Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Éhségsztrájkoló jezsuiták... (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Éhségsztrájkoló jezsuiták...
kutato
  Válasz | 2011. március 17. 15:54 | Sorszám: 140
Nagyon érdekes, amit írsz..
Nehéz is, meg kell még emészteni..
Fluctuat
  Válasz | 2011. március 17. 07:06 | Sorszám: 139
Tehát Ulrich atya: igazából elkanyarodnék az ő személyétől, mert egy percig sem vonom kétségbe, hogy az egyházban sokféle emberre van szükség, s hogy nemcsak Szent Tamásra, hanem Nérei Szent Fülöpre is, nemcsak Szent Ignácra, hanem II. János-Pálra ugyancsak.

Ezen túlmenően azonban a marketing-gondolattal sajnos sok bajom van. Én is sokat éltem más országokban, elég sokáig, Dél- és É-Amerikában, Ny-Európában. Van tapasztalatom.

Tapasztalatom lényege ez: nagyon kevés olyan emberrel találkoztam, aki a valóságot oly mélyen, intelligensen, drámai erővel és átfogóan képes felfogni, mint a gondolkodó magyar ember -- amilyen Czakó Gábor író (s itt lehetne másokat is sorolni). Bizony szó sincs "pofára esésről", ha legjobbjaink intelligenciáját, gondolkodását vetjük össze a hollandéval, némettel, a spanyollal stb.

A magyar ember nemcsak mélyen lát, hanem találékony-intelligenciája is kiváló. Ugyanakkor a magyar ember kiszolgáltatott egy drámai hasadásnak testvérei körében -- és önmagában. Ez a hasadás talán történelmi eredetű, nem tudni. De az biztos, a magyar símán hagyja, hogy kilopják a szemét, elvegyék a földjét, megalázzák, meggyalázzák. Elbújdosik a nádasba, a Bakonyba, a világ ezer tájára, magába fordul... De ahol megbecsülik, ott a legkiválóbbak közé kerül.

Mármost a jelzett esetben valóban MÁSRÓL van szó, ugyanis nem látom sem a mélységet, sem a drámaiságot, sem a magunkba-fordulást. Ez tehát nem baj, csak más.

Az Egyház nyert-é a marketing-politikával? Úgy is kérdezhetjük: Sikeres volt-e az Ostpolitik? S itt a válasz egyértelműen az, hogy az Ostpolitik borzasztó volt. S az, hogy a marketing-politizálás következtében az Egyház globálisan nem jutott előre, mert ahol érvényesül, pl. Afrikában, ott a hitközösség vezette, nem az ügyes alkalmazkodási technikák. Ahol e technikákat kiemelten alkalmazták, pl. Ny-Európában, az Egyház perifériába szorult.

Mi ennek az oka? Az Egyház önmegértésének hiányossága. A tradíciók erősek, van újítási vágy is, az önmegértés azonban hiányos. Erre lenne példa az, ha valaki Jézust marketingezéssel gyanúsítja. Kérem szépen: az exegézis két évszázada után ne alkalmazunk ilyen olcsó, protestáns modernizáló értelmezést! Jézus egész alakját a hellenizmus legmélyebb tudása szerint, az egyházi hagyományok fényében kell értenünk. Ne csináljunk Krisztusból bohócot, Schillerből rappert, Beethovenból hip-hopot! Ez előfeltétel! Hanem értsük meg a régiek üzenetét annak teljes mélységében, értsük meg az idők jeleit, és folyamodjunk az egyház legmélyebb bölcsességhez, amely egy korszak végére és egy új korszak hajnalára vonatkozik. Valaminek vége van, valami más kezdődik, az Egyháznak a maga egészét kell adnia ebben, nem pedig marketing-politikát folytatnia helyi és talmi sikerek érdekében.

Tehát ennek fényében kell nézni az én kritikámat. Komolyságot kérek, szellemi színvonalat, teljes odaadást, a történelem, az idők megértését, a rossz nem-alábecsülését (ez mindig veszély, amikor valaki a szépítő-iparból érkezik). A rossz legkomolyabban vétele a kulcs. Erre utal egyébként már a Miatyánk is, amikor e pontnak oly jelentőséget juttat.

Ulrichnak pedig kívánunk erőt, egészséget. Megfigyeltem, hogy az elmúlt 2-3 évben a problémamegragadása nagyot fejlődött, és ma már sokkal pontosabban fogalmaz, mályebben lát, mint korábban. Tehát reméljük továbblépését e téren -- s én is remélem, hogy a saját ügyeimben nem maradok adós szeretettel, amivel mindannyian tartozunk egymásnak, Istennek.

bordür
  Válasz | 2008. május 17. 17:03 | Sorszám: 138
Az a baj hogy , az egyházi vezetés fél tőle. De ha mondjuk a hívek kezdenék el mondogatni........
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:59 | Sorszám: 137

http://hu.wikipedia.org/wiki/Keresztek_hegye
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:57 | Sorszám: 136
Hajrá!

/Ma MKRben hallgattam az Esterhazy János emlékműsort. Ebben javasolták, h a wallenberg szobor mellé a hasonló sorsú Esterhazy Jánso szobrát is fel kellene állítani.


/Esterházy szerint Trianon a magyar holocaust! Sajnos, igy van, de mondani, gondolni még most sem szabad..

kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:54 | Sorszám: 135
+t, +m
bordür
  Válasz | 2008. május 17. 16:54 | Sorszám: 134
Vagyunk néhányan akik szeretnénk a magyar nyelvetrületen üldözött és megölt papok és szerzetesek emlékére egy emlékművet állítani.Valami olyasmit, mint amilyen a keresztek hegye Litvániában.

(Lehet érte imádkozni, ha valaki esetleg segíteni akarna.)

kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:54 | Sorszám: 133
Igen, hallottam erről. Nagyszerű ember!
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:53 | Sorszám: 132
Utána, alkalmam volt beszélgetni egy kicsit vele. Nagyon tiszteli a nőket, mint alkotókat, kutatókat! Úgy látja, h egy nőnek duplán kell teljesíteni, h számításba vegyék! Nőpárti vagyok, mondta!

Elmondtam neki, mennyire hatással volt rám, hogy méltósággal felsorolta az összes szente, boldogot, s mi ormoltuk: könyörögj érettünk..

Azt mondta, máskor énekelni is szokták ezt, de most egy erősség, aki besegített volna a hangjával, nem volt ott.

bordür
  Válasz | 2008. május 17. 16:51 | Sorszám: 131
Sajna akkor nem, de volt már szerencsém hozzá.
Néha együtt cigányozunk.
Van neki egy cigánypasztorációs műhelye.
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:50 | Sorszám: 130
Igen, nagyon-nagy átéléssel beszélt!
(Ott voltál?
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:48 | Sorszám: 129
/A magyar egyházban további előkészületek folynak szentté, ill. boldoggá avatási ügyekben. A történelmi személyiségek közül Boldog Özsébet, az egyetlen magyar eredetű férfi szerzetesrend, a Pálos Rend alapítóját, vagy a minorita Kelemen Didákot említhetjük. A huszadik század emlékezetes alakjai közül Kaszab István és Batthyány Strattmann László ügyével már hosszabb ideje foglalkozik az egyház.

Minden egyházellenes diktatúra, akár az ószövetségi időkre, akár a keresztényüldözés első századaira vagy az elmúlt évtizedekre gondolunk, névtelen vértanúk és szentek hatalmas seregét adta a világnak, és magvetésük mindig termékennyé tette az egyházat. Közülük Mindszenty Józsefnek, Magyarország hercegprímásának és Márton Áronnak, Erdély nagy püspökének boldoggá avatási előkészületei már túl is jutottak a munkaigényes anyaggyűjtési fázison. Újabb nevek is felkerültek a "jelöltek" közé. Ilyen pl. Bogdánffy Szilárd, nagyváradi vértanú-püspök neve, vagy Scheffer János, szatmári püspöké, aki szintén kommunista börtönökben szenvedett és halt meg. Még folyamatban van a gyűjtő- és feldolgozó munka Romzsa Tódor kárpátaljai görög katolikus vértanú püspök ügyében. A legújabban indított, de nagyon gyorsan haladó ügy a Salkaházi Sára, szociális nővéré, aki az üldözött zsidókkal tudatosan közösséget vállalt, és ezért lőttek a Dunába 1944 decemberében.
http://www.freeweb.hu/iksz/dkf/28/boldog2.html

Őket mind említette Józsi atya, úgy emlékszem..

bordür
  Válasz | 2008. május 17. 16:48 | Sorszám: 128
Hofher atya nem semmi.
Én is nagyon szeretem.
Gyógypap.
kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:45 | Sorszám: 127
Józsi atyából, azt hiszem a pünkösdi Szentlélek szólt!
Elsorolta a bevezető ige részeként, az összes szentet, beleértve az áropádházi szenteket s boldogokat..

s "könyörögj érettünk" (szegény magyarokért..gondoltuk) s mondtuk közösen minden név után. Nagyon-nagyon megható volt, beleborzongtam. Lélegzetvisszafojva figyelt, mindenki.

S ekkor a szószék mögül megszólalt egy mobiltelefon..
először csak halkan, majd egyre hangosabban..Végül Józsi atya odament s a telefon elhallgatott! Józsi atya: Kaszab István volt, reklamlt, h kihagytam - dehát még nem zárult le az Ő boldoggá avatási eljárása, nem idézhezttem..

kutato
  Válasz | 2008. május 17. 16:37 | Sorszám: 126
".. És tetszik az életből kiragadott példád ! "
- Neked szólt!
Rendes Kis
  Válasz | 2008. május 17. 16:04 | Sorszám: 125
Jól beszél Csath Magdolna !

(Az a baj, hogy nem csak az utolsó 10 évünk - amelyet a sírban töltünk ez árnyékvilág helyett - hanem az azt megelőző 40-50-60 évünk is nagyon más, mint a jól élőké ...)

... És tetszik az életből kiragadott példád !

kutato
  Válasz | 2008. május 17. 14:55 | Sorszám: 124
Csath Magdolna volt a tegnapi tanúságtevő!
Nagyon-nagyon szomorú (de nem új) dolgokat mondott!

Pl
- a magyar, 55-65 éves férfiak halandóbbak, mit a 70es években!
- a magyarok átlagéletkora 10 évvel marad le az EUs országban átlagostól!

A legfontosabb, amit mondott: h össze kellene fognunk, és egymásba lelket önteni: h igenis, lehet jobb, lehet változtatni! És, ne a vezetőktől, ne az Eu-tól várjuk a változást! Magunkban - a környezetünkben kell elkezdeni!

/Pl a Méhest alapítani

Rendes Kis
  Válasz | 2008. május 14. 20:38 | Sorszám: 123
Csakugyan, ez a logika is működik (az oltár és a trón összefogása = a félelem) ... csak furcsa
bordür
  Válasz | 2008. május 14. 15:07 | Sorszám: 122
Má miért nem a félelem ellen hisztiznének?
Csak nem a félelemért?:-)
SenKyse
  Válasz | 2008. május 14. 12:36 | Sorszám: 121
Papkirály. Árpád, Ábrahám, Melkizedek,
Nagy erő,ha valóban az és nem bitorolja e címet.
Amikor a bölcsesség és heroikus erő még együtt van.
Rendes Kis
  Válasz | 2008. május 14. 11:10 | Sorszám: 120
Nem a félelem ellen hisztiztek, hanem (amitől féltek): az oltár és a trón összefogása ellen ...
bordür
  Válasz | 2008. május 14. 10:10 | Sorszám: 119
Nem értem mire célzol.
Rendes Kis
  Válasz | 2008. május 14. 09:33 | Sorszám: 118
a félelem, az oltár és a trón összefogása ellen

Innet (a "félelem" megől) nem hiányzik 1 "miatt" ?

kutato
  Válasz | 2008. május 13. 18:01 | Sorszám: 117
"Valamikor kedvencem volt Pierre Teilhard de Charden, jezsuita atya"

Nekem most ő a kedvencem!
Nézz be ide is! http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=17&t=4

bordür
  Válasz | 2008. május 12. 21:54 | Sorszám: 116
A világ boldogabbik felén, nem elképzelhetetlen, hogy egy pap, vagy szerzetes politizálhasson, de nálunk elképzelhetetlen.
Mesterségesen gerjesztett hisztéria, amit a "szabókőművesek" indítottal a félelem, az oltár és a trón összefogása ellen.:-)

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola