Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Laudetur

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Laudetur
SenKyse
  Válasz | 2012. október 30. 22:43 | Sorszám: 41
-kyse-
Laudetur Jesus Christus ! - In aeternum ! Amen.

Ez nagyon szép munka, kedves Erzsébet és István.
Igen, a Krisztus Pantokrátor – volt még akkor, a kezdetekben – az Igazság, képi alakban is.
Majd fokozatosan kiszorította a feszület - egészen az eltúlzott protestáns pietizmusig.
A kopt ortodox keresztények őrzik leghívebben a mai napig e lényegi vonást.
A múlt évben – maga Szt Márk evangélista utóda, III. Shenouda alxandriai pátriárka szentelte fel
Pestszentlőrincen, a Selmecbánya úti Szűz Mária és Szent Mihály arkangyal kopt ortodox
templomot, az elhagyott romos épületet. A református egyházközségtől vették, majd építették újjá.
Szt Márk evangélista, Alexandria első püspöke révén a tradíció megőrződött Egyiptomban.
Origenész és a patrisztikusok erős hatása nem merült el, nem hígult fel a felismerhetetlenségig
a modern útvesztőkben.
Krisztus Pantokrátor
Saját élményként tapasztaltam ezt, mégpedig Feldebrő XI.sz-i altemplomában, az Aba nemzetség
sírtemplomában. Egészen különös élmény ott lenni. Még oly szellemi –légies lehetett a világkép,
még nem merevedett le a nyugati-keleti kereszténység , hogy világias vonásokban küzdjön majd
egymás ellen.. Az altemplomban megilletődve jártam, majd a zárt szentélyrésznél feltekintettem-
és megrendülve láttam a Krisztus Pantokrátor falfestményt. Ott , ahol a pap is csak az oltárnál
felnézve láthatta, tejesen átélve pontifex-i feladatát. Igazság.
A hazugság árnyéka sem merülhet így fel.
Persze, nem lehet ezt teljességében elmondani, nincs is értelme, ezt átélni kell, csak átélésben van értelme.

Lesenceistvánd-Uzsaszentlélek.. Ádám Iván – a szegények jótevője – rajzai nagy kincsek.
Salföldet –magam is rajzoltam – még hasonló, mint az egyébként Veszprémben hozzáférhető
XIX sz-i rajzokon. De megvannak-e még Uzsa pálos kolostor romjai? A Szentlélek forrásnál?
hol máshol is lenne
..

Előzmény: 40

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola