Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
k.o.
  Válasz | 2005. március 28. 19:11 | Sorszám: 112
"A Tanácsköztársaság enm stabilizálódott"

Nem is volt rá esélye. A TK, Leninék államával szemben nem egyszerűen egy jól szervezett kisebbség puccsszerű hatalomátvértele volt. (Persze, részben az is), hanem a legalja csőcselék anarchikus rémuralma. jellemző, hogy míg Leninék maguk szervezték meg a vörösterrort, addig Mo.-n spontán módon jöttek létre különböző különítmények lumpenelemekből, és félvilági munkanélküli entellektüelekből. Sokkal inkább anarchia, a csőcselék rablása, gyilkolása volt ez alsó szinten, (illetve egy szűk zsidó elit regnálása felső szinten) mint kommunista uralom.

Előzmény: 102
szalonna
  Válasz | 2005. március 28. 13:28 | Sorszám: 104
Azt hiszem, néhány dolgot nem egyformán értünk. Való igaz, hogy a Tanácsköztársaság nem stabilizálódott. Én például úgy gondolom, ha stabilizálódott volna, a) valószínűleg a Szovjetúniő részként stabilizálódott volna, vagy b) a szovjet rendszer valamilyen helyi válfajaként.

A Monarchia rendszere valóban rengeteg anachronisztikusan elmaradt elemet hordott magával. Ezeket bármely demokratikus rendszer megjavitotta volna, nem kellett ehhez pont a csőcselék diktatúrája.

A reform-aspirációkat én nem keverném össze a rendszer központi megnyilvánulásaival. A reform-aspirációk megvalósításai sokszor helyi, jószándékú vezetők akciói voltak, akiknek kapcsolatuk is alig volt a központi kormánnyal.

A reform-aspirációk valóban fontos alapját szolgáltatták a 45 utáni új rendszernek, már ha ezen a 45 és 48 közötti többé kevésbé demokratikus korszakot értjük. Mert amikor visszatértek a magukat Kun Béla örököseinek valló kommunisták a hatalomba, ismét mindennek vége lett.

Én tehát úgy látom, hogy a XX. században a kommunistákkétszer térítették el a magyar reformtörekvéseket, és mindkét alkalommal véres terror lett a vége. A 45 és 48 közötti korszakot is csak többékevésbé lehet demokratikusnak nevezni, hiszen az oroszok és a kommunisták kezdettől uralták a fegyveres testületeket és befolyásolták a választásokat. Egy pillanatra sem gondolkodtak demokratikus rendszerben, mint ahogy azt a magyar reform-aspirációk feltételezték.

Irod, hogy a Horthy korszakban is volt terror, és ebben igazad van. Kérdés, lett-e volna ilyen terror és megtorlás, ha Szamuellyiék nem csinálják azt, amit csináltak? Azt hiszem, nem.

Gratz valóban utal a kommunizmus tömegbázisára, hogy Magyarországon a kommmunisták száma nem érte el az 5000-et sem.

Előzmény: 102

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola