Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Valami nagy-nagy rendet kéne rakni !

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Valami nagy-nagy rendet kéne rakni !
jbatky
  Válasz | 2009. február 06. 21:43 | Sorszám: 599
Nekem az rémlik sok év után, hogy legalább 3 szabadságfokú, de nemlineáris (már megint ) rendszerekben fordul elő. Leírható determinisztikus pl. diff-egyenletekkel, jellemző a megoldások erős függése a kezdeti feltétel kis megváltozásától.

Nekem hirtelen időbeli folyamatok ugranak be, csak sosincs időm leemelni a polcról a Tél-Szépfalusy könyvet, amelyben sok példa van.

Mandelbrot-ról a fraktálok ugranak be, Anglia partvonala, Cantor-halmaz, Koch-görbe, ilyesmik. Meg ahogyan hozzááll a matematikai problémák megoldásához - de ez nem ide tartozik Arról hallottam, hogy az egyes fák fraktáldimenzióit fajfüggőnek tartják.

A dimenziókról még csak-csak akad valami a polcon, ha jól emlékszem, legalább 6-7-félét felsorolnak. Parcdiff. Abból nem volt sok, csak két félév, elejétől a disztribúciókig. Érdekes volt nagyon, de kikopott.

Áramlások... ez közelebb van hozzám.

(Buta kérdés) Mit gondolsz, le lehet írni -ha egyáltalán változik- egy jelenség fraktáldimenziójának változását az idő függvényében?

Részemről a pillangó-hatásban nem hiszek. Néhány tized milliwattból nem lesz egy hurrikánban sok ezer mérfölddel arrébb több száz-ezer gigawatt. A lepkét műholdról nem látod, a hurrikán meg akkora, mint a Mexikói-öböl. Csoda nincs, disszipáció van, a légkörben pedig hol van erősítő??

A tudományról: szerintem az agykutatás, a neurológia és a kvantummechanika/egyéb fizikai területek kapcsolata, az ember-universum viszony vizsgálata és a pszichológia elmélyülése, átgondolása (szellem-test-tudat-lélek) a trend. Persze lehet, hogy ezek könnyű dolgok, de én nehéznek érzem...

Előzmény: 597

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola