Universum Y.H. Kft-t. De nem csak ők ilyen szorgalmasak, hanem azok a szolgáltató cégek is (gáz, víz, villany, telefon), amelyekhez az Ernitus nem továbbítja az Universum által fizetett díjakat, és már napokon belül kikapcsolással fenyegetnek. A cégek befizetést az Universumtól nem fogadnak el. Az Elektromos Művek január 12-én még bevételezi az első részletet, de két nap múlva a következőt már nem, sőt az elsőt is visszautalta téves befizetés címén. A Fővárosi Gázműveknél pedig Csallóközi Zoltán igazgató vonta magához az ügyet. Rövidesen még telefonálni sem lehetett az épületből a Matáv ?jóindulata" következtében. Így működik tehát a ?piacgazdaság" a rendszerváltás kilencedik évében hazánk fővárosában...
De még humorosnak tartható események is történtek - stílszerűen szilveszterkor. A személyzet és a vendégek már az esti mulatságra készültek, amikor délben leltározni szeretett volna az Ernitus két munkatársa. Szakmai segítségül az Őrmester Kft. 15 izmos szakemberét is magukkal vitték. Mivel hasonló trükkel foglaltak már el ingatlanokat, Molnárék kihívták a rendőröket, akik akkor még segítettek. (Egy második alkalommal már nem. Ugyanis azért nem léptek fel az Argonat ellen, mert az még bejegyzés alatt álló cég. Több, mint átlátszó, hiszen köztudott, hogy attól még működhet...) Az Ernitus alkalmazottak egyébként még késő este, 23 órakor is visszatértek, mert nem akarták az óévet egy kis leltározás nélkül elbúcsúztatni. Majd azzal akarták kezdeni is másnap, elsején reggel kilenckor is...
Január 5-én aztán Molnárék beadták a szocialista vezetésű VII. kerületi önkormányzathoz a hosszú távú szerződésre hivatkozó birtokvédelmi kérelmüket. Az önkormányzat viszont már az Ernitus korábbi (!) ellenkeresete alapján indította meg a tárgyalást. Mint később kiderült, ezt úgy tudták produkálni, hogy a január 6-án keletkezett (antedatált?) Ernitus-iratot maga a kerület jegyzője vette át január 12-én (ugyanis ott ilyen szorgalmas, mindennel foglalkozó jegyző dolgozik, bár kissé felszínesen, mert aláírása és a dátumbélyegző hiányzott az iratról), míg Molnárék kérelme - hiába volt ötödikei pecsétes érkeztetett példányuk - hosszú bolyongás után csak 13-án került illetékes kezekbe. Az már csak hab az erzsébetvárosi tortán, hogy az önkormányzat már a tárgyalás előtt elkészítette az aláírandó jegyzőkönyvet.
Bár Molnárék minden lehetséges módon próbáltak védekezni (a bíróság beadványukra fel is függeszti a szállodának az önkormányzat részéről január végén az Ernitus birtokába adást elrendelő határozatát), de az Ernitus és a kerületi jegyző koordinációja elég erősnek bizonyult. A hivatalnok élt azon jogával, hogy egy kereskedelmi egységet egy alkalommal három hónapra bezárathat, amire február 2-án került sor.
A kiebrudalt Molnárék közeli ismerősük segítségével megismerkedtek egy jelenleg nem a sajtóban dolgozó újságíróval, aki igyekezett segíteni, és több aktív kollegáját kommendálta a pórul járt házaspárhoz. Ekkor ismét falakba ütköztek Molnárék, immár az újságírókkal együtt. Először az a napilap nem közölte K. A. írását, amelyik egyszer már megégette magát Szekeresné ügyeit firtató cikkével, aztán egy másik - ellenzékinek minősülő - napilap adta vissza. B.I. cikkét pedig saját - ?függetlenségére" oly büszke - hetilapja nem hozta le, de ez már állítólag Szekeresék közbenjárására történt. Mások (pl. A. Z., D.I.) is írtak sehol meg nem jelenhető cikkeket, amelyek február végén eljutottak sok ellenzéki képviselőhöz is. De az ellenzéki politikusok meg sem mukkantak az akkor még működő parlamentben - amit egyesek a történetben szereplő bankkal való jó kapcsolatukkal magyaráznak.
A történetről - egy közös ismerőstől - egyébként már 1996 tavaszán hallottam és idén február végén magam is megkaptam a dokumentumokat (és főleg a pezsgőt, mert igazam lett a végkifejletet illetően) és beszélhettem Molnárékkal. Magam három főszerkesztő visszautasítása után adtam le első, a témával foglalkozó cikkemet a Magyar Demokratának, bár sorozatomban már március 12-én utaltam az eseményre, de akkor még nevek nélkül. Aznap a Kacsa lehozott egy olyan dezinformatív cikket, amely - hangzatos címe ellenére - egyértelműen Szekeresék mosdatása volt. Erről árulkodott, hogy az ott közölt dokumentum csak az ellenérdekelt féltől kerülhetett az újsághoz, hiszen Molnárék nem rendelkeznek vele. Végül a március 19-i számban kezdtem publikálni a Szekeres-sagát. Bár néhány cikk megfordult az ÉS-ben is, csak március 20-án jelent meg végre ott is egy olyan kiváló összefoglaló, amivel már a főszerkesztő is elégedett volt. (Ennek köszönhetően itt most egyes részleteket elhagyhattam.)
Az ÉS összefoglalása után már nem lehetett az ügyet (teljesen) elhallgatni. A Kovács-Tarnói párost Pulitzer díjuk után behívták a Nap-keltébe, ahol volt egy félénk mondat legújabb művükről is. Március 24-én már a Világgazdaság is nekibátorodott, és hírt adott arról, hogy a rendőrség visszautasította a Szekeresné elleni nyomozást köz- és magánokirat-hamisítás miatt. Másnap már a Magyar Hírlap egy publicisztikája is foglalkozott a témával, a Magyar Demokratában megjelent a következő cikk, sőt a Mancs is nekibátorodott egy rövid hír erejéig. (Ebből kiderült, hogy Szekeres nem válaszolt megkeresésükre.) De az ÉS-ben 27-én lehozták Szekeres Imre válaszát. A frakciótulajdonos a jereváni rádió híreihez hasonlította az ÉS cikkét, sajnálkozott, hogy nem kérdezték meg előtte, és megjegyezte. ?ez az általam eddig becsült orgánum a Kacsához és a Magyar Demokratához csatlakozik az ellenem indított politikai célú lejárató kampányban." (Ezzel el is árulta a ?kacsázás" célját: lejáratni a többi lapot.) De hát ő ne tudná, hogy egy politikussal szembeni bármilyen kritika eleve politikai dimenziót kap? Azzal viszont ezt a lapot nem vádolhatja, hogy nem volt kíváncsi ellenérveire. Hetek óta íróasztalán van a Magyar Demokrata interjú kérelme is...
A Népszabadságban is megjelent az első Szekeres-cikk Eörsi István tollából (március 28.), bár a kétfrontos harc jegyében található benne egy Fidesszel és a hozzá közel álló lappal szembeni oldalvágás is. Az SZDSZ egyre erősödő érdeklődését mutatja, hogy a szombati Népszava is beszámolt az előző napi bírósági döntésről. Tudniillik most folytatódott a birtokháborítás per. A VII. kerületi önkormányzat megint kitett magáért, ugyanis nem juttatta el az iratokat, a független magyar bíróság pedig elnapolta a tárgyalást. A választások utánra...
Ez történt lapzártáig. Természetesen várható a visszacsapás. Meg a személyre szabott kellemetlenkedés. Bár villamos még nem ütötte el Molnárékat, az APEH már napok óta vizsgálgatja az Universum Kft. iratait. (Szeretettel várom én is őket.)
Már csak egy kérdésre nem kaptunk választ. Mostanában tervezik aláírni a pártok a választásokra vonatkozó etikai kódexet. Az MSZP részéről vajon kampányának vezetője, Szekeres Imre vesz részt ezen az aktuson?
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=90&na_step=30&t=1000267&na_order=

kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 07:56 | Sorszám: 2
rezső válasz | megnéz 1998.03.20 01:30:00 (12)
EGYMÁS KÖZÖTT VAGYUNK
?Nekem Máté Laci gyerekkori cimborám"
A történet a rendszerváltozásnak nevezett, többfelvonásos svihákság hajnalán kezdődött. Molnár Gábor fiatal közgazdász akkori cége egy külföldi befektető megbízásából szállodaépítéshez keresett helyszínt Magyarországon. Így jutott el Molnár Veszprém megye szintén fiatal tanácselnök helyetteséhez, Szekeres Imréhez. Bár a tervezett üzletből akkor semmi sem lett - a fehérterroros Grósz-beszéd hatására a potenciális befektető hátat fordított hazánknak -, a kapcsolat megmaradt.
KECSKÉS JÁNOS
Sőt, amikor Szekerest az MSZP ügyvezető alelnökének választották és a fővárosba költözött, kifejezetten szorossá vált. Már csak azért is, mert a kezdetben a ?párt" által szerzett lakásban élő Szekeres házaspárnak nem sok ismerőse volt Budapesten. (Szekeres nyilatkozta is egyszer, hogy Horn Gyulával is csak azután találkoztak életükben először, hogy közvetlen munkatársának választotta meg a kongresszus.) Ekkor ismerkedtek össze a feleségek, Szekeresné dr. Vásárhelyi Katalin és Molnárné Papp Judit is. Amikor pedig Szekeresék eladott veszprémi házuk árából építkezni kezdtek Budán, a telkük közelében lakó Molnáréknál helyezték el azokat a veszprémi bútorokat, amelyek nem fértek el a Duna-parti lakásba, sőt némi építkezéshez szükséges anyagokat is. Panaszkodtak is gyakran Szekeresék, hogy nem győzik pénzzel az építkezést. Aztán egy csapásra elmúlt a pénzzavar, gyorsan felépült a ház és - ahogyan az már a sikeres emberek esetében történni szokott -, hirtelen annyi barát, annyi neves ember vette körül őket, hogy a házavatóra meghívott Molnárék csak kapkodták a fejüket, hiszen annyi, általuk korábban Szekeresék környezetéből nem, csak a televízióból ismert, híres emberrel találkoztak. Olyannyira konszolidálódott a Szekeres család anyagilag, hogy még a korábban Molnáréknál elhelyezett tárgyaikra sem volt már szükségük, sőt az építkezés befejezése után arra is futotta, hogy dr. Vásárhelyi Katalin egyszemélyes részvénytársaságot alapítson, a törvényben előírt tíz millió forintos alaptőkével. Az 1996 januárjában bejegyzett NOLDA Kereskedelmi és Műszaki Szolgáltató Részvénytársaság Fenyő János cégének, a Viconak egyik ingatlanában, a Bég u. 3-5 szám alatti irodaházban kezdett el működni, de telephelynek Szekeresék budai lakása is megneveztetett. (Tevékenységi körei közül első két helyen a gépjármű üzemanyag nagy- és kiskereskedelem lett bejegyezve.) A két házaspár közötti jó kapcsolat és teljes bizalom jele, hogy az elnök, vagyis dr. Vásárhelyi Katalin Molnárékat kérte fel igazgatósági tagnak. Ők ezt anyagi ellenszolgáltatás nélkül vállalták, és még csak aziránt sem érdeklődtek, hogy mivel is foglalkozik valójában a cég. Eme igazgatósági tagságuk mindaddig fennmaradt, amíg a Nolda át nem alakult MEVI Rt.-vé és le nem költözött Fonyódra - vagyis 1996 novemberéig. (Miként a múlt heti Demokratában említtetett, éppen akkortájt került a parlament elé a képviselői összeférhetetlenségi törvény. A nevet és tulajdonost változtató cég felszámolása egyébként tavaly májusban megkezdődött.)
Molnárék pedig ettől függetlenül végezték szokásos munkájukat, hiszen évek óta nyaranta ifjúsági hotelekként funkcionáló egyetemi kollégiumokat működtettek saját cégükkel, a még 1989-ben alapított Universum Kft-vel. Működésükben segítségükre volt Szekeres Imre is, hiszen amikor Molnár elpanaszolta neki, hogy nem kapnak engedélyt vendégek szervezésére az egyik nagyvállalattól, mivel az egy külföldi állampolgár cégét preferálja, a szocialista politikus pedig a korábbi rendszerből magával hozott szokásként rögtön telefon után nyúlt. A felhívott a vezérigazgató ezek után ?természetesen" fogadta Molnár urat. Tíz perc beszélgetés után odahívta illetékes beosztottját, aki ?természetesen" úgy döntött, hogy nemcsak a konkurencia, hanem az Univerzum is megkapja ezt a lehetőséget. (Azóta már több cég is végezhet ilyen szolgáltatást, de némelyik külföldi érdekeltségű közülük nem is kis problémát okoz. Ezt például a Forró Tamás által a tavaly augusztus 28-i Nap-kelte Kinn, padon című műsorában Székely Györggyel, az IKIM illetékesével készített interjúból tudhatjuk.)
Molnárék álma az volt, hogy egy olyan, kvázi saját, ifjúsági szállodát működtessenek, amelyik egész évben fogadhat vendégeket. Erre viszont semmi reményük nem lehetett, hiszen sohasem tudtak banki kölcsönt szerezni semmilyen gazdasági tervükhöz. Ők is saját bőrükön tapasztalták azt, amit sokan hangoztatnak: megfelelő ismeretség - netán korrupció? - nélkül képtelenség hitelt szerezni.
Amikor egyszer dr. Vásárhelyi Katalin felvetette, hogy ?csinálni kellene már valamit", vagyis valami jó vállalkozásba kellene fogni, tehát ezt az álmukat, tervüket adták elő. Szekeresék rögtön kérték az üzleti tervet, mondván, ezen múlik, tudnak-e támogatást, tőkét szerezni hozzá. Nemsokára megjött a jó hír: megfelelő a terv, sőt befektetőt is találtak. Régi barátjukat, Tatár Györgyöt a Boma Kft. tulajdonosát. (Tatár figyelemre méltó egyéniség. Mondhatni, a sikeres hazai vállalkozó egyik archetípusa. A Reemstma magyarországi képviselője nevét a szolnoki Kőolajkutató Rt privatizációs botránya idején ismerhettük meg. A kiváló ukrán kapcsolatokkal rendelkező üzletembert a HVG 1997 október 25-i számában a ?Konzervgyári ügylet, Bank mos bankot" című cikk így mutatja be: ?Tatár György olajmérnök a hetvenes években hagyta el az országot, s a nyolcvanas évek közepétől üzleti kapcsolata volt az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszttel, nemrég pedig több kísérletet tett a szolnoki Kőolajkutató Rt. felvásárlására. A kalandos üzletember 1989-től különféle érdekeltségeinél ... menedéket adott olyan egykori MSZMP-s tisztségviselőknek, mint a hajdani budapesti tanácselnök, majd gazdaságpolitikai kb-titkár Iványi Pál vagy a nem kevés vezető párt- és állami funkciót viselt Maróthy László. A nagyvonalú Tatár - a HVG információja szerint - rendszeres nyugdíj-kiegészítést folyósított Grósz Károlynak is." De Gyenis Ágnes cikkéből kiderül, hogy a mai szocialista politikusok és üzletemberek közül nemcsak hozzájuk és Szekereshez fűzi jó kapcsolat, hanem Tonlor Hungary Pénzügyi Befektetési Tanácsadó Rt-én keresztül Lascsik Attilához, az ÁPV Rt. 1996 nyarán menesztett vezérigazgatójához, aki a Tonlor elnöke, és Jassó Mihályhoz, az MSZMP volt budapesti első titkárához, a politikai bizottság volt tagjához is, aki a tanácsadó cég felügyelő bizottságának tagja. Ugyanis a Tonlor annak a Holmar B. V.-nek kizárólagos tulajdona, ami mögött a HVG információja szerint Tatár György áll...)
Az ígéret alapján megkezdték egy szállodának alkalmas telek, vagy épület keresését. A két hölgy hetekig járta a várost, bújta a hirdetéseket, mígnem rábukkantak az Ingatlanpiacban, hogy a VII. kerületi önkormányzat árverésen értékesíti a Nyár u. 6 alatti épületet. (Ott voltak valaha az Ezermester vállalat irodái, de akkor már az önkormányzat tulajdona volt az épület és három éve üresen állt. A testület úgy döntött, hogy száz millió forintért árverésre bocsátják.) Bár az árverést egy nappal lekésték, szerencséjük volt, mert a licitálás sikertelenül zárult. A kerületnél még örültek is, hogy jelentkezik egy vevő. Bár végig korrekt tárgyalások folytak, és semmi protekciót nem kértek, mégis kedvezőbbre változott a légkör azután, hogy dr. Vásárhelyi Katalin otthagyta cégjelzéses névjegyét. A következő tárgyalásra Molnár Imre ment el, és ekkor az önkormányzat munkatársa, H. úr megjegyezte: ?Molnár úr, nem is mondta, hogy a Katalin asszony egy ismert magyar politikus felesége." ?Mire tetszik gondolni" - kérdezett vissza Molnár. ?Jaj, ne csinálja ezt Molnár úr, nekem a Máté Laci gyerekkori cimborám, úgy hogy egymás között vagyunk. Nyugodtan elmondhatja."
És ha már ?egymás között" voltak, az ügy is gyorsan sínre került - lehetőséget kaptak, hogy kikiáltási áron vegyék meg az ingatlant. Vitték a hírt Tatárhoz, és kérték a pénzt. Ő viszont előbb kikötötte az épület statikai ellenőrzését, majd a szálloda tervezését. Megtörtént, de akkor új tervet követelt, és egy általa preferált nagy nemzetközi céget jelölt meg ennek elvégzésére. Ennek is eleget tett a két házaspár, és bizony fejenként bő félmillióba került nekik mindez.
Időközben, - 1996 áprilisában -, Molnárék új céget alapítottak, az Universum Youth Hostels Kft.-t, hogy ezáltal is leválasztódjék ennek a hotelnek az üzemeltetése korábbi tevékenységüktől. Az elképzelések, illetőleg a megállapodásuk szerint a keletkező nyereséget három részre osztották volna az ötletgazda és majdan működtető Molnárék, a tőkét biztosító Tatár György és az őket összehozó, a tárgyalásokat koordináló Szekeresék között. Amikorra viszont a holland-magyar vállalkozó kérésére utánanéztek a kerületi rendezési tervnek, megszereztek az épület szállodává alakításához minden engedélyt, Tatár György átmeneti pénzzavarra hivatkozva visszalépett a közös üzlettől.
A hotel megteremtéséért addig sokat dolgozó hölgyek teljesen elkeseredtek. Eredetileg ugyanis arra számítottak, hogy a megvett ingatlant fedezetként használva, hitelt vesznek fel az épület átalakításához. Utolsó esélyként ekkor mesélte el Papp Judit Szekereséknek, hogyan csinálják ezt Nyugaton. Ott bevett szisztéma, hogy vagy egy bank, vagy egy nagy építőipari cég megvesz egy ingatlant, majd felújítja - amiben abszolút semmi kockázata nincs, mert az övé marad az ingatlan, sőt a felújítással értékesebbé is válik. Az ingatlant működtetésére vállalkozó cég pedig - gyakorlatilag a lízinget és a haszonbérletet összekötve - törlesztéseivel megvásárolja azt.
Dr. Vásárhelyi Katalin rögtön látott esélyt a folytatásra, mert miként mondta is, több bankos ismerősük van. Néhány nap múlva telefonált is, hogy Princz Gábor, vagyis a Postabank hajlandó segíteni. Innen ismét felgyorsultak az események. Először a POSTABANK INVEST Rt. elnök vezérigazgatója, dr. Kővári László foglalkozott az üggyel, majd sor került a Dóm Építőipari Rt. bevonására is.
A Dóm Rt. nemsokára országosan is ismertté vált, hiszen az Új Magyarország ismertette Horn Gyula villaépítkezésében játszott szerepét. A vállalatot egyébként még 1991-ben alapították Komlón, majd Szekszárdra tették át székhelyét. A választások után, 1994-ben hatalmas tőkeemelést hajtott végre, többek között a Dunaholding és a Postabank Invest Rt. közreműködésével. (Ezért Kővári úr a Dóm Rt. felügyelőbizottsági tagja lett, 1994 szeptember 30-tól 1996 május végéig.) Ezután kezdődtek nagy építkezései a fővárosban.
A Molnár-Szekeres házaspár megálmodta szálloda kivitelezésére - ez a megoldás már jócskán eltért a nyugati modelltől - a Dóm Rt külön céget alapított 1996 júniusában. Az ERNITUS Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Kft.-t. A dolgot annyira bizalmi jellegűnek ítélték, hogy a Kft. ügyvezető igazgatója a Dóm vezetőjének, Juhász Józsefnek felesége, Juhászné Fancsali Mária lett. Végül is ez a Kft vált a tulajdonosává - ügyesen lealkudván a vételárat - 90 millió forintért, a volt Ezermester székháznak, a jövendő Marco Polo Hostelnek. Az Ernitus Kft. kért és kapott a felújításhoz hitelt a Postabanktól, és végeztette el a szállodává alakítást nagyjából 200 millió forintért a DÓM Rt.-vel. (A dolgot Molnárék sem befolyásolni, sem ellenőrizni nem tudták, ugyanis a céggel kizárólag dr. Vásárhelyi Mária tartotta a kapcsolatot.)
Bár a korábbi megállapodásuk szerint a Szekeres család is kapott ötven százalékos tulajdonrészt a Molnárék által a Marco Polo üzemeltetésére alapított Universum Youth Hostels Kft.-ben, és dr. Vásárhelyi Katalin is igazgatósági tag lett 1996 június 14-én, csak néhány napig tartott ez az állapot. Június 26-án ugyanis személyes okokra hivatkozva visszavette pénzét és lemondott igazgatósági tagságáról. Néhány nappal korábban jelentek meg ugyanis az Új Magyarország Horn és Szekeres építkezésének hátterét firtató cikkei.
Az épület felújítása, átalakítása ezen zavaró körülmények ellenére is megkezdődött. Még a nyáron felvonult az építőipari cég a Nyár utcába, bár igen óvatosak voltak. A bekerítő paravánokon látható volt a DÓM felirat. Ezért augusztusban két segédmunkásnak az volt a dolga napokig, hogy ezt lekaparják róluk...
(folyt.köv.) http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=120&na_step=30&t=1000267&na_order=
kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 07:54 | Sorszám: 1
rezső válasz | megnéz 1998.03.18 17:05:00 (topiknyitó)
Mivel a Kacsa már elkezdte a dezinformációt Szekeres-ügyben (amit írt könnyű cáfolni, meg rá lehet legyinteni: ez is csak kacsa...) elkezdem. Ez a jéghegy csúcsából egy kis szilánk. Az egyik főszerkesztő azt mondta rá, hogy nincs benne törvénytelenség. Ha az adófizetés elóli kibújást meg a potenciális közokírathamisítást nem tekintem annak, akkor tényleg nincs. Meghát a "független bíróság" sem ítélte el miatta. De akkor bírósági ítélet hiányában ne tegyünk semmit szóvá?

BUDAPEST, A LAGUNÁK VÁROSA
Valószínűleg nem igen akadt olyan adózási téma az elmúlt években, amivel többet vergődött volna törvényhozásunk, mint a cégautók magánhasználatának kérdésével. Ugyanis az emberek előszeretettel használtak cégtulajdonként feltüntetett autókat saját, személyes célokra, hiszen így az autó fenntartására fordított összegeket költségként számolhatták el. A Pénzügyminisztérium viszont nem szívesen mondott le arról a pénzről, amit ezáltal az adó bevételekből vontak ki az ügyesek. Több kísérlet történt, hogy elkülönítsék a használat jogcímét, de végül is átalány jellegű adót vezettek be - mivel egyértelmű, hogy magánszemély számára jövedelem keletkezik (1996/122. APEH iránymutatás) -, amit cégautó adónak hívnak. (1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról 70. §) Azért döntöttek az átalányfizetés mellett, mert nem lehet bizonyítani, hogy milyen mértékben használják az érintettek magáncélra az autót, tehát nem lehet kimutatni, hogy mennyi jövedelmük keletkezik.
Ezt az adót havonta kell annak a cégnek fizetnie amelyik az autót üzemelteti. Ugyanakkor az Szja tv. 70. § (7) szerint ?A kifizető írásban megállapodhat a magánszeméllyel, hogy a havonta fizetendő adót a magánszemély fizeti meg." Lehet mentességet is szerezni az adófizetés alól, de csak akkor, ?ha a személygépkocsi tulajdonos (üzemeltető) kifizető a magáncélú használat hiányát az adott személygépkocsira vonatkozó útnyilvántartás és a kilométeróra állás alapján hitelt érdemlően bizonyítja." (1997/131. APEH iránymutatás.)
Természetesen ezzel az átalányadózással még nem zártak be minden lehetőséget, az ügyesek továbbra is ki tudnak bújni az adófizetés alól. Még a politikai elitet is megérintette a probléma, amikor tavaly nyilvánosságra kerültek az országgyűlési képviselők vagyonbevallásai. Emlékezhetünk, hogy akkor milyen jót szórakoztak egyes újságírók cikkeikben azon, hogy a képviselők egy részének családja még autóval sem rendelkezik. Ezt a ?szegénységi bizonyítványt" Pusztai Erzsébet szóvá is tette a parlamentben. Elmondta, hogy a nyilvánosságra hozott okmányokban nem szerepel a családtagok vagyona, a bankszámla és a részvénytulajdon, sőt még a magánhasználatú cégautó sem. De adjuk át a szót a jegyzőkönyv minket érdeklő részének: ?PUSZTAI ERZSÉBET: (...) Ez a törvény és ez a végrehajtás így nem azt a hatást érte el, amit szerettek volna: hogy a kedélyek megnyugodjanak és a gyanakvás csökkenjen, sőt, sajnos éppen az ellenkezőjét. Az a tény, hogy a kormánypárti padsorokban ülő néhány közismert nagyvállalkozó - akik ezt hirdették is magukról mint ügyességük bizonyítékát - vagyonnyilatkozata bár törvényes, de még az általuk használt nagy értékű gépkocsikat sem tartalmazza, hiteltelenné teszi az összes képviselő vagyonnyilatkozatát. (...) a törvény nem azt a hatást érte el, mint amit önök szerettek volna, sőt tovább rombolták a Ház és a képviselők hitelét és tekintélyét.
Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)
ELNÖK: Megkérdezem, hogy kíván-e valamelyik frakció reagálni erre a napirend előtti felszólalásra. (Senki sem jelentkezik.) Nem kíván."
De nemcsak ott nem reagált rá senki, hanem a sajtó sem kezdett el érdeklődni. (Csupán a Magyar Nemzet 1997. május 14-i száma adott hírt erről a felszólalásról.) Pedig nem lett volna nehéz néhány esetnek utána nézni. Például annak, amit a Népszabadság 1997. május 8. számában is megírtak: miképpen lehetséges, hogy a Szekeres családnak egyáltalán nincs autója. Ugyanakkor széles körben közismert, hogy a szocialista frakcióvezetőt Volvóval hordja sofőrje, felesége pedig egy laguna kék Renault Lagunával közlekedik. Amilyen szűkszavú a politikus vagyonbevallása (csupán a két lakását szerepelteti, de például szó sem esik benne az ott található műtárgyakról) olyan változatos ennek a kék autónak a sorsa. Információink szerint a kocsit és kulcsát még 1995-ben nyújtották át Szekeresné dr. Vásárhelyi Katalinnak. Az autó forgalmi engedélyébe akkor Vásárhelyi Katalin saját cége, a NOLDA Rt. lett bejegyezve. Ettől a cégtől viszont Szekeresné megszabadult - éppen akkor, amikor az összeférhetetlenségi törvény a parlament előtt volt. (Átkozott legyen, ki rosszra gondol!) Bár a NOLDA nevet váltott és MEVI Rt. lett, valamint vidékre is költözött, sőt dr. Vásárhelyi Katalinnak sem maradt semmi köze az időközben végelszámolás alá került céghez - az autó immár MEVI tulajdonként falta a kilométereket. A végelszámolás megindulása előtt két hónappal, 1997 márciusában viszont ?átigazolt" a Renault. Ekkor a NOLDA-MEVI új elnök vezérigazgatója 2 100 000 forintért eladta az Universum Youth Hostels Kft.-nek.(Az adásvétel tanúi Szekeres Imre és dr. Vásárhelyi Katalin voltak.) Nemsokára dr. Vásárhelyi Katalin is követte a személygépkocsit, ugyanis július 28-tól kinevezték a Renault-tulajdonos Kft. alkalmazotti ügyvezető igazgatójává. Ezt a tisztséget december 15-ig, visszahívásáig töltötte be. Azt nem tudni, hogy korábban ki fizette a Renault után a cégautó adót, de az biztos, hogy amíg hivatalosan az Universum Youth Hostels Kft. tulajdona volt, addig ez a cég ilyet nem fizetett. Ugyanakkor a törvényben előírt írásbeli szerződést sem kötött a Renault Lagunát használó dr. Vásárhelyi Katalinnal arról, hogy ő fizetné utána a cégautó adót.
De az autó tulajdonosváltása ezzel még nem ért véget. 1997 december 11-én dr. Vásárhelyi Katalin az Universum Youst Hostels Kft nevében átvett 2 100 000 forintot a Renaultért az Argonat Kft. ügyvezetőjétől, dr. Vásárhelyi Katalintól. (A hölgy ugyanis november végén új céget alapított, az Argonat Kft.-t.) Majd ezt a pénzt dr. Vásárhelyi Katalin felvette az Universum Youst Hostels bankszámlájáról, ugyanis az autó bevitelekor kötött szerződésük értelmében a Kft. a személygépkocsival kapcsolatban nem támaszthatott semmiféle igényt.
De nemcsak ennek a gépkocsinak volt ilyen kalandos sorsa, hanem ?egyéb tárgyi eszközöknek" is. November végétől december közepéig ugyanis dr. Vásárhelyi Katalin Braun 60 9525 szájápolótól kezdve hajszárítón keresztül a különböző bútorokig több tételben számlázott át eszközöket az Ernitus Kft. és az Argonat Kft. számára. (Azért kellett így, időben elcsúsztatva végezni a műveletet, mert ha készpénzfizetéssel ugyanannak a cégnek 15 napon belül számláznak, nem lehet visszatéríteni az áfát.) Még a visszahívása utáni napon, december 16-án is - amikor itt elméletileg már nem volt aláírási joga -, számlázott le tárgyi eszközöket az universumos dr. Vásárhelyi Katalin az argonatos dr. Vásárhelyi Katalinnak. A bútor lista egy része: dohányzóasztal (Ronald Schmitt, 146 000 forint), íróasztalszék (Martin Stoll 200 000 Ft.), szekrénysor (Misura Emme 988 000 Ft.) és például a minőségi hivatali munkában nélkülözhetetlen két falikar (Icaro 62 000 Ft.). Majd dr. Vásárhelyi Katalin hasonló módon vette fel ezt a pénzt is, ugyanis ezekre a tárgyakra is ugyanolyan szerződést kötöttek, mint az autóra. Nehezen is lehetett volna másképpen, hiszen ezek a ?tárgyi eszközök" az Universum Youst Hostels Kft-nél eltöltött hónapok alatt is Szekeresék budai villájának dolgozószobájának voltak megtalálhatóak. Sőt, már akkor is, amikor a NOLDA Rt. még a Vico birodalom Bég utca 3-5 alatti ingatlanában működött. (Népszava 1997 február 18.)
Természetesen a fentebb leírt, etikusnak nehezen nevezhető manőverek hazánkban nem tekinthetők törvénytelennek, sőt bocsánatos stikliknek számítanak. Bár némely kérdésben (cégautó adó, aláírási jog) valószínűleg a bíróság is elismerné, hogy nem a jogszabályoknak megfelelően történtek, de az ilyesmit nálunk nem igen szokták büntetni. Nem is képes jogállamunk ilyen piszlicsáré ügyekkel foglalkozni, hiszen ott van az a sok közüzemi díjat nem fizető, elvetemült megélhetési bűnöző!
A polgár pedig töprenghet. Miért van az, hogy nemcsak az APEH nem tudja nyomon követni hogyan keletkezik a jövedelem - például a cégautók esetében -, de a parlament sem képes olyan vagyonnyilatkozatot előírni saját tagjai számára, hogy követni lehessen általa miképpen is keletkeznek a politikusi vagyonok? Idővel rá kell döbbennie, hogy az adózás alóli kibújás lehetőségeit oly ügyesen kihasználó üzletemberek politikusként valahogy lebénulnak a nagy felelősség súlya alatt, és nem képesek olyan törvényeket alkotni, amelyek arányos közteherviselésre köteleznék a tehetőseket.
De az már kezd megvilágosodni előtte, hogy miért
olyan szegények a villákat építő politikusok.
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=150&na_step=30&t=1000267&na_order=

kutato
  Válasz | 2004. augusztus 22. 07:53 | Sorszám: 0
Labdaba rughat?
Borzalmas..

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola