Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Éghajlat Könyves-Kávézó (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Éghajlat Könyves-Kávézó
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:36 | Sorszám: 34
Végigmenni
2005. Június 30. I szám


Van egy út, mely a világörökség része. Nyolcszáz kilométer hosszú, ezernyolcszáz épület, történelmi műemlék szegélyezi. A francia Pireneusokban, az Atlanti óceántól 60 kilométerre, Saint-Jean Pied-de-Port-nál kezdődik, és Santiago de Compostelába vezet, melyet II. János Pál pápa az európai kereszténység szellemi fővárosának nevezett. Ezer éves út. A VIII. század óta itt őrzik Szent Jakab apostol ereklyéjét. Jeruzsálem és Róma után a kereszténység legismertebb zarándokhelye. Évente több százezer ember zarándokol végig rajta. Tavaly, az Európai Unióhoz való csatlakozásunk évében Tolvaly Ferenc filmrendező, író, Völgy-támogató is megtette ezt az utat. Harmincegy nap alatt.

http://kapolcs.szinhaz.hu/index.php?id=520&cid=5037

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:35 | Sorszám: 33
a film az Urániában látható


El Camino - Az út
, magyar dokumentumfilm, 87 perc, 2005 Korhatárra tekintet nélkül megtekinthető

Verziók:
# magyar nyelvű, felirat nélkül

Tolvaly Ferenc rendhagyó útifilmje Santiago de Compostelába vezető zarándokútjáról. Fizikai megpróbáltatás, gyönyörű természeti és kulturális környezet, külső és belső utazás.

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:33 | Sorszám: 32

Egy európai polgár
Távol a médiától

Idestova lassan egy éve, hogy a tv2-tôl távozott a csatorna szinte teljes vezérkara. A volt vezérigazgató, Tolvaly Ferenc pályája az elmúlt hónapokban gyökeresen más irányt vett. Néhány korábbi munkatársával együtt – üzleti alapon – hazánk európai uniós dolgaira koncentrálnak. Mindemellett ô maga – ebben a valóság show-s világban – nem kevesebbre, mint irodalmi babérokra is törekszik. Lapunk fôszerkesztôje a végzettsége szerint forgatókönyvíró, rendezô, médiamenedzser Tolvaly Ferencet a tv2-s múltról, a karrierrôl, a barátokról, a magánéletrôl és a nagy álmokról kérdezte budai otthonának nagypolgári ízléssel berendezett szalonjában.

� Ön abban a szerencsés helyzetben lehetett, hogy 1989-ben kamerával végigkísérhette a Páneurópai Pikniket � ott volt Sopronnál, amikor 150 keletnémet menekült át a határon az ausztriai oldalra. Ilyen és ehhez hasonló produkciók kísérték a kilencvenes évek közepéig a pályáját. Hogyan keveredett mégis a kereskedelmi televíziózásba?

� Íróként indultam a hetvenes évek végén. Az elsô verseskötetem 21 éves koromban jelent meg 1978-ban. Mai napig szellemi otthonom az irodalom. Ám hamar rájöttem, hogy Németországban � ahol akkor éltem � magyar nyelven csak korlátozott számú közönséghez juthatok el, írni pedig � különösen verseket � igazán csak az anyanyelven lehet. Amikor ezt világosan felismertem, akkor fordultam a film felé.

� Az elôbb erre gondoltam, nevezetesen, hogy a filmes létbôl az élet, pontosabban a biznisz sodorta a kereskedelmi televíziózás felé?

� Az üzlet önmagában soha nem izgatott. Én mindig is a célt tekintettem elsôdlegesnek és nem a pénzt. Az anyagi javakhoz elég ambivalens a viszonyom.

� Tudja, erre azt szokták mondani, könnyen beszél az, akinek van. És itt utalnék arra, hogy ön igen elôkelô helyen szerepel a Magyar Hírlap nagy vitát kavart TOP 100-as listáján.

� Nézze, én megértem, hogy valamilyen rendezô elv kell egy lista összeállításánál. Elfogadom azt is, hogy ez az elv a becsült vagyon legyen. Más kérdés, hogy szerintem, akkor van mindennek értelme, ha a számok mögött a személyiség is megjelenik. Nem elég azt látni, hogy kinek mennyi pénze van, hanem azt is tudni kellene, ki mire fordítja. Ki áll a számok mögött. Mi, az illetô üzenete.

� Ön például mire költ?

� Adózott jövedelmem jelentôs részét fordítom jótékony célokra, például templomok restaurálására.

� Valamennyit azért fordított a saját céljaira is, hisz míg korábban egy 60 négyzetméteres lakásban lakott, addig most egy olyan házban beszélgetünk, amelynek a szalonja akkora, mint a korábbi lakása egybevéve.

� Ez így csak magyarországi viszonyaimra igaz. Valóban nagy a ház, de amellett, hogy partneremmel, Hídvéghy Melindával itt élünk, itt van még az irodám, és az ön által említett szalon nem egy egyszerû nappali, hanem átvitt értelemben is szalonként mûködik. A híres spanyol filozófus, Ortega y Gasset nevét viseli. A mûvészeti szalon tagjai állandó baráti körhöz tartoznak, akik minden hónap utolsó csütörtökjén összegyûlnek, itt és bemutatják egymásnak mûveiket. Ez egy valódi alkotómûhely.

� Látom, van zongora, így mód nyílik zenés összejövetelekre is.

� Nemcsak zongora van, hanem vetítô is, tehát a filmes szakma is képviseltetni tudja magát alkotásain keresztül ezeken az estéken.

� Kik a baráti kör mûvész tagjai?

� Például Temesi Ferenc, Száraz M. György, Gödrös Frigyes, Mártha István, Balogh Gábor és sokan mások. Egyébként minden alkalommal meghívunk egy díszvendéget is. Így járt már a szalonunkban Zombori Ottó csillagász, a zseniális társadalomtudós Hankiss Elemér, de említhetem az egyház részérôl Bolberitz Pált vagy Kozma atyát. Mindketten feledhetetlen elôadást tartottak.

� Gondolom, a két utóbbi elôadó meghívása az ön vallásos neveltetésével függ össze. Ön � akárcsak a tv2-nél korábbi jobb keze, Prokopp Róbert � a németországi kasstli magyar gimnáziumban nevelkedett.

� Prokopp Róbert üzlettársam, valóban ugyanabba a gimnáziumba járt. Sajnos az atyák és a kedves nôvérek ma már nincsenek ott. Az én életemben azonban annak idején nagyon fontos szerepet játszottak. Belsô fegyelmet tanultam tôlük, azt, hogyan lehet önmagunkban megteremteni a csendet, miközben körülöttünk oly zajos a világ. A csend az, ami elengedhetetlen az alkotáshoz. S tôlük tanultam meg azt is, hogy merjünk álmodni, mert a határok csak bennünk vannak.

� Hogyan teremti meg magában a csöndet? Jógázik vagy meditál?

� Egyiket sem. Inkább a böjtölést említeném. Diákkorom óta minden évben pontosan betartom a hamvazó szerda és nagyszombat közötti böjtöt. Ez a negyven nap megtisztulást hoz, és utána sokkal nyitottabb az ember, sokkal könnyebb, miután a test és a lélek megtisztult.

� A böjt alatt nem lehet sem alkoholt fogyasztani, sem dohányozni. Ehhez képest ön beszélgetésünk alatt, mint egy láncdohányos, egyik cigarettát gyújtja a másik után.

� Szeretek dohányozni, ezért dohányzom ismét a böjt után. Szeretem a jó vörösbort és a disznótorost is. A böjt elmúltával nem tagadom meg magamtól ezeket az örömöket.

� Mit gondol, az ön egyházi iskolában töltött éveivel magyarázható a kicsit patetikus, kicsit papos stílusa?

� Nem tudom, hogy ilyen vagyok-e, mert nem látom magam kívülrôl. Ezt még senki nem mondta. Ön miért gondolja?

http://www.elitemagazin.hu/0303/riport.html

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:31 | Sorszám: 31
TOLVALY FERENC EL CAMINO - AZ ÚT

Tolvaly Ferenc főhőse a pénzfitogtató, pökhendi luxusszórakozások után, egy súlyos balesetből felgyógyulva méri meg önmagát, képes lesz-e gyalogszerrel megjárni a Santiago de Compostelába vezető utat és ott újra találkozni egy alig ismert lánnyal. Nem csak fizikai kihívás ez. A Bibliát kevéssé ismerő, hitetlen ember számára ez a testi tortúra látomásos, egyben megvilágosító belső úttá válik.

forrás: www.libri.hu

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:30 | Sorszám: 30
nagyon érdejkes és hasznos volt (vettem egy Hamvas Béla könyvet

viccen kíyvül: sokat megtudtam a Szent Jakab zarándokútról,
az emberi lélek megtisztulásáról egy 800 km-es zarándokút (gyalogos!!) következményeképpen

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:28 | Sorszám: 29
de ezen igen
Szeptember 8. (csütörtök) 18 óra
Tolvaly Ferenc: El Camino – Az út
A könyv az a lelki utat mutatja be, melynek során az élvhajhász férfiból alázatos hívő emberré válik a hős.)
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 09. 11:27 | Sorszám: 28
sajnos nem tudtam elmenni..
gajo
  Válasz | 2005. szeptember 08. 21:23 | Sorszám: 27
Milyen volt a Krúdy-est ?
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 06. 19:23 | Sorszám: 26
holnap!
Szeptember 7. (szerda. ) 18 óra
Krúdy-est
Egy klasszikus, aki nem vált klasszikussá
Gintli Tibor irodalomtörténész (ELTE) előadása
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 06. 19:18 | Sorszám: 25
szégyen-gyalázat, h Nyirő el volt tiltva tőlünk az Átkosban!
csodálatosan ir!
melegség, a család, a föld a magyarság szeretete megbecsülése árad a soraiból!
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=5&t=000036
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 04. 21:36 | Sorszám: 24
Idézet:
és nem sejted hogy véletleneid belôled fakadnak,
és nem tudod hogy messze Napokban tennen erôd
ráng és a planéták félrehajlítják pályád elôtt
az adamant rudakat.

(Babits Mihály: Zsoltár férfihangra)

iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 04. 21:35 | Sorszám: 23
(Babits)

Idézet:
Mert ne gondold hogy annyi vagy, amennyi látszol magadnak,
mert mint látásodból kinôtt szemed és homlokod, úgy nagyobb
részed énedbôl, s nem ismered föl sorsod és csillagod
tükörében magadat,
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 04. 21:33 | Sorszám: 22

A Császár Angéla könyvbemutató is csodálatos volt!
Különösen, amikor a könyv befejező, Baits versét /Zsoltár férfihangra) fantasztikus átéléssel elmondta:

Consolatio mystica

Tudod hogy érted történnek mindenek -- mit busulsz?
A csillagok örök forgása néked forog
és hozzád szól, rád tartozik, érted van minden dolog
a te bûnös lelkedért.


Ó hidd el nékem, benned a Cél és nálad a Kulcs.
Madárka tolla se hull ki -- ég se zeng -- föld se remeg,
hogy az Isten rád ne gondolna. Az Istent sem értheti meg,
aki téged meg nem ért.


Mert kedvedért alkotott mennyet és földet és tengereket,
hogy benned teljesedjenek; -- s korok történetét
szerezte meséskönyvedül -- s napba mártotta ecsetét,
hogy kifesse lelkedet.


Kinek színezte a hajnalt, az alkonyt, az emberek arcát? Mind teneked!
És kinek kevert sorsokat és örömet és bánatot,
hogy gazdag legyen a lelked? És kinek adott
annyi bús szerelmeket,


szerelmek bûnét és gyászát? s hogy bûn és gyász egysúlyu legyen,
eleve elosztott számodra szépen derüt és borút,
sorsot és véletlent, világ nyomorát, inséget, háborút,
mindent a lelkedre mért


öltöny gyanánt: -- úgy van! eónok zúgtak, tengerek száradtak, hogy a lelked: legyen
császárok vétkeztek, seregek törtek, hogy megkapd azt a bút,
amit meg kellett kapnod, és világok vihara fútt
a te bûnös lelkedért!


Mert ne gondold hogy annyi vagy, amennyi látszol magadnak,
mert mint látásodból kinôtt szemed és homlokod, úgy nagyobb
részed énedbôl, s nem ismered föl sorsod és csillagod
tükörében magadat,


és nem sejted hogy véletleneid belôled fakadnak,
és nem tudod hogy messze Napokban tennen erôd
ráng és a planéták félrehajlítják pályád elôtt
az adamant rudakat.

gajo
  Válasz | 2005. szeptember 04. 19:52 | Sorszám: 21
Ez igen pártszerű! A sötételf-társ kap egy szép medált!
Elftársi üdvözlettel:Manó
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. szeptember 04. 19:24 | Sorszám: 20
Nofene!
Ez a rovat elkerülte széleslátókörű, mindenre kiterjedő figyelmemet!

(Az in memoriam Síklaki előadásra elmegyek, ha Lenin és a Párt is úgy akarja)

gajo
  Válasz | 2005. szeptember 04. 18:30 | Sorszám: 19
Egy szeptember eleji borongós, ködös délutánon, amikor a lányok már összehúzzák magukon a kabátot, az autók rekedten dudálnak, és egy kávézóban klasszikusokról tartanak előadást, hogy miért nem váltak klasszikussá,akkor újra leülünk egy kocsmában és a múlt eltévesztett útjain merengünk, miközben a kocsmárosné ismerősen rendezgeti a kockás asztalterítőket talán a régi napokra emlékezve...
iszalag
  Válasz | 2005. szeptember 03. 00:12 | Sorszám: 18
csodás volt a Nyirő est!
Hozzá szólt egy bácsi, a G U L Á G O T is megjárta Nyírő fiával, (Csabával, aki orvos volt, nagyszerű ember szintén))
katáng
  Válasz | 2005. szeptember 02. 16:39 | Sorszám: 17
Jó, hogy van ilyen! Az "Egy csepp emberség" könyvként nagyszerű, az előadás is érdekel.
iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 30. 19:22 | Sorszám: 16
Holnap!

Augusztus 31. (szerda, 18 óra
Néma küzdelem: Nyírő József ébresztése
Előadó: Medvigy Endre irodalomkutató
1117. Budapest, Karinthy Frigyes. u. 9.
(1)365-15-15
06-306-6651-966
email. eghajlat@chello.hu www.eghajlat.hu

Mesésen csodás a Kávézó!

Gyönyörű ajándékok: könyvek, CDk, videók, márkás magyar borok, etc
enni-inni, zenét hallgatni is lehet

iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 30. 19:18 | Sorszám: 15
iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 30. 19:18 | Sorszám: 14
gyertek!
iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 29. 19:04 | Sorszám: 13
AZ ÉGHAJLAT KÖNYVES KÁVÉZÓ
SZEPTEMBERI PROGRAMAJA


Augusztus 31. (szerda, 18 óra
Néma küzdelem: Nyírő József ébresztése
Előadó: Medvigy Endre irodalomkutató

Szeptember 1. (csütörtök) 18 óra
Császár Angéla: Adjon az Úr belátást nékünk
Halász Zsuzsa interjú-kötete
A könyvet bemutatja: Szabó Ferenc SJ. teológus

Szeptember 7. (szerda. ) 18 óra
Krúdy-est
Egy klasszikus, aki nem vált klasszikussá
Gintli Tibor irodalomtörténész (ELTE) előadása

Szeptember 8. (csütörtök) 18 óra
Tolvaly Ferenc: El Camino – Az út
A könyv az a lelki utat mutatja be, melynek során az élvhajhász férfiból
alázatos hívő emberré válik a hős.)
A kötetet bemutatja: Eperjes Károly színművész

Szeptember 14 (szerda) 18 óra
Szigethy Gábor: 1956 árnyéka
A könyvet bemutatja: Kovács Lajos Péter történész
Utána beszélgetés: 1956 a magyar irodalomban.

Szeptember 15. (csütörtök) 18 óra
Egy csepp emberség
(A Magyar Rádió által a közelmúltban megjelentett nagysikerű mű.)

Találkozás a könyv alkotóival, Lengyel Annával és Rados Péterrel

Szeptember 22. (csütörtök) 18 óra
In memoriam: Síklaky István
Drábik János, a Szabad Európa Rádió ny. munkatársa előadása.

**********
Telefon: 365-15-15
06-306-6651-966
email. eghajlat@chello.hu www.eghajlat.hu

iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 22. 10:09 | Sorszám: 12
http://66.249.93.104/search?q=cache:YYMFJBgj-VIJ:www.josephbeth.com/+%22Joseph+Beth%22&hl=hu
iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 22. 10:08 | Sorszám: 11
először az USÁban láttam ilyet

pl Joseph-Beth Booksellers
in Lexington, KY

"In competing with the chains, a key part of Mr. Van Uum's strategy relies on food, not books. Each of his stores has a full-service restaurant, with entrees inspired by cookbooks offered for sale. And because he estimates that women account for about 60% of book sales, he tries to appeal to them. "Men go in and want to get the damn book," he says. "Women like to shop, and they go where they feel comfortable."" http://66.249.93.104/search?q=cache:igbdXlstVDMJ:www.startupjournal.com/ideas/retailing/20040929-trachtenberg.html+Joseph+Beth+Bookseller&hl=hu

iszalag
  Válasz | 2005. augusztus 22. 09:53 | Sorszám: 10

Marinovich Endre 1315 nap -
Antall József naplója című könyve,
Éghajlat Kiadó gondozásában jelent meg

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola