"Rembrandt nem így festett volna meg egy hazug, álnok embert."
A véleményed szerint Rembrandt személyesen ismerte Pált (Saul rabbit)?*
A felelet: igen.
Még ha egy kicsit szerencsétlen a „személyesen” kifejezés, akkor is.
Nagy művészek- és itt valóban a legnagyobbakra gondolva- intuicióban egy személy feletti valóságban egészben látják az Egy –et. Ez az ihlet pillanata- és ha valamilyen technikában tökéletesítette magát, akkor ki tudja fejezni. Akkor még nincs kész, még a befogadónak életre kell kelteni a művet, közelíteni ahhoz a tudatállapothoz amiben létrejött, nyitottan.
Az egységben látás valóban azt egy más ontikus szinten látja, itt mindent tud, ez idő feletti, gömbszerű, amikor kibontja – egy szeletkéjét ábrázolja az időben , de az egész erejével.
A génius – azt jelenti őrangyal- aki felnőtt a saját őrangyalához, a génius személyfeletti.
Itt nincs, ahogy a keletiek mondják, hírnév- vagyon- rang utáni veszkődés-itt az igazság látható- erről beszél nekünk. A misztikusok, (Echart Mester, Seuse, Tauler) is így látnak és beszélnek az igazságról. Rilke mondja erről, neki a Duinói elégiákat egy angyal diktálta.
A racionális tudományos megközelítés analitikus, felboncolja az Egyet, közben eltűnik kezéből az élet, (sőt a fizikusok kezéből az anyag is- l. fizikai idealisták írásai), de ezt észre sem veszi, elemez. Úgy gondolom, rész szerint lesz az ismeret, akkor is , ha utána összetákolja a szétboncolt tetemet.
Valójában vannak a zsenik közt, kik tudományosan is megpróbálnak közelíteni- Leonardo, Goethe, vagy mások, több- kevesebb sikerrel. Valamint a nagy tudósok is átcsapnak az intuitív szférába- kemény munka után, mintegy megálmodják a felfedezésüket.
Azonban a középkor nagy szent tudósai Aquinói Szt Tamás, Canterburyi Szt Anzelm, Th.v Kempis (a praxis)- egység látásból közelítettek.
Egy hitrendszer dogmatikája nem érthető meg hit nélkül, ugyanúgy , mint Bach zenéje nem hallható, ha befogom a fülem, mert van egy olyan premisszám , hogy azt nem kell meghallgatni.
A szent iratok azért szent iratok mert egy isteni egységből való látásból erednek.
Nincs itt meg a hazugság lehetősége, és irgalmatlan az a megközelítés, hogy ezek valamilyen gazdasági- politikai- hatalmi célzattal keletkeztek, (marxi-lenini szinten van ez, nagyon lenn).
Ha nem szent, hanem racionális- tudományosan közelít valaki, zuhan rá, mint héja a mezei nyúlra,
a véres, széttépett tetem fölött ámulva megállapítja: hazugság, csalás, és selymetnyelt hangon nullázhatja le azok közléseit, akik ott jártak Isten országában, következtethet olyanra, éljen a globalizáció.
Valamint a maradékán egy hiéna röhögve elkarikatúrázgat.
*
Kívánom, neked Klaus Matefi,
hogy egyszer meglásd Isten országát.
*
Jó
* http://www.youtube.com/watch?v=IpV-Tm24Dnk
*
*
*